Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR

iniBuilds A310-300

Hayirlara vesile olsun ...

https://store.inibuilds.com/products/a310

A300 sahibi olanlara %35 indirim imkani ile satista

A310'da uyguladiklari sistemsel (ve performans bazli) iyilestirmeleri A300'e ucretsiz bir guncelleme ile entegre edeceklerini beyan etmislerdi, umarim o islemi de kisa surede gerceklestirirler.

Airbus, ozellikle de eski nesil Airbus severlere duyurulur ... Yeni nesil sevenler icin ToliSS A319/A321/A321 NEO zaten mevcut ve yakinda A340'da ToLiSS tarafindan filoya eklenecek.

Flight Factor'un A320 ve A350'sini de listeye ekleyince X-Plane'de hafif bir Airbus hakimiyeti oluyor gibi.

Keyifli, emniyetli ucuslar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Budapeşte'ye doğru taxi hazırlıkları
    Ekli Resimler Ekli Resimler  
    AYJET FLYING NINERS
    EMIRHAN KÖKSAL

Yer
    Istanbul, TR
    Asaleti yeter

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

LLBG'de yatalım artık
    AYJET FLYING NINERS
    EMIRHAN KÖKSAL

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Hepsi iyi güzel de; X-plane'nin takipçilerinden de biriyimdir. İlk başlagıcından beri. Severim ayrı konu. Ama halen can sıkıcı bir görsellik eksikliği var. 11 de giderirler diyordum. Fazlasıyla yanıldım. 12 belki dedim ama anladığım kadarı ile onda da olmayacak. Halen tek mevsim çalışması. Tüm dünyanın aynı tip kaplama ile kaplanması ve en basit kış görseli için bile vb. için bir sürü ama bir sürü eklentiye ihtiyaç duyması. Tamam çoğu ücretsiz ama maturşka gibi onu kurunca (x) bunun da olması lazım (y) güzel y 'yi kurdun ama çalışması için x+1 da lazım bu denklem uzayıp gidiyor. Bıktırıyor bir noktadan sonra insanı. Baştan beri söylüyorum artısı fazlasıyla var ama eksikleri az bile olsa hayli can sıkıcı. Bu yüzden evet bu eklentiler muhteşem. Hata yeni bir GA Jeti piyasaya çıktı. Ben böyle bir detaylı modelleme bu yaşıma ve sim de geçirdiğim bunca zamana kadar görmedim. (Take Command Hot Start Challenger) Yok böyle birşey dedirtiyor. Fakaaat bu kadar basit eksikli bir platforma da -kendi adıma hele bu saatten sonra- yatırım yapmak gelmiyor.
    Dolayısı ile x-plane de sadece IXEG ve JF727 de kaldım.

https://www.x-aviation.com/catalog/p...771r7irlcar7j3
    Konu mavi tarafından (09-01-2022 Saat 19:18 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Vallahi x'i kurunca y'nin de olması lazım, vay efendim x ve y varsa yanına z'yi de kurmak lazım kısmını anlamadım... Mantığı anladım da bunun neresi kötü onu anlamadım Serhan kaptanım. Bu anlattığınız hadise FsX'de ve Prepar3D'de yok mu? Orada sadece bir eklenti kurunca yahut eklentisiz uçulabiliyor mu? Yıllarca kullanmasam hani belki öyledir diyeceğim de, durumun böyle olmadığını hepimiz biliyoruz

Meselenin maddi boyutuna lafım yok, doğrudur simulatör değiştirmek ciddi masraf. Hele hele bir tarafa yatırım fazla yapılmış ve sistem tatminkar şekilde oturtulmuş ise birinden diğerine geçmek ciddi külfet, buna sonuna kadar katılıyorum lakin FsX'ten Prepar'a geçerken çektiklerimizi halen Prepar sürüm değişimlerinde çekmiyor muyuz? Ufak tefek bile olsa bedava üst sürüme geçiş imkanı sunan çok nadir yapımcı gördüm ben FsX tabanlı eklentilerde. Gerekçe hep aynı "bu yeni bir simülatör, çok çalıştık" falan filan olmuyor mu?

Sözün özü, hepsi aynı aslında. Biz hangisine kendimizi yakın görüyor ve algımızı alıştırmış isek diğerini garipsiyoruz

Velhasıl, iklim konusunda ve dünyanın genelinin "eklentisiz" görseli konusunda tespitleriniz doğru, keşke biraz daha çeşitlilik olsa diyor insan. Tabii insanın gözü P3D'de ORBX Global serisine alışınca XP çok vasat kalıyor, ikisinin "default" hallerine baktığınızda XP yine tekdüze kalıyor

İklim değişimi için sadece ücretisiz tek bir eklenti gerekli, siz neden bir sürü eklentiye ihtiyaç var diye düşündünüz orayı çözemedim, yoksa kurdunuz çalışmadı yahut çakışma mı yaptı? Hatta eklentinin adını da yazayım, SAM Seasons kuruyorsunuz oluyor bitiyor, layer olarak en üstte olsun kafi başka bir eklentiye gerek yok. Otomatik mi? Maalesef hayır, mevsim değişimlerinde elle bir tıklama yapmak gerekiyor, keşke otomatik olabilse (hoş tıklama çok zaman almıyor ama bence tarihe bakıp otomatik dönüşüm yapabilmeli, sene 2022 olmuş bu kısım nedense çözülmemiş böylece bırakılmış).

XP12 görsel olarak XP11'den çok farklı olmayacak bu konuda herhangi bir sürpriz beklemiyor kimse 11 için geliştirdikleri yeni aydınlatma (lightning) altyapısı 12'de olacak o kesin, bu belki biraz görseli etkiler ancak bunun dışında bende ciddi bir değişim beklemiyorum. Şu an elimizde olanın az daha janjanlısı olacak görsel olarak, birkaç altyapı güncellemesi gelecek (genelde sistem derinliği kısmında), hani belki hava durumu motorundaki güncelleme ile birlikte aydınlatma sistemi birleşince biraz "hmmm, değişik olmuş gibi sanki" diyebiliriz, hepsi o.

Ben halen nacizhane, bu işe gönül verip yeni başlayacak olanlara yahut Fs2004/FsX altyapısından P3D'ye geçmemiş (bir şekilde geçememiş) olanlara ve ne yapacağına bir türlü karar veremeyenlere hiç çekinmeden X-Plane 11 öneriyorum. Madem bir yatırım yapılacak bari ona yapılsın, daha az dert ile uçulsun (en azından daha ucuza uçulabilsin).

Sevgiler

Yer
    İzmir, Turkey.
    Fatih Hocam görüşlerinizin çoğuna katılıyorum. XP kesinlikle daha bütçe dostu. En azından ilk zamanlarında öyleydi. SAM seasonsu kullandığımı hatırlamıyorum. Birkaç deneme yapmtım zamanında. Hepsi bir birinden kötü idi. Kışın ortasında kar yok. Sanki Arabistan da uçuyoruz. Bir eklenti kurudğunuzda sizde çok iyi biliyorsunuz onların ihtiyaç duyduğu kütüphaneleri de kurmak zorunda kalıyorsunuz. En azından benim denediğim eklentiler öyle idi. Yok gizmoyu kur yok bilmem neyi kur. Haa bu rağmen p3d den iyi mi kesinlikle platform olarak iyi. Eklenti olarak çok geride idi son zamanlarda uçuk fiyatları ile de olsa (hoş bu uçukluk, ülkeden ülkeye, bütçeden bütçeye değişir) Arayı kapatmaya başladı.
    Tavisye konuusnda eskiden olsa illkez buna bulaşacaklara ben de XP diyordum. Şimdi bu 2020 işi bozdu. Biliyorum daha yolun çok başında ama yavaş yavaş geliyor. Ve hiç değilse hem bedava eklentilerin fazlalığı, içerisinde birşeyler üretip atmanın kolaylığı hemde "marketinin" en azında bizde cidden "halk pazarı" mantığında olması kesinlikle benim için 1 numara! Bu saatten sonra sadece 2020 yi takip eder ve tavsiye ederim. O zamana kadar da kısmet olursa eldeki eklentiler neyi en tatminkar veriyorsa o derim. Bu sebeple xp benim için iki eklentide kaldı. Yoksa elbette çok güzel. Bir "better pushback" bile p3d ye 10 çeker

Saygılar, sevgiler...
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    Istanbul, TR
    Doğrudur, özellikle freeware scenery çalışmalarında durum çoğunlukla gerçekten anlattığınız gibi oluyor Bir scenery yapılmış, indiriyorsunuz readme'de 5 tane kütüphane listelenmiş. Bir başkasını indiriyorsunuz 3'te oradan çıkıyor, uğraş dur. Böyle olmayanlar var mı ? Tabii ki var, indiriyorsunuz kuruyorsunuz bitti gitti, ne lazımsa kendi içinde barındırıyor.

Ben hem pek scenery tutkunu olmadığımdan, (afcad kısmı doğru olsun bana yetiyor) hem de bu dertleri yüzünden genellikle Gateway çalışmalarını kullanıyorum eğer 11.55'in default meydanları tatmin etmiyor ise ya da bütçeye göre çok gerekeni payware alıyorum.

MsFs sonunda büyük ihtimalle hepimizin her açıdan severek kullanacağı bir platform olacak, en azından benim beklentim bu yönde. Seneye mi olur, birkaç sene sonra mı olur bilemiyorum ancak Ms bu işi kovalamayı bırakmaz ise olacağı bu gibi

Ben şu an hiçbir eklentiye yatırım yapmıyorum, en azından bütçeden bir çıktı olmadan yapıyorum ne yapacak isem öyle söyleyeyim. Sağolsun eklenti hediye eden, yahut eklenti alayım diye hediye çeki gönderen arkadaşlar oluyor (özellikle TurkSim için yazdığım kodları beğenip kullananlardan geliyor ufak tefek meblağlar, parmak ve beyin yorgunluğunun bir getirisi oluyor böylece)

Siz bir ara vakit bulduğunuzda SAM'i bir inceleyin, tek bir paket (plugin) kuruyorsunuz ve onun içindeki muhtelif ücretsiz özelliklerden biri "Seasons", ücretli olanlara gerek yok. Bende en güncel sürümü var, tavsiye ederim sorunsuz. Şu an deep winter kullanıyorum, kış başında ve sonunda winter daha güzel (az karlı).

Better Pushback, AviTab ikilisi vazgeçilmez Uçarken plandı, charttı, meydan bilgileri idi ne lazımsa AviTab kafi geliyor.

MsFs 2020 adam olana kadar böyle devam

Sevgiler
    Konu fatih.koz tarafından (10-01-2022 Saat 23:54 ) değiştirilmiştir.

Yer
    İzmir, Turkey.
    Denerim Fatih Hocam, SAM i denemedim muhtelemen. Emeğinizin karşılığını almanız çok güzel. Güle güle kullanın. XP nin default meydanları 10 numara. Bende bir tane bile meydan kurulu değil bana yetiyor. P3D V5 te yeni koymaya çalışltıkları pist eğimi, ışık iyileştirmesini biz XP kullananlar 11 çıktığından beri kullanıyoruz. Ben de sizin gibi düşünenlerdenim, pist otursun taxi yolları otursun başka birşeye gerek yok. Can sıkıntısı sadece tüm yeryüzünün tek düzeliği. Doğrusunu söylemek gerekirse MSFS 2020 çıkana kadar beni rahatsız etmiyordu bu durum. Ne olduysa 2020 den sonra oldu. Artık gözüme batıyor.
    Herneyse topik üzerinden XP hakkında ki güncel düiüncelerimi paylaştım. Topiği anlamından uzaklaştırmayayım. Yukarıda ki iki ürünü çıktığından beri inceledim. İnceliyorum. Denk geldimi Blacbox711 (siz ve diğer okuyanlarada şiddetle tavsiye ederim tanımayan bilmeyenler için ki kendisi halen bir Alman havayolu şirketinde aktif pilot -A32X- olup; fevkalade keyifli, kaliteli, bilgi düzeyi yüksek ve doyurucu paylaşımlar yapıp bol bol uçuş, uçak vs vs vs hakkında soru cevap yapıyor) in uçuşlarını izliyorum. Kendisinden bir 25 Euro luk simmarket hediye çeki kazanmışlığımda vardır. Gördüğüm kadarı ile A300 V2 de pek çok sorunu da giderdiler. A310 da çok keyifli. Bunların yanında dün paylaşığım ve cidden apayrı bir yer tutacak olan Hot start ürünü ve bir zamanlar bizde de olan nostalji sevenler için ki ben de onunla uçmaktan hep ayrı bir keyif almıştım gerçek yaşamda (aman yanlış anlaşımasın tabii ki yolcu olarak) AvroJet serisi cidden çok ama çok başarılı ürünler. Hele tamamen ücretsiz zibo anmadan geçmek olmaz. Her neyse keyifli uçuşlar olsun. 2020 yi takipte kalın hocam yakında kısmet olursa sürpriz (belkide beklenen demeliyim) eklentiler piyasaya düşer!
    https://www.justflight.com/product/1...ssional-xplane
    S. ONU® / Izmir

Yer
    Istanbul, TR
    Bende olanların genel durumlarını paylaşayım, hediye çeki vb denk gelirse aklınızda bulunsun;

A300 v2: Geçiş pek iyi olmadı gibi sanki, halen sorunlar var. v1'e kıyasla bazı sorunlar giderildi, yerine yenileri geldi, bazıları gizlendi falan

A310 v1: Son sürümü "perfect" olmamakla beraber güzel, keyifli ancak halen on numara değil. 7 belki 8

Zibo: Bildiğimiz Zibo, özellikle c++ altyapısı ile yeniden yazılmaya başlandığından beri daha verimli, daha performanslı (sadece 800)

LevelUp 737NG serisi: Zibo tabanında olmasına rağmen Zibo'nun kendisine kıyasla daha sorunlu, performans sıkıntıları var, gelişiyor, güzel olacak inşallah (600/900 arası tüm modeller)

ToLiss serisi: Bildiğimiz ToLiss, dertsiz tasasız, keyifli (340 ilk sürüm biraz sıkıntılı idi, kısa sürede toparladılar güzel oldu)

JustSim RJ/BAe Avro: Hakikaten güzel, özlemişim uçuyorum, keyif veriyor (FMS kısmı biraz genel tadını bozuyor ama olsun, katlanılabilecek bir eksiklik diyelim)

Flight Factor 320: Hediye çeki olmasa almazdım, ToLiss'ten başka yeni nesil Airbus'a ihtiyacım yok, nadir uçuyorum, kötü değil ama optimize edilmemiş olması nedeniyle ciddi işlemci gücü kullanıyor.

Flight Factor 757: Seviyorum, güzel uçak, hatası varsa da kabul

RotateMD : Klasik

iXEG 733 : SimMarket'te satılsa dakika durmam alırım (hediye çeki bakiyeleri birikti hazır), satılmıyor meret orada. Mecburen filoda yok, eksikliği hissediliyor

JarDesign Airbus Serisi : Bedava verseler belki, sadece görsel güzel, sistemsel bütünlük yahut derinlik beklemeyin. Adı Airbus, görünüşü Airbus, işleyişi ne Airbus ne Boeing değişik bir mantığın ürünü. Sene olmuş 2022, bu fakir kardeşiniz yapımcıya ECAM'da "TO INHIBIT" mesajı ne zaman çıkar anlatmaya çalışıyor ise yapımcının Airbus bilgisi ne kadar olabilir varın siz karar verin.

MsFs 2020'yi takipteyim tabii, pusudayım

Sevgiler
    Konu fatih.koz tarafından (11-01-2022 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: anlam bütünlüğü, firma adı hatası