Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Junior Member
    Yer
    ankara, Turkey.

klavye ile uça?a kumanda etmek

sevgili arkadaslar ben fs2004 te ucak yukleme konusunda acem?y?m ve search k?sm?ndan kend?me yeterl? b?lg?y? bulamad?m.thy ucaklar?n? yukluyorum fakat panelde d?reks?yon olmad?g? ?c?n ucag? p?stten park yer?ne goturmekte b?r hayl? zorlan?yorum ?nternetten ?nd?rd?g?m panellerde ucaga uymyor veya panelde d?reks?yon olmuyor bana bu konuda yard?mc? olursan?z sev?n?r?m ?nd?rd?g?m thy ucaklar? tasar?m bolmundek? fs2004 ucaklar? guncellend? bolumundek? ucaklard?r.tesekkrler
    B.YILMAZ

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Hocam; zaten dirdeksiyon yok panellerde, normal bir durum.
    Oldugunu kabul ettik, siz direksiyonsuz ucabilip pistten nasil taksi yapamiyorsunuz bu da etkileyici! Sorunuzu biraz daha aciklayici sorarsaniz (kullandiginiz panel,model vb.) belki yardimci olabiliriz.
    Murat AYTEK
    LTBA - 1980
    Fokker F100
    Boeing 747-400 Sanal pilotu

Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.
    Yukleme islemi oldukca basit. Yanliz yuklemeden once bu siteden indirdiginiz ucaklarin bulundugu konuya gonderilen diger yorumlari da okuyun. Bazi boyamalar ticari bir urun olan PMDG icin, mesela, yada baska bir ucak icin yapilmis olabilir. Ucak beraberinde panel gelmiyorsa, http://library.avsim.net'ten arama yapip ucaga uygun panel indirebilirsiniz. Panelin ucaga uygun olup olmadigi da genellikle panelin tanitiminda yazar. Uyumlu degilse zaten kurunca anlarsiniz.

Klasor hiyerarsisine gelince;
    Aircraft klasorunde ucak modeli ve ayarlari bulunuyor.
    Aircraft\Panel altinda default panel bulunuyor. Buradaki panel.cfg dosyasi baska bir ucagin panelini de isaret ediyor olabilir (alias)
    Aircraft\Sound tahmin edildigi uzere sesler, bu da ayni sekilde baska bir ucagin sesine alias olabilir.
    Aircraft\model ucak modeli.
    Aircraft\texture default texture
    Aircraft\texture.TK mesela Turk Havayollari icin bir texture ama bu konuyu simdi karistirmayalim.

Aircraft klasorunun yaninda (yani altinda degil, agacta ayni seviyede/dalda olan) Gauges klasoru vardir. Paneller genellikle bu klasore yerlestirmeniz gereken gostergeleri referans verirler. Panelle birlikte gauge gorurseniz (yada dokumantasyonunda bahsediliyorsa, ayrica indirmeniz gerekebilir), Gauges klasoru icine acmaniz gerekmektedir (Aircraft altinda olusturulmus bir Gauges klasorunden de calisiyor olabilir, bundan emin degilim).

Baska bir detay ben hatirlamiyorum. Belki ucaginizin aircraft.cfg dosyasini degistirmeniz de gerekebilir. Evvela panel ile ilgili gordugunuz dokumantasyonlari inceleyin.

Klavye kullaniyorsaniz, klavyenin numerik kismindaki (en sagda sayilar vardir) Enter tusu, rudder (ve tekerlek) sag taraf, 0 (Ins) sol taraf, 5 ise butun kontrolleri ortala demektir (trimlerde calismiyor galiba, onu hatirlayamiyorum). Bu sekilde ucagi kontrol edebilirsiniz. Sanirim sag-sol (aileron) ile de ucagi yerde yonlendirebilirsiniz. Klavyeyle ilgili burada da belki bir dokumantasyon vardir, fakat Ingilizce orijinal dokumantasyon Kneeboard'ta yer aliyor (hangi tusa basinca cikiyordu unuttum, acildiktan sonra A harfi seklinde bir buton goreceksiniz, ona basinca bir tablo cikar, Keyboard Shortcuts diye).

F3, gazi artir
    F4, tam gaz
    Ctrl+F4 tam gaz/After burner
    F2, gaz azalt
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Junior Member
    Yer
    ankara, Turkey.
    cok tesekkr eder?m yard?mc? oldgunuz ?c?n.
    B.YILMAZ

Junior Member
    Yer
    ankara, Turkey.
    ismail ab? ben hersey? bldum fakat btun kontroller? tekerleg? ortalama fonks?yonu bulamad?m b? yard?mc? olursan?z sev?n?r?m en az?ndan o komutun ?sm?n? soylersen?z.tskkrlr
    B.YILMAZ

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    klavye ile uçacaksan?z; pasit olarak anlatmaya çal??ay?m...

num lock kapal? iken;

4-6 tu?lar? kanatç?klar (havada yanlamas?na hareketler için)

2-8 tu?lar? irtifa dümeni (dikey hareketler için)

9-3 tu?lar? throttle (9 a bast?kça gaz aç?l?r 3 e bast?kça azal?r)

1-7 tu?lar? pitch trim (buda kuyruktaki yatay kanad? hareketlerini kontrol eder stabil alçalma veya yükselme için ayar yapars?n?z, örne?in sabit bir alçalma veya yükselme varyonusunu bununla ayarlar anl?k de?i?iklikleri ise irtifa dümeni ile kontrol edersiniz )

0-enter tu?lar? istikamet dümeni-rudder (esasen y?atay sapma hareketlerini kontrol eder; crossvind ini?lerde uça??n burnunu rüzgara göre konumland?rman?z? sa?lar = ?imdilik rüzgars?z uçun gerek kalmaz... yerde ise taksi esnas?nda sa?a sola dönü?leri bununla kontrol edebilirsiniz; ayr?ca kulland???n?z add-on a göre burun tekerinin sa?a sola hareket etti?ini görebilirsiniz veya göremeyebilirsiniz)

5 tu?u (i?te sordu?unuz sorunun cevab? bu; yatay hareket kumandalar?n? bununla s?f?r konumuna getirebilirsiniz; yani direksiyonu bu topluyor )

ayr?ca sorular?n?zdan anlad???m kadar?yla daha yolun çok çok ba??ndas?n?z; motorun nas?l çal??t???n? bilmeden NFS de araba yar??t?rabilirsiniz ama uça??n nas?l uçtu?unu bilemeden mant???n? kavramadan FS de uçmak zordur... geçici hevesse zaten yak?nda b?kars?n?z yok ben bu i?i çözece?im derseniz çok çok okuman?z referans dokümanlar? incelemeniz laz?m... turksim.org daki temel e?itimlerden ba?layabilirsiniz...

?imdi akl?ma geldi FS deki lesson bölümünündeki videolar? bi ba?tan a?a?? izlerseniz sordu?unuz ve soraca??n?z birçok sorunun cevab?n? bulabilirsiniz; ingilizce bilmeseniz bile (ki ben bilmiyorum) görsel anlat?mdan çok ?ey kapars?n?z...
    ----
    edit:
    uçak kumanda sistemine ili?kin bir doküman...
    http://www.dicle.edu.tr/~duhak/ukumanda.htm
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Junior Member
    Yer
    ankara, Turkey.
    Kesinlikle geçiçi heves de?il ..Ben ço?u fonkisiyonu biliyorum fakat tek bilmedi?im ve u?ras?p bulamad???m pissteyken tekerle?i ortalama fonksiyonunu bulamad?m genelde fs2004 deki orjinal uçaklarda direksiyon gibi bir?ey gözüküyor ben ona bakarak tekerleyi ortalayab?l?yorum fakat direksiyonun olmad?g? thy uçaklar?n?n pissteki kontrolunu sa?layam?yorum.Yard?m için teşekkür ederim.
    B.YILMAZ

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    direksiyona benzeyen alete yoke yada lövye denir, ama onu mesela kimi gerçek airbus larda göremezsiniz çünkü onlarda bildi?iniz joystick tarz? bir lövye kullan?l?r... yerdeki dönü? hareketlerini rudder ile yapars?n?z ki buda aya??n?z?n alt?ndaki pedallar ile yap?l?r...

birde yoke yi panel de görseniz bile kullanamzs?n?z inaktiftir... yani sizin uça?a verdi?iniz kumandaya göre hareket etit?ini görebilirsiniz ama onu tutup hareket ettirerek uça?? yön veremezsiniz... sadece görsel zenginlik katar i?e yaramaz...
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Senior Member Wentor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Sevgili B. ?smini yazmak o kadar da zor de?il. ?stersen tamam?n? da yazabilirsin.

Bir ekleme de ben yapay?m. Anlad???m kadar?yla yerde taksi yaparken yoke'u (direksiyonu) göremeden uça?? yönlendiremiyorum yazm??s?n. Taksi esnas?nda zaten yoke'u görsen bile uça?a yön vermek için onu dödürmen gerekmeyecektir. Gerçek uçaklarda da FS'de de uçak yerdeyken rudder denilen bir yönlendirme ayg?t?yla kontrol edilir. Bu ayg?t pilotun ayaklar?ndad?r. Ayn? arabalardaki gaz ve fren gibi. Pilot yerdeyken sa? aya??ndaki pedala basarsa uça??n burun tekerle?i sa? tarafa döner, bu sayede uçak da sa?a do?ru dönmeye ba?lar. Yani yerde, senin tabirinle uça??n direksiyonu kullan?lmaz.

Rudderi klavyenin numpad k?sm?ndaki 0 (sol), Enter(sa?) ve 5(düzeltme) tu?lar?yla kullanabilirsin. Bu arada NumLock tu?unun kapal? olmas?na dikkat et.
    Mehmet Perdeci
    BOSP - Brövesi Olmayan Sanal Pilot

1980 - Kadıköy / Istanbul

Senior Member lishakoglu01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Arkadaslar direksiyonuda unutmayal?m.

http://www.b737.org.uk/captsidewall.jpg
    Levent Ishakoglu
    1970 / ISTANBUL