Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

VASTIM yada IVAO

Ben online uçuşa yeni ba?l?yorum ancak VATSIM ve IVAO aras?nda karar veremiyorum. Aralar?ndaki farklar neler bilmiyorum. Bu iki server? k?yaslamas?n? yaparm?s?n?z?

Ahmet Mehmetbeyo?lu - 1972/Kayseri

Senior Member karacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Manevi olarak arada hiçbir fark yok, Yani yar? parçam?z orda yar? parçam?z burda diyebiliriz, ordada burdada ayn? ?ekilde baglan?r ATC varsa klerans al?r uçars?n?z yoksa Unicom a text gecersiniz. Hatta bir çok pilot ve ATC lerimiz her ikisindede uçar veya hizmet verir.

Teknik anlamda belki kullan?lan programlar farkl? olabilir yada uygulamalarda farkl?l?klar olabilir ama ikisi birbirinin ayn? denecek kadar yak?nd?r.

Ama her ikisindede kesinlikle ONLINE uçuç öncesi E??T?M ?ARTTIR aman unutulmas?n.
    Istanbul 1978
    enginkarabacak [at] istanbulva.com
    www.istanbulva.com

Selamlar,

Bunun net cevab?n? kendiniz bulabilirsiniz.Bu konu defalarca tart???ld?.

Bir yerde uçan ba?ka yerde uçamaz diye bir ?art yok. Her iki networkde de bu güzel ülke için saat yazar bu hobinizi sizle beraber icra edenler ile tan???rs?n?z.

En iyisi her iki networkede üye olun. Programlar? indirin kurun, dökümanlar? okuyun . Hangisini be?enirseniz yada hangisinde uçmak o an can?n?z çekerse orada uçun.

Her iki networktede ki arkada?lar sizi aralar?nda gördükleri için memnun olacaklard?r.
    Erim Funda

IVAO_TR / THYVA

Nazik yan?tlar?n?z için teşekkür ederim. Her iki grubada üye oldum, programlar? indirdim kurdum. 2 kez ivao ya ba?land?m. Dün ak?am uçmak istedi?imde görevli ATC benim acemi oldu?umu farkedince e?itim tavsiye etti. Uçu? izni vermedi. Bende sayg? gösterdim. Sizlerde e?itim tavsiye ediyorsunuz ancak benim gördü?üm kadar? ile en yak?n IVAO e?itimi haziranda. VATSIM'de de yeni bir e?itim ilan? göremedim.

En yak?n ne zaman e?itim alabilirim? Gerçekten bu kadar beklemem mi laz?m?

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ahmet bey,

sanal uçuş (online uçuş) gerçe?e simule etmek üzere, organizasyon ve kurumlarla techiz edilmi?tir. Hernekadar i? "oyun" gibi görünsede,beklenti her bir üyenin oyundan öte ki?isel beceri ve bilgilerini geliştirerek uçmak ile ilgili hobisini, ayn? hava sahas?n? payla?t??? di?er üyelerin (pilotlar?n ve hava trafik kontrolörlerinin) haklar?na sayg?l? olacak ve onlar?n bu hobi için ay?rd?klar? zaman içinde almay? umduklar? keyfin bir ba?kas? taraf?ndan kesilmemesi üzerinedir.

Takdir edersinizki hergün online uçuş platformlar?na onlarca, yüzlerce yeni üye kat?l?yor ve uçmak istiyorlar. Hangi organizasyon olursa olsun hiçbiri her bir üye ile tek tek ilgilenerek onlar?n yeterlikliklerini an be an sa?layacak durumda olmad?klar? gibi yinede ancak s?n?rl? bir seviyeye kadar ellerinden geleni yapmaya gayret etmektedirler.

Bu organizasyonlar?n beklentisi, üye olan ki?inin kendi yeterlili?ini sa?lam??, uçuş bilincini kazanm??, di?er üyelerin haklar?na sayg? gösterek kadar sorumluluk sahibi olmalar?d?r. Online uçuş uçmay? veya program kullanmay? ö?renecek bir yer olmad??? için, mutlak suretle pilotlar önceden temel uçuş prensipleri, gerekli programlar?n kullan?m?na hakimiyet, uçurdu?u uça?a hakim olmak, genel havac?l?k kurallar?n? bilmek zorundad?rlar. DAha sonra imkanlar dahilinde verilecek e?itimler, bu bilgileri peki?tirmek ve eksikleri tamamlamak üzerinedir. Yani bu e?itimlerden beklentiniz 0'dan sizi e?itmek olmas?n.(bunun mümkün oldu?u zamanlarda vard?r ama nadirdir)

Sizin yapman?z gereken e?er kulland???n?z uça?? "do?ru bir ?ekilde" uçurmay? biliyorsan?z, eksik kalan prosedürleri ö?renmek üzere ilgili platformlar?n "online uçuş k?lavuzlar?n?" iyice okumak olmal?d?r. Ne kadar donan?ml? olursan?z alaca??n?z yard?m?n size fayda oran? okadar yüksek olacakt?r.

Unutmay?n , online uçuşda almay? talep etti?iniz her yard?m ricas? size yard?m etmeye çal??an ki?inin verdi?i hizmet veya yapt??? i?i engellemesine neden olacakt?r. ?leride deneyimli bir pilot oldu?unuzda sizinde böyle bir nedenden dolay? muzdarip olman?z? isteyece?inizi pek sanm?yorum. Örne?in size "tranponderinizi 1234'e ayarlay?n"dendi?inde e?er siz "o ne? derseniz-ki çok kar??la?t???m?z can s?k?c? bir durumdur-ço?unlukla bu konu?man?n sonu pek bir yere varmaz.

Arad???n?z her türlü bilgi internet sitelerinde Türkçe veya ço?unlukla ingilizce olarak mevcut. Sadece vakit ay?r?p biraz sab?rl? olursan?z arad???n?z sorular?n %99unun cevaplanm?? oldu?unu kolayca göreceksiniz.

Sizden online uçuşa tam donan?ml? ,deneyimli bir sanal pilot olarak gelmeniz beklenmiyor, sadece duruma hakim olacak genel bilgileri edinmi? ve haberdar olman?z bekleniyor. VORDME yakla?mas?n?n ne oldu?unu bilirsiniz, dener ama beceremeyebilirsiniz bu telafi edilir ama VOR'un ne oldu?unu bilmezseniz i? uzarda uzar

sanalpilot'un online uçuş bilgileri forumu, IVAO-TR ve THYVA forumu, VATSIM ,TRVACC ve Flythy forumlar?ndaki bilgiler senelerce defalarca yaz?l?p güncellenmi? bilgilerdir.Online uçuş ile ilgili gerekli her türlü k?lavuz bu sitelerde mevcuttur.E?itim almak zorunda de?ilsiniz ama e?itim f?rsatlar?n? e?er ihtiyac?n?z oldu?unu dü?ünüyorsan?z de?erlendirirsiniz. Kendinizi "ben art?k bu i?i yapabilirim "diye hisseti?inizde online uçuşun kap?lar? aç?lm?? olur.

Unutmay?n, online uçuş bir puan sava?? de?ildir,bütün ba?ar? kriteri, uça??n?z? A noktas?ndan B noktas?na ba?ar?l? olarak götürebilmi?, bunu yaparken gerek ATC olsun gerek ATC olmas?n tüm kurallara uyarak görevinizi ba?arm?? olman?n size verece?i keyifden ibarettir.

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Hakan Bey,

verdi?iniz bilgiler için teşekkür ederim ama san?r?m bu benim sorumun yan?t? olmad?.

IVAO, IVAOTR, VATSIM, FLYTHY, ucuyorum.com, sanalpilot.com, thyva.com site ve forumlar?nda ve bunlar?n haz?rlam?? oldu?u bas?lm?? el kitapç?klar?n?zda ve at?lan/yan?tlanan mesajlarda bu yazd?klar?n?z? bir kaç kez okumu?tum. O kadar okduduktan sonra konuyu anlad???m? san?yorum. Herhalde do?ru ifade edememi? olmal?y?m ki sizi bunca zahmete sokup bu kadar yaz? yazd?rm???m kusura bakmay?n. Ancak ben en erken ne zaman e?itim alabilirim diye sormu?tum. Daha öncede söyledi?im gibi en erken e?itim haziranda görünüyor.

Senior Member
    Yer
    Sakarya, Turkey.
    Bir konu ancak bu kadar izah edilebilir.Kendi ad?ma kendisine herzaman Te?ekkürü bir borç bilirim.Ne alaka demeyin,sadece içimden geldi..

Farkl? bir konu beni mazur görün akl?ma gelmi?ken bir ricada bulunmak istiyorum. Say?n Fatih Koz Hocam?z?n kendi resmi olan küçük bir kare koymu?tu,ayn? ?ekilde Hakan Hocam?zdan da bir resim koymas?n? rica ediyorum.Belki sitede vard?r fakat ben bulamad?m.Google'da Hakan Güven olarak yazd?m fakat motor sporlar? pilotu olarak ç?kt? .San?r?m bizim Hakan hocam?zla bir alakas? yok.
    Simas?n? en çok merak ettiklerimin aras?nda (Fatih Bey'i gördük),Hakan Güven ve Arslan Bey...
    Sezgin GÜL
    1980/Sakarya

Intel(R) Core(TM) İ7 CPU 950 @ 3.07GHz/Kingston (6GB) @ 1600MHz DDR3/Sapphire HD5830 @ 1024 Mb.(64bit) GDDR5/Samsung 22\'\' LCD Monitör/1TB HD 7200RPM/Windows 7 Ultimate 64 bit

Sevgili üstadlar?m,

Aff?n?za s???narak durumum ile ilgili bir not dü?mek istiyorum...

FSX yada uçuş similasyonlar?na yeni de?ilim. Commodere 64'deki ACE ile bu i?e ba?lad?m. Az buçuk biliyorum ama online dünyas?na yeni ad?m at?yorum. Buran?n kurallar? farkl?. Her ne kadar yukar?da ad? geçen dokümanlar? okumu? olsamda (ADIM ADIM ONLINE UÇU?, P?LOTLAR ?Ç?N HAVA TRAF?K KONTOLÖRLER? ?LE SESL? ?LET???M USULLER?, FS ONLINE UÇU? KULLANMA KILAVUZU, ivao acedemy ve vatsim ve flythy training room, trvacc.org training, uçak manuelleri v.s. okuduklar?m) ama takdir edersiniz ki bunlar? sadece okudum ama pratik yapmay?nca ya?amay?nca bunlar? insan bir anda sindiremiyor. Pratik olmadan en temel i?lerden Readback yapmak bile ka??tta yaz?landan kat be kat zor i? ve ben bu i?in ciddiyetinden dolay? buraya kat?lmaya çabal?yorum.

Acemi biri için kitaplar? hatmetmi? olmak yetmiyor. Bir ?eyi ilk kez icra etti?inizde eliniz aya??n?za da dola?abiliyor.

Biryerden ba?lamam laz?m ama bu i? bir paradox'a dönü?meye ba?l?yor. "Acemiysen gelme, gelirsen de acemi olma" Tek derdim bu paradox'u nas?l k?rar?m?

Yoksa counter strike dan kalk?p iki dakkada ?unu oynay?m de?i?iklik olsun diye buraya gelmi? biri de?ilim.

Bütün bunlar? "ACEM?Y?M" ifadesine olu?abilecek ön yarg?lar? ayd?nlatmak için yazd?m lütfen mazur görün zira göreceli bir konu.

Senior Member
    Yer
    Sakarya, Turkey.
    Ahmet Bey,bu sizin ya?ad???n?z s?k?nt?y? ben ve di?er arkada?lar dahil herkesin ba??na gelmi?tir.Bir çok kez dersime çal??arak online uçuşa ba?land?m fakat genelde illaki bir kaç problemle kar?? kar??ya kal?nabiliyor yani çal??mad???n konulardan sorunlar yada sorular ç?kabiliyor) Çok zahmetli bir i?(bilmeyen yada acemi için) online uçuş için ö?renilmesi gereken çok ?ey var.Dil sorunu olsun,chart olsun,vor olsun,kalkt???n ve inece?in havalimanlar?n? çok iyi bilmekte bu i?in cabas? fakat bunu gerektiriyor.

Bende birçok s?k?nt? çektim lakin kontrolörler olsun di?er sanalpilot arkada?lar olsun çok yard?mc? oluyorlar fakat herkesin vakti kendine..kimseyi daha fazla s?k?nt?ya sokmadan online uçuşumu bundan 2 y?l önce sonland?rd?m.Sizinde sonunuz bu olacak diye anlatmad?m) sak?n yanl?? anlamay?n.Ben al??amad?m online uçuşa...k?sacas? beceremedim diyelim...
    Sezgin GÜL
    1980/Sakarya

Intel(R) Core(TM) İ7 CPU 950 @ 3.07GHz/Kingston (6GB) @ 1600MHz DDR3/Sapphire HD5830 @ 1024 Mb.(64bit) GDDR5/Samsung 22\'\' LCD Monitör/1TB HD 7200RPM/Windows 7 Ultimate 64 bit

Senior Member
    Yer
    Sakarya, Turkey.
    Ahmet Bey,bu sizin ya?ad???n?z s?k?nt?y? ben ve di?er arkada?lar dahil herkesin ba??na gelmi?tir.Bir çok kez dersime çal??arak online uçuşa ba?land?m fakat genelde illaki bir kaç problemle kar?? kar??ya kal?nabiliyor yani çal??mad???n konulardan sorunlar yada sorular ç?kabiliyor) Çok zahmetli bir i?(bilmeyen yada acemi için) online uçuş için ö?renilmesi gereken çok ?ey var.Dil sorunu olsun,chart olsun,vor olsun,kalkt???n ve inece?in havalimanlar?n? çok iyi bilmekte bu i?in cabas? fakat bunu gerektiriyor.

Bende birçok s?k?nt? çektim lakin kontrolörler olsun di?er sanalpilot arkada?lar olsun çok yard?mc? oluyorlar fakat herkesin vakti kendine..kimseyi daha fazla s?k?nt?ya sokmadan online uçuşumu bundan 2 y?l önce sonland?rd?m.Sizinde sonunuz bu olacak diye anlatmad?m) sak?n yanl?? anlamay?n.Ben al??amad?m online uçuşa...k?sacas? beceremedim diyelim...
    Sezgin GÜL
    1980/Sakarya