10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member Batur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Goz Bozuklugu

Arkadaslar merhaba,
    bir sorum olacak, olasi bir havayolu sirketine basvurabilmek ya da saglik testinden gecebilmek icin havayolu pilotlugunda goz bozuklugunun limiti nedir, kac dereceye kadar musama gosteriliyor ?
    Bilgisi olan var midir ?
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Senior Member Serhat ERVATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Haz?r topic i aç?lm??ken bende sorumu soray?m. ATPL lisans? için san?r?m "Class II Medical" denen bir testten geçiyorduk.Bu testin içeri?i nedir?Babam moralimi bozup duruyor yaa sa?l?k durumun elveri?siz olursa diye üstelik kendisi de doktor...Birde havayollar? pilotlu?u için san?r?m fiziksel kondüsyon da yeterli olmas? gerekli san?r?m.Onun için art?k bilg. ba??ndan kalk?p ko?maya ba?lad?m.Art?k pilotluk ta ünv. mezunu aram?yorlar san?r?m bu sene lise son s?n?ftay?m ve direk özel uçuş okuluna gitmeyi planl?yorum.Umar?m hiç bir ?ey ç?kmaz...
    Serhat ERVATAN,
    servatan@trvacc.org
    Bursa

Senior Member thylale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Merhaba Serhat,
    Bence daha lise sondayken "direkt özel uçuş okuluna giderim" deme. E?er çok çok istiyorsan pilot olmak için en az?ndan Eski?ehir Anadolu üniversitesinin ilgili bölümünü dü?ün. ( Üniversite okumak akademik bilgiden çok insan?n hayat görü?ünü de?i?tirir.Sadece bunun için bile gitmelisin. Kald? ki pilot olursan da özel uçuş okulundan, bir üni mezunu ile sana yapacaklar? muamele farkl? olur.) Ya da buraya gitmek istemiyorsan, istedi?in ba?ka bir bölüme ba?ka bir üniversitede git, ondan sonra yine girebilirsin pilotluk okuluna...
    Göktu? Altay

{ ?Zair, en GÜZEL air }

Yer
    Bursa, Turkey.
    Göktu? hocam zaten o 3.planda kalan bir?ey.Olas?l??? az yani benimde ilk hedefim SHYO yaln?z ÖSS ye çok haz?rlan?cam da bizim rehberlik hocas?ylada konu?mad?m..Acaba SHYO nun kendi testlerinde veya mulakatlar?nda felan elenirsem di?er tercihim olan ünv. ye gidebilirmiyim.Akl?mda ya eczac?l?k var ya da ?TÜ uçak müh.onlardan sonra da özel uçuş okulu ki e?er öss de istedi?im ba?ar?y? yakalayamassam lise mezunu olarak direk özel uçuş okuluna gitmek kal?yor maalesef..
    Serhat ERVATAN,
    servatan@trvacc.org
    Bursa

Senior Member Batur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Arkadaslar ben ne sormusum siz neler yazmissiniz

kimse bilmiyor mu yardimci olacak birileri yok mudur ?
    Batur
    A319-A320-A321
    OFFLINE PILOT

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bu konuda yetkili k?l?nm?? bir hastahaneye yada internette telefonlar? bulunabilen havac?l?k okullar?na niye sormuyorsun Batur kaptan ...

En net ve geçerli yan?t? onlar verecektir zaten .

Ayn? mant?k babas? doktor olan karde?imiz içinde geçerli , haz?r baba doktor iken ve bu s?fat? ile çok rahatl?kla di?er doktorlar ile ileti?im kurma ?ans? varken neden bu kullan?lmaz da forumda sorulur anlam?? de?ilim

Her ikinizi de pilotluk yolunda ba?ar?lar , sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Bursa, Turkey.
    Fatih abi Kars'ta ya?amam nedeni ile... Ama ?stanbul'a ilk gelişimde ara?t?raca??m malumat oradaki abim de doktor...
    Serhat ERVATAN,
    servatan@trvacc.org
    Bursa

Yer
    Istanbul, TR
    Bu arada a?a??daki doküman? buldum sadece merak etti?im için Batur Kaptan , umar?m i?ine yarar ...

Doküman?n Sayfa Linki : http://www.caa.co.uk/default.aspx?ca...68&groupid=211

Doküman?n Direkt Linki : http://www.caa.co.uk/docs/49/SRG_MED_JAR_C1_Initial_Visual_Stds(June-06).pdf

Buda buldu?um sitenin ana sayfas? : http://www.caa.co.uk/homepage.aspx ( ?ngiliz Sivil Havac?l?k Organizasyonu - JAR Üyesi )

Kolay gelsin ,

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, TR
    quote:
    Fatih abi Kars'ta ya?amam nedeni ile... Ama ?stanbul'a ilk gelişimde ara?t?raca??m malumat oradaki abim de doktor...

Originally posted by TK905 - 27/08/2006 : 23:06:02

Maa?allah hem baba hem abi doktor , sen o bilgiye ula?amazsan biz nas?l ula?al?m Serhat Kaptan

?imdiden ba?ar?lar diliyorum tekrar ...

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Batur Bey ben sol 5.00 sa#287; 5.25 ile Alman hastanesinden Class 1 saglik sertifikami aldim, limitler ilk muayene icin 5 ikincisi için 8 idi yanilmiyorsam, en azindan bana ayjet ucus okulundan boyle birsey soylendi bir hoca tarafindan, Alman Hastanesindeki goz doktoru ise hic boyle birseyden bahsetmedi. Kaldi ki lazer ameliyati sansiniz da var. Tabi olay sirf goz numarasinda degil, baska gorme ile ilgili testlerde yapiliyor, görüs alaniniz ile ilgili mesela, bir alet var ve bu aletin icinde farkli noktalarda toplam 120 tane nokta parliyor, kimisi gozunuzun cok zor gorebilecegi acilarda, ben hepsini gormustum, lensim olmadan.

Gozu bozuk olan pilotlar ucus sirasinda lens taksalar bile yanlarinda gozluk bulundurmak zorundalar.

isin komik yani her testten gecen ben, en cok bir alete hava uflenen testte zorlandim, hatta cakiyordum, testin adini unuttum ama cigerlerin hava kapasitesi olculuyor yanilmiyorsam, ben ufledim onceleri 70'li degerler verdi, hemsire hanim hizla ufleyin diyor, derin nefes alin diyor, deniyorum nafile, sonunda hemsire bana 'bakin kerem bey bu testte minimum 80 degeri bulmalisiniz, bulamazsaniz bu testten gecemezsiniz, dogal olarakta pilot olamazsiniz dedi' bu bende baya bi etki etmis olacak ki bir sonraki uflemede 88 degerini buldum.

Saglik testi beni biraz korkutuyordu cunku beklenmedik testlerden insanlar basarisiz olabiliyor. Neyseki kazasiz atlattim ben, darisi diger adaylarin basina... Bol sans..
    Kerem Barut