9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.

Bundan Bıktığınıza Hiç Şüphe Yok

Ya biliyorum, bir sürü soran olmuştur ama simülatör alt başlıkları ayrı ayrı olduğu için ne yapsam bilemedim, biraz arandım, bulamayınca sorayım istedim.

FSX ve devamındaki simülatörleri düzgün çalıştırabilecek bir bilgisayar sahibi olamadım hiç. Emekli ikramiyesi alabilirsem bir gün planlarımda var ama hayatımız bu simülatörlerden şikayet ederek geçti resmen. Neyse, yaşlılığın verdiği huysuzlukla hemen söylenmeye başladığımı fark ettim.

Bir zamanlar FSX çalıştırmak için debelenen bilgisayarımdan daha iyi bir makineye sahibim şu an. SSD diskim var, 16 GB RAM kullanıyorum ve işlemcim de RYZEN 5. FS 2020 çok zorluyor (ekran kartı [HD 6800] kısmında şişiyorum, ) ama bir yandan da ara sıra uçma isteğim var. Youtube'de Mentour Piot izledikçe ara sıra uçma isteğim arttı, ben de şu anki makinemin FSX Steam Edition çalıştıabileceğine kanaat getirdim. Sonuç olarak 39 TL. Sonra acaba P3D ya da X-Plane mi diye düşünmeye başladım.

Bunun çok kapsamlı bir şey olduğunun farkındayım ama şöyle ara sıra hem PMDG benzeri airlinerlar ile ara sıra da VFR koşullarda gerçekçi uçuşlar yapmak için hangi simülatörü tavsiye edersiniz? (X-Plane de 89 TL)

Çok teşekkürler.

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Boğaç Hocam Selamlar;
    hemen konuya gireyim. Benim sistem altta imza kısmında var. Oradan bakıp bir yorum yapabilirisiniz kendi sisteminiz ile kıyaslayıp. Ve sisteminiz hakkında biraz daha detay verirseniz daha iyi olur. Ryzen 5 ama devamında ne var gibi, söz gelişi 5500 mü? 5700X mi aralarında çok fark var. Şu sıralar kısmet olursa (olmama ihtimali kuvvetli ama olursa) ana kart ve işlemcide bir "upgrade" niyetim var. Bakalım olursa.

Ben DCS 2.7, X-plane 11.55 ve MSFS2020 yi rahat bir biçimde kullanıyorum. P3D 4. bilemem kaç da sistemde yüklü iken sorunsuz kullanıyordum. Sonra sildim. Lisansı halen duruyor kullanırım derseniz lisansını dahi vere bilirim. (Hatta PMDG 747-400 ve 747-8 lisansları, FSLabs A320 ve A321 lisansları ve Majestic Dash 8 Q400 aktive sky vs lisansları da aynı şekilde) Her neyse MSFS 2020 ekran kartına yükllenen bir alt yapıya sahip ama bu demek değil ki işlemci mühim değil yanlış anlaşılmayayım. Her neyse istediğiniz "hayalinizde ki" tüm uçuşları bu simlerin hepsi ile yapabilirisiniz. Eğer emin isek 2020 olmayacak o zaman hiç FSX le falan uğraşmayın. Alın X*plane'i keyifle uçun.

Yakında XP12 çıkacağı için 11 de ciddi indirim var. Steam versiyonun da olması lazım o indirimin, alın keyifle uçun. fakat bu hobim devam edecek bırakmayacağım diyorsanız 2020 için olası "bütçeyi yormayacak" bir alt yapı illa ki (zira ryzen 5 serisi bir işlemci için güzel bir ana kart vardır diye düşünmekteyim en kötü olasılıkla bir B450 chip settli bir anakart olması lazım diyorum) mevcuttur. Misal ben, 7 yıl önce topladığım sistem ile (elbette zaman içinde ufak dokunuşlarla) halen stabil ve hepsini gayet güzel çalıştıran bir makineye sahibim. Kaldı ki ben photoshop, sketch-up, adobe premier falan kullanıyor ve bazen malumunuz uçarken video kaydı dahi alıyorum.

Özetle ümidiniz kırılmasın, istedikten sonra uçulur; siz sisteminiz hakkında biraz daha detay verin. Ana kart, bellek (ram) çalışma hızı vs. tekrar bakarız.

Kolay gelsin.
    Konu mavi tarafından (11-08-2022 Saat 10:21 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Ankara, Turkey.
    Sevgili hocam, güzel yanıtınız ve verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim.

Sistemle ilgili detaylarımı ancak akşam eve dönünce yazabilirim ama minik bir gelişme oldu ve çok sevgili arkadaşlarımdan birinin kullanmadığı Nvidia GTX980 kartını aldım. İlk etapta deneyip sonra karar vermek gibi bir şansım olacak. Kart gelip makineyi güncelledikten sonra bakacağım gibi görünüyor ama ddün akşam X-Plane 11 kurdum, eski ekran kartına rağmen sorun çıkarmadan çalıştı.

Özetle, önümüzdeki maçlara bakacağım.

Çok teşekkürler tekrar.

Yer
    Ankara, Turkey.
    Eve geldim sonunda.

Ana kartım AUSU B450M-Dragon imiş. İşlemci için 5700 mü falan dediniz ama benim Ryzen 5, 1600 diye devam edior. 16 GB RAM var. Gündüz bahsettiğim gibi, 4 GB bir Nvidia GT980 gelecek. Çok ümitsiz değilim açıkçası. Simülatör kurmak için bir SSD alırım belki diye de düşündüm (gerçi fiyatlara bakmadım henüz, boş boş konuşuyor da olabilirim).

Çok teşekkürler bir kez daha.

Yer
    İzmir, Turkey.
    İyi bakalım hayırlısı olsun. Chipseti tam isabet tahmin yapmışım. kurun Xplane i keyifle uçun. Sorunsuz çalıştırır.

Kolay gelsin.
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bende sırf imzadaki sistem bilgileri görülsün diye cevap yazayım

Yıllardır değişmeyen desktop sistemim (Ryzen5 bile değil, daha eski nesil) ile sıkıntısız XP11.5x kullanıyorum mutluyum. MsFs'i orta hallice ayarlarla kullanıyorum, abartmadan keyif veriyor (ama kendisi keyifsiz meretin o ayrı konu).

GT980 güzel karttır üzmemesi gerekir, diye düşünüyorum.

Şimdiden keyifli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Ankara, Turkey.
    Çok teşekkür ederim hocam.
    Yüklemeye çalışıyorum şu an ve bir sürü problem çıkarıyor, bağlantıda ya da yüklemeye çalıştığım diskte.
    Özlemişim valla simülatörle boğuşmayı.
    Güzel günler gelecek gibi bir ümidim var hâlâ.

Yer
    Ankara, Turkey.
    Alıntı mavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bakalım hayırlısı olsun. Chipseti tam isabet tahmin yapmışım. kurun Xplane i keyifle uçun. Sorunsuz çalıştırır.

Kolay gelsin.
    Çok özür dilerim, dün gece yanıtınızı görmemişim hocam.

FS2020 kurdum. Şu an eski kart olmasına rağmen çalışıyor. Biraz hoplamalı tabii ki ama kart gelince daha iyi olacak. Bir yandan simülatörü tanıyorum.

Çok teşekkürler.

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı Bogac Erkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok özür dilerim, dün gece yanıtınızı görmemişim hocam.

FS2020 kurdum. Şu an eski kart olmasına rağmen çalışıyor. Biraz hoplamalı tabii ki ama kart gelince daha iyi olacak. Bir yandan simülatörü tanıyorum.

Çok teşekkürler.
    Rica ederim hocam. Hayırlısı olsun, güle güle kullanın/uçun.
    S. ONU® / Izmir