10 sonuçtan 1 ile 10 arası

(İSTEK) Kötü sistemler için FSX - LTFM V1.2

Herkese merhabalar,

Okulumdan dolayı 5 yıla yakın bir süredir FS dünyasından uzaktım. Birkaç hafta önce geri dönme kararı aldım. Durum şu ki: Sistemim, 5 yıl öncesindeki sistemimle aynı ve FSX çalıştırıyorum. P3D ya da MSFS 2020 gibi yeni simulatörleri istediğim uçak eklentileriyle, şuanki sistemimle çalıştırmam maalesef mümkün değil. Şuan için yeni bir sisteme geçmem de mümkün değil. FSX ile devam etmek zorundayım.

FSX için Erman Gokman PILICOGLU, Kamil UZUN, Hakan DAGHAN hocalarımın yapmış olduğu LTFM V1.2 yi kurdum ancak çok düşük fps alıyorum. Normalde aynı anda FSLabs A320, REX, FTX Global, T2G LTBA scenery si (yanında sanal havayolu şirketim ve vatsim için 5 kadar eklenti) çalıştırırken 28-30fps arası alırken, LTFM V1.2 de bu değer 3-10 arası.

LTFM'deyken Task Manager'dan performans sekmesinde gördüğüm kadarıyla GPU'mun "3D" ile belirtilen alanı %100-%95 bandında çalışıyor. Sizleri uğraştırmamak adına Scenery için çalışan texture'lerin boyutlarını kendim azalttım ama hiç bir işe yaramadı (ki zaten sanırım problem texture'lerde değil, 3D modellerin kalitesinde)

Modelleme işinden hiç ama hiç anlamıyorum. İnternetten bunu kendim çözmeye çalıştım ama maalesef başarılı olamadım.

Sadece AFCAD'dosyasını da kurdum ama hangi kapıya yanaştığımı görmeden VATSIM'de uçmak çok zor. Şuan kullandığım scenery'nin 3D modelleme kalitesini düşürebilmem mümkün mü ? Grafikle hiç işim yok. Yanaştığım körüğün hangi numaralı körük olduğunu görmem bile benim için yeterli. Sadece bunu gösteren bir modellemeye bile razıyım.

Yardım edebilen varsa ve çok uğraştırmıcaksam rica ediyorum bir el atın Şimdiden teşekkür ederim

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Vakti zamaninda benzer problemler yasayan arkadaslar icin obje azaltma yoluna gitmisik, sizde de ise yarayabilir belki bilemiyorum ... Bu teknik ile meydanda sagda solda hatta denizde bogazda konuslu bilimum objeleri kullanmayarak bir performans artisi saglamistik, bu islem bircok kiside yasanan anlik takilma yahut scenery dalgalanmasi problemine iyi gelmisti, buna ek olarak bazi binalari calismadan cikartmistik (misal devlet konuk evi, doco binasi, thy binasi, kullanmiyorsaniz kargo bolumundeki bazi binalar vb.) boylece meydanda daha az yuk biniyordu sisteme.

Tabii bu islemler sonucunda maalesef arkadaslarimizin emek verip bizlere sundugu calismanin kalitesinde dususler oldu, apronda ucan kuslari, denizdeki yunuslari, yaklasma hattina farkli bir gorsel katan gemileri, aprondaki bagaj arabalarini ve bircok kucuk objeyi kaybettik ancak surekli takilarak ucmaktansa en azindan az obje ve ana terminal binasi ile kismi keyif alir olmustuk.

Sizde boyle bir yol izleyebilirsiniz belki, teker teker ana terminale ve afcad'a dokunmadan bazi dosyalarin uzantisini (ornek devletkonukevi.bgl'yi devletkonukevi.off ya da devletkonukevi.bgl.off seklinde) degistirerek devre disi birakabilir kendinize uygun bir gorsel/performans iliskisi kurabilirsiniz.

Bu arada FsLabs320 calistirabilen bir sistem bence Prepar3D calistirir, Msfs icin yorum yamamam ama Prepar3D 4.5 size iyi gelebilir aklinizda bulunsun.

Keyifli ucuslar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Hangi dosyaları kapatabiliceğimi gösteren, bgl uzantısını 3d olarak görebilmemi sağlayan bir program vs var mı ? (yani hangi bgl dosyasının hangi model olduğunu göremiyorum, çoğu model isimlendirilmemiş) Yoksa tek tek deneme yanılmayla, bir bgl dosyasını kapatıp fsx i açıp, deneyip görerek mi ilerlemeliyim ? Bir fikriniz var mı ?

Valla aklıma esen her dosyayı kapattım kuleler körükler falan bile gitti ama ana bina ve körük numaraları duruyor. 30fps alıyorum bu benim için gayet yeterli Yardımınız için teşekkürler

Yer
    Istanbul, TR
    Biraz deneme yanilma biraz mantik, kolay degil tabii. Sonuctan memnunsaniz sikinti yok, keyifli ucuslar ... Ileride vaktiniz olursa yine deneme yanilma metodu ile dogru binalari tespit edebilirsiniz.

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada FsLabs320 calistirabilen bir sistem bence Prepar3D calistirir, Msfs icin yorum yamamam ama Prepar3D 4.5 size iyi gelebilir aklinizda bulunsun.
    Ben P3Dv4 ile uçtuğum sistemde MSFS2020 ile daha iyi performans alıyorum.
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Merhaba, nasıl bir sistemden bahsediyorsunuz? Benim sistemimin temel bileşenleri 5- 6 yıllık bir sistem. İmza kısmında özellikleri görebilirsiniz. Tüm simülasyonları 30 - 40 fps arası gayet sorunsuz çalıştırıyor. Bir bakın derim, Sisteminiz 5 yıl önceki olupta o dönem için de giriş seviyesi bir sistem ise birşey diyemem.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    MSFS2020 için mutlaka windows 10 mu gerekiyor? Windows 8.1'de deneyen, açabileniniz var mı? Aynı soru P3Dv5 için de geçerli. Onu da windows 8.1'de açabilen oldu mu?
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Yer
    Istanbul, TR
    Her ikisinin de minimum sistem beklentisi W10 Tuna Kaptanim ... Daha dusuk bir isletim sisteminde calisirlar mi bilemiyorum ancak calissalar bile stabilite konusunda fazla beklentiye girmemek yahut umitli olmamak gerekir.

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Çok teşekkür ederim Fatih Kaptanım.
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Bu Konudaki Etiketler