Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

Question 4K Monitör Önerisi

Selamlar kıymetli üstadlar,

Uzun zamandır kullandığım 21 inç ölçüsündeki 1080p çözünürlüklü 60Hz
    monitör artık küçük ve düşük çözünürlüklü gelmeye başladığından değiştirmeye karar verdim. Simülatörler hariç bilgisayarı çoğunlukla çevrimdışı oyunlar oynamak veya YouTube’dan bir şeyler izlemek için kullanıyorum; çevrimiçi oyunlar oynasam dahi öyle ciddi bir iddiam yok, tamamen vakit getirmek maksatlı.

Hal böyle olunca hem biraz daha geniş hem de yüksek çözünürlüklü -tercihen 4K- bir monitör almak istiyorum. Boyut olarak 32 inçten büyük bir monitör almayı düşünmüyorum. Bütçem en fazla 10.000,00₺ kadar.

Fikirlerinizi ve önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Haluk Kaptanım, selamlar;
    Şöyle kabaca genel bir bilgi vereyim kararı siz verin. Alacağınız monitör ne marka olursa olsun, hepsinin kullandığı panel tipi şu üç modelden biri olacaktır. A) IPS panel, B) VA panel, C) TN panel.
    Sırası ile teknolojik olarak en yeni olanlar keza; A, B ve C sıralamasındadır. Yine kabaca IPS paneller ve VA paneller; TN panellere göre çok daha fazla renk derinliğine ve renk sayısına sahiptir {kabaca 10 bit (8+2) ve 1.0küsür milyar renk} öte yandan TN paneller 8 bit renk derinliği ve 16 milyon renk sayısına sahip eski bir teknoloji olmasına rağmen yüksek yenileme hızlarına shiptirler (hz) IPS ve VA panellerde de yüksek tazeleme hızları vardır ama bu sefer fiyat çok uçar.
    Her ne kadar sim de tazeleme hızı çok gerekli değilse de hareketli oyunlar ve maç f1 gibi spor aktivitelerini de prüsüz izlemek ve oynamak istiyorum diyorsanız 144hz den aşağısı sizi kesmez. Son yazdıklarım önemli değilse tazeleme hızı sizin için önemli değildir.
    Öte yandan ekran tepki süresi mümkün olan en düşük değerlerde olması her açıdan iyidir. Bu nedenle 4ms üzerinde bir monitörü kesinlikle tavsiye etmem.
    Şahsen ben IPS panelleri her nekadar son teknoloji olsa da beğenmiyorum, benim göz zevkime hitap etmiyorlar. Çok yapay bir parlaklık var ve renkler bana fazla abartılı geliyor. Şahsi görüşüm elbette.
    Yine ayrıca HDR özelliğini ciddi olarak kulanmayı düşünüyorsanız HDR değerinin yüksek olmasına bakın. Öyle HDR10 falan pek birşey ifade etmez. Bana eski zamanlarda ki "HD ready" diye millete yutturulan monitör ve tv leri hatırlatıyorlar.
    Son bir detay 4k monitörde kullanacağınız display port veya hdmi kablosu bile önemlidir. 2.1 hdmi girişi olan bir monitörde 1.2 kablo tabii ki kullanabilirsiniz ama tam randıman alamazsınız ve tabii kablo bile önemliyken ekran kartını unutmayın! sağlam bir ekran kartınız yoksa biraz sıkıntı var demektir.

Umarım seçiiminizde bir yararı olur yazdıklarımın.

Güzel günler dilerim.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Serhan kaptanım selamlar,

Mevcutta kullandığım monitör IPS panel ve gerçekten yıllardır çok severek kullanıyorum. Öyle olduğundan da bu kaliteden aşağı düşmek istemem; zira imzamdaki sistemden de görüleceği gibi aldığım elektronik ürünleri asgari 10 seneye yakın kullanıyorum.

Önerilerinizi dikkate alarak;

https://www.amazon.com.tr/dp/B09Y1WX...akakceprime-21

Yukarıdaki linkteki ürünü buldum. Bütçemin biraz üstünde; ama olsun.

Detaylı yorumunuz ve açıklamanız için ayrıca çok teşekkür ediyorum. İyi akşamlar dilerim.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Stokta bulabilirseniz ve yer probleminiz yoksa LG UltraGear serisini tavsiye edebilirim... Ofiste 32" olanını kullanıyorum, bulursam aynısından ya da 27" modelinden eve de bir tane almayı düşünüyorum.

https://www.lg.com/tr/oyun-monitorle...ar-oyun-monitr
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stokta bulabilirseniz ve yer probleminiz yoksa LG UltraGear serisini tavsiye edebilirim... Ofiste 32" olanını kullanıyorum, bulursam aynısından ya da 27" modelinden eve de bir tane almayı düşünüyorum.

https://www.lg.com/tr/oyun-monitorle...ar-oyun-monitr
    Fatih ağabey selamlar. Dediğiniz ürünlere baktım; ancak söylediğiniz gibi stok yok ne yazık ki.

Diğer yandan her ne kadar monitörü değiştirmeye karar vermiş olsam da bilgisayarım benimle aynı fikirde değilmiş. O sebeple şimdilik bu projemi askıya almak durumunda kaldım.

Verdiğiniz cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    O zaman bu noktadan ben devam edeyim.

Malum EYT falan... Eh, madem ki zamanımın büyük kısmını ekran karşısında geçiriyorum ve madem ki MSFS çalıştırabilen bir de bilgisayarım var, kendime ufak bir ya da birkaç hediye verebilirim diye düşündüm...

Halen 16 GB RAM takılı ve Ryzen 5 ile çalışan bir bilgisayar kullanıyorum. Ekran kartım Nvidia GTX980 ve biri 20, biri 22 inçlik iki ekran kullanıyorum ve tabii ki bazı sorularım var:

1. Sizce 2 X 24 inçlik iki ekran mı yoksa 34 inçlik bir ekran mı? İş açısından iki ekranla çalışmaya çok alışkınım ama WQHD ya da UWQHD bir ekranda da MSFS çok keyifli olabilir gibi görünüyor. Çalışma zamanları ve oyun zamanı arasında geçip duracağımı göz önünde bulundurarak her defasında tek ekranı manuel olarak bölmeye çalışmak, sürekli pencere yerleştirmekle uğraşmak zor mu olur gibi endişelerim vardı ama sanırım Displayfusion gibi bir programla bu işkenceden kurtulmak mümkün. Bu ikilemle karşı karşıya olan ve bunun o kadar da dert olmadığını düşünenleriniz var mı? Tecrübelerinizi aktarabilirseniz sevinirim.

2. Fotoğraf ve video işleyen biri olarak, okuduğum kadarıyla IPS panel benim için uygun olacak. Ne dersiniz?

3. Halen kullandığım iki ekran da 60 Hz. MSFS ya da diğer herhangi bir uygulama kullanırken FPS benim için önemli değil. Ancak acaba 144 Hz ya da 165 Hz bir ekran kullanmak, ekran kartının buna benzer FPS değerlerine ulaşamaması yüzünden bir dezavantaj anlamına gelir mi?

4. 4K benim sistem için abartılı olacak ama acaba QHD, 2K yani 2560 x 1440 bir monitörü verimli bir şekilde çalıştırabilir mi GTX980? (Bu arada şimdi baktım da 24 inç ve bu çözünürlükte toplam 3 tane ekran var, onlardan iki tanesi de çok pahalı olacak korkarım. Bu anlamda 24 inç ve 1920 x 1080 olacak gibi görünüyor.)

Oyun hiç oynamıyorum.
    MSFS ve belki de DCS kullanıcısıyım.
    Fotoğraf ve video işleme işleri yapıyorum.
    Basketbol seyrediyorum bol bol.

Ne yapacağım?

(Ne zor işmiş ya... 20 gündür bakıp duruyorum ve artık cart diye gidip gözüme hoş gelen iki monitör almaktan endiş etmeye başladım.)
    (Aslında 2 x 24 inç 75 Hz FullHD ekran almak en mantıklısı sanırım. Sonuç olarak çerçeveler çok inceldi, MSFS'yi iki ekranı kaplayacak şekilde de kullanabilirim.)
    (Bütün paramı ekrana harcamak gibi bir niyetim yok.)
    Konu Bogac Erkan tarafından (25-03-2023 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    yazmış olduğunuz ekran kartıyla maksimum FHD görüntü alablirsiniz. FHD için en büyük ekran 24 ile 27 inc olabilir. Eğer 2K için düşünücek olursanız. Ekran kartınız enaz RTX3060 yada AMD RX6700XT olması lazım. İmzamdan sistemime bakabilirsin.
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Yer
    Ankara, Turkey.
    Teşekkür ederim hocam.
    Aslınd ben de farkındayım mütevazi davranmamın daha mantıklı olacağının.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bu hep böyle başlıyor Bir parça alıyoruz, "idare ederim" - "kullanırım" - "bana yeter" diye, sonra olmuyor tabii o ekranı besleyecek iyi bir ekran kartı, yok yetmedi ram, hadi işlemci falan derken tekrar başa dönüyoruz. Tehlikeri sular bunlar, alıp götürür açıklara aman dikkat.

UWHD ekranlar güzel evet, yatayda yan yana çift mönitör gibi oluyor tamam. Oyun ortamında geniş açılı görüş için güzel olacaktır (FPS gibi oyunlarda) lakin simulatörde nasıl hissiyat verir denemek lazım önce. Sonra alıp da üstten basık oldu, çok geniş açılı oldu göremiyorum istediğim detayları gibi sorunlar ortaya çıkabilir (sesli düşünce)

EYT sonrası banka promosyonunu bilgisayar için kullanacağım, bakalım bir gelsin, stoklara göre bende inceden değişiklikler yapabilirim (rahat batıyor)

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Ankara, Turkey.
    Çok teşekkür ederim hocam.
    İnsan ne garip bir varlık, asla elinde olanla yetinmeyi beceremiyor.
    Yıllar sonra uçmayı becerebileceğin kadar akıcı bir şekilde çalışan bir bilgisayara sahip olmuşsun, e iyi kötü iki ekranın da var...
    Ne gerek var daha fazlasına, ne gerek var bu zavallı gezegenin kaynaklarının böyle hunharca tüketilmesine katkıda bulunmaya.
    Çok tuhaf...
    Elde olmuyor bazen demek de bahane değil aslında ama...
    Elde olmuyor bazen.

Benden de bol bol sevgi saygı.

(Bu arada yutubunda var bu tür ekranlarla uçan insanların videoları ama çok samimi konuşmak gerekirse beğendim mi beğenmedim mi ona da emin değilim.)