Sayfa 7/7 İlkİlk ... 567
69 sonuçtan 61 ile 69 arası
    Senior Member
    Yer
    Ankara, Turkey.
    http://www.faa.gov/ATpubs/AIM/Chap5/F0503004.gif

E?er 60 veya daha küçük bir ba?la geliyorsan?z paralel giri? yapman?z gerekiyordu (GAZ VOR'una gelmeden sola dönü?le GAZ 310 outbound radialini yakalay?p, 1 dk kadar uçtuktan sonra sola 180 dereceden fazla dönerek GAZ 310 inbound radialini yakalaman?z ve holda devam etmeniz gerekiyordu).

E?er 60'dan daha büyük bir ba?la gekliyorsan?z direkt giri? yapman?z gerekiyordu.

San?r?m önemli olan holdun d???na ç?kmamak o yüzden holdun s?n?rlar?nda kalacak ?ekilde bir giri? yapmak önemli. Yakla??rken ba??n?z 60 civarlar?ndaysa, direkt veya paralel girmeniz sorun yaratmaz diye dü?ünüyorum. Ama ?ekildeki gibi holdun d???na ç?kmamal?s?n?z.
    Levent Ipek

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    aman aman dikkat, out bound baca?? RADIAL 310 degil. e?er radial 310 olarak bunu set ederseniz ucak fakrl? bir noktaya giderç outbound bacagi sadece hdg 310.inbound bacagi radial.

Y?lmaz hocam ben aç?kças? meydana yanl?? gelmeniz veya heyecan?n?za de?il, "yanl?? yapt?m galiba disconnect olay?m "demenize bozuldum. çünkü herhangi bir sorun yaratmad?n?z. Ben uça??n?z?n DC9 oldu?unu gördüm ve tamamen analog aletlerle bu i?i yapaca??n?z? ve zor olaca??n? zaten tahmin etmi?tim. okadar geldikten sonra indirmeyecek de?ilim herhalde

Asl?nda hata yapt???n?z? dü?ünürken do?ru bir i? yap?yordunuz ama tam bilinçli de?ildi. biraz aç?ktan olmu?tu.traifk olsa bile güvenli bir mesafe idi.
    Levent bey'in verdi?i Holding diagram?na göre, Holding'e giri?i GAZ VOR'U geçtikten sonra sola 310 ba?a dönecek 1 dakika uçacak soldan dönü?le GAZ voruna inbound olacak (NAV2 den yararlanarak radial yada hdg yok direk GAZ vor'u) ve GAZ vor üzerinden normal Holding yapacakt?n?z. Holding diagram?na göre usul bu. geliş yönünüze göre gelmeden de?il geçtikten sonra.

Ama ATC oldu?u için ben sizi dola?t?rmadan soldan dönü?le GAZ vor'una takiben do?rudan VORDME 28 paternine ald?m. Güzelde bir ini? oldu, dert edecek bir ?ey yok yani. üstelik analog bir uçakla yapmak dahada keyifli. ke?ke bende uçuş 737-200 ile yapsayd?m.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member ta1dr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    hakan hocan teşekkür ederim
    levent bey bilgi ve payla??m?n?z için sizsede cok teşekkür ederim

ak?am antep üzerinde cok fazla trafik vard? bende seni ve di?er arkada?lar? s?k?nt?ya sokmak istemedim o yüzden öyle söyledim.[:I]

evet analog uçakla daha zevkli oluyor ama cok dikkat gerektriyor bi yandan h?z? sabit turmak bir yandan RMI ile vor ' takip etmek bi yandan konu?malar? takip etmek, zaman? tutmak ..v.s.
    tekrar VOR/DME act?g?n? yakalad???mda mutlaka bende online olmaya çal??acag?m.
    Olay?n zevki burda kesinlikle.
    Ahmet UÇAN-1969 Istanbul
    NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Merhaba ,

Yazmayal? uzun zaman oldu bu foruma .Yukar?daki chart'da belirtilmi? olan prosedüre bir iki ekleme yapmak istiyorum.

Chart'daki geliş yönüne göre GAZ VOR üzerinde belirtilmi? paterne PARALEL giri? yapman?z gerekmektedir.GAZ VOR 'una yakla??rken CDI sa?a sola sal?n?p yapacakt?r bu yüzden NDB frekans?n?da ba?lay?p bu sal?n?m ba?lad?ktan sonra NDB'nin ibre ucuna uçulmas? hata miktar?n? azaltacakt?r.

?stasyon dü?tükten sonra, VOR (TO) gösterirken (FROM) olunca veya NDB ibre ucu 180 derece geriye dü?ünce; soldan uçuş ba?? 310'a dönülür ve bu ba?ta 1 dakika zaman tutulur (FL140 alt?nda, FL140 ve üzerinde 1.5 dakika).Bu s?rada Course 130'a set edilir.

1 dakikal?k zaman dolunca soldan koordineli bir dönü? ile GAZ VOR R-310'da 130 ba? ile uçulur.E?er beklemeye devam edilecek ise VOR sal?n?m yapmaya b?lad???nda NDB ibre ucuna uçmaya devam edersiniz.?stasyon dü?tü?ünde sa?dan 310 ba?a dönülür.Zaman tutmak için VOR 'da FROM bilgisinin TO olmas? beklenir.VOR'da TO bilgisini görünce tekrardan 1 dakikal?k zaman ba?lat?l?r ve 310 ba?ta uçulur.Zaman dolduktan sonra tekrar koordineli bir dönü?le GAZ VOR R-310 , 130 ba? ile önlenir ve VOR'a uçulur.

Takiben uça??n son yakla?ma süretine göre (Jeppesen Introduction Manuel'de mevcut) CAT A,B,C,D alçalma prosedürü uygulan?r.DC9 yan?lm?yorsam C kategorsinde bulunuyor.

?stasyon dü?tükten sonra 134 ba?a dönülüp Course 134 set edilir ve CDI önlenir.?stasyon dü?er dü?mez zaman ba?lat?l?r ve 4000 feet'e alçal?n?r.134 ba?ta 2 dakika uçulur.

Zaman bittikten sonra soldan 288 ba?a dönülürken Course 108 set edilir ve önlenir.Bu ba?ta 3300 feet'e kadar alçalma yap?l?r(Direk yakla#351;ma yap#305;lacak ise Straight-in Approach), Turlu yakla#351;ma yap#305;lacak ise 3500 feet'e kadar alçalma yap#305;l#305;r (CAT C ve D için).Hasas bir yakla?ma olmad??? için 3300 feet'te(Straight-in approach) , 3500 feet'te (Circling)pist ile görü? sa?lanamaz ise pass geçme prosedürü uygulan?r , aksi halde ini?e devam edilir.
    Berk Bingol
    berk@aviationturkey.com
    www.aviationturkey.com

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam Merhabalar,

Cok guzel bir bilgi vermissiniz, Ellerinize saglik,
    Zaman ayirip bu bilgileri aktardiginiz icin tesekkur ederim,

Inanin son satirina kadar beynime kazimakla kalmayip, diger dokumanlara uyguladigim gibi hemen ciktisini alip dosyaladim,

Hocam diye basladim umarim kizmassiniz, ben sizin yazilarinizdan cok sey ogrendim cunku,

Sevgi, Saygi,

Niye k?zay?m can?m, memnun oldum.Berk diye de hitap edebilirsiniz.Yard?mc? olabildiysem ne mutlu bana.Te?ekkürederim.
    Berk Bingol
    berk@aviationturkey.com
    www.aviationturkey.com

Bu ba?l??a uzun süredir cevap yazmak istiyordum ancak ?ifremi hat?rl?yamad???mdan uzun bir düredir giri? yapam?yordum. K?smet bugüneymi?.

Bu ba?l?kta yaz?lan tüm mesajlar? okudum. Ke?ke Erzurum, Erzincan ve Diyarbak?rda ATC aç?lsada tablolarda yer alan yakla?malar? tek tek yapsam. Ama ATC'lerde hakl? ki elinde tablosu olmayanlara nas?l vektörlü yakla?t?rma yaps?nlar, o zaman ne anlam? kald? zaten VOR DME ve VOR NDB'nin. Arada bir bilgileri tazelemek için uçuyorum Erzincan'a lakin ATC olmay?nca da hiç keyfi olmuyor. Bu i?in hiç mi çözümü yoktur acaba?

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    ATC varm?? gibi yap?n
    Ama yaln?z oldu?unuzdan emin olun.
    Ben uçuşlar?m?n ço?unda olmayan F/O veya ATCO ile konu?ur dururum .

Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

:-))) O zaman bende öyle yapay?m. Ama yaln?z oldu?um zamanlarda.