Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası
    Senior Member
    Yer
    Konya,Izmir, Turkey.
    Tesekkürler Hakan Kaptan, bana Çi?li'deki son zamanlar?m? hat?rlatt?n. Eme?ine sa?l?k.
    Ali E. Titiz

Senior Member
    Yer
    Eskishehir, Turkey.
    Hocam Turkiyede bu kadar Soviyet yap?m? teyyare varm?yd? yahu ? Resimler super ellerinize sagl?k hepsini teker teker kopyalad?m ar?ive.

Su- 27 harika. Hic y?ld?z?m?n barismadigi ucakda F4. ABD'de nekadar bozuk, ise yaramaz F4 varsa zaman?nda paketlemisler Turkiyeye. Onlarinda hepsi sanki Eski?ehire toplanm??. Sabah-Aksam uyutmazlar gürültüden.

Eski?ehire yeni gelen bir yabanc?y? hemen anlars?n?z. Ilk bir iki gun gözü hep yukar?ya bakar olur. Ondan sonra alisir tabii.

Murad Baghirov ESK /1982 www.aviasiya.com

Ben üniversitedeyken bu gösteri, finallerin oldu?u haftaya denk gelmi?ti.Ama kesinlikle kaç?r?lmayacak bir gösteriydi.Sabah gidip ö?lene dönerim ve s?nava girerim umuduyla gittim.Ama inan?n uçaklara bakarken ak?am oldu,ayr?lamad?m bir türlü.S?navdanda kald?m tabii.Bu ders yüzünden 4 senelik üniversiteyi 5 senede bitirdim.Ama pi?man de?ilim, bidaha olsun bir daha yapar?m ?nan?lmaz bir gösteriydi.Belkide hayat?mda bir daha göremeyece?im uçaklar? canl? gördüm.Hollanda'dan gelen bir f-16 vard? kii.Hayat?mda öyle bir solo performans görmedim.Çok güzeldi.
    Te?ekkürler Hakan hocam.
    ADB

U?UR KENEL

Senior Member altangokalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Fethiye, Turkey.
    Hakan Hocam, fotoğraflar aras?nda hiç RF-4E göremedim, halbuki orada olmas? gerekirdi.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Hic y?ld?z?m?n barismadigi ucakda F4. ABD'de nekadar bozuk, ise yaramaz F4 varsa zaman?nda paketlemisler Turkiyeye. Onlarinda hepsi sanki Eski?ehire toplanm??. Sabah-Aksam uyutmazlar gürültüden.
    <div align="right">Originally posted by MURAD*-*15/11/2008*:* 21:03:35</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Murad Kaptan bu kadar ön yarg?l? olmay?n; 1971 model F-4 halen daha ilk günkü haliyle (hatta daha da yeni olarak) uçmaya devam ediyor. ?ansl?s?n?z ki Eski?ehir'de F-4 var, ya F-16 olsayd?? Geceleri uykuprobleminiz daha fazla olurdu.
    Altan GÖKALP

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    RF4E'nin resimlerini çekerken uça?? rahat b?rakmad?klar? için güzel resimleri yoktu o yüzden scan etmemi?tim. F4E'nin hemen arkas?nda duruyor.

Murat bey'in görü?üne asl?nda biraz kat?l?yorum.Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren uçaklar?,geliş ?ekilleri,üretim tarihi,bizde envanterde kal?? süreleri,hizmet süreleri içinde üretilen ve o süre içinde yine kullan?m ömürlerini dolduran daha yeni model ba?ka uçaklar ile k?yaslad???m?zda asl?nda bu konuda biraz samimi olmam?z gerekiyor.
    Benim gözlemlerim,Hava Kuvvetlerimizin 1945'den sonra ABD ve NATO çöplü?ü haline gelmi? olmas? çok a?ikar. 1945'lerden sonra ikinci dünya sava?? uçaklar? fazlas? ABD ve ?ngiltere taraf?ndan bol miktarda yabanc? ülkelere uzun vadeli kredilerle sat?lm??. Tabi birçok ülkenin bu çok i?ine gelmi?. Bu uzun vadeli al?mlar "3 alana 1 bedava" mant??? ile yap?ld??? için bizim gibi sava?a girmeyip ama sava? ekonomisindan can? yanan henüz ekonomik özgürlü?ünü arzu etti?i gibi kazanamayan ülkeler için belkide o dönemler için makul bir al??veri? olabilir.FAkat bir yerde kantar?n topuzunu kaç?r?p so?uk sava??n ba?lamas? ile beraber paçam?z? kapt?r?vermi?iz. Bu yüzdendirki jet uçaklar? veya dönemin gelişmi? ervaneli uçaklar?n?n envantere girmesi 1970li y?llar akadar ortalama 10'ar y?l gecikmeli olarak ya?anm??. Ne varki biz paçam?z? bir?ekilde kapt?rd?ktan sonra hava kuvvetlerininde anlams?z bir hovardal??? ba?lam??. 1945'den 1960'lar?n sonuna kadar birçok uçak tipi envantere girip sadece 3-4-5 y?l uçtuktan sonra emekli edilmi?. Bunun nedeni farkl? yollarla ülkemize uçaklar?n al?nmas?-hibe edilmesi veya marshall yard?mlar? ad?nda bizi kemirip bitiren bugünkü milli savunma sanayimizin kökünü kaz?yan me?hur yard?mlard?r.

jet ça??na geçilen 1960'l? y?llarda ba?larda uçak modelleri aras?nda envantere giri?lerde çok fark olmasada, uçaklar? üreten ülkelerde, o uçaklara ait performans dü?üklü?ü,hayati ar?zalar,üretim hatalar? veya daha iyi bir modelin üretilmesi ile hizmetten al?nan tüm uçaklar do?rudan veya dolayl? olarak bizim gibi ülkere postalanmaya ba?lam??lar.Bu yüzden hava kuvvetlerimizin bir dönemi insan kayb? aç?s?ndan gerçekten sinir bozucudur.Çok s?k tip de?i?mesi yüzünden e?itim ve bak?m noksanlar? operasyonel faaliyetleri hep sekteye u?ratm??.

1970lerden itibaren hava kuvvetlerimiz biraz daha sadele?mekle beraber elindeki tipleri uzun süre kullanmaya ba?lad??? için muharip ate? gücü giderek çevresindeki ülkelere göre azalm??. Burada dikkat çekilecek nokta, ABD ve Rusya birbirlerine kar?? özellikle ABD Rusyaya kar?? sava?mak için birçok yeni uçak tasarlar ve üretirken, ön cephede yer alan Türkiye o dönemlerde hali haz?rda Kore ve Vietnam eskilerini kullanmaya devam ediyordu.Neyseki elimizdeki ate? gücü çok kötü de?ildi, özellikle Yunanistan ile aram?zdaki problemlere kar?? ABD'nin ve uluslararas? (hernas?lsa) silah sat???ndaki dengesi ile en az?ndan K?br?s bar?? harekat? ba?ta olmak üzere potansiyel rakibimiz Yunanistan ile güç fark?m?z hiç olmad?.

Türk Hava kuvvetleri benim bildi?im 1945 öncesi ?ngiliz,Alman,Frans?z ve Polonya uçaklar?n hariç, F16'?n 1980lerin ba??nda TAI'de monte edilmesine kadar fabrika teslimi hiç sava? uça??na sahip olmad?. Teslim al?nan ülkelerden uçaklar getirildi fakat hiçbiri "0" uçaklar de?ildi.1980lerde dahi hala Hava Kuvvetlerimiz envanterine Almanya,Hollanda,Kanada gibi NATO ülkelerinden "NATO yard?m?" ad? alt?nda o ülkelerin envanterlerindne ç?kard?klar? neredeyse faydal? kullan?m ömürleri bitmi? uçaklar? kabul ediyordu.
    Bu konuda,kendi ülkelerindeki pilotlar? uçurmaya cesaret edemedikleri uçaklar? bize postalayan ülkelere nispet yaparcas?na senelerce bu uçaklar? uçurmaya gayret eden tüm FASBAT,teknik ve idari personel ile bu saatli bombalara atlay?p uçan pilotlar?m?z? can? gönülden kutlamak laz?m.

Hali haz?rda F4lerimizin baz?lar? 1962lerden kalma olmakla beraber 1980lerin sonuna kadar .e?itli dönemlerde üretilip envantere giren Phantom II ler, Phantom2000 projesi kapsam?nda ?srail-Türk ortak konsorsiyomu ile a??rl?kl? motor-avionik-silah sistemleri olmak üzere baz? gövde parçalar?n?nda iyile?tirilmesi ile hizmet ömürlerinin bir20 y?l daha artt?r?lmas? için modernize ediliyor.Ayn? projenin benzeri F5-NF5lerimiz içinde yap?l?yor.

Bu çal??malarda eski PW ve GE motorlar? yeni nesillerle de?i?tiriliyor,silah ve radar donan?mlar? ba?tan a?a??ya yenileniyor,avionikler de?i?tiriliyor vs vs. Ne yaz?kki ülkemizin özgün bir savunma sanayi olamad??? (oldurulmad???) için bu sistemlerde yabanc? kaynakl? ve i?i üstlenen ?srail Savunma Endüstrisinin ürünleri. Sava? deneyimi ?srail'in deneyimleri ile s?n?rl? kompanentler,sistemler. Tüm bunlara s?n?rl? üretim ve ARGE imkan? ile geliştirilen Türk mal? özgün sistemler entegre ediliyor ve teknoloji transferi yap?l?yor.

Tüm bunlar yap?lsa bile, Hava Kuvvetlerimizin muharip gücü'nün hali haz?rda sadece çevresindeki potansiyel stratejik tehlikeler ile s?n?rl? kald??? ve hatta baz? anlarda onlar?n alt?nda kald???n? unutmamak gerekli. Elimizdeki uçaklar?n muadili art?k yava? yava? soylar?n? tüketiyor. Suriye Su35ler,?ran yeni nesil Mig29'lar, Yunanistan yeni nesil MirageIII ler ile donanm?? durumda ve filo ya?lar? bize nazaran genç.NE yaz?kki bize ?u anda dost olmaktan çok uzak olan Irak'daki durum ise endieverici zira buradaki ABD güçlerinin elindeki uçaklar daha menzile girmeden yok etme kabiliyetine sahip yüksekteknolojili uçaklar-ki asl?nda 1950lerde ?ekillenen gelece?e dönük stratejik yat?r?mda i?te belki bugünler için yap?lm??t? "ne kadar istersem o kadar?na sahip olursun" . Bu noktada vatan millet sakarya demenin 21.yy da pek manas? yok zira, artk günümüz sava?lar? cephe hatt?nda de?il, korunakl? bir odadan uzaktan kumanda ile imha gücü yüksek yüksek teknolojili araç gereçle yap?l?yor.

Asl?nda F4lerin hala uçmas? ile ilgili yazacakt?m ama konunun evveliyat? dünü bugünü derken buraya kadar geldi.

Sonuç itibari ile yak?nda JSF F35ler Türkiye envanterine ?a?k?nl?k verici bir durum ile dünya ile ayn? anda girecek. Korkum ?u ki elektronik her türlü ileti?im ve kontrolün bir ba?ka devlet/devletler üzerinde oldu?u bugünkü digital dünyada acaba bu uçaklara fiziksel olarak %100 sahip olabilecekmiyiz?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    bu arada TIAD2001'e gidememi? olanlar için 2001'de tayyareciye göndermi? oldu?um grup mailinide koyay?m hehehe in?allah bir dahakini sizlerin a?z?ndan dinleriz

"Hayat?mda bu kadar kötü bir organizasyon ,bu kadar ac?kl? gösteriler izlememi?tim " diye ba?larsam san?r?m beni deli diye dü?ünürsünüz

Ama Hava Kuvvetleri Komutanl??? bu organizasyon ile askeri platform d???nda yap?lan bu denli kapsaml? bir çal??ma ile biz sivil izleyicilerden tam not ald?. ?ki gün boyunca yap?lan i?leri göz önüne al?rsak ufak tefek eksikler "devede kulak "misali kal?r.
    Herkesin bildi?i gibi gösteri program?n?n bir k?sm? 30May?s Çar?amba Körfezde yap?lan gösteriler ile ba?lam?? görünsede , san?r?m as?l ilgiliyi 31May?s Per?embe günü çekti. Sadece fotoğrafç?lar ve çekim ekipleri için sorun olan bir ak?am saatinde olmas? d???nda mükemmel bir gösteri oldu?unu duydum çünkü ben Adana Menderes Havaliman?na gitmek üzere Kordon'da toplanan Tayyarecileden ayr?lmak zorunda kald?m. Kordon'da bulu?an Tayyareciler 30 dakika içinde epeyce bir kalabal?kla?t? , harika Keplerimizi (Te?ekkürler Berna) ve T-Shirtlerimizi (TE?ekkürler Ayfercim) al?p kimlik kartlar?m?z?da tak?nca Tayyareciler görülmeye de?erdi. Hava?'?n otobüsünü beklerken FRECCE TRICOLORI'yi binalar?n aras?nda seyredebildim ama görbildiklerim bile muhte?emdi. Dimitri'yi göremedim ama eminim o Tayyarecileri Sirena Cafe'de görmü?tür ben malesef Red Arrows ve Türk Y?ld?zlar?n? Menderes Kuleden ve radar ekran?ndaki bliplerden izlerken Türk Simulasyon dünyas?na verdi?im sözü ba?ka bir neden tutumad???m?n hesab?n? yap?yordum.
    Sevgili Volkan "VOVUN" Övün ile Cuma sabah? hakikaten erken bir saatte Çi?li yoluna dü?tük. Tek sorun U?ak'dan gelen ?rfan ile irtibat? kaybetmekti (neyseki havac?lar içgüdüleri ile bile do?ru yolu buluyorlar..?rfan Çi?li'ye kendi kendine ula?may? ba?ard? . Çanakkale yolunda TIAD ile ilgili bir tabela olmad??? için pa?a pa?a 2.Ana Jet Üs komutanl??? nizamiyesine gittik. San?r?m biraz fazla ciddi görünüyorduk ki kap?daki görevliler bizi BASIN zannettiler. Olmad???m?z? anlamalar? uzun sürmedi ama Tayyarecinin ne oldu?unu biliyor olmalar? harika bir duygu idi. Büyük bir nezaket ile bizi di?er kap?ya yönlendirdiler. Oray?da bulduk ama içeri giremedik, saati varm??...Ama oradan geçen bir subay durup bi?eyler dedikten sonra (san?r?m Binba?? veya Yarbay) kap? 5 dakika içinde aç?ld? ve yine ayn? nezaket ile içeriye al?nd?k. Arada geçen di?er seremonileri anlatmayaca??m çünkü hakikaten ho? diyaloglar ve hizmet ile devam etti. ??in kötü taraf? bu i?ler olurken Frecce Tricolori uçaklar? kalk?p gittiler bizde çok bozulduk. As?l statik uçaklar?n oldu?u yere geçemedik çünkü Say?n Cumhurba?kan?m?za o esnada o bölge tan?t?l?yormu? ve bu yüzden Kulenin güney taraf?ndaki alanda kald?k bir süre. Derkeeeeeeeen ?enlik ba?lad?.
    Para?ütler aç?l??? yapt?, özel kuvvetler bir UH-60'?n nas?l maharetle kullan?labilece?ini gösterdiler, Türk Uçaklar? kolda geçi? yapt?lar ve kula??m?za ard? ard?na çal??an reaktörlerin sesi geldi RED ARROWS'un Hawklar?..Ko?ar ad?mlar ile 4no'lu hangar?n yan?nda gidip Bas?n ekiplerinin arkas?nda yerlerimizi ald?k. Sonra......

Sonras?n? biliyorsunuz arkada?lar iki gün boyunca inan?lmaz geçen serüven bilfiil ba?lam?? oldu. BU ?ekilde anlatmaya devam edersem sayfalar sürer ve gelemeyenler için biraz ac?mas?zl?k yapm?? oluruz
    Genel oalrak toplarsak e?er gösteri uçuşlar? kusursuzdu. Red Arrows ile aç?lan perde Ukranian Falcons ile devam etti ve Türk Y?ld?zlar?n?n gösterileri ile tamamland?. Aralarda ve geri kalan sürede ise sava? uçaklar?n?n solo gösterilerini seyrettik . Kimlermi vard?, Avusturya'dan bir Saab Klasi?i olan J35 Draken, Hollandadan nefis boyal? bir F-16, ?srail'den F-15, Belçikadan bir F-16, ?spanyadan bir F-18, Fransadan Mirage2000 ve daha sonra iki Jaguar?n beraber gösterisi, Macaristandan Mig29, Ukraynadan Su-27, Romanyadan Mig 21, Almanyadan Tornado ve Phantom II gösterileri.
    Her gösterinin kendice baz? püf noktalar? vard?. Mesela Ukraynal?lar?n Falconlar? piste ikili 3 ayr? kol olarak dizildiler ve her grup kendine özgü bir kalk?? yapt?..uçuşta ise bence koca mig29'lar? oyuncak gibi kullan?p bu uçaklar ile yap?labilecek en zor ?eyi grup formasyonda uçarken her uça??n kendi etraf?nda formasyon içinde ayn? anda tono atmas? gibi inan?lmaz bir gösteri sundular.Mig 21 yeni motorlar?n? tan?tmak için her seferinde pistin ortas?ndan kalkt?. Su27 insanlar? tek kelime ile büyüledi, böylece neden kobra hareketi yapt???n? ö?renmi? olduk
    Mirage pilotu tam bir deli idi ben uçak ne zaman ortdan ikiye ayr?lacak diye bekledim, hatta bir ara adam?n keskin dönü?lerinde bende nefes al?p verme ?eklimi de?i?tirmi?im F-16 için diyebilecek bir ?eyim yok arkada?lar. Kulaklar?m?z?n pas?n?n aç?lmas? ve "dünyan?n gelmi? geçmi? en iyi uçak tasar?m? "olan Alman DEniz kuvvetlerinin F-4 Phantom'u bir ses ve görüntü güzelli?i abidesi idi. San?r?m seri tonolar esnas?nda uça??n kararl?l??? deneyimli pilotlar?n gözünden kaçmam??t?r. Ben uçak diye buna derim ve her zaman diyece?im. Ama Almanlar?n jesti çok güzeldi, ini?ten sonra canopy'eri aç?nca taxide Türk Bayra?? aç?p gönülleri birde böyle fethettiler.
    F-4 Phantom bir uçak olarak kulaklar?m?z?n pas?n? ald? amaaaa diyorumki F-18'in alçak geçi?teki sesi bugüne kadar duydu?um en güzel jet sesi idi. Bunu kaydedip insao?lunun duyabilece?i en güzel ses olarak yay?nlamal?lar. ?spanyol pilot abimiz hiç fena de?ildi , F-18 hakk?nda söylenenler kadar varm??. Israilliler çok g?rg?rd?, kendisini seyreden ve selamlayan herkese "speed break"lerini aç?p kapayarak cevap verdiler, ama F15'i dünya gözü ile seyrettimya ba?ka bi?i demem. Ya Draken...?sveç havac?l?k endüstrisinin ilk gözbebeklerinden J37 Viggen'in babas? Draken tek kelime ile parmak ?s?rtt?. Jaguarlar ise gösterilerinden sonra gidip pistin içinde uçaklar?n? al???lmad?k ?eklide seyircilere çevirerek selamlad?lar. Ho? bir an idi.
    Benim tek tak?ld???m solo gösterilerde bizim uçaklar?n olmamas? idi ama bana anlatt?klar?na makul bir sebebi varm??. Frecce Tricolori'yede bozulmu?tum ama adamlar?n ertesi gün gene göstersi varm?? keza Red Arrrows'unda. 4 tane gösteri timi izledik. ikisi supersonic, ikisi subsonic kullan?yor. ben Tük y?ld?zlar?n?n aff?na s???narak diyorumki, hareketlere ve programa diyecek bir ?ey yok ama uçaklar?n süratleri nedeniyle hareket alan? çok büyüyor ve her hareket aras?ndaki süre uzuyor. Hem takip etmek zor oluyor hemde hareket büyüdü?ü için görü? alan?n?n d???nda kal?yor.

Veee sürprizzz..B1B geldi selamlayarak geçti, sonra bi daha yava? geçti..biz gitti dedik üstüne birde ini? yapt?..sonra Cumartesi günü gitmek için geldi pist ba??na kalk???n? yaparken eminim kimse gözlerini k?rpm?yordu bir daha bu an? kendi gözleri ile göremeyecekleri için. B1B kalkt? gitti bir tur att? h?zl? geçi? yapt? selamlad?, bir daha yava? geçi? yapt? ve zaten programda olmayan bir çok geçi? yapt??? için gidiyor derkeeeen sen tut dön geri gel, birde ini? yap ..eh insaf beeee bu kadarda üstüne gelinmezki biz garibanlar?n ) birisi bana bu B1B nerden geldi hangi filodan geldi ve bu iki günkü olanlar? yapmas? için kim u?ra?t? söylerse özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Bu az rastlan?r bir olay ve minnet borçluyum kendi ad?ma.
    Seyir yerleri ve planlamalar? çok ama çok iyi idi. Piste yak?nl?k itibari ile tam puan benden .Statik uçaklar-ki iki grup halinde idiler- için diyecek bir ?ey bulam?yorum arkada?lar. Kim bunlar? seçti ise gözlerinden öpmek laz?m..al?n size uçaklar,
    ?lk ?ok...C-130 ama Turkish Stars renklerinde, görünce içimden a?lamak geldi ..birde nefes almak..a?z?m bir kar?? aç?k kald?da...Bunu her kim ak?l etti ise can? gönülden kutluyorum i?te olmas? gereken Türk Y?ld?zlar? mantalitesi en somut örne?i...dahada iyi olacak daha büyük sürprizler olacak..teşekkürler.
    (s?ras? ile de?il ama kusura bakmay?n)Saab J35 Draken, Tornado, F-4 Phantom II, AMX, F-16, Mig 29, Mig 21, F15 bunlar?n baz?lar?ndan iki tane vard? hehehehe....
    Türk Hava Kuvvetleri statik uçaklar?, T41,SF260,T37, T38,F-5, F-16, F-4, KC-135R, MI-17, Cougar, AB204 deniz kuvetleri, San?r?m UH-1H , UH-60 Black Hawk, TB20 Trinidad(deniz kuvvetleri) , Boeing Stearman(biplane), F-16 ve Alt?n kanatlar?n AK2000X'i

Yaz?lacak çizilecek çok ?ey var ama buras? yetmez. Kulaklar?mdaki u?ultu umar?m daha çooook devam eder. Ne yaz?kki bunun sene-i devriyesi 100.y?l olur herhalde (in?allah yan?l?r?m). Her?ey mükemmeldi Çi?lide, ben hayat?m?n en güzel anlar?n? kendi gözlerimle ya?ad?m. Tayyareci grubu olarak her an her saniye beraber olamad?k..Napal?m uçak sevgisi i?te herkesin gözü ya havada ya bir uça??n üzerinde.Ama olsun bir dahakine daha çok çal??aca??z. Buket Çok teşekkürler çok çabalad?n bizleri bir arada tutmak için ama i?te görüyorsun..son gün Volkan ile beni art?k kovalad?lar çünkü uçaklar?n yan?ndan "gidin art?k karde?im yeter, bitti i?te " )) heheh
    Güzel yanlar; Tayyareci'yi bir çok insan tan?yor, bizler ile tan??malar?ndan keyif ald?k, san?r?m biraz yol katetmi?iz. ?apkalara da hayran oldular habire sipari? geldi. Kollar?m?z feci yand????? ama ba??m?za nedense güne? geçemedi Al?? veri? yapt?k (benim ?apkalar?m kayboldu )
    Ya yazarken bile acayip da??lm???m...e mazur görün yazaca??m diye uçaklar gözlerimin önüne gelince bende dal?p gittim gene ahh ahhhhhhh..

Son söz,Te?ekkürler Hava Kuvvetleri

Hakan GUVEN

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hakan hocam gençli?imi hat?rlad?m
    Ke?ke bendeki negatifleri de bulsam ama ta??n?rken kaybolmu? olma ihtimali fazla.

TIAD'daki en e?lenceli an?m ise T41'in içine bakmak istedi?im zaman (yanl?? hat?rlam?yorsam bir üste?mendi) uça??n sorumlusunun yüzündeki dumur ifadeydi. Onca gelişmi? jet vs dururken bu manyak niye bu uça?a bak?yor gibisinden bakt? (o zamanlar simulatörde C172 ile çok uçtu?um için gerçek kokpit neye benziyor görmek istemi?tim halbuki ).
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966