10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.

".mdl" format? ile kay?t NE ile yap?l?r?...

Arkada?lar.

Uçak modellemek için de?i?ik programlar ile çizilmi? uçak modellerimizi FS2004 'ün kabul edece?i ".mdl" format?na hangi program çeviriyor?..

Hepimizin malumu ki;yeni edindi?imiz uçaklar?n klasöründe "model" ismindeki klasörde ".?.?.?.mdl" format?nda o uça?a ait model çizimi vard?r.??te,uçak modeli çizildikten sonra çizdi?imiz programlar bu ".mdl" format?na çeviremiyor.Belki de hem çizim yapabilen hem de "Save As" seçene?inden ".mdl" format?na çeviren 3D çizim programlar? vard?r,ama Ben bilmiyorum.

Veya örne?in "Gmax12" ile çizip,ba?ka bir program? ile ".mdl" format?na çevirebiliriz.Ama hangi program,hem ".mdl" format?na çevirip hem de ".gmax" format?n? kabul eder?...

Aç?klamalar?n?z? sab?rs?zl?kla bekliyorum.Sayg?lar?mla.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member
    Yer
    Porto, Portugal.
    http://www.scenery.org/

bu sieyi bir arastir ..bircok plug-in mevcut
    Hakan CIFTCI

Yer
    , Turkey.
    Çok Sa?olun Hakan Bey.
    Fakat maalesef arad???m? bulamad?m.

Acaba sitemizdeki arkada?lar?m?z?n aras?nda herhangi bir program ile YEN? olarak SIFIRDAN ba?lay?p Uçak Modeli çizmi? olan (Boyama DE??L!) VAR MIDIR?...
    Çünkü çizmi? olan arkada??m?z,en az?ndan hangi program ile çizildi?ini ve hangi program ile " .mdl " format?na (FS2004 için) çevirildi?ini bilebilir.

Sayg?lar sunar,Kolayl?klar dilerim.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member Cobra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Germany.
    Nuri kaptanim, hic ucak modeli yapmadim ama sanirim asagidaki verdigim linkteki dosya isinize yarar.

Bu programi Gmax'i bilgisayariniza cektikten sonra kurun, size Gmax icin makemdl plugin'i kurar. http://download.microsoft.com/downlo...gmax_setup.exe

makemdl plugin sayesinde gmax ile hazirlamis oldugunuz modeli mdl formatinda export eder. Gmax ile ugrasan arkadaslar varsa onlar daha detayli bilgi verir sanirim.
    Ismail Hakki Güzel

01.Mart.1971
    Viersen-Almanya EDLN\'ye 8km
    Adana-Türkiye LTAF-LTAG arasinda

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Nuri bey,
    Gmax'de export seçeneklerinde mdl format?nda export edebiliyorsunuz.
    Ben uçak tasarlamam??t?m. Biraz fantaziye kaç?p, dinazor modelleyip uçurmu?tum.
    Ayr?ca vapur modelini mdl olarak export edip, AI gemi format?nda denizlerimizde dola?t?rm??t?m.
    ?smail beyin bahsetti?i gibi gmax'i kurmak ve plugini eklemek yeterlidir.
    Ayr?ca paral? fsds program? ile mdl dosyalar? yarat?labilir. Arayüzü gmax'e göre daha basit ve kullan?m? daha kolayd?r.
    sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966

Yer
    , Turkey.
    Murat hocam ve ?smail Hocam.
    Verdi?iniz Bilgiler iin çok Te?ekkür ederim.Dediklerinizi uygulayaca??m.Elimde indirilmi? Paras?z Gmax12 program? var.FAkat henüz KURMADIM.Zip içinden ç?km?? olan dosyalar ?unlard?r:
    1- gmax12.exe,
    2- gmax12_tutorials.exe,
    3- gmax_tempest_install_guide.pdf,
    4- library.exe ...bu kadar..
    ?smail hocam behsetti?iniz ".mdl" format?nda export yapt?ran Plug?n bunlar?n içersinde midir?...Yoksa "Gmax-PlugIn" ad?yle Google'da aratt?t?r?p,onuda m? indirece?iz?...

Murat hocam."-AI gemi format?nda denizlerimizde dola?t?rm??t?m."demi?siniz.Bu gemi "Dinamik Scenery" olmuyor mu.Yani "hareketli Nesne!"..Gmax program?n?n Tutorials'lar?na bakt???mda,yapt???m?z objelere "Animasyon (hareket)" de verilebiliyormu?.San?r?m siz de bu Gmax ile hareket kazand?rm?? olmal?s?n?z.
    Ayr?ca bahsetti?iniz "FSDS" program?,san?r?m uçak modellemek için çizim de yapabiliyordur.Arayüz ve kullan?m? Kolay dedi?iniz için tercihim bu olabilir."Easy Object Designer" EOD ile biraz u?ra?t?m.
    FSDS program?.Paral? olmas? mühim de?il AMA ;bu "Kredi numaran? ver de Halledelim!" denmesi bana keçileri kaç?rt?yor."-TÜH BE!" diyorum.Yine mi?..Çünkü onu alacak param olmas?na ra?men,Kredi kart? istendi?inden A L A M I Y O R U M !....
    ?öyle ADAM gibi kap?ma getirip,elimden TUKA paray? alsalar daha güvenilir olacak firmalar.Yada Kargoya gideyim.Mal? bir elime al?p,öbür elimle de Pe?in paray? bast?ray?m.Bulunmaz m? Böyle BABAY???T bir ?irket.Henüz bir Kredi kart?m da yok.Almay? da hiç dü?ünmüyorum.

Ama maalesef,hep bu kredi kart? güvensizli?i bu hale getirdi bizi.?nan?n bir yerlerde istedi?im bir program pe?in -Tuka para-Kredi karts?z sat?l?yor diye duysam,inan?n 20-30 kilometre de olsa bile,oraya YAYAN giderim.

Sayg?lar sunar,tüm Sanalpilot camias?n?n Kurban Bayram?n?z? en içten Dileklerimle Kutlar?m.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Yer
    , Germany.
    Nuri kaptan'im, benim bahsettigim mdl plugin sizin yazmis oldugunuz programlarin icerisinde mevcut degil. Siz bu programlara ek benim vermis oldugum linkteki dosyayi indirip kurarsaniz yeterli olacaktir.

Sifirdan ucak yapmayi zamaninda bende cok istedim, hatta aklimdaki model TAI'nin su an rafa kaldirilmis bir projesi olan HD (Hava dolmusu) 19'du. Fakat bunun icin zamanim hic olmadi isten gücten.

Calismalarinizda Basarilar dilerim.

Ismail Hakki Güzel

01.Mart.1971

Yer
    , Turkey.
    Te?ekkür ederim ?smail hocam.
    ?u an indiriyorum.% 48 oldu.15 Mbyte boyutunda..
    ?lk önce Gmax'? kuraca??m.Sonra üzrine bunu kuraca??m.Yanl?? anlamad?ysam bu ?ekilde de?il mi hocam?.
    ?n?allah ilerde yeni gerçek ve/veya fantastik uçak tasar?mlar?na kavu?uruz.

Tekrar minnettarl???m? sunar?m hocam.Sayg?lar.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Yer
    , Germany.
    Dogrudur Nuri Hocam, ilk önce Gmax daha sonra indirmis oldugunuz dosyayi kurun. Bu islemden sonra Gmax'te export bölümünde mdl secenegi de olacaktir artik.
    Ismail Hakki Güzel

01.Mart.1971

Yer
    , Turkey.
    ?nan?n ne kadar Te?ekkür edece?imi bilemiyorum.
    Bu topikte sorunuma çare bulmak için çözüm sunan hocalar?ma sonsuz teşekkürlerimi sunar?m.?yi ki vars?n?z!.Sa?olun..
    Sevgilerimle.Tekrar Bayram?n?z? kutlar?m.

Bu arada program inmi? hocam.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957