Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
41 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hakan Bey ; görü?lerinize kat?l?yorum, e?itimde do?as? gere?i risk faktörü daha fazla olacakt?r, bu yüzden yolcusuz uçulmas? do?rudur.Ama madem e?itim söz konusu, risk biraz daha fazla, bir de böyle ciddiyetsiz olunursa o risk iyice artmaz m??

Bana göre , e?itim de olsa , ticari uçuş da olsa , ciddiyet ve konsantrasyon çok önemlidir ve elden b?rak?lmamal?d?r.
    Allah korusun , e?er bu uçuş kaza ile sonuçlansayd?, bi süre sonra da ses kay?tlar? aç?klansayd?, yetkili kurumlar ne derdi acaba? yada biz ne derdik? ?lla kaza m? olmas? gerekiyor diyicem ama zaten o da olmu?.(Trakya uça??)
    Daha ne gerekiyor anlayam?yorum.
    Gökhan BAYRAKDAR - LTBJ - THY1742

Nautical Captain Licence Holder
    Amateur Scenery Designer
    Aircraft Chemist
    IT Project Manager

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Trakya kazas? ile nu uçuş aras?ndaki ba?lant?y? anlayamad?m.
    Anlad???m kadar? ile bu uçuştaki herkes bir ?ekilde ayn? havayolunun eleman? ve o e?itim uçuşunda bulunan ki?iler.
    Trakya kazas?nda ise ortada bir e?itim uçuşu dahi söz konusu de?il..
    Sizin ciddiyet olarak adland?rd???n?z nedenlerden dolay? da Türkiye'de kazalar olabiliyor.
    Çünkü PNF s?rf ast üst ili?kisi, yani a??r? ciddiyet vb. nedenler ile PF olana müdahale etmesi gereken yerde edemiyor.
    Benim bu videoda gördü?üm iki pilotun gayet ne?eli bir ?ekilde bir ini?i gerçekle?tirmeleri.
    Steril olmas? gereken ortama hiç kimsenin al?nmamas? gerekti?i göz önüne al?nacak olursa, de?il kalk?? ve ini?te. Uçu?un hiç bir an?nda b?rak?n bizleri, hiç kimsenin o kokpitte olmamas? gerekir.
    Gökhan bey veya herhangi ba?ka birimiz, e?er bir ?ekilde kokpit tecrübesi ya?ad?ysa muhtemelen o steril ortam? bir ?ekilde kirletmi?iz demektir ki, bu durumda ne pilotlar?n ciddiyetini sorgulamaya ne de ba?ka bir ?eyi ele?tirme hakk?na sahibiz demektir.
    Sokaktaki insan ve pilot aras?nda herhangi bir fark yok.
    Her ikisi de gerekti?i yerde ?aka yapar ve her ikisi de gerekti?i yerde ciddi olabilir. Bu ciddiyetten ne anlad???n?zla ba??nt?l? olarak de?i?ir.
    Biz sadece gördü?ümüz bir iki dakikal?k bir video üzerine yorum yap?yoruz. ?ahsen burada da herhangi gayr? ciddi bir durum görmüyorum. ?nsanlar?n birbiri ile ?akala?mas? ve gülü?meleri hariç.
    Ha! Gülmek baz?lar?m?za göre ciddiyetsizlik ise o zaman diyece?im yok tabi.
    Bu arada yine ayn? video üzerine yorum yapmam gerekirse. Biz nereden biliyoruz ini?in o ?ekilde planlanmad???n??
    Yani o kadar geç teker koyulmad???na nas?l bu kadar eminiz?.
    Kameran?n duru? aç?s?na göre mi off center bir ini? oldu?una karar verebiliyoruz (ki k?s?tl? fotoğraf bilgimle gördü?üm kameran?n müteharrik oldu?udur)?
    Kendi i? tecrübeme dayanarak ?unu söyleyebilirim. ??imi çok ciddi yapan bir insan?m. Yine de bu, çal???rken (ki baz? durumlarda 380 V ceryan ile çal???yorum ve benim ve yan?mdakilerin hayat? söz konusu da olabiliyor) ?aka yapmam? ve gülmemi engellemiyor. Böyle olmasa zaten i?imi yapmaz ba?ka bir i?te çal???rd?m.
    Ciddiyet ile c?v?kl???n ayr?m?n? do?ru yapmak gerekiyor kanaatindeyim.
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Arkada?lar,
    Büyük bir ciddiyet ve hatta ?iddet ve celal ile ifade edeyim ki;
    1. Mesaj?n?z? do?ru forum kategorisinde aç?n?z. Video forumumuz varken bir videoyu Genel Konular forumuna koymay?n?z.
    2. Mesaj?n?zda düzgün Türkçe kullan?n?z. "vermiiim , yav, oluyo" tarz? kelimelerin bu forumda yeri yok. Israrla kullanmak isteyenler bu kelimeleri kullanabilecekleri yuzlerce forumu internette bulabilirler.
    3. Cümlelerinize büyük harfle ba?lay?n, tek nokta ile bitirin.
    4. Genelleme yapmaktan kaç?n?n. sadece kendi ad?n?za görü? belirtin.

?iddetli ve celalli admininiz Biber
    sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Arslan Bey ; öncelikle geç teker kondu?unu, yada merkez hatt?n kaç?r?ld???n? gayet kolay bir ?ekilde anlayabilirsiniz.Bunun için hayal gücümüzü zorlamak gerekmiyor.Zaten palye öncesinde ve an?nda, bu hatalardan dolay? "PIC" de?i?iyor, hem de en hassas anlardan birinde.Hata olmasa neden son anda uyar?lar olsun ve kontrol el de?i?tirsin.Böyle planlanm?? bir uçuş e?itimi yoktur kanaatimce, son anda palyede PIC de?i?sin.Bu bariz bir hatan?n sonucu olur bana göre.

Ayr?ca Trakya uça?? kazas? ile ilgili raporda, e?er okuduysan?z, kokpit ciddiyeti ile ilgili uyar?lar var.Kabin görevlilerinin bile ini? ve kalk?? gibi önemli anlarda , kokpitte olmas?n?n pilotlar?n dikkatlerini da??tabilece?i belirtilmi?.

O kaza ile buradaki durum çok benzer.Benzerlik illa ki e?itim uçuşu olmamas? ile bozulmuyor.E?itim uçuşu olsa ne olur, olmasa ne olur? Bunun kokpit disiplini ile ne alakas? var? E?itim de olsa , normal uçuş da olsa siz i?inizi disiplinle ve ciddiyetle yapmakla yükümlüsünüz,sorumlusunuz.Sadece ta??d???n?z insanlara kar?? de?il, dü?ece?iniz yerde olan insanlara, hatta uçtu?unuz ülkenin tüm vatanda?lar?na kar?? da sorumlusunuz.Kap?lar kapand?ktan sonra tüm sorumlulu?un pilotta olmas? demek, can?n?n istedi?i gibi davranabilmesi demek de?ildir.Temel kural ve konulara, esnetilmeksizin uymas? gerekir.

Baz? konularda miktar önemlidir, yani sadece siyah yada beyaz de?il gri de sözkonusudur.
    Düz uçuşta , durum farkl?d?r, ini? ve kalk??larda durum farkl?d?r.

Kokpite girdi?iniz diye o kokpit tamamen ciddiyetsiz bir hal almaz.Kokpitteki insanlar?n hareketleridir ciddiyetsizli?i olu?turan.Gülersiniz konu?ursunuz, ama bunu kazalar?n çok büyük bir k?sm?n?n gerçekle?ti?i ve uçuşun en kritik ve en fazla konsantrasyon isteyen k?sm?nda yapmazs?n?z.
    Zaten Bu?ra da belirtmi?, ço?u pilot ini?e yakla??ld???nda kokpitte konu?ulmas?n? istemez, i?ine konsantre olur.Bu i? disiplini sonucu kendi kontrol mekanizmas? sayesinde gelişen bir prensiptir.

Ayr?ca pilotlar da güler, ciddiyet bu demek de?ildir tabi ki, böyle teknik konular hakk?nda konu?urken ki?isel karekter ciddiyetinden bahsedecek de?iliz, bahsetti?imiz uçuş ciddiyeti ve i? disiplini.

?ni?in 1000 feet k?sm?na kadar gülün e?lenin de, bari son 1 dk tam konsantre olun , ?akas?z , esprisiz 1 dk dayan?n bi zahmet.

Ayr?ca kokpitte kemerleri ba?l? olmayan insanlar bulunuyor, hem de ayakta.Diyelim ki çok sert teker konuldu , pas geçildi yada ani bir manevra yap?lmas? gerekti ve ivmeden dolay? o kemersiz ?ah?s kokpitin önüne pilotlar?n kuca??na dü?tü , oralar? da??tt?, art?k gaz kolu mu dersiniz , speed brake mi dersiniz, ana göstergelerin görülmesini mi engelledi dersiniz, ne derseniz deyin çok tehlikeli.
    Kokpitteki görevsizler, en az?ndan baz? kurallara riayet etmek zorundad?r.Görüldü?ü üzere kokpite girmek var, girmek var.Giren ?ahs?n sadece girmi? olmas? ciddiyetsizli?e sebep olmaz, girdikten sonraki tutum ve davran??lar? önemlidir.

Özetlersem ; tüm pilotlar?m?z ne?eli ,?eker , güler yüzlü, hatta ?en kahkahal? , ayn? zamanda sorumluluklar?n? ciddiye alan, i? disiplinini her?eyden üstün tutan karakterde olmas?n? diler, "önce emniyet , sonra hareket" der , sayg?lar?m? sunar?m.

Amateur Scenery Designer
    Aircraft Chemist
    IT Project Manager

Senior Member captainmusic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ankara, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">?iddetli ve celalli admininiz Biber

<div align="right">Originally posted by Admin*-*12/12/2007*:* 02:06:27</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    "Çok ya?a" Biber A?abey.
    Burak SÖNMEZ / ANKARA

buraksonmez@istanbulva.com

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Eger o kokpitin içerisinde olsayd?m ,masumane bir ?ekilde kayda izin verilmi? bir ortam?n internette yay?nland???n? bilseydim ve sonras?nda o ana dair goruntulerden yola c?k?larak yap?lan yorumlarda ;

-ciddiyetsiz bir kokpit oldugunu
    -ini? ve yakla?ma s?ras?nda gelişiguzel ve melekesiz bir ?ekilde inildi?ini,

ifade eden yorumlar okusayd?m san?r?m bir ?ekilde bu yay?n?n durdurulmas?n? talep eder ve bu ifadeleri kullanan yay?nlayanlar ile ilgili kanuni haklar?m? arard?m .(hem ?ahs?m? hemde kurumumu ba?lad??? için)

Kulland???m?z ifadeler oyle kati ve kesinki , polis biziz ,savc? biziz ,hakimde biziz ...

Kar?? tarafta kendisini savunacak bir ki?i olmad??? gibi belkide neyin savunmas?n? yapaca??n? bile bilmiyor...

Biraz hakkaniyet biraz vicdan lutfen ...
    Ergenekon Kucuk

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Ergenekon hocam.
    A?z?na sa?l?k
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Ergenekon Bey, göz var izan var, kanunlar, ayan beyan ortada olan gerçekleri konu?man?z?, ele?tirmenizi engellemez, cezaland?rmaz.
    Buras? demokrasi olan bir ülke, diktatörlük yada bask? rejimi alt?nda de?il.
    Videoyu yay?nlayanlar hakk?nda hakl? olunabilir, o beni ba?lamaz.

?ni?in iyi olmad??? ortada,kimseye çamur atma merakl?s? de?ilim.
    Siz bu kurumda olup kanuni haklar?n?z? arasayd?n?z, bilirki?i kokpitte olan ve kurallara ayk?r? olan davran??lardan dolay? sizin kurumunuza ve yetkili pilotlara en hafif olarak uyar? verirdi, belki de ceza.

Ayr?ca sadece buradaki 2-3 mesaj ve ele?tiriden yola ç?karak insanlar?n vicdanlar?n?n olmad???n? söyleyemezsiniz, en hafif de?erlendirmeyle, bu ay?pt?r,sayg?s?zl?kt?r.

Ben önceki mesajlar?mda da belirttim, e?er bu kokpit anormal kar??lanm?yorsa hiç bi?ey bilmiyorum,ö?renememi?im demi?tim.

Y?llard?r hiç bir?ey ö?renemeyen ve demekki alg?lama sorunu olan benim, bu saatten sonra bu güzide forumda yazmamam gerekiyor.

Say?n Admin Murat Bey'den , kendi iste?imle , üyeli?imin iptal edilmesi ile ilgili i?lemleri yapmas?n? rica ediyorum.

Hepinize sevgiler, sayg?lar, ho?çakal?n.

Amateur Scenery Designer
    Aircraft Chemist
    IT Project Manager

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Kaptan "buyur geç benim koltu?uma otur" dedi?inde bu teklife tabiri caizse bal?klama atlayacak insanlar kalkm??lar kokpiti ciddiyetsiz buluyorlar.
    ayr?ca tabii ki hata olcak ve PIC de?i?ecek. bu e?itim uçuşu. hata yapacak diye e?itimdeki ki?iye kumanda verilmeyecekse neden e?itim uçuşu yap?ls?n ki?
    bundan sonra da siz de do?u? üniversitesi akademisyenlerinin "ILS siz meydanlara uçmayacaklar?" beyan?nda bulunduklar? gibi "yeniyetme f/o lar?n line e?itiminin oldu?u uçaklara binmeyece?im" ?eklinde bir beyanatta bulunabilirsiniz. zira release olana kadar line e?itimini normal tarifeli seferlerde al?yorlar.
    1982-?stanbul
    gökhan morkan
    We can not \'Ctrl+z\' in life

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Ho?çakal?n demi?im, hala arkamdan konu?uyorsunuz Gökhan Morkan Bey.

Ayr?ca Say?n Admin Murat Bey'in "?iddetli" uyar?lar?na ra?men,bu uyar?lar? anlamay?p, gerekli dikkati göstermeyip yada kaale almay?p , hala kendi ad?n?za de?il ba?kalar? ad?na konu?uyorsunuz.

Siz benim bal?klama atlayaca??m? nereden bilebilirsiniz ?! Siz benim hakk?mda ne biliyorsunuz ?!

Ayr?ca yazd?klar?m?, söylediklerimi inatla anlam?yorsunuz.

Konu ile alakas?z olarak s?rf benimle tart??mak için tart???yorsunuz, ortam? gerip , provokatif ifadelerde bulunuyorsunuz.

Ben forumu b?rak?yorum demi?im hala arkamdan ,"bal?klama atlar" gibi yorumlarda bulunuyorsunuz!
    Ya yaz?lanlar? okumuyorsunuz, yada art niyetlisiniz.

Lütfen sizden rica ediyorum, bu son mesaj?m olsun, daha fazla arkamdan konu ile alakas?z yorumlarda bulunmay?n.
    Bu konuyu da daha fazla büyütmeyelim, sessiz sedas?z , sayg?l?, efendi bir ?ekilde ayr?lay?m aran?zdan.

Tekrar sayg?lar, ho?çakal?n.

Amateur Scenery Designer
    Aircraft Chemist
    IT Project Manager