Sayfa 1/4 123 ... SonSon
34 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Member
    Yer
    Izmir, Turkey.

Approach Hold ?le ?lg?l?

Arkadaslar forumlar? arast?rd?m ancak tam olarak egitim olabilecek bir topic bulamad?m o yuzden topic acmaya karar verdim. benim sizler kadar havac?l?k bilgimmalesef yok. ufak ucaklar?n hepsini VFR ucurabiliyorum. inisler kalkislar yanasmalar interceptionlar hic sorun olmuyor. ayn? durum orta ve buyuk ucaklar icinde gecerli ancak ne zmn approach konumuna geliyorum iste o zaman sorun basliyor. aprroach kismina kadar AP acik sekilde geliyorum ne zamanki pist onumde 3000ft te 175 180 kt civar?nda AT haric AP yi kapatiyorum ve manual ucusa geciyorum. cogunda inmeyi basarsam da su sorunlarla karsilasiyorum. oncelikle yukseklik durmunu anlatan 4 lu isik ya cok yuksek yada cok alcak oldugmu gosteriyor genelde. tamam sorun deil indikten sonra ama dogal olarak burun asagiya dogru bakan bi inis goz zevkime ve pilotluga pek yakismiyor. bu kadar seyi niye anlatt?m . anladiginiz gibi approach k?sm?nda direk pistin ucuna kondurmakta sorunlar yasiyorum. daha onceki forumlarda ve burda okuduklar?m autopilotun ucagi indirebildigi gercegini soyluyor ancak ben nasil AP approach kullan?lacag?n? bir turlu anlayamiyorum. butun ILS/Approach trainingleri yapt?m FS nin icindeki ama cogu yine manual a kaliyor. cesaret edemeyip ele aliyorum kontrolu. eger vaktiniz olursa APR HOLD switch i nas?l kullanmam gerektigini anlatabilirmisiniz? oyundaki dokumanlar cok k?s?tl? anlatm?s. zaten bagli bulundugum VA da sadece VFR checkride i gectim. IFR ye cesaret edemiyorum henuz. offline olarak buyuk ucaklarla calisma yapiyorum ama approach ta cok buyuk s?k?nt?lar?m var.
    k?saca sorular olarak ozetlemek gerekirse

APR HOLD nas?l kullan?l?r ?
    Nav Courselar APR HOLDu etkileyecek bir konumu yoksa APR HOLD ac?ld?ktan sonra gerek yokmu?
    APR HOLD ac?kken ucak tamamen alcalmay? kendisi mi yap?yor yoksa sadece headingimi hizada tutuyor?
    Eger sadece pistin basini tutturacak bir durumsa alcalma VS sini nas?l hesaplamal?y?m?

bu genel ve newbie inis prosedurleri sorular?m? anlay?sla kars?lay?p yard?mc? olacaginizi umuyorum.
    sayg?lar
    Serdar Hizal
    Altair VA FO
    ALT1774

Member
    Yer
    Eski?ehir, Turkey.
    sak?ncas? yoksa bende bir soru ekliyebilirmiyim,approach hold devred??? kal?nca uça?? piste manual olarak indirirken burnu havada tutam?yorum,bunu nas?l yapmam laz?m?
    Fatih Soyyi?it
    1982/Eski?ehir

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    cevap-1@hizals

-ILS için NAV1'e yakla??lan pistin ILS frekans? ve course'u'nun girilmesi gereklidir. e?er chart?n?z yoksa www.trvacc.org adresinden chart ile ilgili bölümden ilgili chartlar? -genelde ana meydanlar?n hepsi vard?r- indireiblirsiniz.

yoksa FS2004 menulerinden MAP'e girerek inece?iniz meydan? t?klay?n. (ye?il bir büyükçe "ok"a benzer konik bir i?aret varsa orada ILS var demektir, yoksa u?ra?may?n ILS yok demektir!) t?klay?nca aç?lan pencerede piste/pistlere ait frekans ve OBS de?erini göreceksiniz not edin.

NAV1'e frekans ve OBS de?erini girin.

piste 30 derecelik bir aç? ile gelirken yada nispeten piste do?run giderken LOCALIZER ve GLIDE SLOPE barlar? aktif olunca (hareket etmeleri de?il sadece navigation display'de aktif olsunlar yani frekans?n range'ine girsinler yeter ?imdilik) ister o anda ister ATC ILS'e serbest b?rak?nca A/P APP'a bas?n sonras?nda uçak ILS'e kendisi oturacak ve siz flap/sürat ini? tak?m? i?leirni yapacaks?n?z.

bu arada bunlar?n HEPS? fs2004 dersler k?sm?nda video olarak anlat?lm?? olup ingilizce bilmeniz gerekmez, iki üç kez video'yu izleyince anlayabilirsiniz.

Cevap-2@nelstar

pilotaj beceriniz ve uöa??n ini? konfigurasyonu ile ilgili bir durumdur. ya sizden kaynaklan?yordur yada süratini az oldu?undan ama yeterli flap olmad???ndan yada yeterli flap olsa bile yinede sürat az oldu?unda hücum aç?s? art?yordur buda uöa??n burnunu kalkmas? demektir.

devaml? tecrübe yaparak ve uça?a hakim olarak üstesinden gelinebilir.

ilave olarak uçak normalden ap?r ise yani maksimum ini? a??rl???n? üzerinde ise ini?lerde problem ya?an?r. o yüzden touch and go veya deneme uçuşlar?n?z? FULL DOLU depolar ile yapmay?n.

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    hakan kaptan tesekkurler verdiginiz bilgiler icin gerekl? ayarlardan sonra APP ye bast?g?m?zda HDG y? ?ptal ed?yor ama ALT yi iptal etmiyor onu da kapatmam?z gerekirmi yoksa APP aktifken ucak ALT yi dikkate almay?p piste dogru inermi?
    Serdar Hizal
    Altair VA FO
    ALT1774

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    GS verisini almaya ba?lad???nda : EVET , uçak alçalmaya otomatik olarak ba?lar içiniz rahat olsun .

Emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    A/P APPR'da LOCALIZER'e capture oldu?unda HDG'i, GLIDE SLOPE'a(yada GLIDE PATH) capture oldu?unda ALT'yi kendili?inden kapat?r.

capture olmak yakalamak anlam?ndad?r. establish ile ayn? anlamda kullan?l?r.

localizer pist merkez hatt?, glide slope ise pist süzülü? hatt? demektir.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member lishakoglu01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Serdar kaptan, e?er default 737 ile uçuyorsan glide path hatt? app tu?una bas?ld???nda altta kal?rsa alt iptal olmuyor.

Bu sebepten örnek olarak LTBA 36R için establish oldu?umuzda 10nm mesafede 3000 feet seviyede olursak app butonuna bas?l?rsa alt ? iptal edecektir.
    Levent Ishakoglu
    1970 / ISTANBUL

Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    sab?rs?z bi kisilik olarak hemen tatbik ediyorum
    Serdar Hizal
    Altair VA FO
    ALT1774

Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    arkadaslar APP kullanarak ?lk ?n?s?m? gerceklestirdim. yard?mlariniz icin cok cok tesekkur ederim. bu neymis bole ya. konuverdi pistin basina ucak yanl?z yeni pilotlara yap?lan bir sakamiydi yoksa bilecegimimi dusundunuz ucak piste degince APP yi kapatmam gerektigiyle ilgili birsey soylenmedi dolay?s?yla ucak kalkmaya calisti nasi kapatip burnunu yere koyduysam artik
    Serdar Hizal
    Altair VA FO
    ALT1774

Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Say?n Hakan Hocam.
    Bir önceki yaz?n?zda dedi?iniz gibi;FS2004' ün "Map" '?nda (haritas?nda) ço?u alanlarda ini? için Ye?il Konik ?ekil (yani ILS frekans?) var.Olmayanlarda var...
    1. Buralara mutlaka mecburen Manuel inmemiz gerekir de?il mi?..Pist ba??n? ortalayacak,otomatik bir ba?ka formül yok mudur?.
    2. ILS frekans? olmayan alanlar?n,gerçek hayatta da ILS frekanslar? yok mudur?.Örne?in Band?rma (LTBG,6.Ana Jet Üssü) havaalan?n?n ILS frekans? gerçek hayatta varm? acaba?..FS2004'de yok...?ayet yoksa gerçekte buraya inen F-16,F-104'ler nas?l pisti ortal?yor?...
    Bunlar? çok merak ettim..Zaten benim FS2004'ün ana aç?l?? Menüsünü "Default" olarak Band?rma havaalan?na ayarlam??t?m.LTBA (?stanbul) dan kalk?p,Band?rma'ya inece?im ama,ILS olmamas?ndan dolay? koskoca A-380 'i Manuel zor indiriyorum veya bazen bodoslama çak?l?yorum.
    Verece?iniz cevaplar için ?imdiden Te?ekkür eder,?yi uçuşlar dilerim.Sayg?lar?mla.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957