Hakan bey, ben hatayi biraz kullanicilarda goruyorum. Benim gordugum kadariyla, biz urunu satin aldik, verimsiz bulduk ve sadece "ah, cok yavas yapmislar..." dedik. Etkili tepki veremedik. Buyuk ihtimalle ise yaramaz da; belki 200-300 kisi DVD leri geri verseydi, yada Redmond'a gonderseydi, ozaman daha etkili olabilirdi. Ben geri vermeyi denedim, ancak DVD'leri geri kabul etmiyorlar . Yarin Microsoft kalksa "alin size FS XI" dese, yine kapis kapis gider diye dusunuyorum.

Gectigimiz hafta bir mesaj gondermistim; ATI R600 karti 300Watt elektrik tuketecekmis. Bir de su sogutmali kart meselesinden bahsetmistim.

Turkiye'de bir buyugum vardi, onun cok degerli sozlerinden birisi; "Ismail, mesele daha fazla guc icin daha fazla (enerji) harcamak degil, eldekini verimli kullanmaktir aslinda". Bu hem 300Wattlik kart icin hem de verimsiz yazilimlar icin kullanilabilir. Elimizin altindaki - avamca tabirle, afedersiniz - boru degil. Cift cekirdegi de gectik, ben iki adet cift cekirdekli islemciye sahip bir arkadasimda da ayni performansi gordum; buyur, burdan yak!

X-Plane icin kacirilmaz bir firsat, fakat bunlarda linuxcu zihniyeti var, o nedenle iflah olmazlar. "Biz gorsellige degil, modele onem veriyoruz" diyorlar. Bilader, sen yine modeline onemi ver (nitekim FAA onayli versiyonlari da var), fakat bir de gorsel versiyon sunuver de millet faydalansin. Gorulen o ki, trendler gorselligin yaninda, simulator kullanicilarinin cogunlugu model tasarimcisi degil, profesyonel pilot degil. Kullanicilar gercege daha yakin goruntu ve ses olsun istiyorlar.

Vista'nin cekirdegindeki bazi degisiklikler bana az da olsa umit verdi. Kendisi agir gorunmesine ragmen, ben Vista'nin FSX performansinda bir miktar artisa sebep olabilecegi kanaatindeyim (simdiki donanimlarimizla).