Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

X-Plane 12 Hayırlısı olsun

X-Plane 12 ..... Hayırlara vesile olsun

https://www.x-plane.com/
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    hayırlısı olsun...expertlerden yorumları bekleyelim
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Steam'de Early Access için inceleme sürecinde, orada da yakında yayınlanır (TL ile daha uygun olur fiyatı)

Aceleye gerek yok, bir iki gün sürer maksimum bence Steam'e düşmesi

Ben pusudayım, 60 dolar vermeyelim akşam akşam şimdi. 1100 lira az değil, verilir verilmesine de Steam'de 500-600 bandında olma ihtimali mevcutken fantezi yapmaya gerek yok
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    İzmir, Turkey.
    Doğrusu dün hemen "demo" versiyonunu indirip kurdum ve bir deneme yaptım.
    Tüm ayarlar sonda, tek bir default uçağa izin veriyor. Günün ve mevsimlerin farklı saatlerinde denemeler yaptım. Yaaanniii, ne diye bilirim, benim fark ettiğim tamam bazı ışık oyunları, bazı yansımalar vs vs yapılmış, bulutlar biraz daha volumetrik bir havaya sokulmuş ama tıpkı 2020 gibi piksellenme sorunu var en yüksek ayarlarda bile. Havada sıkıntı yok ama yerde biraz "lag" var yani görüntü de mili saniyelik gecikmeler gözü rahatsız ediyor. Kaldı ki her şey default.

Özetle bana Prepar'ın V4 den V5 e geçtiğinde yapıtığını yapmış gibi geldi. Yani biraz janjan, biraz cila ve parlatma oldu bitti hadi paranızı alayım!... Fatih Hocam, daha detaylı veya daha teknik (kod, alt yapı vs vs) kısmına belki ilave birşeyler yazar. Ama bu hali ile benim için gereksiz. Zaten neredeyse pek çok, ilave uçak, model yazılımcısının ek bir şeyler istemeden modellerini ücretsiz V12 ye güncellemeleri kod alt yapısında önemli bir değilşiklik yapılmadığını9n kanıtı gibi geldi bana.

Özetin de özeti; bu hali ile ben değil steam'e bizim eve bile gelse almam kapıdan geri çeviririm. Tabii neticede bu bir "erken erişim" versiyonu, belki ilerde çok çok daha güzel olacaktır. O zaman da kısmet olursa oturur yeniden değerlendirim.

Saygılar, sevgiler.

Serhan
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Tabii ki öyle, yani "janjan" ve "göz boyama" şu an popüler ve çekirdek yapıdan daha çok müşteri topluyor.

Aslında o ışıklandırma 11.5x için düşülmüş ve duyurulmuştu, üzerine birkaç görsel daha ekleyip (zemin yansıması, deniz yansıması gibi) 12'ye devşirdiler. Volumetrikimsi bulutlar aslında güzel gelişme, yani en azından altyapı olarak oraya doğru bir geçiş olduğunun göstergesi, ileride güzelleşeceğini umuyorum. Sezonların çekirdeğe eklenmiş olması da iyi bir gelişme sayılabilir ancak halen tam sezonsal yahut bölgeye bağlı değişken bir yapı olduğunu sanmıyorum ben, okumadım teknik detaylarını.

Takip ettiğim kadarı ile aslında arka planda güzel gelişmeler var, özellikle sistem derinliği konusunda atılmış adımlar ve tamamlanmış geliştirmeler mevcut. Şu an için mevcut eklentilerin hiçbiri bunları kullanmıyor ancak bu ileride çıkacak eklentiler için ciddi bir imkan. Pek kullanmadığımız AI ATC tarafında iyileştirmeler var ama o da tam olmamış, bir çok eksik ve mantık hatası var açıkça beyan edeyim. Kullanmadığım için beni rahatsız etmiyor ama adam gibi bir AI ATC olsa seve seve kullanırım yalan yok.

Mevcut eklentilerin çalışması başka konu, buna bakarak sistemsel iyileştirme yok dememeliyiz çünkü ana yapı/mantık aynı Geriye dönük uyumluluk mevcut (ki bence belirli bir seviyeye kadar da mutlaka olmalı), eklentilerimiz bu nedenle tasarlandıkları gibi çalışacaklar. Yeni çıkanlar (ya da güncellenenler) daha iyi olacak inşallah.

Özetle aslında 11.6x'i bize 12.00 diye satıyorlar, bunu inkar edecek değilim Bence bunun en belirgin nedeni MsFs, adamlar 2 senedir alfa sürümden betaya geçmeye çalışan bir ürünü çatır çatır satıyor ve para kazanıyorken Austin'in 11.6'ya 12 demesine çok şaşırmadım Bizler sazan gibi almaya devam ettikçe emin olalım ki MsFs 10 yıl daha beta olarak satılır, XP12.5'den önce XP13 çıkar, P3D v7 olur aynı köhne altyapı ile.

Velhasıl ben biraz "mecbur" alacağım, hem site tarafı hem acars tarafı yazılım kısmında gerekiyor meretin sisteminde olması. Yoksa 11.5x'ten ziyadesi ile mutluyum, en az 1 sene şu an kullandığım eklentilerin "XP12 only" olmayacağını da biliyorum, lakin alacağım :P Sadece 60 dolar yerine TL vermek için bekliyorum.

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Istanbul, TR
    X-Plane12 an itibarı ile Steam'de satışta, "Early Access" kodu ile sadece 92 TL

İlgilenenlere duyurulur.

Emniyetli uçuşlar

Yer
    Istanbul, TR
    İlk izlenimlerim, görseller güzelleşmiş... HDR ışıklandırma standart hale gelmiş, AO eklenmiş. Eskiden arka planda ayarlamak zorunda kaldığımız "Render" mesafesi için ayar ana menüye gelmiş ancak halen birçok özelliğin ince ayarını yapmak için tweak tadında oynama yapmak gerekiyor. Austin yine kafasına göre takılmış, birçok özelliği otomatik olarak ön planda seçtiğimiz ayarlara göre açıp kapatıyor (kullanıcı dostu oluyormuş böyle olunca, bahane/gerekçe bu)

Özellikle hoşuma giden WX ayarları ve buna bağlı olarak gözle görülenler oldu, pratik için RVR tanımlamak mümkün hale gelmiş, sis, pus, bulut tabanı vs daha güzel. 3D bulutlar "eh işte", en azından bu yönde adım atılmış olması sevindirici, görselleri şimdilik tatmin edici değil.

Arka planda okunabilen, kullanılabilen sistemler ve veriler gelişmiş, birçok kullanıcının fark etmeyeceği (ya da umursamayacağı) özellikler gelmiş, eklenti üreticileri için güzel. Ciddi yapımcılar daha gerçekçi uçaklar üretebilecekler demektir.

XP11'deki bazı ücretsiz eklentiler çalışmıyor, zamanla düzelecektir. Örneğin RAAS sıkıntılı, halen eski metodlarla veri okumaya çalışıyor sanırım, piste TAXIWAY ikazı veriyor. Avitab sorunsuz, TerrainRadar stabil gibi. BetterPushback denemedim, sorun yapacağını sanmıyorum ancak belli de olmaz.

Sürekli HDR nedeni ile çok performans dostu olduğu söylenemez XP12'nin, en azından eski nesil ekran kartları ve işlemcileri yorar, yeni nesilde sorun olmaz (hissedilmez bile belki).

HDR'nin tek sevmediğim yanı kokpitte kafamızı çevirdiğimizde tüm aydınlatmanın değişiyor olması oldu, yani yine benim gözümden (daha doğrusu göz koordinatımdan) yola çıkarak ışıklandırma yapılıyor. Bu belki bir gerekliliktir, ezbere kötülemek olmaz, ancak doğru bir yaklaşım değil. Örneğin kokpitin içindeki ışık sabittir, siz kafanızı nereye çevirseniz çevirin o ışıklandırma ile görürsünüz objeleri, siz kafanızı aşağı indirdiniz ve pedestal'a bakıyorsunuz diye ortam karanlıklaşmaz. Sadece milisaniyelik bir göz adaptasyonu olur camdan ışığa bakarken birden karanlık bir yere bakarsanız.

XP12'de gözlemlediğim kadarı ile durum böyle değil, sola bakıyorum kokpit pırıl pırıl, güneş batıdan geliyor ve camdan içeri ışık hüzmeleri giriyor. Tüm kokpit aydınlık. MCP'ye çeviriyorum kafamı sağa doğru, geçmiş olsun, o aydınlık gidiyor bir karanlık geliyor. Tamam zifiri karanlık değil ama doğru da değil, MCP'nin aldığı ışık hüzmesi değişmiyor ki ben oraya bakınca, uçak, güneş ve cam aynı yerinde durduğu müddetçe MCP aynı görülmeli.

MSFS'de de benzer bir durum var ancak o daha başarılı, en azından camdan dışarı bakıyor isek HDR etkisini hissediyoruz ve göz adaptasyonu çok daha şık işleniyor orada. XP'de bu yapılamamış gibi (XP11'de böyleydi hatırlarsanız, siz nereden bakarsanız yağmur oradan yağıyor gibi oluyordu)

Neyse, özetle birkaç güncelleme ile daha güzel hale gelir, ufak ufak eklentiler tamamlanır ve XP11'i kaldırıp XP12'ye tümden geçeriz kullanıcılar olarak. Şimdilik XP11 stabil kurulu düzen + XP12 test devam, ara sıra MSFS tamamdır

Sevgiler

Senior Member gokmanpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Türkiye
    Merhabalar;
    Türkiye default seneryolarında sıkıntılar mevcut,sanırım Laminar X12 de flatten özelliğini kullanmıyor..Durum böyle olunca meydan da arazi eğimleri çok belirgin (LTFM ve LTAC ) pistler ve apron da aşırı eğimler mevcut...Bunun için çözüm X11 de kullandığınız Ortho ve Overlays dosyalarını Custom Scenery içine atıp yüklediğiniz senaryonun da içindende (ap.dat) notpad ile açıp 1302 satırını sonuna 1302 flatten 1 (şayet senaryoda yoksa ) yazarsanız sorun çözülüyor...X11 de kullandığımız bir çok Library kullanıyor hatalar veriyor ilk açılışta ama kapatıp devam edebilirsiniz..Böylelikle X11 kullandığınız TR senaryolarını kullanabilir hale geliyor..
    Sevgilerimle

Ekli Resimler Ekli Resimler                    

Yer
    İzmir, Turkey.
    Değerlendirmeler ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Sağolun.

Sevgiler, saygılar...
    S. ONU® / Izmir

Yer
    Istanbul, TR
    @mavi Serhan kaptanım sizin kuş geldi XP12'ye Skuncraft ile 1.05-2 güncellemesini alıp deneyebilirsiniz MD-11'inizi

Dip not: Beta sadece XP12 için ve update config dosyaları değişmiş bilgi

Sevgiler
    Ekli Resimler Ekli Resimler