De?erli Kaptan arkada?lar.
FS 2004 Simulatorümüzde halen AI olarak çevremizde uçan,meydanlara inip-kalkan veya yeni download edip,henüz FS'ye koymad???m?z uçaklardan istedi?imizi,FS menüsündeki "Aircraft Manifacture" bölümünde görüntüleyip uçurabiliriz.

-Bunu nas?l yapaca??z?..

Hadi bakal?m o zaman!,birlikte ba?layal?m!...

- Alttaki resimdeki gibi yeni indirdi?im "aia763u1.zip" ismindeki (767-300 UPS Cargo) AI uça??n zip dosyas?n?,"Zipli dosyalar? Açmak" Konusundaki yönlendirmelere göre winzip ile aç?yoruz.
- Ben,zip'li dosyan?n bulundu?u ayn? Klasöre açt???mda,resimdeki gibi "AIA_767_300_GE_UPS_NC" isminde sar? bir dosya,birkaç resim ve txt dosyalar? da aç?lm?? oluyor.Bu uça??m?z?n Modeli;Boeing 767-300,Texture;UPS 'in Cargo Texture'u...

<center></center>

- Hemen bu sar? "AIA_767_300_GE_UPS_NC" ismindeki dosyay? aç?yoruz.Dosyan?n içinde model,texture,air ve cfg dosyalar?n? görebilirsiniz.Bunlar?n aras?nda eksik olan ve bu uça?? uçurabilmemiz için gerekli olacak,"sound" ve "panel" dosyalar?na da ihtiyac?m?z var.Bu iki dosyay? nereden ve nas?l bu dosya içine koyaca??m?z?,yeri geldi?inde a?a??daki sat?rlarda bahsedece?im.
- Öncelikle uça??m?z?n ismini,model ve resmini,FS'yi çal??t?rd???m?zda kar??m?za ç?kan ilk Menü'nün "Aircraft Manifacture" da görünmesini sa?lamak ve seçmek için;
Resimde görülen dosya içindeki "aia_767_300_ge.air" dosyas?n? "AirEd (Air Editor)" program? ile aç?yoruz.
- Altta,aç?lan "air" dosyas?n?n resmindeki "105" numaral? "*Aircraft Type=2" sat?r?na t?kl?yoruz.Hemen yan?na aç?lan ve içinde kal?n olarak yaz?l? "2" yi "0" yap?p,ENTER'e bas?yoruz.
Bu yapt???m?z i?lemin amac? ?udur;Bu "aircraft Type" sat?r?;
-"2" olursa;uçak FS'de görünmez.Yani kullanmak için seçemezsiniz ve bulamazs?n?z!,
-"0" olursa;uça?? FS'de (Aircraft Manifacture'de) bulabilir,seçebilirsiniz.
...Bu küçük i?lemden sonra hemen "air" dosyam?z? "Save" yap?p kapat?yoruz.D?KKAT!:Emin olmak için tekrar "air" dosyas?n? aç?p,"0" oldu?una bakmal?s?n?z.Bazen ben de yan?l?yorum.

<center></center>

- Sonra "Aircraft.cfg" dosyas?n? "NotPed" ile aç?n?z.
- Alt sol resim;orginal,geldi?i gibi,
Sa? resim ise benim baz? sat?rlar? de?i?tirdi?im resimdir.
Bu dosyadaki "ui_manufacturer=" sat?r?;FS menüsünde bulunan Uçak Markalar?n?n sat?r?d?r.Biz bu sat?ra,hangi uçak markas?na dahil olmas?n? istersek o marka veya modeli yazabiliriz.Ben burada,Boeing firmas?n?n içinde daha rahat bulabilmek için "Boeing" yazd?m.?sterseniz orjinal hali ile de kalabilirdi.Fakat aramak uzun sürerdi.
Yani bu "b767-300"UPS_cargo uça??m?;FS menüsünün "Aircraft Manifacture" k?sm?ndaki "Boeing" ba?l??? alt?nda rahatl?kla bulup,uçurabilirim.
- "ui_type" sat?r?n? da "767-300-Cargo" olarak de?i?tirdim.
- "Description=" k?sm?na uça??n?z?n tan?t?m özelliklerini Türkçe olarak ta istedi?inizi yazabilirsiniz.
- "atc_airline=" sat?r? ise;oldu?u gibi kalabilir.
- Sol resimde görülmeyen,sa?daki resimde ilâve etti?im "atc_parking_types=GATE" ve "atc_parking_codes=RCG" sat?rlar?;uça??m?z?n meydanlarda kolayl?kla Park edece?i yerlerin Type ve Code'lar?n? gösterir.Burada dikkatinizi çeken,san?r?m "Codes" sat?r?ndaki "RCG" harfleri olmu?tur.Bu harfler,benim FS'de "AFCAD 2" program? ile onlarca meydanlarda yapt???m GATE kap?lar?na verdi?im "Bana özel" Code'lard?r.Aç?l?m? ise;R:Ramp,C:Cargo,G:Gate'dir.FAkat siz UPS yazsan?z da farketmez.Mühim olan indi?iniz veya Depar alaca??n?z meydanda ki park Type'lerinin "AFCAD2" program? ile,"GATE" yap?lm?? olmas?na dikkat ediniz.Bu cfg dosyas?ndaki "atc_parking_types=" sat?r?na "GATE" yazm?? olsan?z dahi,?ayet indi?iniz meydanda "AFCAD2" ile "GATE" kap?lar? olu?turmad?ysan?z,ATC sizi ya rastgele bir park noktas?na yönlendirir veya atc'den SES ç?kmaz.
- Art?k,bu cfg dosyas?n? da SAVE edip,kapatabiliriz.

<center></center>

- Sar? dosyan?n "AIA_767_300_GE_UPS_NC" ismini;ba??ndaki "AIA" y? kald?rarak,"767_300_GE_UPS_NC" olarak de?i?tirip,FS-9/Aircraft dizinine atabiliriz.Ama daha i?lem bitmedi!..

- ?imdi Aircraft dizinine att???m?z bu dosyam?z?n içine,Yukar?da bahsetti?im "Sound" ve "Panel" dosyalar?n? da koymam?z gerekir.Yoksa uça??m?z sessiz ve panelsiz olur.
- Ses dosyas? için Masaüstünüzde bir "txt" dosyas? aç?p,içine;alt-sol resimdeki gibi,noktalama ve yaz?lara dikkat ederek ayn?s?n? yaz?yoruz ve kapat?rken "txt" uzant?s?n?;"sound.cfg" olarak de?i?tiriyoruz.Bu "sound.cfg" yi de "sound" isminde yaratt???m?z yeni bir sar? klasörün içine koyup,Aircraft dizinine attt???m?z "767_300_GE_UPS_NC" uça??m?z?n klasörünün içine at?yoruz.
- Ayn? i?lemi alt-sa? resimdeki gibi "panel" dosyas? için de uyguluyoruz.(Ben burada "Boeing 737_400" panelini kullanmak istedim.Dileyen "b777_300" panelini veya "b747" ve/veya "learjet45" panellerini de kullanabilir.)

<center></center>

-Art?k FS-2004'e girip,"Aircraft Manifacture" k?sm?ndaki "Boeing" içinden "767-300_Cargo" seçip,muhte?em turbojet sesi ve görkemli 737 paneli ile alt resimdeki gibi RAHAT Uçu?lar yap?p,bizlere teslim edilen CARGO Mallar?m?z? GÜVENL? bir ?ekilde sahiplerine ula?t?rabiliriz.
-Ayr?ca bu uça?? FS'de denedi?imde,di?er uçaklardan daha istikrarl? bir uçuşu,pist yakla??mlar?ndaki hassasiyetini ve pist'e arka tekerleklerin temas?n?n daha nazikçe oldu?unu gördüm.Bu uça?? da denemenizi Tavsiye ederim."cfg" ve air" dosyalar?ndaki motor ve kumanda data'lar?n?n dikkatli ve büyük bir titizlikle haz?rland??? belli oluyor.

..Bu bilgilendirme yaz?m? okumaya zaman ay?rd???n?z için siz k?ymetli kaptan arkada?lar?ma ÇOK Te?ekkür eder,bu konuyu bilmeyen arkada?lar?ma da bir?eyler sunabilmenin Mutlulu?u içinde hepinize Rahat ve Güvenli Uçu?lar dilerim...Sayg?lar?mla.

<center>Haz?rlam?? oldu?um;"767_300 UPS-Cargo" dosyas?n? alttaki Linkten indirebilirsiniz.(Hemen FS-9/Aircraft içine atabilirsiniz!)
http://www.dosyaupload.net/download.php?file=558456
Boyut : 262 KB </center>

<center>

</center>