Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası

Konu: Sanalpİlot

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    arkadaşlar, güzel sözleriniz için teşekkürler , yaşanan sıkıntı nedeniyle özür dilerim.
    Database erişim hatası aldığımızda hosting sağlayan natro firmasıyla temasa geçtim. Hesap, ücret ve hosting kaynaklı bir sorun olmadığı ve yazılım bazında sorunu kendimizin çözmesi gerektiği bilgisini aldım.Eski forum müdavimlerimizden , kendisi de forum kurmuş işletmiş olan sevgili remziustanın (Remzi Öztürk) da desteği ile, forum sayfaları ve güncel database yedeği üzerinden çalıştık. Belirgin bir hata bulamayıp işin içinden çıkamayınca yazılım ve database bilgisi olan arkadaşlardan dış destek aradık ve nihayetinde sorun site php versiyonunun 5.1 olarak güncellenmesiyle hosting firması tarafından çözüldü. Database , alan adları, site kapasitesi ve erişim hızları açısından bariz bir problem yok gözüküyor. Bu vesile ile site ve adminlik ile ilgili bilgi ve yetkilerimi remziusta ile paylaştım, forum ile ilgili ileride sorun olsun olmasın üyelik işlemleri dahil her türlü eylemi kendisi alabilir, kendisine teşekkür ederim.
    Forum ortamımız lisanslı vBulletin Suite 4 , biz sadece forum özelliğini kullanıyoruz. Sonraki sürümü vbulletin 5 serisi bile güncel şartlarda eski kaldı denebilir, güncelleme ücreti ise anormal geldi.Remzi hoca ile değerlendirdiğimizde işleyen bir sistemi bu aşamada altüst etmemek de fayda var diye düşündük. Geçen yirmibir yıl zarfında erişim farklı dijital mecralara yönleniyor, facebook ortamına da fazla ilgi yok, discord tarzı ortamların kapasite ve yetenekleri elbette kullanılabilir, whatsapp çok kişisel bir mecra ve telefon bağımlılığını arttırıyor kanımca. Discord ortamını Remzi de önermişti konuşmamızda, ben de mutabığım, Fatihin gösterdiği çabaya teşekkür ederim inşallah verimli kullanırız.
    Bu aralar fs2020 ortamı ve fotoğraf arşivime dair paylaşımlarımı artıracağım, açıkçası yeni simulatör bir heyacan getirdi. Forum ile ilgili her türlü fikir ve önerileri paylaşalım lütfen, elimizden geleni yapalım. Hangi dijital mecra olursa olsun sonunda muhabbet bizi birarada tutan. Kırk kişiyiz kırkımız da birbirimizi biliyor olmamız bile güzellik , biraz canlılık daha da güzel olur elbette.
    sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ağabey php5.1 ciddi sıkıntı bizim için, daha doğrusu ilerisi için risk teşkil ediyor

Malum php8 devrindeyiz, bu da tüm hosting firmalarının yavaş yavaş eski sürümleri devre dışı bırakması ve yenileri "zorla" önermesine yol açıyor. Şu an için php5.1 ile devam tamam ancak Natro artık php7 haricinde destek sunmuyorum derse bela olur başımıza. Bunun da çözümü var tabii, vps temin edip istediğimiz php ve mysql/maria sürümlerini kullanmaya devam edebiliriz ancak bu maliyet artışı (ve iş yükü) olarak bize döner.

Acaba diyorum, unofficial olsa bile vbulletin'in php7 serisi için bir yaması vs var mıdır? Eğer ücretli ya da ücretsiz böyle bir yamaya kavuşabilirsek uzun süre Natro ile devam edilebilir.

Bizim site (TurkSim) Natro'da idi, ben geçen ay taşıdım anlık yoğun yükte sıkıntı çıkarttığı ve sürekli uğraşma zorunda bıraktığı için lakin SanalPilot gibi müdavimi belli, yükü belli bir forum için ideal imkanları var. Belki ihtiyaç hasıl doluğunda yine Natro'da temel VPS düşünülebilir.

Bu arada, ben SanalPilot Discord'u kurdum ancak, beğenip ikincil adres olarak kullanacak isek ince ayarları vs. bittikten sonra (ya da hemen) sunucu sahipliğini devredebilirim. Discord'un böyle bir özelliği mecvut, daha önce yaptım başka arkadaşların ihtiyacı olduğunda kurulumu ve temel ayarları yapıp devretme işini

Sevgiler, tekrar emekleriniz için teşekkürler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    teşekkürler Fatih, eğer vbulletin son serisinin php kabiliyeti daha iyiyse veya başka bir forum altyapısına export edebilirsek mevcut altyapıyı değerlendirebiliriz elbette, yumurta kapıya dayanmadan en azından b planımız olsun derim.

ISTANBUL/1966

Yer
    Istanbul, Turkey.
    discorda üye olup giriş yaptım, ellerine sağlık

ISTANBUL/1966

Yer
    Istanbul, TR
    Evet, benim de endişem o Çünkü bir anda destek son bulunca işler fena karışıyor. (Başıma geldi biliyorum)

Biraz baktım vBulletin 4.2.5 bu serinin son ürünü imiş ve PHP7.1.x desteği mevcut, (biz 4.1.12 kullanıyoruz) sonrası yani php7.2 ve üstü için paralı yamalar gördüm. Tabii eklentiler hariç, sadece vBulletin'in kendisini çekirdeğini php8.0 ile çalışır hale getirmişler (php7.4.x desteği var geriye dönük). 150 dolar gibi bir bedel gördüm okurken.

Yine aynı aralıkta Xenforo'dan bahsedilmiş, daha güncel bir altyapı olduğundan ve eklenti kullanmayan kişiler için ideal olabileceğinden dem vurulmuş. Düşünmek gerek.

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Düşünelim evet, sevgili forumdaşlarımıza az zahmet verecek bir çözüm buluruz inşallah

ISTANBUL/1966

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Biber hocam sana nasıl teşekkür etsek bilmiyorum. 20 yıldır kahrımızı çekiyorsun ) üstelik bir kere bile "öff" dediğini duymadık. 20 koca yıl, az değil insan ömründe. Sağol varol.

Discord konusuna gelince, kendi adıma söylemem gerekirse biraz discord özürlüyüm. 2 tane olduğunu düşündüğüm bir hesabım var ) ağırlıkla kullandığım IVAO ve Vatsim'in bir kısmı her ikiside kendi serverlarında kullanıcı adı değiştirtmedikleri için (bazen başka serverlarda yapıyor bunu) mecburen hesaplar mitoz bölünme gibi çoğalma riski ile karşıkarşıya o sistemde.
    Bu tabiki benimle ilgili bir sorun. Başkası yaşar yaşamaz onu bilmiyorum. Discord bir "B" planı olarak kullanılmak istenirse öyle yada böyle uyum sağlanacak demektir. Pratik olabilir ama ileride ne çıkarır bilinmez Discord nihayetinde başkasının elinde fişi. Forum'un kendisi daha sahiplenebilir gibi geliyor ama teknik altyapılardan anlamadığım için o kısımlara giremem.

Fatih davetiyeyi aldım gece çok geçti birazdan ilgileneceğim.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, TR
    Bazı sunucular kişiye kendi takma adını değiştirme izni vermiyor doğrudur Bizde böyle bir dert yok, velev ki oldu, bunu o sunucunun yönetim ekibi yapabilir. Benim "tek hesap açın" derken amacım sizler için kolaylık olması, yoksa ve arzu ediyorsanız her bir sunucu için ayrı hesap açabilirsiniz, lakin bunun takibi sizi öldürür, hepsi için giriş yap, aaa dur ben bunda değil onda üyeydim diye akılda tutmaya çalış, zor iş Tek hesabın güzelliği bir login ile bütün cihazlardan senkronize tüm ilgi alanlarınıza ulaşabilmek başka bir getirisi yok

Forum tabii ki mülkiyet ve verilerin elde olması bakımında en sağlam çözüm, fişini çekmediğiniz ve ödemelerini yaptığınız sürece sizde tüm kontrol. Discord'da ise veriler bulutta, birisi discord'un fişini çekmediği müddetçe sorun yok. Güncel bir forum yazılımına geçebilirsek (ya da eldeki güncelleyebilirsek teknolojiye uygun şekilde, adaptif bir arayüz, yeni nesil yazılım ve donanım) onu da telefonlarımızdan rahatlıkla kullanma imkanımız olabilir.

Sevgiler