5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Senior Member Batur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

HD'de size sorunu

Arkadaslar merhaba,
    Bu aralar surekli makinenin teknik aksami ile ilgili seyler yazip biraz mesgul ediyorum forumu ama makinemi bir formatladim pir formatladim bir turlu eski ve huzurlu haline donduremiyorum.
    Makineye dogru durust Fs'den baska 3 5 add on haric hicbir sey yuklemedigim halde C drive'inda 5 GB yer kaldigini soyluyor. FS acikken kalan olcu de bu. Bununla FS sizce rahat calisir mi ? Akliniza gelebilecek bir suru programi yuklemedim bile (office vs vs ). Formatlamadan once hersey agzina kadar dolu iken bile C'de 13-15 GB arasi oluyordu, nereden kaynaklanabilir ?

Bir iki defa formatladim makinemi ve butun yedekler D'de oldugu icin hep C'yi formatladim D drive'ina hic dokunmadim. Acaba D'ye hic dokunmadigim ve sadece C'yi formatladigim icin sapitiyor olabilir mi ?!
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Fiziksel Diskin boyutu nedir ?

C ve D ayr? ayr? fiziksel diskler midir yoksa tek fiziksel disk üstünde öncül ya da mant?ksal bölümler midir ?

Disk bölümlerinin yap?s? nas?ld?r , ebatlar? , dosya sistemi vb. ?

B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Selam Fatih,
    C 20 GB D ise 60 GB olrak ayarlamistim. D'de setup ve yedekler duruyordu programlari da C'ye kuruyordum. FS ve birkac add on haricinde hicbir sey yuklemedim. 5 GB free alan kalmis durumda. Partitionlar c ve d olarak bolumlenip bu sekilde olcu payetmistim.
    HD biraz eski 80 GB toplamda
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Anlad?m tek 80 GB'l?k disk mevcut ...

Peki ?öyle soray?m , C'nin dosya sistemi nedir ? FAT32 mi NTFS mi ?

E?er hata ile FAT32 olarak formatlad?ysan C bölümünü bu ciddi anlamda boyut problemi yapabilir .

FAT ve FAT32 eski disk biçimlendirme ve dosya sistemi tipleridir , birden çok say?da küçük dosya ile çal??maya pek müsait de?illerdir günümüz teknolojisi ile k?yasland???nda .

At?yorum FAT32'de 1 bit'lik veri 1 Byte (8 bit) yer kaplarken NTFS'de 1 bit'lik veri 1 bit yer kaplar .

Fs gibi bol dosyal? bir ürünü FAT32'ye yükleyince bu bitçikler MB'lara dönü?ebilir bir anda .

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hayir her seferinde NTFS normal olani secmeye dikkat ettim, bir de quick versiyonu var onun ama hep normali yukledim, acaba hep C'yi formatlayip D'yi oldugu gibi biraktigim icin boyle bir dengesizlik olabilir mi ? Ya da ne onerebilirsin su asamada hocam ?

Yaptigim islem su windows xp set up ile calistiriyorum C driverini once silip temizliyorum sonra yeniden xpyi bunun uzerine kur diyorum format islemi bitiyor ve 19 kusur GB kendisi icin ayrilmis kisma D'deki set uplari sil bastan kurmaya basliyorum; ancak bu kadar cabuk size kaybetmesinde bir sorun oldugunu dusunuyorum her yuklemeden sonra...

Test etmek amacli LTBJ2002up scenerysini kullandigim Adnan Menderes'te neredeyse 3 saatir ucagi apronda park halinde tutuyorum ve basindan bu yana hic kurtulamadigim bir Fs'in kendi kendine kapanma sorunu da soz konusu, iste bunlar da aldigim hatalar.

Formattan sonraki butun denemelerimde zaman farki ile bazen fs'i actiktan ve ucagi aprona koyduktan 1 saat sonra bazen 3 veya 5 saat sonra ama mutlaka bu hatayi vererek kapaniyor, daha ucarken deneme firsatim olmadi. Isin tuhafi bu makineyi alip ilk kurdugumdan bu yana 2.5 sene boyunca hic karsilasmadigim hatalar bir formattan sonra ust uste gelir oldu

Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT