Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

Floransa LIRQ Kalkış MSFS 2020 PMDG 737

Kanalı boş bırakmayayım dedim.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Gayet güzel... SID'de dönüş biraz kaçmış dışa taşılmış ama olsun, Florence'da ses ölçer sistemler yoksa sıkıntı olmaz arada kaynar gider

Almanya'da birçok meydanda mevcut bu ses radarları, SID'de böyle açıktan alayım, azıcık geç döneyip iki selfie çekeyim falan derseniz arkanızdan şirkete gidiyor radar cezaları :P
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayet güzel... SID'de dönüş biraz kaçmış dışa taşılmış ama olsun, Florence'da ses ölçer sistemler yoksa sıkıntı olmaz arada kaynar gider

Almanya'da birçok meydanda mevcut bu ses radarları, SID'de böyle açıktan alayım, azıcık geç döneyip iki selfie çekeyim falan derseniz arkanızdan şirkete gidiyor radar cezaları :P
    Etrafı seyre dalınca böyle oluyor işte! Bu arada PMDG nin Lnav ve Vnav'ı biraz düzeltmesi lazım. Bu arada Fatih Hocam, bizim ACARS motorlar kapalı iken açık ikazı veriyor bilginize! Özellikle APU off yapıp ground a geçince motorların yeniden çalıştığını sanıyor. APU tekrar çalıştıırıp, uçuşu sonlandır deyince normale dönüyor. Bu vesile ile bunu paylaşmış olayım.

saygılar, sevgiler...
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Bende yok öyle bir sıkıntı...

MsFs ve PMDG'den bahsediyor isek, görmedim. Uyguladığım prosedür şudur;

1. Pisti terk edip, taksi yaparken APU çalıştırıyorum.
    2. Park pozisyonuna yanaşıyorum
    3. Park frenlerimi çekiyorum
    4. Motorlarımı kapatıyorum
    5. Beacon kapatıyorum

Raporumu gönderiyorum.

6. Takozları aktif ediyorum ve park frenlerini devre dışı bırakıyorum
    7. Ground Power bağlanıyor
    8. APU kapatıyorum

Tabii ben bunları ne ile yapıyorum... Sizlerde olmayan bir alpha sürümünü kullanıyorum Sanırım işin sırrı burada

Yakında beta olarak yayınlanır, sizde kullanmaya başlarsınız, bakalım devam ediyor olacak mı ? Olursa bakarız ancak sanırım olmaz.

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende yok öyle bir sıkıntı...

MsFs ve PMDG'den bahsediyor isek, görmedim. Uyguladığım prosedür şudur;

1. Pisti terk edip, taksi yaparken APU çalıştırıyorum.
    2. Park pozisyonuna yanaşıyorum
    3. Park frenlerimi çekiyorum
    4. Motorlarımı kapatıyorum
    5. Beacon kapatıyorum

Raporumu gönderiyorum.

6. Takozları aktif ediyorum ve park frenlerini devre dışı bırakıyorum
    7. Ground Power bağlanıyor
    8. APU kapatıyorum

Tabii ben bunları ne ile yapıyorum... Sizlerde olmayan bir alpha sürümünü kullanıyorum Sanırım işin sırrı burada

Yakında beta olarak yayınlanır, sizde kullanmaya başlarsınız, bakalım devam ediyor olacak mı ? Olursa bakarız ancak sanırım olmaz.
    CEO olmak böyle birşey demek ki
    Sıralama 1 den 5 e kadar aynı, sonrasında ise ben 6. Takozlar aktif, 7. Ground Power aktif, 8. APU off, 9. Park freni off ve raporu göndermek istedim mi, motorlar çalışıyor uyarısı veriyor. Ben de APU tekrar çalıştırıyorum o zaman tamam motorlar kapalı diyor ve raporu gönderiyor
    Dert değil, yakıt parası şirkketten nasıl olsa bekleriz Hocam, sorun yok.
    S. ONU® / Izmir

Yer
    Istanbul, TR
    Bence "Park Freni Off" aşamasından sonra rapor göndermeye çalışmanızdan kaynaklanıyor.

9. Rapor Gönderme > 10. Park Freni Off deneyin bakalım ne olacak

Hatta emin olmak için

8. Rapor Gönderme > 9. APU Off > 10. Park Freni Off da deneyebilirsiniz.

Operations Manual'den küçük bir alıntı

• Leave the runway and park at a suitable spot
    • Be sure your Parking Brakes are SET (usage of chocks are not accepted at this step!)
    • Be sure your engines are NOT running (idle n2 / no fuel flow)
    • At this point (without waiting de-boarding) you can click "End Flight" button to finish your flight

Sevgiler.

Dip Not: Bence CEO'luk değil de CMT (Chief Müzmin Tester) olma durumu var Ben kendini ateşe atan CEO görmedim bugüne kadar, ömrüm çürüyor her ana alpha sürümünü deneyeceğim diye. Hele bir de ciddi değişiklik var ise eyvah ki ne eyvah
    Konu fatih.koz tarafından (31-05-2022 Saat 00:40 ) değiştirilmiştir.

Yer
    İzmir, Turkey.
    Evet o küçük detayı unutmuşum. Niyeyse 2020 de farklı çalışacağını düşünmüştüm. 😊 Teşekkürler hocam.

Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Öncelikle elinize sağlık hocam, keyifle izledim.

Lütfen kusuruma bakmayın yanlış bir şeyler söylersem zira sizler kadar bilgili değilim bu konularda ama benim tercihim pistte koşmaya başlamadan önce tamamen durmak oluyordu hep. Neden bilmiyorum ama öyle seviyorum. Hatta biryerlere uçarken durmadan gaz açarsa kaptan çok bozuluyorum. Tamamen duygusal.

İniş takımlarını toplamak biraz geç olmadı mı? Tamamen merakımdan, kızmayın.

Ne zaman sizin bu güzel videolardan izlesem bi gaza geliyorum. Sonra bakıyorum ki bilgisayar muktedir değil, evde iki joystick var biri kalibre olamıyor, diğerinin kablosunu sevgili rahmetli kızım koparmış, ekran kartı nanay. Cep delik cepken yama tutmuyor, köz kös kalıyorum öyle. FSX diyorum, gönül elvermiyor, 2020 düzgün çalışmıyor...

Mağdurum yani...

Özetle, tekrar elinize sağlık.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ben dernek kuruyorum FSYMOMSPD (Flightsimulatöre yetmeyen makinesi olan mağdur sanal pilotlar derneği)...benim bilgisayarda FSXde yok, FS9 var ne zaman çalıştırmaya kalksam makineden öksürük sesi ile harddiskten sanki toz geliyor gibi...öyle hissediyorum...makinenin yanına kol takacağım belki faydası olur )
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı Bogac Erkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle elinize sağlık hocam, keyifle izledim.

Lütfen kusuruma bakmayın yanlış bir şeyler söylersem zira sizler kadar bilgili değilim bu konularda ama benim tercihim pistte koşmaya başlamadan önce tamamen durmak oluyordu hep. Neden bilmiyorum ama öyle seviyorum. Hatta biryerlere uçarken durmadan gaz açarsa kaptan çok bozuluyorum. Tamamen duygusal.

İniş takımlarını toplamak biraz geç olmadı mı? Tamamen merakımdan, kızmayın.

Ne zaman sizin bu güzel videolardan izlesem bi gaza geliyorum. Sonra bakıyorum ki bilgisayar muktedir değil, evde iki joystick var biri kalibre olamıyor, diğerinin kablosunu sevgili rahmetli kızım koparmış, ekran kartı nanay. Cep delik cepken yama tutmuyor, köz kös kalıyorum öyle. FSX diyorum, gönül elvermiyor, 2020 düzgün çalışmıyor...

Mağdurum yani...

Özetle, tekrar elinize sağlık.
    Boğaç Hocam, izlediğiniz ve yazdığınız için asıl ben teşekkür ederim. Bildiklerim, yanıldıklarıma yetmez Allah bilgimizi artırsın. Şimdi pistte durmak yani "static take-off" dedikleri tercihten ziyade biraz gereklilik. Yani pist kısadır (hoş Floransa da "over-run" kısmını saymazsak kısadır!) Uçak ağırdır, hava sıcaktır vs vs vs. motorlar dengeleninceye kadar 737 için N1 %40 değeri fren basılı tutulur sonra TO/GA ve fren bırakılır kuş zıpkın gibi ileri atılır. Yoksa gerçekte çok denk geldim hele ki uzun pistlerde kendinden önce kalkmış bir uçak veya kuyruk türbülansı riski yoksa piste girerken daha dönüş tamamlanmadan motorlara gaz verdiklerine ve line-up olur olmaz kalkış takatini uyguladıklarına şahidim.
    Demem o ki burada uçak hafif idi durmadım Tekerler evet çok hemde çok geç toplandı. Klaveyinin azizliği oldu Klavyede ve joystik gaz kolu paktinde tuş atanmış vaziyette ben klaveyedekine bastım ama tam basamamış yada tombul parmak hatası başka bir tuşa basmış olmalıyım baktım ki ohoo iniş takımları yerli yerinde Sonuçta bu sadece ve sadece göreslliği paylaşma amaçlı bir video olduğu ve her hangibir tutorial mantığı olmadığı için üzerinde durmadım. Yoksa Fatih Hocamın da dediiği gibi SID de müdahale etmedim biraz overrun oldu LNAV esnasında, keaz ND de ki "trafic" uyarsını da açmamıştım vs vs vs Hatalarımı saydırmayın bana şimdi yazıya boğmayayım burayı. Siz manzarının tadını çıkarın

Sevgiler, saygılar ve çok çok teşekkürler

İlave: Boğaç Hocam şayet 4'.04" de ki İniş takımı kolunu "off" pozisyonuna almamı kast ettiyseniz o zamana kadar çoktan iniş takımları toplanmıştı. malumunuz 737 lerde bu iş iki kademe de halledilir, önce "up" pozisyonuna alınır kol, iniş takımları toplanır, sonra tüm flap toplandıktan sonra kol orta seviyeye alınır ve "off" pozisyonuna gelmiş olur. İhtimal vermemekle birlikte sonradan aklıma geldi acaba bunu kast ettiyseniz o zamana kadar çoktan içeri alınmıştı iniş takımları. Yoksa lisansımı iptal ederler
    Konu mavi tarafından (02-06-2022 Saat 23:56 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir