9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Hybrid View

Senior Member targo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul - Atasehir, Turkey.

Model icin yard?m

Merhaba arkada?lar..Bir adet 1:200 B727-200 için yurtd???ndan THY kaplamalardan getirttim (Ba?ka ad? varda akl?ma gelmedi ç?kartma gibi olanlar ama degil) bir adet Delta 727-200 1:200 modelide temizliyerek beyaz hale getirdim. ?imdi bu uça?a ald???m o THY kaplamalar?n? yapmak istiyorum ama nas?l olaca??n? bilemiyorum. Bu konuda tecrübeli arkada?lardan yard?mlar?n? bekliyorum...
    Tesekkür ederim,
    Targan...
    Targan Unutmaz

Senior Member
    Yer
    Nicosia, Cyprus.
    Ad? 'DECAL'. Parcalar? keserek ay?r?n. Bir kaba su koyun. Kesti?iniz parcalar? ?slat?n. Ucag?n üstüne getirip uygun yere gelene kadar kayd?r?n. Ben böyle yap?yorum ba?ka yontem varsa bilmiyorum.
    Halil Buzcuoglu

Painter & Pilot
    -3D Design- uk

Senior Member arcis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Örne?in piyasada bulunan microsol marka decal yumu?at?c? s?v?s? kullanabilirsiniz su yerine veya sirke su kar???m? da olur.Bu s?v?lar? önermemin nedeni decalin yüzey gerilimin azalt?lmas?na yard?mc? oluyor.Bu da decalin yani ç?kartman?n bölgeye gerçekçi uygulanmas? ve panel çizgisi gibi oluklara oturmas?,tabiri caizsse ??p diye oturmas? da diyebiliriz asl?nda.
    Daha sonra decal uygulanacak alan?n parlak vernikle boyanmas? gerekir.Sebep decalin pürüzsüz yani cam gibi yüzeye tutunmas? ve alt?nda gözle görülemeyen bo?luklar?n giderilmesidir.Daha sonra vernik kuruyup decal at?lma haz?r hale geldi?i zaman yine örne?in modelmaster marka decal solvent solüsyonu kullanarak vernik at?lan yer decal iyi otursun diye temizlenir.Temizlik yap?ld?ktan sonra decaller yap??t?r?l?r ve son olarak mat vernik at?l?r.
    Öneriler:
    1-Decal solvent çok gerekli de?ildir iste?e ba?l? kullan?labilir ama decal at?lacak vernikli yüzeyin kir ve ya? bar?nd?rmamas? gerekir.
    2-Vernikleri büyük in?aat malzemeleri satan yerlerde sprey olarak bas?nçl? kutu ?eklinde bulabilirsiniz.Mat ve parlak diye,marka duplicolor.
    Komplikasyonlar:
    1-Vernik uygularken dikkat edin belirli bir aç?yla belirli bir mesafeden at?n yüzeye.
    2-Bu ürünler yan?c? ve a??r kokuludurlar ev içinde kullan?lmas? aile içi huzursuzluklara ve karga?alara neden olaca?? için depresif duygular?n olu?umunda etken maddedir.

Saygilarimla
    Emrah Özdemir
    19/09/83
    Bursa PMDG 737-800

Yer
    Çok teşekkür ederim cevaplar?n?z için...Denicem in?allah rezil etmem
    Targan...
    Targan Unutmaz

Yer
    Tekrar merhaba arkada?lar, çal??malar?m baya kötü gidiyor..Sirkeli su yapt?ktan sonra decal parçalar?n? kesip suda çözdürüyorum ancak almaya kalkt???m zaman (c?mb?z ile) daha sudan ç?kt??? anda katlan?yor ve birbirine kar???yor ve açmak çok zor oluyor...neticesinde de zaten parçalan?yor... ne yapmam gerekir?
    Te?ekkür ederim,
    Targan...
    Targan Unutmaz

Senior Member
    Yer
    Nicosia, Cyprus.
    Suda ayrilmasina izin vermeyin. Decaller suyu gorunce kaymaya baslar. Su icinde alt kagidindan kayip ayrilirsa bile yine o alt kagini kullanarak alin. Yani cimbiza gerek yok. Alt kagidini tepsi gorevinde kullanip modelin ustune getirin ve parmaginizla modelin ustune dogru kaydirin.
    Halil Buzcuoglu

Painter & Pilot
    -3D Design- uk

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Targan, decalleri kullanaca??n zaman hangi decal parças?n? kullanmak istiyorsan kenarlar?nda birkaç mm eya yer varsa biraz daha fazla bo?luk ile bir taraf?ndada elinle yada bir c?mb?zla tutabilecek kadar daha fazla yer b?rakarak kes.

sirkeli su ne kadar i?e yarar bilmiyorum, ben herzaman ?l?k (çok s?cak de?il gerçekten hafif ?l?k) bir su kullan?r?m.Suyu mümkünse çukur bir taba?a koy çünkü bardak gibi objelerin içinde dibe çöktü?ünde almak zor oluyor.

Suya koydu?unda decal bükülecek ve bazen yüzeye ç?kabilecektir. Yüzeye ç?kt???nda kuru bir yeri kalmas?n diye c?mb?zla içeri it.

Genelde decal'in s?yr?lma süresi 30sn ile 1.5dakika aras?ndad?r.Eskiden uzun sürerdi yeni maketlerde herhalde kimyasallar de?i?ti daha k?sa sürede ç?k?yor.Decal,decal ka??d?n?n üzerinden ufak bir müdahale ile kayacak kadar yumu?ad???nda kullan?ma haz?r demektir. dokundu?unda e?er kaym?yorsa zorlama, yoksa y?rt?l?r veya kopar. Çok az bir dokunu?la yerinden oynamas? laz?m.oynam?yorsa bir kaç sn daha suyun içinde beklet. Asla decalin ka??d?ndan ayr?lmas? bekleme su içinde! (bu çok uzun bir süredir)

Decali' c?mb?zla tutaca??n yerinden tutup, maketin üzerindeki yere getir.biraz sertçe ucu olan bir f?rça yada bir ba?ka c?mb?z ucu veya parma??n?n ucu ile maketin üzerine bir parças? gelecek ?ekilde de?dirip decal ka??d?n? alt?ndan çek. Demek istedi?im decali kayd?rmak yerine deceli konaca?? yerde tutup alt?ndaki ka??d? çekmen. Böylece decal kay?p yap??aca?? yere kendili?inden oturur.

Mutlaka decal istedi?in gibi durmayacakt?r, onu hareket ettirerek istedi?in yere oturmas?n? sa?lamak için çok fazla vaktin yok. daha sonra ?slatarak yerini kayd?rabilece?in söylensede decal kuruyunca tekrar ?slat?p kayd?rmak çok mümkün de?ildir. Bu yüzden decali maketin üzerine aktard???n anda e?er yerini be?nemdiysen, yumu?ak uçlu bir f?rça ile biraz su al?p decalin üzerine sürerek kayganl?k sa?la ve ince detay ile yerine getir. DAha sonra fazla suyu bir yumu?ak bir selpak veya bezneri bir ka??t mendil ile al.(yumu?ak olmas? önemli, kalitesiz bir peçete veya ka??t mendilin dokusu sert oldu?u için decali kayd?rabilir) E?er bu esnada minik bir oynama varsa hemen f?rça ile bir parça daha su sürüp yeniden oynat yerini. Sonra yine fazla suyu al.

Decal maketin en önemli safhas? bu yüzden çok planl? ve dikkatli olmal?s?n. boya yenilenebilir ve tamir edilir ama decal zor tamir edilir.

ince ve uzun decallerde kenar bo?luklar?n? daha fazla b?rakki (mümkünse) decal'e hakim olabilesin.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Hakan hocam ve Halil hocam çok çok teşekkür ederim verdi?iniz güzel bilgiler için...Bu gece uyguluyaca??m...Sonuçlar?n? bildiririm Insallah beceririm Tekrar teşekkür ederim....
    Targan...
    Targan Unutmaz

Yer
    En sonunda bitirdim ??çilik pek iyi olmad? ama ilk denemede ancak bu kadar...Arka kuyru?u en az 4 kere boyamak zorunda kald?m Sprey boya ile boyamak çok zor oluyor
    Herkese yard?mlar? için tekrar teşekkür ederim...
    Targan...

??te 1:200 TURKISH 727-200 TC-JBJ BESPARMAK

http://site.mynet.com/targan1/20062008215.jpg
    http://site.mynet.com/targan1/20062008214.jpg
    Targan Unutmaz