10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Junior Member
    Yer
    paris, France.

ILS INISTE YASANAN SORUNLAR??

merhaba arkadaslar.asagidaki sourularima cevap verebilecek herskese simdiden teskkurler.
    KONU/ pmdg 737 Ile ils iniste problem yasiyorum sunu hemen belirtmeliyimki her ucusta degil ozellikle asagida belirttigim sartlarda yapmaya calistigim inis icin sorum;

MODEL PMDG 737-800
    UCUS SAATIM BU MODEL ILE YAKLASIK 40 SAAT
    LOAD:140.000

MEYDAN SARTLARI:::::::::::::::::::::::::::::
    INIS YAPILAN ALAN: LTBA CAT II ILS 36R DH 200 ELIMDEKI JEPPSEN DE!!!
    METEO: 500-3000 FEET ARASI 8/8 COVERED
    TURBULANS: MODERETE
    PRECIPITATION : RAIN
    WIND : CALME
    OPTION METEO: hava sartlari ucega yansisin " heavy"

ANLAYACAGINIZ UZERE " SANSIMI BIRAZ FAZLA ZORLUYORUM[^]HERHALDE .

FINALBASLANGICI IYES09 DE COCKPIT VE YAKLASMA SARTLARI:::::::::::::
    HERSEY NORMAL
    LOC + APP + 2 AUTOPILOT LOCKED
    VREF 153+5 CHECKED
    NOT ASAGIDAKI FINAL HIZLARI VE FLAPS DEGERLERI SIZE YUKSEK GELEBILIR DIYE DUSUNEREKTEN SIMDIDEN BELIRTMEK IISTERIMKI BU INIS UZERINDE 8 INCI KEZ DENEME YAPIYORUM. DUSUK HIZDA VE YUKSEK FLAPTA ISEM DAHA FINAL BASINDA UCAGIN KONTROLUNU KAYBEDIYORUM G/S TA KALMAK MUMKUN OLMUYOR VE STALL VE AKABINDE CRASH!!! YUKSEK HIZDA ISE UCAK DAHA IYI SEKILDE TUTUNUYOR VE 500 FEET TE KADAR COK SIDETLI SALLAMAYA VE HIZ DEGISIKLIGINE RAGMEN GELIYORUM BU ARADA AUTO PILOT EN AZ 2/3 KEZ DESENGAGE OLUYOR SPEED +/- 20 KNOTS DEGISIYOR. TEKRAR LOC APP ETC YAPMAM GEREKIYOR,,????????SIZCE BU NORMAL MI
    AMA INIS ICIN 170KNOT VE FLAP 30 FAZLA GELIYOR
    ZATEN 500 FEET TEN SONRA AUTOPILOT OFF + IDLE ; ETC ETC;HIZ DUSURMEK MUMKUN DOLMUYOR VE HIZLA PISTE TOUCCHDOWN YAPIYORMKI SONUC DEGISMIYOR CRASH§§§!!!!

YUKARIDA KI SARTLARDA YAKLASMA AT:
    IYES09 2700 FEET 190 KNOT FLAPS 15
    IYES05 1500 FEET 180 KNOT FLAPS 25
    500 FEET 170 KNOT 30 FLAPS

NORMAL HAVA SARTLARINDA/
    ISE IYES09 2700 FEET 180
    FINALDE FULL FLAPS +/-155 KNOTS
    PROBLEMSIZ
    BU KONUDA DENEYIMLI ARKADASLARIN BANA NEREDE HATA YAPTIGIMI VE DOGRU PROSEDURUN NASIL OLMASI GEREKTIGHINI SOYLERSENIZ COK SEVINIRIM...
    MISSED APPROACH YAPMAM BIR DURUM OLDUGUNU SOYLERSENIZ HIC SASMAM AMA GENEDE YUKARDA BELIRTTIGIM HAVA SARTLARINDA INIS YAPABILME SANSIM OLDUGUNU DUSUNUYORUM;

Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.
    Evvela, ben PMDG konusunda deneyimli degilim .
    Ucagin performans kitapciginda, varsa eger, yaziyor mu hava sartlarina gore, piste gore (hem uzunluk hem yapi hem islak/kuru vs.) yakalamaniz gereken hiz ve flap degerleri? Bu kadar detay etkiliyor mu, onu da bilmiyorum, belki bu ozellikler simule edilmemistir.

Eger +- 20kt degisiyorsa, ciddi bir durum var demektir. Diger bir soru da, ruzgarin yonu. Ruzgar nereden esiyor? Ruzgar hizi ve crosswind, ucagin tasarim limitlerinin uzerinde mi? Emin degilim fakat, bence, o sartlarda inis yapilmamasi daha dogru olabilir.
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Eren Bey,

Gerçek 737 yanl?? hat?rlam?yorsam 26kt crosswind ile inebilecek ?ekilde sertifikalanm??.

Lakin siz rüzgar?n sakin oldu?unu belirtmi?siniz. Ancak türbülans mevcut.

Otomatik pilotun devreden ç?kmas? siz joystick/yoke vas?tas?yla müdahalede bulundu?unuz için mi gerçekle?iyor? Ben APP modundayken otomatik pilotun kendi kendine devreden ç?kt???na ?imdiye kadar hiç tan?k olmad?m.

Yazm?? oldu?unuz yakla?ma h?z de?erleri de bana yüksek geldi, ben genelde 737-700 kullan?yorum ancak -800 ile aras?nda bu kadar fark olaca??n? sanmamakla birlikte, bu denli yüksek h?z de?erleri de pek görmedim.

Bir de "ZATEN 500 FEET TEN SONRA AUTOPILOT OFF + IDLE" cümlesinden, gaz? 500 feetten sonra kesti?iniz sonucuna var?yorum, in?allah yanl?? var?yorumdur.

Ayr?ca büyük harfle yazd???n?z için, yaz?lanlar? tam anlam?yla anlayabilmek için defalarca okumak zorunda kald?m, bunu da belirteyim. Gözler için büyük bir eziyet.

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Sn Eren bey;

PMDG 737-800 CATIII alanlar d???nda da Auoto Land özelli?i bile olan bir uçakt?r,bence uçakta bir problem yok gibi problem pilotajl?kta san?r?m verdi?iniz bilgiler bana biraz eksik gibi geldi..

inerken yak?t durumunuz nedir?uça??n a??rl???n? yani ZFW ti FMCye nas?l girdiniz PMDG load manegerden ZFW ne ald?n?z?inerken FMC ye ini? refans de?erlerini tan?tt?n?z m??

Normal ?artlarda 2-3 ton yak?t ile 737 ini? sürati full flap 135-140 knt aras?nda rüzgara göre göre +5 knt ilave edilir.Teker koyma sürati ise 120 knt olabilir siz 170 knt ile teker koyuyorsan?z k?r?m kaç?n?lmaz olur..
    Birde yakla?mada genelde 1000ft katedilirken art?k A/P A/T kaptman?z? ve tamamen manuele dönüp G/S hava iyi ise papi lere göre alçalmal?s?n?z....
    PMDG nin mutlaka Maunelini okuman?nz? tavsiye ederim
    Keyifli kazas?z uçuşlar dilerim..

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Rüzgara göre son yakla?ma h?z?na +5 belki +10 ilave edilir diye biliyorum ama ne olursa olsun 160knot'?n üstünde bir h?zla teker konmuyor diye biliyorum.
    Özgür Orhon 21.04.1984 ?stanbul

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    1- uça??n son yakla?ma h?z?na bak?l?rsa uçak biraz a??r fakat bu inemez demek de?il. nede olsa FS2004'den bahsediyoruz. yinede test uçuşlar?n?z? %20 sadee kanat depolar? dolu olarka yapman?z sizin yarar?n?za. Meydan turlar?ndan bahsediyorum.

2- FMC'de ini?den önce APPR sayfas?ndan ini? konfigurasyonunu seçip onaylad???n?z? varsay?yorum.

3- FMC olmasa bile normal bir kalk??, rüzgar alt? , esas bacak ve son yakla?ma operasyonunda uça??n ILS'i yakalayamama sorunu olmamal?. G/P i?areti dü?erken 1 nokta önce ini? tak?mla?r aç?lmal? bu esnada sürat 200knt olmal?d?r. Son yakla?ma süratine FMC e?er bir de?er vermi? ise kar?? rüzgar?n yar?s? ilave edilmelidir.

4- son 3nm mutlaka son yakla?ma ve flap ile geçilmelidir.

5- 500ft'de A/P'u OFF yapman?z kafi de?il, A/T'yide OFF yapman?z gerekli.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member lishakoglu01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Benim ini?lerimden birinde darbeli rüzgardan dolay? bir defa app modundan ç?km?? CWS moduna geçmi?ti pass geçip tekrar inmi?tim.

Merak etti?im bir kaç soru olu?tu

Türbulans olan bölgede rüzgar olmamas? ola?an bir durummu?
    Türbulans olan bir meydana ini?te auto land yap?l?rm? (2 Autopilot locked)?
    Yani süratin sabit durmad??? ,uça??n salland??? bir ortamda bence olabilecek bir durum.Ayr?ca süratin de?i?iklik gösterdi?i bir durumda yani rüzgar?n darbeli oldu?u durumlarda A/T off olmas?, gaz?nda sabit tutulmas? gerekir diye dü?ünüyorum.
    Levent Ishakoglu
    1970 / ISTANBUL

de?erli sanal havac?lar,

öncelikle Eren, seni böyle havalarda ini? ve kalk??? denedi?in için tebrik ederim.gelelim soruna:

birinci olarak hangi hava ko?ulunda ini? yaparsan yap CMD A ve CMD B yi on yapman?n anlam? ben cat 3 ini?i yap?yorum anlam?na gelir ki bunun için 3 ko?ulun mutlak sa?lanmas? gerkir:her iki pilotun, uça??n ve alan?n CAT3 ile sertifikalanmas? gerekmektedir ki , burada i?i bozan LTBA n?n CAT 2 ile sertifikalanmas?d?r.yani CAT3 ile LTBA yakla?mas? yapamazs?n.sadece CMD A y? On yapman laz?m.LOC ile VOR esablish olursun ve glide slobe u kaç?r?rs?n.

ikinci olarak ufak bir tavsiye vermek istiyorum.DH yerine MDA y? kullan?rsan daha iyi olur.zira MDA lokal baromatik bas?nc? kullanmakta , DH ise radyo altimetresini kullanmakta.dolay?s? ile DH yeryüzü engebelerinden etkilenerek sana kritik noktada MINUMUM diyebilir.

üçüncü olarak böyle havalarda kendi kendine A/P DISENGAGE olmas? gayet normal.böyle ani hava ko?ullar? de?i?iminde 738 kontrolü pilota b?rak?r.e?er ki 5000 ft alt?nda böyle zorlu meteorolojik ?artlarda uçak sana kumanda verir ise tekrar A/P geçmemen gerekir.

dördüncü olarak havac?l?k meteorolojisini çok iyi bilmemekle beraber turbulans olup rüzgar olmamas? bana biraz tuhaf geldi.böyle durumlarda yani rüzgar?n oldu?unu farz ederek flap 15 seçimi ile ini? yapman? do?ru seçim oldu?unu dü?ünüyorum ve 738 de crosswind limiti 40 kt d?r.(flap 15 de max 17 kt l?k hamlelik rüzgar olabilir)

be?inci olarak CWS nedir dersek aç?l?m? CONTROL WHEEL STERING dir.yani bununla pitch ve roll sadece A/P dad?r.di?er kontrollerin tamam? manueldir.böyle duruma geçti?i zaman da , manuel ini?e geçerim.

Eski?ehir/1974

MUSTAFA ?LKER ERCANLI
    1974/Eski?ehir
    THYVA045/TuAF019

Senior Member MeteUnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Yakla?ma h?zlar?n?z zaten prosedür d??? bence bunlar? tart??mamak laz?m.Yani bu sorunu bu ?ekilde çözmeniz zaten size ve pilotaj?n?za bence bir?ey kazand?rmaz.170 knot de?il 737 777 için bile fazla bir sürat.

Akl?ma weather ayarlar?n?z geldi.Weather konfigürasyonunuz nedir? Real world weather seçene?imi i?aretli? Ayr?ca yatay yada dü?ey hava ak?mlar?n?n olmad??? bir ko?ulda turbulans nas?l oluyor?

Bence FS 2004 ün weather ayarlar?ndan kaynaklanan bir sorun.Ben fair weather seçili iken LTBA 36R yakla?mas?nda SADIK 7 nm 4500 feetdeyken hiç de?i?mez, ayn? yerde sanki biri uça?a sol taraftan bir yumruk atm?? yada sol tarafa do?ru çok kuvvetli bir yön dümeni verilmi? gibi kafas?n? sa?a çevirir.Bu KSEA 34R approach s?ras?ndada ayn?.Gerçi son yakla?malarda bu sorunu hiç ya?amad?m.Çözümü varm? bilemiyorum.
    Mete Unal
    ?stanbul/1977

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Eren Bey'in tarif etti?i ?ekilde bir hava durumu ayarlayarak (bulut 8/8 500-3000 feet aras?, orta ?iddette türbülans, hafif rüzgar, orta ?iddetle ya???l?) iki farkl? uçakta ayn? piste ini? denedim.

Level-d Boeing 767 ile, sadece kanatlarda yüzde 40 dolu yak?tla (bu da maksimum ini? a??rl???n?n 5 ton alt?nda, ini? a??rl??? 154 tondu) 30 flap ayar? ile VRef 140 knots oldu.

1000' AGL yüksekli?e kadar otomatik pilotla ilerledikten sonra geri kalan?n? kendim kontrol ettim, A/T'yi ise glideslope yakaland?ktan sonra kapatt?m.

767 a??r bir uçak olu?u ve belki de Level-d'nin ba?ar?l? modellemesi sayesinde, çok zorlanmadan, kararl? bir ?ekilde indi... H?z? tutturabilmekte de çok zorlanmad?m.

Sonra yine ayn? ?artlarda Feelthere PIC 737-300 ile ayn? yakla?may? yapt?m. Bu sefer flap ayar? 30 ile Vref 131 knots'tu. Uça??n a??rl??? 53 ton civar?ndayd?. Ayn? ?ekilde yakla?t?ktan sonra h?z?m dü?tükçe uça??n kontrolü zorla?t?, özellikle decision height'ten sonra huysuzlanmaya ba?land?, pistin kenar?na yak?n olsam da düzgünce inebildim. 737'nin h?z? çok de?i?ti, Vref'in alt?na inmesem de 15-20 knot kadar üstüne ç?kt???m oldu. ?ki ini?te de Vref+5 tutturmaya çal??t?m, rüzgar zaten 6-7 ile esiyordu en h?zl? oldu?u zamanda.

?ki uça??n kalk?? davran??lar? da ini?ine benzerdi tahmin edebilece?iniz gibi.

K?yaslama yapman?za ya da fikir yürütmenize yard?mc? olmas?n? umar?m.

767'nin kokpit videosu da burada:
    http://www.youtube.com/watch?v=Pp6MzuvSKW4