9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Merhaba

Red face Merhaba

Kaptanlarim selamlar.

Oncelikle, turkce karakter kullanamadigim icin, affiniza siginiyorum.

Uzun bir aradan sonra, "hobi" ye geri donmeye karar verdim. Bu yaz bos vaktimin olacagina inaniyorum.

Ben fs9 da birakmistim. FSX icin iyi bir sistemim hic olmamisti. Bu yuzden prepar3d yi de hic denemedim. daha sonra yogun is hayati, ekran karti olmayan laptop lar ile yillar gecmis.

Bir tutku ile, FS2020 videolarini izleyerek tekrar baslamaya karar verdim.
    Urunu henuz almadim,
    Ama sormak istedigim, Steam dan almanin bir dezavantaji olurmu? Veya PC icin, MS store dan standalone olarak mi almak gerekir?

Bunun disinda FS de henuz elle tutulur bir eklenti olmadiginin farkindayim, ama uzun vadede, xplane ve prepar a biraktigi pazari tekrar geri alacagini dusunuyorum.

ikinci is ise bilgisayar almak.
    Bunun icin aklimda bir secim olustu fakat henuz almadim. yuksek seviyede AMD islemci, ve NVIDIA kart olarak gozukuyor. Su gunlerde karar verip alacagim. Fakat Dell Alianware Desktop kampanyalarini takip ediyorum.

Bunun yani sira, joystick olarak almayi , dusundugum urun:
    https://www.thrustmaster.com/en-us/p...irbus-edition/

elimde cok eskiden kalma CH yoke bulunmakta, ama malesef Turkiye'de kaldigi icin, onumuzdeki birkac ay deneyemegecigim.
    Bir zamanlar fs9 ile level-d 767 ve maddog md80 ile , bu urunden memnun kalmadigimi hatirliyorum. Ozellikle hassasiyet konusunda, kalibrasyon yapsam dahi, tutarli bir performans sergilemiyordu. Autopilottan ciktigim anda, kontrolu kaybettigim cok olmustu.

Bu yuzden yoke konusunda bu seferki hakkimi, airbus/stick olarak denemeye daha yakinim.
    Bu konuda tavsiyelerinize acigim.

Vatsim/Ivao hala duruyor.hatta ucuncu bir platform dahi acilmis.
    Vatsim icin, sifremi dahi hatirlamadigimdan, destek kismina bavurdum. Ivao yu bulamadim. Ama en yogun olan tercihim olacak.

Son olarak,
    Eskiden ucak ve FS icin, guncel nav data lari kuruyorduk.
    Bildigim kadari ile, fs2020 suanda ucak ile senkron olabilmekte. Buna FMC de dahil.

Eskiden paket halinde satilan bu veritabani, suanda aylik kira ya donusmus durumda.
    Bununla ilgili, baska bir alternatif varmidir? Veya cok gereklimidir?

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Cok kisa cevap vereyim;

1. Ms Store, X-Box GamePass yahut Steam fark etmez, hangisi butcenize uygun ise onu tercih edebilirsiniz. Ileride yine ara vermeyi dusunuyorsaniz aylik GamePass aboneligi ekonomik olabilir.

2. Bilgisayar tamamen size kalmis, mantik hic degismedi; Ne kadar iyi bir donanima sahip olursaniz simulator ve eklentilerden alacaginiz performans o kadar artar. Ister AMD ister Intel olsun guncel ve guclu olduktan sonra cok fark etmiyor diyebiliriz. Simulator tum bilesenleri ciddi sekilde kullandigi icin olaya bir butun olarak bakmak lazim. Islemci zayif olsun ekran kartindan kurtaririm, ram cok olmasa da olur gibi dusunmeyin yeter.

3. Yoke/Stick tercihi de tamamen kisisel bir konu. Sonucta ayni ise yariyorlar, hangisi gorsel olarak hosunuza gidiyor ve size keyif veriyor ise alabilirsiniz. CH ve Saitek urunlerini kullandim, kurdum, ayarlarini yaptim bircok dostumun sistemleri icin lakin bahsettiginiz gibi ciddi bir sikinti ile karsilasmadim, anlatiminizdan sanki bir pitch trim sorunu yasamissiniz gibi algiladim ancak konumuz o degil, vakit kaybetmeyelim maziyi dusunerek

4. AIRAC datalarinin guncellenmesinde yahut satis mantiginda pek degisiklik olmadi. Yillik yahut aylik odemeler ile satin alip kuruyoruz lazim olan eklentilerimiz icin. Hatta gelismeler oldu, artik moving map mantigina sahip chart abonelikleri bile mevcut. Gereklilik kismi goreceli, hic almayip eski verilerle ucanlar var ya da gercekci olsun diye surekli guncel tutanlar mevcut. Navigraph yahut Aerosoft, birini secip inceleyin, dilediginizi alin baska alternatif yok.

Simdiden hayirli olsun, keyifli ucuslar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ben çok mu uzak kalmışım acaba? 3. platform hangisi ki?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan Hocam, "pilot edge" var. https://www.pilotedge.net/

Bildiğim kadarı ile daha çok ABD de daha yoğun tercih edilip kullanılan bir platform.
    Konu mavi tarafından (16-04-2022 Saat 14:01 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    POSCON

PilotEdge herkese acik bir platformdan ziyade ucreti karsiliginda profesyonel hizmet (ve belirli sartlar saglandiginda egitim) sunan bir olusum. En azindan benim bakis acim bu kendilerine IVAO, VATSIM yahut POSCON gibi "Selam dunyali, ben geldim nasil ucuyoruz" denecek bir ortam degil

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Poscon? valla yeni duydum. PilotEdge'i ilk kurulduğunda denemiştim. Orası amatör tayfasına göre değil ) herşeyden önce ücretli. Lisans mecburiyti başlarda yoktu şimdilerde varmı bilmiyorum. SAdece belli başlı bölgelerde ATC servisi veriliyor öyle heryerde yok. DAha çok Kaliforniya diye hatırlıyorum. Servis veren ATCler gerçek ATCler, içlerinde bizim gibi amatörler vs yok. AOPA ve FAA tarafından, uzun süre uçmayan ve lisanslarını yenileyecek olan, belli bir yaşı geçtiği için lisansları aktif olmayan ama yeniden uçmaya teşvik edilen pilotlar gibi, öğrenci pilotlarında "iletişimi öğrenmek, mikrofona alışmak, iletişimde pas atmak, prosedürleri simule etmek (klerans alma, iniş kalkış patern vs)" amacıyla tavsiye edilen bir sistem. Bir yerlerde üyeliğim vardır. Hala varmı bilmiyorum, 30 dk deneme süresi vardı bir kereye mahsus.

Dediğim gibi , profesyonellere yönelik veya gerçekten profesyonelce uçacaklar için.

Poscon'u bilmiyorum valla.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, TR
    Bilmeye de pek gerek yok agabey. Tek farki adi ve bir heyecanla "Tebdili mekanda ferahlık vardır" zihniyeti ile degisiklik olsun diye kurulmus olmasi.

Ozetle; Ucretsiz, selam verenin girebildigi, online olunup uculan yahut atc hizmeti verilen bir ortam [ = IVAO, = VATSIM ]

Yer
    Istanbul, TR
    Bu arada sanirim PilotEdge'de sektor acabilmek icin profesyonel lisans gerekiyor, sen ben gidip ATC hizmeti veremiyoruz diye aklimda kalmis, yaniliyor olabilirim tabii.

cevaplar ve dilekler icin cok tesekkur ederim.

Bu Konudaki Etiketler