Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
26 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Sevgili Hakan hocam.
    Sorular?m? cevaplay?p,beni ve bizleri bu konularda ayd?nlatan Mükemmel bilgiler için inan?n Çok teşekkür ederim.

Ak?am,bu cevaplar?n?z? OKUMADAN önce yeniden denedim,Fakat yine OFFL?NE uçuşumda uça??m? göremedim.
    Tekrar size baz? cevaplayamad???m sorular?m olacak hocam.

1- Hocam.Yal?n,sade (hiçbir uçak veya scenery,AI falan eklenmemi? olan),orjinal ilk kurulumdaki gibi FS-9 da "aircraft" dosyas?nda "md_83" uçak dosyas? var.
    Bu "md-83" 'ü normalde biz uçuram?yoruz.Fakat AI olarak bir sürü havaalanlar?nda uçuyor-kalk?yor.Dosyalar?nda nas?l de?i?iklik yapal?m ki onu uçurabilelim?

2- FS-9 daki çevremizde AI olarak uçan uçaklar,"aircraft" dosyas? içindeki,bizim de kulland???m?z uçaklardan olu?uyor.(Tabi "md_83" hariç).
    Bu AI olarak uçan uçaklar? uçuran dosya;"scenery/World/scenery" içindeki "traffic030528.bgl" dosyas? m?d?r?..
    Yoksa bu "bgl" nin üzerinde yer alan "de","demous","demde","dw" gibi ba?l?klarla ba?layan dosyalar m??..ve hangileri?..
    Bu; "de","dw"..vs..dosyalar? bu dizinde ne i? yapar?

- Deneme amaçl? olarak bu; "traffic030528.bgl" dosyas?na; fs-9 görmesin diye,"traffic030528-ESK?.bgl"isimini verdim veya(dizinden k?sa bir süreli?ine ç?kard?m).Buna ra?men FS_9 'da yine ayn? uçaklar?n AI olarak uçtuklar?n? gördüm.
    -Bu "traffic030528.bgl" dosyas?n? "TTOOLS" ile açt?m.Üç dosyas?n?n içlerine bakt?m.Bizim haz?rlad???m?z dosyalar gibi .Ama çok kalabal?k.Tüm dünya üzerindeki havaalanlar?(airports'ta),bütün uçaklar (aircraft'ta) ve "flightplans'ta ise binlerce uçuş planlar?.
    Bu dosyay? dizinden d??ar? ald???m halde,N?Ç?N AI uçuşlar devam etti?

3- Hocam;ben hiçbir AI dosyas? yüklemeden;yal?n ve sade FS_9 da, bir "boeing747_400" (aircraft dosyas?nda olan ve bizim de uçurabildi?imiz olan) uça??n?,Band?rma (LTBG) ye indirmek veya LTBG'den kald?rmak istiyorum.
    Buna göre;sizin verdi?iniz "flightplans" bilgilerine göre,"flightplan'?m?z? da haz?rlad?k.
    -?ni? kalk?? saatlerini gündüz olarak Pazar(0) saat;
    10:00-LTBG'den kalk??,10:30-LTBA'ya ini?,
    12:00-LTBA'dan kalk??,12:30-LTBG'ye ini? olarak,tabi var?? havaalar?ndaki var?? saatlerinden sonra "@"i?aretlerini ve tüm bilgileri vererek haz?rlad?k.
    -"aircraft.txt"sini de "b_747_400" ye göre düzenledik,
    -"airports.txt" yi de LTBG ve LTBA ya göre koordinatlar?n? vererek haz?rlad?k.

-Sonra bu üç dosyay? da tek bir sar? dosya içinde bulundurarak,"TTOOLS" ile "traffic_BAND_747" gibi bir isim ile "scenery/world/scenery dosyas?na att?k.

..Buraya kadar do?ru mu Hocam?...
    ..Sonra FS-9'a girdik.Band?rma (LTBG) yi "flightplans"ta SON'a yazd???m?z için ilk kalk?? yeri oldu?undan,orada pist ba??nda beklemeye ba?lad?m.
    ...Saat olarak verdi?imiz yerel saat 10:00'dan önce,09:55'ten itibaren bekledim,bekledim,bekledim....Ne gelen var-ne de giden?..
    Hadi dedim;Global saat olarak (GMT olarak) 09:55 yapt?m.Yine Ne gelen var-Ne de giden..

Yani AI olarak ".bgl" dosyas?n? haz?rlad???m "aircraft" dizininde VAR olan uça??m? göremedim.N?Ç?N Hocam?..

Acaba "traffic030528.bgl" dosyas?n? m? oradan ç?kartmak gerekiyordu?..

4- K?ymetli Hocam.
    Ben AI dosyalar?n? "Manuel" olarak yüklemekten yanay?m.Uçu? planlar?n? da kendim düzenliyorum.(havaalanlar?nda görüp,yüklendi?ini inanmak için)...Ama hiç göremedim TAB??.

Yukar?daki cevab?n?zda dedi?iniz gibi,THY'lar?na ait 737_800 AI uça??n? ald?k."aircraft" dosyas?na di?er kulland???m?z uçaklar?n aras?na "AI_THY_738"isimli bir dosya haz?lay?p koydum.
    Bu "737_800" uçak dosyas?n?n içinde;sadece
    1- "texture.THY38"..vs.gibi bir dosya,(içinde" .bmp" uzant?l? 2 resim dosyas?)
    2- "read mE!" dosyalar? ç?kt?...Ba?ka da bir dosya ç?kmad?..

...?u dosyalar?nda olmas? gerekmez miydi?:
    - model,
    -sound,
    -"aircraft.cfg" ve ..en önemlisi de;
    - "****.air" dosyalar?...Bunlar ç?kmad?ysa ne yapaca??z.?.

Tamam.-"aircraft.cfg" yi kendim haz?rlayabilirim.
    -"sound" dosyas?n? da di?er uçaklar?n "sound" dosyalar?n? göstererek "sound.cfg" sini haz?rlar?m.
    - "model" dosyas? olarak internetten 737_800 uça?? model dosyas?n? m? indirece?iz?..
    - "****.air" dosyas? da bu AI uçak'ta gerekli mi?,Bu nas?l haz?rlan?r veya bu uça?a ait olan?n? m? internetten bulaca??z?...

..Yani hocam AI Uçak dosyalar?nda hangi dosyalar?n olmas? ELZEM'dir?.

5- Belli bir dosya düzeni içinde FS-9 daki "aircraft" dizinine att???m?z AI uçaklar?n? ,hangi dosya görüyor.Yani bizim haz?rlad???m?z "traffic_***.bgl" dosyas?n?n içindeki 3 dosyadan "aircraft.txt" mi görüyor?...?ayet bu dosya ise;bu dosyada
    "AC#1***4,TC_KGT,450,"AI_THY_7*** " gibi sat?r?n bir yerlerinde,bu AI uçak dosyas?n? koydu?umuz "FS-9/aircraft" dizininindeki yolunu yazmayacakm?y?z?...
    Yoksa FS_9;uçaklar? bulmak için direct olarak hemen bu "aircraft" dizinine mi bak?yor?..

Hocam!.Cevaplar?n?z için ?imdiden,tekrar çok teşekkür ederim.

Kendinize iyi bak?n.?yi ve Zevkli uçuşlar dilerim hocam...

?nan?n tek iste?im;ben uçarken çevremde benim EL?MLE koydu?um,benim ?ehrimin havaalan?nda dola?an, farkl? model uçaklar?n uçabildi?ini ?ZLEMEK!..Çok zevkli oldu?unu san?yorum..Fakat bu ZEVK? hiç tadamad?m...?n?allah sayenizde buna da eri?irim!.Sayg?lar?mla hocam.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Nuri bey, gönderdi?im iki uzun cevab?, yava? yava?, sindire sindire bir kaç kez okuyun, küçük notlar al?n, sonra en son mesaj?n?zdaki sorular ile kar??la?t?r?n san?yorum yar?s?n? rahatl?kla eleyeceksiniz.isterseniz ondan sonra devam edelim. yok e?er ben yinede anlamd?m derseniz son mesaj?n?zdaki bütün sorular? yan?tlayaca??m.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    , Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Nuri bey, gönderdi?im iki uzun cevab?, yava? yava?, sindire sindire bir kaç kez okuyun, küçük notlar al?n, sonra en son mesaj?n?zdaki sorular ile kar??la?t?r?n san?yorum yar?s?n? rahatl?kla eleyeceksiniz.isterseniz ondan sonra devam edelim. yok e?er ben yinede anlamd?m derseniz son mesaj?n?zdaki bütün sorular? yan?tlayaca??m.

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*21/05/2007*:* 19:11:23</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Çok Te?ekkür Ederim Hocam....Ellerinize ve gözlerinize Sa?l?k..Sayg?lar?mla.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member emrah-58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Bende ilk zamanlar ,A? uçaklarla uçmaya çal???yordum ,sonradan onlarla uçulmayaca??n? ö?rendim
    Cleared Take Off!

Yer
    , Turkey.

K?ymetli Hakan Hocam!.

Size MÜJDE'mi vermek için sab?rs?zlan?yorum.Hele ?ükür ki;ilk "THY 737-800" AI uça??m? verdi?iniz Bilgiler sayesinde;ak?am uçurabildim,FS-9'a konu?land?rabildim ve en önemlisi de GÖREB?LD?M Hocam.
    Di?er default AI'ler gibi pist ba??na geldi.Sound (B-737) dosyas?n? da klasöre koydu?umdan sesli olarak...Bi-güzel tam gaz ile pistte ?ahland?.Ve yükselmeye ba?lay?p,benim "flightplans"a yazd???m LTBG'ye do?ru rotas?na girdi.Ben de arkas?ndan ayn? model uçak ile uçup, onu takip ettim.Do?ru Band?rma (LTBG) ye geldi.Ve inmeye ba?lad?...Buraya kadar MÜKEMMEL...
    Size ne kadar minnetar?m bilemezsiniz hocam.Çok Te?ekkür ederim...

- ANCAK!;LTBG'ye indi.K?sa bir süre pist'te gittikten sonra "TAX?" yoluna girdi?i anda birden YOKOLDU!....Bu nedendir hocam?!..
    Hocam, bence sebep ?u olabilir.Bu sebebi de aç?klamalara dip Not olarak dü?ebiliriz belki:

TESB?T NOTU : Band?rma (LTBG) gibi küçük havaalanlar?nda ILS Frekans? olmad???ndan veya haritadaki Pistlerde Ye?il ?N?? oku olmayan Havaalanlar?nda, yüklenen "AI UÇAKLAR" maalesef Görülemiyor!....Bu tespit do?ru mudur hocam?
    Böyle ILS olmayan havaalanlarda AI uçaklar? görmek ve konu?land?rmak için ne yapar?z?...Sadece ILS'si olanlarda görülebiliyor.

Band?rma (LTBG) 'ye flightplans'ta yer verdi?im halde,saatini (global olarak),hafta gün say?s?n? yazd???m halde uçuş (kalk??) için konu?land???n? göremedim.

Te?ekkür eder,Sayg?lar sunar?m.

Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Yer
    istanbul, Turkey.
    size tatmin edici bir cevap yazaca??m ama bu hafta çok me?gulum o yuzden yazamadim.

pistte kaybolmasinin sebebi AFCAD. pisti terkettikten sonra gidece?i bir park yeri olmadigi için -onun parkedece?i ?ekilde- kayboluyor ve yine ayn? nedenden geri dönü?ü yerden de?il havadan yapiyor. dönü? uça?ini istanbulda bekleyin gelecektir ama 30 dakika önceden açin

Yer
    , Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">size tatmin edici bir cevap yazaca??m ama bu hafta çok me?gulum o yuzden yazamadim.

pistte kaybolmasinin sebebi AFCAD. pisti terkettikten sonra gidece?i bir park yeri olmadigi için -onun parkedece?i ?ekilde- kayboluyor ve yine ayn? nedenden geri dönü?ü yerden de?il havadan yapiyor. dönü? uça?ini istanbulda bekleyin gelecektir ama 30 dakika önceden açin

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*22/05/2007*:* 23:02:11</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Tamam hocam anlad?m.Hakl?s?n?z; LTBA-LTBG aras? dönü?ümlü hersaat ba?? bir günlük "flightplans" haz?rlad?m.?stanbul'a (LTBA) uçak geldi.Band?rma (LTBG)'ya da geliyor.

O zaman,ben AFCAD ile LTBG'ye AI uçaklar?n peron konumland?rmas?n? yapay?m.San?r?m bu takdirde;uça??m taxi yoluna girdi?inde kaybolmay?p,perona da park edebilir.

K?ymetli Hocam;inan?n size ve di?er hocalar?ma ne kadar Te?ekkür etsem azd?r.Sizlerin sayesinde FS ile daha zevkli ve daha kaliteli uçuşlar yap?yorum...Sizler bütün TAKD?RLER? lây?k? ile HAKED?YORSUNUZ!..

?u an Tatile ba?lad???m için;?n?allah k??a do?ru "ONL?NE" uçuşlar? da ö?renip,sizlerle Online uçuşlar da yapabiliriz.Bu konuda da o gün sizin biraz (1-2 mesaj soru mesajlar?m ile) ba??n?z? a?r?tabilirim.

Tekrar teşekkür eder,En mutlu,en zevkli ve en iyi uçuşlar dilerim.Kendinize iyi bak?n hocam!..

..Birde hocam ?u me?hur default "traffic030528" dosyas?nda;bizim haz?rlad???m?z "flightplans" larda kalk?? saatinden sonra kulland???m?z " @ " i?areti niye yok acaba?...O dosyada bu i?aret yokken,nas?l oluyor da uçaklar default AI olarak uçabiliyorlar?..Sayg?lar?mla.

Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Yer
    istanbul, Turkey.
    esta?furullah, verdi?imiz bilgiler i?e yarad??? ve sorunlar? çözdü?ü sürece bizim için de?er ve katk? anlam?nda önemli. Benim di?er arkda?lardan bir ayr?cal???m yok herkes vakti oldukça kat?l?mda bulunup benim bile hala faydaland???m e??iz bilgileri aktar?yorlar. Dedi?im gibi amac?na ula?t??? sürece, senin benim diye bir?ey yok aram?zda

@ i?areti, kalk?? ve var?? zaman?n?n tam olarak belirlenmesi için. bu i?areti içeren planlarda uça??n ETD ve ETA's? yani kalk?? ve ini? zaman? belirlenmi? demektir ve tolerans pay? olan 15 dakika+/- kural? i?lemez.

@ i?areti olmayan planlarda uçak pist ba??nda kalk?? yapana kadar bekler ama plan?nda bu i?aret varsa çok uzun kalk?? kuyruklar?nda beklemez ve yok oluverir, sonra bakars?n?zki meydana 20nm mesafede havada devam ediyor! inerkende ayn? baz?lar? dönüp duru beklemek için bunlar?n ini? zaman? fixlendi?i için o saatte inmezse bir anda yok olurlar!

ben mümkün oldukça kendi planlar?mda kald?r?yorum @ leri.

Yer
    , Turkey.
    Anlad?m Hocam..
    Ben de AI uçaklar?m?n kaybolmamas? için,"Flightplans" lar?mdan " @ " i?aretini kald?raca??m...Zaman mühim de?il.Mühim olan görünebilmesi..

Evet hocam gerçekten,yo?un u?ra?lar?n?z ile muazzam bir eser ortaya ç?kard???n?z AI ve di?er bilgilerle inan?n bana ve di?er arkada?lar?ma çok ama çok faydal? oldunuz.Bilgiler;yerlerine mükemmel ve ba?ar?l? bir ?ekilde ula?m??t?r.Sonuçlar fevkalâde!!..

-Bu arada Band?rma (LTBG) ye AI uçaklar?m? konumland?rmak için AFCAD 2'yi açt?m.Yapamad?m.?imdi,biraz sonra Forumlar?m?zda,AFCAD2'nin kullan?m?n? arayaca??m.Bulurum de?il mi hocam?...

-Hocam;bu konumuz ile ilgili olmasa da,haz?r burdayken ?unu da ö?renmek istiyorum;
    FS_9'da kendi seçti?imiz Normal uça??m?z ile uçmak için "Uçu? Plan?" yap?yoruz ya!...??te bu Plan'da;
    "IFR uçuş" u seçtim,
    Rota olarak,"Direct GPS" veya "VOR and VOR" u farketmiyor,
    "Save " yap?p,
    Uçu? plan?m?n haritas?n? gösterdi?inde;Örne?in;ESenbo?adan&gt;?stanbul(36R) ye plan yapt?m.Fakat Rotay? "DÜMDÜZ" çiziyor...
    Ben böyle DÜZ rota istemiyorum.Hani arada "SADIK" gibi birçok sinyal noktalar?n üzerinden "KAV?SL?" bir rota çizmesini istiyorum.Bir ara yapm??t?m ama ,?uan hat?rlayam?yorum.
    Lütfen bunu da aç?klayabilirseniz,inan?n çok memnun olurum hocam..

Te?ekkürlerin ALÂ's?n? lay?k? ile hakediyorsunuz hocam...
    Ben de inan?n; ismini vermemde sak?nca olabilir belki diye San Andreas oyunu ile ilgili bir sitede Editor olarak,ayn? sizler gibi Yararl? payla??mlar?m ile ço?u gençlerimizin gönlünde,kendi ifadelerine göre TAHT kurmu?um!...
    Ayn? sizlerde bizim GÖNLÜMÜZDE TAHT kurdunuz hocam...Allah tuttu?unuzu ALTIN etsin...

Emeklili?imi; sayenizde Mükemmel bir "?kinci Bahar "olarak ya??yorum..

Nice tüm Güzellikler,Ba?ar?lar ve Sa?l?kl? uçuşlar sizlerin olsun.Yar?nlar?n?z MUTLU ve S?hhatli olsun!..
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Yer
    istanbul, Turkey.
    esta?furullah, teveccüh ediyorsunuz. Gerçekten abart?lacak bir?ey de?il anlatt?klar?m?z. Hepimizin ay?rabildi?i zamanla do?ru orant?l? olarak ö?renebilece?i bir süreç.

önce yapt???m hatay? düzelteyim. hem proje çizmeye çal???p hemde arada cevap yaz?nca aceleden kar??t?rm???m.

@ i?areti olan planlarda uçaklar kalk?? s?ras?nda 15 dakika hareket etmeden bekleyince, s?ralar? gelmezse ekrandan yok olurlar ama o uçuş tamamen yok olmaz. meydandan 10-15nm mesafede havada birden ortaya ç?karak sanki normal kalk?? yapm?? gibi uçuşlar?na devam ederler.

@ i?areti olmayan planlarda ise s?ralar? gelene kadar beklerler.

Dolay?s? ile @ i?aretini kald?rman?z yada kald?rmaman?z tamamen kulland???n?z AI trafik yüküne ve sizin keyfinize keder bir seçenek. kalmas?n?n hiçbir mahsuru yok.

AFCAD ile ilgili olarak Biber hocan?n okumas? çok keyifli bir yaz?s? vard? yanl?? hat?rlam?yorsam. search ederken archive seçene?ini i?aretlerseniz mutlaka bulursunuz. e?er yapamazsan?z ben size bir tane haz?rlar?m, dert etmeyin.

IFR uçuşa gelince, seçeneklerde GPS ve VOR-to-VOR haricinde LOW altitude airway ile high altitude airway seçenekleride var. birde onlar? deneyin.
    LOW olan? FL290'a kadar olan irtifalar için ve k?sa mesafe uçuşlarda high olan daha yüksek ve uzun mesafe uçuşlar?nda kullan?labilir ama siz her uçuş için low'uda seçebilirsiniz. High level k?sa mesafelerde sorun ç?karabilir.

önemli; tavsiyem, low veya high altitude seçti?inizde rota ile ilgili bir bilgi ç?kacak, rotan?n geçti?i bacaklar? gösteren. o listede (heme sa?da haritan?n yan?daki waypoint listesi) mutlaka ilk waypoint'i delete waypoint ile silin. ilk waypoint mutlaka meydan üzerinde yada çok yak?n?ndaki bir VOR istasyonu yada fix'dir. bunun kötü taraf? tam meydandan uzakla??rken GPS'i aç?p otomatik pilota geçti?inizde hoop dönüp tekrar o ilk noktaya gitmeye çal???r! hiç gerek yok. listede ç?kan meydan ad? haricindeki ilk waypoint'i çekinmeden silin.

bu ?ekilde plan yapt???n?zda belli bir rota takip edeceksinzi demektir.

iyi uçuşlar.