Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.

P3D v5?? v4.5 ?? Fs2020??

Merhaba,

Yaklaşık 1 yıllık aradan sonra yavaş yavaş pc başına geçip uçuşlara başlamak istedim. windows kurulum vs sonrasında P3D'i baştan kurayım derken bir şekilde P3D v5'i edindim ve oradan devam edeyim derken (En son v4.5'te bırakmıştım) bir de ne göreyim video kart için min gereksinim 4 GB diyor.

Adaam sende... ne farakedecek... deyip kurdum ve tabii ki bir sürü hata vs sonra araştırmam sonucunda, adamların v5'i directX 12 üzerine inşa ettiklerini ve v5'in ekran kartı Ram kullanımı açısından çok hassas olduğunu okudum.

Şimdi tekrar v4.5'e mi dönsem diyorum. Bir de sizlere sorayım. Tabii bu arada Fs2020'de göz kırpmıyor değil.

En azından 1 sene kadar PC'e yatırım yapmayacağımdan hareketle ne önerirsiniz? (xPlane harici lütfen - bir şekilde ısınamadım bir türlü)

Teşekkürler...

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Eklenti destegi yonunden MsFs2020 sizi tatmin etmeyebilir Burak kaptan ... Henuz ciddi bir airliner ucak calismasi yok, en elle tutulur olani default ucagin uzerine gelistirilen bir mod (gercekten guzel isler yapiyorlar takdir etmek lazim). Velhasil surekli ayni ucakla ucmak beni uzmez derseniz gorsellik bakimindan MsFs2020 dusunulebilir. Yatirim yapilmayacak ise P3D v4.5 daha uygun gibi duruyor cunku v5 ile devam edeyim derseniz yine (eklenti yonunden) yatirim gerekecek.

Arsivde v4.5 eklentileriniz duruyorsa ucretsiz guncellemeler ile onlari kullanmak mumkun olacaktir diye dusunuyorum.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Burak Kaptanım,

Fatih hocamın her yazdığı doğrudur. Boşuna P3D V5 geçmenin bir anlamı yok. Çünkü Eklentileri çalıştırmak bir miktar yatırım yapmak gerekir. ( örnek ActiveSky ve diğerleri) P3D v4.5 ile devam edebilirsiniz.

Saygılar,
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Fatih ve Mehmet hocam,

Yorumlar için her ikinize de teşekkürler. Aynen tahminim gibi yorumladınız. Sizin imzalarınızdan PC spektlerinizi de yorumladım. Birinizde 2060, diğerinde RX 5700 var. Benim de yavaş yavaş emektarı emekliye ayırıp yeni bir pc toplamam lazım da en ucuzundan 20.000 TL üzeri tutar. Bu bütçe ile bile tatmin edici bir grafik kartı yapamam...

Bu Prepar3D bu arada muhtemelen v6 versiyonunda RTX desteği falan da vermeye başlar sonra yine kaşınır kartı değiştirmeyi konuşuruz....

Neyse biraz daha v4.5 ile devam.

Fatih hocam buharı bıraktın mı bu arada?? (Bir ara seni esf forumunda görmüştüm) Ben tekrara ateşliye döndüm. Ne yapsam bilemiyorum? Tavsiyen var mı? konu başlığını bozacağım ama sen ne yaptın?

Sevgiler dostlar...

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Burak Kaptanım,

Düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum. Bu zamanda bilgisayar toplamak hakikaten çok zor. Ben şanşlıydım. Ben şimdiki bilgisayarımı Eylül 2019 - mart2020 arasında parça parça toplayarak kurdum. Parçaları toplarken zorlanmadım. Çünkü o zaman dolar bu kadar yüksek değil, corona yok ve yeterince stok vardı. Fiyatları rahat takip edebiliyordum. Şimdi ise istediğin ürünü bulamıyorsun veya fiyatı pahalı yada stoğu yok. Şimdi bilgisayar toplayanlara Allah kolaylık versin.

Saygılar,
    Konu mehmetcelbis tarafından (01-03-2021 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı btuncel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih hocam buharı bıraktın mı bu arada?? (Bir ara seni esf forumunda görmüştüm) Ben tekrara ateşliye döndüm. Ne yapsam bilemiyorum? Tavsiyen var mı? konu başlığını bozacağım ama sen ne yaptın?
    Yoo, buhara devam ... sadece forumda aktif degilim, anca ozel mesaj vs gelirse ya da takip ettigim konularda hareketlilik olursa bakiyorum (kampanya vb takibi icin) ... Ateslinin uzaktan gelen kokusu bile rahatsiz ediyor beni, kac sene oldu unuttum. MTL ayarinda cogu zaman sade nbase ile devam, aroma olacaksa da hafif tutunlu ya da tutun + kavrulmus findik fistik eklentili yapiyorum kendim evde.

Atesliye donusun nedeni nedir bilemiyorum tabii ama cozum bence buharda bulunabilirdi, nikotin yetmiyorduysa artirilir, bogaz vurumu dengelenir, ideal bir cihaz temin edilir vs. ozellikle yeni cikan salt base'ler ile nikotin tadi alinmadan guzel ve nikotin bazinda sert likitlerde yapmak mumkun oldu Cidde'de arkadasin biri deneyeyim diye (seyreltmek icin aldigi) 50mg uzumlu salt base'den verdi biraz, iki firt cektim sonra 10 saat kadar elimi suremedim cihaza Bildigin bas agrisi yapti fazla nikotin. Ben 6 ya da 9mg 70/30 kullaniyorum , denedigim salt base 50mg 50/50 idi agir geldi bana.

Velhasil ekipman duruyorsa bence atesliye elveda denmeli, artan butce pc donanimi icin kullanilmali

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atesliye donusun nedeni nedir bilemiyorum tabii ama cozum bence buharda bulunabilirdi, nikotin yetmiyorduysa artirilir, bogaz vurumu dengelenir, ideal bir cihaz temin edilir vs. ozellikle yeni cikan salt base'ler ile nikotin tadi alinmadan guzel ve nikotin bazinda sert likitlerde yapmak mumkun oldu Cidde'de arkadasin biri deneyeyim diye (seyreltmek icin aldigi) 50mg uzumlu salt base'den verdi biraz, iki firt cektim sonra 10 saat kadar elimi suremedim cihaza Bildigin bas agrisi yapti fazla nikotin. Ben 6 ya da 9mg 70/30 kullaniyorum , denedigim salt base 50mg 50/50 idi agir geldi bana.

Velhasil ekipman duruyorsa bence atesliye elveda denmeli, artan butce pc donanimi icin kullanilmali
    Dönüşün sebebi aslında iş değişikliği ve yeni iş yerinde ofiste buharlayamamam. Herseferinde dışarı çık, çıkınca ver bakalım bir tane ...

Tabii bunlar bahane... En kısa sürece tel, pamuk alıp, mevcut cihazla mtl'e devam. Sonra da cihazı yenileyeyim bari..

Dur çok kötü gaza geldim bak...

Yer
    Istanbul, TR
    Ayni dert bende de vardi eski ofiste ... Cok darda kalirsam ve divert falan gibi aksiyonu/stresi bol bir durum varsa caktirmadan masanin altinda dogru veriyordum buhari (tabii mtl olunca az oluyor) kayniyordu arada. Sirket degistirince o dert bitti

Yeni konu acmadan buradan sorayim; P3D nin hangi lisans versiyonunu aliyorsunuz genel olarak bilen birisi aciklayabilirse cok memnun olurum. Birkac lisans secenegi var - professional, developer- ve fiyatlar baya farkli.
    Ali Yilmaz
    1978

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı farmBoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni konu acmadan buradan sorayim; P3D nin hangi lisans versiyonunu aliyorsunuz genel olarak bilen birisi aciklayabilirse cok memnun olurum. Birkac lisans secenegi var - professional, developer- ve fiyatlar baya farkli.
    Academic yeterli ... Developer kisa sureli urun gelistirmek icin kullanilabilir, aylik lisanslama yapiliyor orada ve uzun sureli kullanimda astari yuzunden pahaliya gelir. Deneme amacli vb dusunulebilir tabii, bir ay bakayim begenirsem normal lisans alirim gibi dusunebilirsiniz.

Professional ve Professional Plus'in bizler gibi hobi amacli kullanima getirdigi bir arti yok, gercekten profesyonel kullanim amacli dusunulmusler ve bu yuzden fiyatlari daha yuksek.

Academic alinca ekranin sag ust kosesinde "Academic Licence" yazar watermark gibi hafif siluet seklinde, yok ben istemem oyle bir yazi diyorsaniz o zaman mecburen Professional kullanmaniz lazim.