Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.

Global Terrain Mesh-FS2004 için.

De?erli arkada?lar.Ben de kendi çap?mda bir ara?t?rma yap?p, simviation sitesinde Free olan "Global Terrain Mesh" i bulup,?u ana kadar (1-1.5 saatte) Türkiye ve Avrupa Bölümlerini yükledim.
    Tek-rek yükleyip,FS'e girip kontrol etti?im için uzun sürdü.

Kontrollerim ve denemelerim esnas?nda gördüm ki;sistem performans?n? hiç yormuyor.Kesinlikle Framede de dü?ü? yok.Bir de display ayarlar?n? br kademe daha yükselttim.

Da?lar,Vadiler ve yer ?ekilleri mükemmel i?lenmi?.Hemen Marmara bölgesi olan EB22 Mesh'ini yükleyip kontrol ettim.Bana göre muazzam.Hem FS'yi de yormuyor.Sonra ba?lad?m di?er bölümlerini yüklemeye.

Download edilmesi:
    ----------------------
    Önce simviation sitesine buradan http://www.simviation.com/fsdterrainsrtm.htm girip, "cover3.zip" (harita) dosyas?n? buradan http://www.simviation.com/cgi-bin/sy...file=cover.zip indiriyoruz.
    Bu zip klasöründe Parçalara ayr?lm?? Dünya har?tas? var.GIF formatl? olmas?na ra?men 1.87 Mbyte boyutunda.

(Bu dosya sadece izlemeniz içindir.Kaydederseniz yaz?lar görünmez.)

Üstteki haritadan küçük bir bölüm:

Bu haritaya bak?p,istedi?iniz Bölümü sitenin anasayfas?ndaki "AF01" ile "SA97" parçalar? aras?ndan bulup indiriyorsunuz.?sterseniz hepsini de indirebilirsiniz.Her bir Mesh parças? (Dosyas?) 12-15 Mbyte boyutunda.Toplam olarak Meshlerin boyutu 8.27 Gbyte d?r.
    Ben de bu meshleri gün a??r? indirmeye çal??aca??m.Kotay? a?mak istemem.San?r?m 2-3 ayda hepsini indirebilirim.

?ndirdi?iniz bu zipli Mesh klasörlerini bir klasöre aç?p,içinden ç?kan BGL dosyas?n?; (ben ?öyle yapt?m)
    -FS9/Addon scenery/ içine "simviation_mesh_TR/scenery" ad?nda içiçe 2 klasör yarat?p,içine Türkiye ile ilgili indirdi?im bölümlere ait BGL dosyalar?n? koydum.
    -FS9/Addon scenery/içine "simviation_mesh_EURO/scenery" olarak 2 adet klasör yarat?p,bunun da içine Avrupa bölümlerinin BGL'lerini koydum.
    Afrika bölümlerinin mesh lerini de koyaca??m zaman "simviation_mesh_AFRICA/scenery" olarak klasör yarataca??m.

Bu klasörleri de,scenery dosyalar?n? aktifle?tirdi?imiz gibi "Scenery Library" den FS'ye tan?t?yoruz.Tabi Restart ile Fs'ye girip,meshlerimize bak?yoruz.Kolay Gelsin.Sevgiler.

Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member
    Yer
    izmir, Turkey.
    Nuri hocam anlatt???n?z iyi oldu ben de ?öyle bi mesh olsada bütün türkie de?i?se diyordum, sayenizde art?k böyle demiyorum.Ancak bir sorum var, bunu yükledi?imizde di?er meshleri silmemiz gerekiyor mu?Marmara scenery ve vfr tr gibi.
    Kaan Y?lmaz 1994 ?zmir
    LTBJ - Adnan Menderes Airport

Yer
    , Turkey.
    FS2004 Default olan scenerylere dokunmuyouz.Zaten nerede olduklar?n? bilemeyiz.Ama sonradan yükledi?imiz sceneryler sorun yaratabilir.Ben yeni FS'yi yükledi?im için her?ey default idi.Bu meshlerden sonra birkaç scenery yükleyip kontrol etmi?tim.

Bir ara ?zmit körfezindeki yar?madan?n en tepesine EZ-Scenery ile bir Gemici feneri koymu?tum. Bu EB22 (Marmara-Zomguldak) mesh'ini yükleyp,o fener scenery sini de koydu?umda,fenerin tepenin daha a?a??snda kald???n? gördüm.
    Yani daha önceki scenerylerin baz?lar?,bu meshleri yükleyince istend?i yerde olmayabilir.

Bir tavsiye:
    Önceki sceneryleri kald?rmadan önce bunlar? yükleyin.Sonra slew modu ie uçup,yukardaki haritadan bu meshin s?n?rlar? içinde uçarak,önceki scenerylerde sorun var m?d?r diye aray?n?z.Hangi scenery de sorun varsa (önceki scenerylerde) onlar? bulup,kald?rabilirsiniz.
    Genelde önce yükledi?imiz scenerylerin ço?u,bu meshlerle sorun yaratm?yor.Bilgilerinize.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Mesh'ten kastetti?imiz yükselti dosyalar?d?r. Bu tür dosyalar sadece arazinin yüksekliklerini belirler, co?rafyan?n di?er unsurlar?n? etkilemez.
    Türkiye ve bölge ülkeleri için Kuzey Amerika için oldu?u gibi çok detayl? yükselti datas? mevcut de?ildir ama NASA SRTM datas? kullanarak yap?lan birçok mesh dosyas? mevcuttur. Bir önceki topicte bahsedilen paral? FSglobal, Fsgenesis ve bedava olarak Abdülkadir Öztürk, Yohan Baptiste, VFR-TR ve Tuncer Çelik SRTM dosyalar? gibi.
    Bütün bu yap?mlar aras?nda büyük farklar yoktur. Nuri beyin bahsetti?i paket de dünyan?n büyük bir bölümünü kapsayan benzer bir pakettir. SRTM bazl? yükselti dosyalar? addon scenery paketlerinin pek ço?unda bir sorun yaratmaz.
    Forumda SRTM diye arama yaparsan?z pekçok bilgiye ula??rs?n?z.

SRTM bazl? addonlar Marmara scenerysinde de sorun yaratmad??? gibi bilakis bu sceneryi kullananlar için tavsiye edilir.

Marmara scenery okubeni dosyas?ndan aynen aktar?yorum:

" bu projeden daha cok verim alabilmeniz icin yuksek cozunurluklu SRTM arazi yukseltileri datasini yuklemis olmaniz gerekir.Bu dosyalari Avsim.com da bulabilirsiniz: Yohann Baptiste nin turkey_west_srtm.zip dosyasi, Abdulkadir Ozturk`un tk_mesh_part_1.zip dosyasi veya Kenan Kilictepenin VFT Turkey paketinden cikan AMesh1.bgl dosyasi.

- Umur Turelli ve Kenan Kilictepe arkadaslarimizin Great Istanbul Scenery veya VFR Turkey scenery paketleri default FS cografyasi kullandigi icin bu projeyle uyumsuzdur, bu sceneryleri OFF yapip, bu paketle beraber kullanmayiniz.Sadece yukarida bahsettigim gibi Kenan Kilictepe nin VFR TUrkey paketini kullaniyorsaniz bu paketin scenery folderindan cikan AMesh1.bgl, AMesh2.bgl, AMesh3.bgl, AMesh4.bgl ve , AMesh5.bgl dosyalarini muhafaza edebilirsiniz.Bu bes dosya Turkiye arazi yukseltileri dosyalaridir ve bu 5 dosya haricindeki dosyalar marmara scenery ile cakisma yaratabilecegi icin marmara scenery ile birlikte kullanilmamalidir."
    sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966

Yer
    , Turkey.
    Verdi?iniz bilgiler için Te?ekkür ederiz Murat hocam.Bu bilgiler ?????nda yüklemelerimizi gerçekle?tirece?iz.
    Zaten yukarda dedi?im gibi,denemelerimde sizin yapt???n?z Marmara-?stanbul scenery'sinde ve di?er scenerylerin ço?unda hataya rastlamad?m.
    Hem sizin Marmara-?stanbul scenerysi,default FS'de iken;Yeni cami,Ayasofya ve Selimiye k??las? denizin içinde idi.
    Fakat bu meshleri yükleyince TAM yerine oturdu.(Tepeye ç?kt?)

?lginiz ve bilgileriniz için tekrar teşekkürler.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Ben teşekkür ederim.
    Ayasofya ve Selimiye k??las?n?n denizde bulunmas? ve baz? durumlarda sahil ?eritlerin çift ç?kmas? kurulumun tam anlam?yla yap?lmamas?ndan kaynaklan?r. SRTM dosyalar? olmadan da Marmara scenerysi kullan?labilir ama yükseltiler çok gerçekçi gözükmez.

Ben do?ru kurulum için okubeni dosyas?ndan al?nt? yapay?m:

"marmara.zip icinde cografya folderi, istanbul folderi ve rakamli 4 bgl dosyasi vardir (HL955170.bgl, HP955170.bgl, RD955170.bgl, ST955170.bgl).

1. cografya folderi icinde marmaranin cofrafya datasi vardir. Bu folderin altinda sadece scenery folderi vardir. Cografya folderini Program Files\Microsoft Games\Flight Simulator 9\Addon Scenery klasorune yerlestirin

2. istanbul folderi icinde uc boyutlu modeller vardir. Bu folderin altinda scenery ve texture folderlari vardir. istanbul folderini Program Files\Microsoft Games\Flight Simulator 9\Addon Scenery klasorune yerlestirin

FS2004 ana menusunde settings/scenery library/add area fonksiyonu ile bu iki folderi FS2004e tanitin daha sonra fs2004 u tekrar calistirinca sceneryler aktif olacaktir.

3. HL955170.bgl, HP955170.bgl, RD955170.bgl ve ST955170.bgl default FS2004 temel cografya datasini degistirmektedir. Bu dort dosyayi :\Program Files\Microsoft Games\Flight Simulator 9\Scenery\asia\scenery yerlestirin. Mevcut dosyalari overwrite etmek (uzerine kopyalamak) gerekecektir. Bu nedenle bu islemi yapmadan once FS2004 un orijinal (Default) HL955170.bgl, HP955170.bgl, RD955170.bgl ve ST955170.bgl dosyalarini Flight Simulator 9 klasoru disinda bir klasorde backup olarak muhafaza etmeniz tavsiye olunur"

sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966

Senior Member adnan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Nuri hocam teşekkür ederim. Açt???n?z bu konudan çok faydaland?m ve dediklerinizi sorunsuz uygulad?m.
    Sayg?lar?mla

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Küçük bir bilgi vereyim Simvation'un sundu?u ücretsiz mesh ile ilgili olarak , download stratejinizi ona göre revize edebilesiniz

Bu topicte bahsi geçen Simvation Global Mesh dosyalar? Research grade yani ara?t?rma safhas? diyebilece?imiz ilk sürüm SRTM verilerini kullan?r (ki bu sürümün ham verilerine ula?mak art?k mümkün de?ildir).

Bu sürüm SRTM datalar? hata pay? yüksek olan verilerdir , daha düzgün ve sorunsuz STRM tabanl? Mesh kullanmak istiyorsan?z mümkünse SRTM v2 tabir edilen düzenlenmi? ve bitmi? veriyi baz alan ürünleri tercih ediniz .

Yap?mc?lar bu ham verileri al?p i?lerler ve bu i?i yaparken birkaç yard?mc? yaz?l?m kullan?rlar. Bu yaz?l?mlar SRTM'deki hatalar? yakalayabildikleri ölçüde tespit edip yak?n çevreye bakarak bir mant?k olu?turup düzeltme kabiliyetine sahiptirler ANCAK %100 oranda bir do?ruluk sunamazlar .

Örne?in uydu SRTM v1'i al?rken A?r? da?? civar?nda bir sorun ya?ad? ya da bu veri merkeze iletilirken aksama oldu . Bu durumda A?r? da??n?n etekleri olmas? gerekenden çok yüksek ya da çok alçak kalabilir . Forumda bir ba?ka konuda görülen anlams?z yükseltiler olu?abilir , yap?mc? bahsetti?im programlar ile SRTM'nin mant??? inceletip hatal? bölgeyi yakalayabilirse en yak?ndaki bölgeye bakarak yamar ama yaklayamazsa oras? öylece kal?r .

SRTM v1'de yani bitmemi? ilk sürümde çok derin çukurlar ve ani olu?an çok yüksek dikmeler mevcuttur . Su (deniz - dere - göl vb.) alt?nda kalan alanlarda olmamas? gereken derinlikler ve dengesizlikler mevcuttur.

Velhas?l, indirdi?iniz ya da indirece?iniz bu çal??mada hata vard?r demiyorum . Tabii ki indirip kullanmakta serbestsiniz ancak eski ve güvensiz bir veri sürümü kulland??? için hata ta??ma olas?l??? yüksektir diyorum .

Sevgiler

------------------

Ek olarak e?er illaki mesh kullan?lacaksa (ki bence kullan?lmal?) AVSIM'den SRTM v2 datas?n? kullanan ürünler temin edilebilir .

Buna ek olarak ise *bence* hiç uçmayaca??n?z bir bölgenin mesh'ini yüklemek gerekli de?ildir , bo?u bo?una yer ve performans kayb?na neden olur ki bu hiçbirimizin istemedi?i bir husustur .

Tekrar sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    + ; Fatih Bey'in verdi?i bilgilere ek olarak; bu data lar "3 arc-second" ki bu fazla detay içermeyen daha dü?ük çözünürlü?e sahip verilerden olu?turlumu? demektir.

Say?n Tuncer Çelik'in yapm?? oldu?u Türkiye mesh scenery si SRTM V2 datalar?n? kullan?r ve çok daha yüksek çözünürlü?e sahiptir. Murat bey'in de belirtti?i tüm mesh ler içinde (tamam?n? denemi? biri olarak yaz?yorum) en kalitelisi ve gerçe?e en yak?n olan?d?r.

S.O.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    , Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

Buna ek olarak ise *bence* hiç uçmayaca??n?z bir bölgenin mesh'ini yüklemek gerekli de?ildir , bo?u bo?una yer ve performans kayb?na neden olur ki bu hiçbirimizin istemedi?i bir husustur .

Tekrar sevgiler

<div align="right">Originally posted by fatih.koz*-*02/02/2008*:* 10:28:05</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Evet Fatih hocam.Dedi?iniz gibi;sürekli uçtu?umuz veya uçmak istedi?imiz bölgelerin Mesh'leri yukardaki haritadan bak?p,o Kod numaral?lar?n? indirip kuruyoruz.
    Di?er konularda söyleyece?iim bir?ey yok.Çünkü bütçemiz di?er kaliteli mesh ve scenery almaya yetmiyor.Veya Olmuyor nedense?,alam?yoruz!..Sayg?lar?mla.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957