Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
34 sonuçtan 31 ile 34 arası
    Senior Member
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Gps navigasyon aktif ise GS ve LOC olmaks?z?n approach butonu aktif olur ve nerede olursan?z olun alçalmaya ba?lar. Önce GPS navigasyonu deaktive edip öyle deneyin.

Dalamanda olup Mendereste olmamas?nda pek garip bir ?ey göremedim ben. ILS illaki ILS/DME olmak zorunda de?ildir.
    Ça?r? Özcan
    ?stanbul,1990

Senior Member
    Yer
    ?zmir, Turkey.
    cevap icin tesekkurler oncelikle.

gps butonu aktif degildi zaten. oraya gelinceye kadar bi problem yoktu.app butonun kapat?p glideslope girmeden tekrar actim ve normale dondu. ben panelle alakal? olabilir mi diye dusnuyorum.
    ---
    ils/dme olayi bana garip geldigi icin sordum zaten. ozellikle yaz donemi dalaman havaalani gercekten adnan menderese gore daha yogun olabilir ama bana adb de dme olmamasi pek mantikli gelmedi. ben gercekte de yok mudur , yoksa fs has bir olaymi diye merak etmistim sadece.

?ZM?R / 1980

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    uça??n glidepath'i yakalay?p yakalamamas? bazen panel'in hassasiyetinden olmakla beraber o paneli kullanan uça??n dinamik hassasiyetinede ba?l?d?r.

ba?ka tip uçaklarda ayn? yakla?mada ayn? sorun ya??yorsan?z bunu scenry yada naviasyonal bir sebebe ba?layabiliriz fakat ba?ka uçaklarda sorun ç?karmadan temiz bir yakla?ma yapabiliyorsan?z uça?a yada panele ba?lamak mümkün.

DME gerçekte DAlaman'da vard?r. Belki sizin kulland???n?z versiyondaki AFCAD bilgisine eklenmemi?tir. AFCAD program? varsa , dalaman'? aç?p 01 pistini seçin ve DME'yi aktif hale getirin.

Yine gerçekte, her meydanda bulunan teknik ve fiziki tesisat , o meydan?n yap?l?? zaman?na yada ihtiyaca binaen techiz edilirler. Takdir edersinizki havac?l?kta her?ey hem çok pahal? hemde bu tip araç gereçler bütçemizden harcanan bir bedel. DME genellikle y?l içinde görü? mesafesi dü?ük olan ve bu yüzdende daha hassas yakla?may? gerektiren meydanlar için kullan?lan bir araçt?r. Ayn? zamanda ILS gayri faal oldu?unda yine VOR yakla?mas? içinde bir yard?mc? unsurdur(fakat zorunlu de?ildir). Tüm bunlar?n bir meydana techizinde bir tak?m yarar ve zarar fizibilitesi yap?l?r. Örne?in bu X cihaz olmazsa bu meydana yap?lan uçuşlar?n kaç tanesi iptal olur ve zarara yol açar? Bu tip ara?t?rmalar ile ve pek tabi pistin , meydan?n kullan?m s?kl???,meydan?n s?n?f?, inen ve kalkan uçak tipleri, meydan?n faaliyet saatleri vb bir çok unsur incelenerek en uygun fiziki ve teknik ?artlar bir araya getirilir. Bu nedenle her meydanda yakla?ma ???klar? farkl? farkl?d?r örne?in.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    ?zmir, Turkey.
    hakan bey tesekkurler..

ifdg airbus 319 kullanimistim o ucusta ancak sanrim sizin de dediginiz gibi panellerden kaynaklaniyor olabilir. sizin bi yerde soylediginiz 1 saatlik 20 esdeger inis kalkis mantigindan giderekk( bolca bodrum-dalaman ve bodrum izmir arasi ucuyorum. ilk defa dalamanda basima geldi. bi kac denemde daha yaparsam heralde daha net anlayacagim .

onemli olan programdan degil sonradan eklenene eklentiden olsun hata
    ---
    adnan menderes icin dme verisi alamamistim aslinda. dalamanda sorun yok ama dediginiz gibi adnan mendereste yaklasma biraz daha net ve rahat.

cevaplariniz icin tesekkurler..

?ZM?R / 1980