Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
26 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Evet ama zevk meselesinden ziyade beklenti ile de alakalı. Mesela ABD hava kuvvetleri eğitim için P3d tercih etmiş! Geçen seneye ait bu videoda dikkat edildiğinde ekranlarda p3D açıkça görülüyor. https://www.youtube.com/watch?v=T8KDHxbhgk0
    Bilgiye ulaşmanın artık son derece kolaylaştığı günümüzde neredeyse herkes her şeyin farkında.
    Son yazdığımda altını çizdiğim ise aslında rekabetin her zaman biz tüketicilerin faydasına olması vurgusuydu.
    Konu Selim Birdal tarafından (23-06-2023 Saat 09:33 ) değiştirilmiştir.

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı Selim Birdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son yazdığımda altını çizdiğim ise aslında rekabetin her zaman biz tüketicilerin faydasına olması vurgusuydu.
    Aslında ben de tam olarak bundan bahsediyordum. Yani burada ben bir rekabet göremiyorum. P3D çoktan ekmeğini tüketmiş 2004 yılında (hatta belki daha önce) yazılmış kodlarla ve grafik motoru ile yoluna devam etti. Haliyle bu kodlar ile hangi yazılımla nasıl rekabet edecek? Evet haklısınız rekabet güzeldir, işimize de elbette gelir ama bahsettiğiniz platformun rekabet gücü yok. 3 yıl önce sistemden tamamen sildiğim ve yıllarca her versiyonunu (V5 hariç, çünkü hiç bir yenilik yoktu) kullandığım yakından bildiğim bir yazılım. Uçuş dinamiklerinden bahsetmiyorum bile! Navigraph'ın hem bu yıl hem bir önceki yıl yaptığı ankette kullanım/tercih edilme sıralamsında toplamda 5 platform arasında en son sırayı alan bir yazılım. Demek istediğim buydu.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    P3D'nin eğitim amaçlı olarak tercih edilmesi iyi olduğu için değil, mecbur olunduğu/kalındığı için Lockheed Martin üretimi uçakların prosedürel eğitimleri için tek simulatör çözümü yine LM'in elinde olan P3D, tabii burada Amerika yasaları ve yazılımlarla ilgili ciddi özel gereksinimlerde devreye giriyor. Resmi kurumların yazılım tercihleri, tercih edilen yazılımların yapması gerekenler vs derken işin rengi değişiyor. LM'nin FsX kodunu Microsoft'tan satın almasının ve kullanmasının arkasında da benzeri gereklilikler mevcuttu. Neyse konumuz bu değil

Hava kuvvetleri P3D'yi tercih ediyor iken ülkenin resmi havacılık otoritesi de X-Plane'i tercih ediyor mesela... FAA yıllardır X-Plane'i kullanıyor birçok özel konuda, bu tercihin de kendine özgü nedenleri var tabii Bunlar genel anlamda bir kriter olarak görülmemeli...

Ben MsFs'in oturması ve XP'nin v12'yi adam etmesi ile birlikte LM'nin yavaş yavaş özüne döneceğini ve amatörler için yazılım geliştirmek yerine tamamen profesyonelleşeceğini düşünüyorum (ki hiç istemiyorlardı başından beri, sadece sektörden gelen talebe "academic license" ile "iyi madem" diyerek cevap vermişlerdi). Onlar bunu açıkça belirtip mevcut kullanıcıları üzmese bile yapımcılar tarafından destek azaldıkça bu kendi kendine gerçekleşecektir.

Velhasıl, başka kimse de bir çılgınlık yapıp bu pazara girmeyeceğine göre yine dönüp dolaşıp iki firmanın elinde kalacağız gibi yakında... İyi mi olur, ne getirir, ne götürür göreceğiz ömrümüz vefa ederse.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Biz bunları tartışırken Lockheed Martin P3D V6 yı duyurmuş! Hayırlısı olsun bakalım.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Hadi bakalım, kopmadık diyor LM Hayırlısı

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Çok karışık her şey.
    Daha basit olmasını istiyorum ben.
    MSFS süper, başka yere bakma deyin bana.

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    MSFS'nin görsel üstünlüğü tartışılmaz. Bu faktörün cezbediciliği nedeniyle de uzun zamandır X-Plane yerine MSFS ile uçuyorum. Ancak X-Plane'de yan rüzgarlı inişlerde rudder-yoke kombinasyonu yapmak mecburiyetini hissediyor iken MSFS'de sanki aynı zorunluluğa ihtiyaç duyulmuyor gibi geliyor bana. Sizler de X-Plane'de inişlerin daha gerçekçi olduğunu düşünüyor musunuz yoksa ben mi hislerimde yanılıyorum!
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı Bogac Erkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok karışık her şey.
    Daha basit olmasını istiyorum ben.
    MSFS süper, başka yere bakma deyin bana.
    Keşke diyebilsek Herhangi biri için diyebilsek bile olur ama diyemiyoruz işte, dilimizi ısırıp susuyoruz hep

Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    O zaman Boeing mi Airbus mı diye konuşsak hiç değilse...

Yer
    Istanbul, TR
    Onu konuşuruz Boeing'i seviyoruz lakin son yıllarda sektörde lider Airbus, aldı bayrağı götürüyor adamlar ve arayı açmaya devam ediyor... Boeing nasıl toparlanacak ve eski konumuna gelecek bilemiyorum, bu kafa ile zor