Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
62 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ben yazdım valla Garo Ağabey'e bir iki tane de resim koysa ne güzel olur değil mi?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı hakan737 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yazdım valla Garo Ağabey'e bir iki tane de resim koysa ne güzel olur değil mi?
    Ekmek kadayıfının üzerine kaymak ister misiniz? diye sormak gibi olmuş hocam bu soru/temenni
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Sevgili arkadaşlarım,

Öncelikle hepinize sağlıklı ve keyifli bir hafta sonu dilerim. Çok zor günlerden geçiyoruz ve belki de bu nostaljik anılar, içimizi ısıtmada en keyifli yol. Evet nazik davetinizi önce Hakan'cığımdan mail yoluyla ve sonra da sizlerden, buradan aldım. Tabii anılar çok olunca sayfalar da çok olur, amma çok zamanınızı almak istemem.

Önce küçük bir olayla başlayayım:
    İstanbul-Ercan, saat 21.15 THY Boeing 727 uçağıyla Ender (Denktaş) Vangöl'ün uçak korkusu yüzünden anında hazırlanıp, gerekli haberleri verip ben de onunla uçmaya karar verdim.
    Kaptan Ahmet Fırıncı, F/O Nezihi İlman (DC 10 tip hocası) ve adını hatırlayamadığım Flight Eng. Uçağa binerken tek derdim Ender'i teskin etmekti, çünkü iyi bilirim her uçağa binişinde korkudan çılgın gibi bağırır çığlık atardı...Hava oldukça sert olduğundan daha o anda Ender'in çığlıklarını duyar gibiydim. Tabii bazen şanslı anlarınız oluyor, uçağa bir girdik biz Ender'le 1A 1B oturuyoruz 1D de kim var? Ercüment Örge. Oda Uçuş İşletme Başkanı ve o yıllarda baş pilot. Tanrı yüzüme güldü ve hemen Ercüment abiden bir yardım alarak Ender'i önce Allah'a ve sonra da Ercüment abiye teslim ettim. Onun ikna etmesi sonucu (zor da olsa) onlar kokpite gitti ve sonra da kalktık.

36 kalkışı ve şimdi öylemi artık bilmiyorum, kalkışa müteakiben YAA sonra KFK ve Ercan. Bu tamam da kalktık ve 100 130 derecelik bir dönüşle 3000 veya 4000 feet de düz uçuşla kıyıya paralel uçuyoruz, anlayacağınız İstanbul Gecelerini yukarıdan seyretme durumundayız. Neyse sonradan anladık ki kaptanlar Ender'i bu yolla sakinleştirmişler. Tabii Isparta üzeri iyice sallanıyoruz Ender geldi ve "babam babam, sağol ne güzelmiş" demez mi? o an türbülanstayız ve uçakta feryat figan gırla, neyse sonrasında ben kokpite geçtim, ve şimdi esas nokta burası;

Hepinizin bildiği gibi 727 lerde kokpit 5 kişilik, jumpseatler de arka arkaya. Kaptan arkasında ben, benim arkamda da Ercüment abi oturuyoruz, Keyif ve sohbet iyi, biraz sonra kabin amiri geldi (tabii o yıllarda kilit, çelik kapı yok) "kaptanım bir pilot yakını gelmek istiyor, müsaade edermisiniz? " diye sordu, davet ettiler, kapı açıldı ve bir hanımefendi geldi, doğal bir davranış olarak hepimiz kapıya dönüp (o an saat 21-45 veya 55) "hoş geldiniz dedik" tabii hatayı burada yapmışız, hanımefendi çığlıkla "aman önünüze bakın önünüze bakın" diye çığlık çığlığa bağırınca orada neler olduğunu anlatmaya her halde gerek yok. Ahmet Fırıncı kaptanın (lakabı da "laz Ahmet"tir) nasıl bir renge girdiğini hala hatırlıyorum, misafirimiz çıktığında kokpitteki 5 kişi inanın tam bir kızıl kızılderiliydi ve 2-3 dakika konuşamadık, bu böyle bir hatıra.

Herkes 727 için" kuğu" gibi uçak der ve hayatımda çok önemli bir yere sahiptir, onunla çok çok uçtum. DC-9 onunla da ne kadar uçtum pek hatırlamıyorum bile, oldukça dar bir kokpittir, jumpseat de hemen kapını önüne devrilir,ama çok güzel bir tayyaredir, ancak A-310 ise gerçek bir ferahlıkta kokpit. Bildiğiniz üzere A-300 ve A-310 levyeli olan Airbus'ın tek modelleridir. Belki çoğunuz bilmezsiniz THY Boeing 727 leri servisten çekmeye karar verip Airbus A-310 almaya karar verdiğinde bir çok 727 uçuş ekibi eğitim görüp Airbus'a geçmiştir. O yıllarda nasıl deliler gibi çalıştıklarına çok şahit olmuşumdur. Bir de 707 ler, o da 727 gibi belki az daha geniştir, ve kalkışta yakıt kokusunu az da olsa alırsınız ve arkadan 4 motorun çıkarttığı "smoke"... efsane uçaklar bunlar. Uzun yıllarda hep A-310 da uçtum, oradaki hatıralar da bambaşka. Bazen FS de uçarken dalıp giderim, orada birlikte kimlerle uçmuşum diye... aramızda olan sevgili Sarp'ın babası Yalçın kaptanım, sevgili Emirhancığın dedesi Raşit kaptanım, Onat kaptanım, daha kimler kimler. Aramızdan ayrılanlara Tanrıdan rahmet, yaşayanlara da sağlıklar dilerim. Tabii yaşı genç olanlar ne Viscount, ne DC-3 ve ne de Fokker F27 ve sonralarda F-28 i hiç hatırlamazlar.

Pandemi nedeniyle eve kapandığımızdan beri bu anılar çok daha sık ve tüm detaylarıyla canlanıyor. Belki bilmezsiniz amma, bir pilot dostumuzun telefonuyla " hadi gel, yarın yatıya şuraya buraya gidiyoruz" dediğinde hep onlarla birlikte oldum, tabii gece tüm ekip şahane masalar ve sohbetler, yanlış anlamayın biletimi ödedim, otelimi ödedim ve yemeği de ödedim, tek ayrıcalığım, onlar uçağa giderken ben de yolcu kapısında herkesin hayretler içinde bakışı altında gelen station beyaz Renault'a binip uçağa daha yolcu alınmadan çok önce gelip tüm cheklistleri onlarla dışarıdan ve içeriden yapardım, ne yazık ki her şeyi unuttuk artık. Bu ara uçtuğum 737 747 757 767 319 320 321 330 ve 340 DC9 DC 10 MD11 ve MD 80 sayısını pek hatırlamıyorum. Daha bir çok tayyareyle uçmuş çok şanslı bir insanım galiba.

Hele bir de bir yaşanmış var ki; bundan bir 5 yıl önce gidiş dönüş British Airways B-767 ER ile Londra - Washington DC uçuşu var ki hiç sormayın. Kokpite bırak girmeyi yanına bile gitmek imkansız, ben de yerde kabin amirine " Müzisyen ve amatör bir pilot olarak şayet müsaade ederlerse bir dakika bir ziyarette bulunmak isterim" diye bir rica ettim. Kalkıştan 30 dakika sonra davet edildim ve tüm yolu kokpitte geçirme gibi olağanüstü bir şansım oldu. Meğer kaptan da benim tersim Pilot ve amatör bir müzisyenmiş, Yol boyu tüm sorularını sordu, notlarını aldı ve inerken bir teşekkürü var ki sormayın. Dedim ya şans galiba en önemli faktör...
    Dönüşte de yine aynı rica bu sefer 45 dakika sonra kokpitte idim, ancak bu seferki kaptan, bayağı iyi bir müzisyendi, beni biraz sorguladı ve baktı ki tam adamıyım bu safer Londra'ya inene kadar 14 parçanın tam trafik akorlarını ve gereken yerlerin background hatlarını yazdım, tabii teknoloji sağolsun; telefondan da akorları basıp alternatiflerini de yazınca inanın Londra üzerinden bir dönüp tekrar geriye gidebilirdi !! bu ara o keyif anlarında ellerde olanları yazmayayım, bu inanılmaz bir hatıraydı. Ayrıca bunların olmasındaki tek sebep yanımda her zaman taşıdığım nota defterimin yolcu beraberi çantamda olmasıydı galiba.

Fazla yazdım amma hatıra mı? buyrun... sevgililer günü İzmir- İstanbul A-321 Atlasjet sevgili Balaban kaptanla uçuş, hava tam felaket bol bol CB, kalkışa müteakiben 4500 feet de ilk sol motordan aradan 4 er dakikalık arayla önce burundan ve son olarak da sağ kanattan yıldırım isabet etmiş bir uçakta, durumun nasıl olduğunu her halde iyi bilirsiniz. Kokpite gittim ve kaptana "hocam, yerde sevgililer günüyle ilgili yaptığınız konuşma çok güzeldi sadece havai fişek gösterisini söylemeyi unuttunuz" dedim, sevgili kaptanımın bakışını hiç unutmam, gülse mi, kızsa mı, kal geldi ve işi tatlıya bağlayıp indik.

Tabii tüm bu ve bir çok hatıraları yazmamın gereğine de inanıyorum, inanıyorum da hem Müzik hem de Uçak hatıraları her halde bir kaç fasiküle ancak sığar, daha bunlara gerçek uçuşlar yaptığım yaşadığım tatlı ve acı hatıralar bile dahil değil. Mesala Rahmetli Yalçın Özpar'ın,(sevgili Sarp'ın babasını) benim Güneş Kolejinde, benden bir sınıf küçük ve okula her gün birlikte gittiğimiz canım rahmetli Bülentciğimin dayısı olduğunu nasıl öğrendiğimi ve hemen o günün akşamüstü İstanbul- İzmir uçuşunda Yalçın abiyle A-310 nun kokpitinde nasıl ağladığımız nasıl anlatayım? offf ki of.

Günümüze gelirsek, bu çok sevimsiz günlerin geçmesinde belki biraz faydası olan müzik ve Sim bizi hayata bağlayan en doğru ve güzel uğraşlar. Ben hala eski tas eski hamam FS2004 de inatla ve dirayetle devam ediyorum, çok mutluyum ve sorunsuz gidiyorum, haaa küçük bir PC resatart problemi yaşadım o da benim gibi yaştan biraz temizlenince geçti. O günlerde ve her gün sıkıntı verecek sorularıma , zaman ayırıp bıkmadan ve usanmadan yol gösteren uzun uzun cevap veren ve hep işin gerçeğini söyleyen bir kaç kardeşime huzurunuzda buradan teşekkür etmek isterim, "of burası tam sahnede yollanmış çiçeklere teşekkür eden şarkıcılar gibi oldu" !!! sevgili Hakan'a sevgili Fatih'e ve sevgili Celbiş'e daima teşekkür edeceğim.

Anılar çok fazla ancak, yaşanacaklar da çok fazla, geçmiş çok güzeldi amma bu gün daha güzel.... önce evlendim, sonra bir bir kızım oldu, evlendi bir oğlum oldu, onlar bana hayatta hiç bilmediğim ve daha öncesi hayalini bile kuramadığım bir torun verdiler, eski çok güzeldi ancak bu gün bu güzellikler var. Diyeciğim her anın kıymetini bilerek, her anın keyfini yaşayarak, bilmediğimiz bir sistemin bizim için tüm kararların önceden verildiği gerçeğiyle, yaşamınızın hep keyifli olması dileğiyle,

Tüm üye büyüklerim, arkadaşlarım ve kardeşlerim, lütfen ve lütfen sağlığınıza çok dikkat edin ve tüm iyilikler sizlerin olsun, ayrıca uzun oldu affola....

sevgilerimle

Yer
    İzmir, Turkey.
    Ağabey ellerine sağlık, çok teşekkürler. Tek nefeste soluk almadan okudum. Anılarınız hiç bitmesin. Fırsat buldukça paylaşın lütfen. Okuması bile keyif veriyor insana. Şahsen okurken gözümde canlandı.
    Çok teşekkürler.

Sevgiler, saygılar...

Serhan

İlave: Hocam, neden bir kitap yazıp anılarınızı bu kitapta bir araya getir miyorsunuz? Biliyorum çok şey istiyorum ama o anıları okumak bizim gibi havacılık sevdalıları için bulunmaz bir güzellik. Hayatın size; sevdiklerinizle birlikte daha pek çok güzel ve keyifli anılar kazandırmasını dilerim.
    Konu mavi tarafından (21-11-2020 Saat 20:12 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Garo hocam anilarinizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkür ederim. Bence biraz kisa olmus ama bunun kitap sürümünü isteriz.
    Senol Aydogan/EDSB

Aviate - Navigate - Communicate

Yer
    istanbul, Turkey.
    hangi anı...ben anı okuyamadım..benim bildiğim GAro abi önsöz yazmış...bence buradan ansiklopedi çıkar.... (evet..destekleri bekliyorum....hazır pas vermişken bastırın...Garo ağabey yakalamışken....)

Garo ağabey...ya daha çok yazarsın(ız) yada toplanıp oraya geliriz (maskeli ve mesafeli olarak tabi ehehe)..bence bi düşünün

Şaka bir yana sabah erkenden kalkacağım için tadı damağımda kalmasın diye okumadım...yarın uçaktan inince otele kendimi attığımda tatlı niyetine okuyacağım...spoiler vermeyin sakın...ilk paragrafı okuyup buraya atladım çünkü..

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ellerine ve yuregine saglik Garo agabey, keyifle okudum her satirini Elimden geldigince ve dilim dondugunce bildiklerimi paylasmak bana keyif veriyor, ustune bir de sizler gibi degerli buyuklerimizden (hak etmedigim halde) tesekkur gelince mutlu oluyorum.

Sagolasin var olasin, sevgiler

Not : Maili okudum uyaninca cevap yazacagim
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    istanbul, Turkey.
    oh be..nihayet okuyabildim....ne güzel anılarmış ama iddia ediyorum daha neler vardır. Bence uzun uzuuuunnn yazmalı Garo ağabey..öyle değilmi?

(Garo ağabey A350 hafta sonu uçmuyormuş! uçak 330-300 dü-TC-LND..indiğinde tam park halindeki uçakları çekecektim-Air China-Virgin Atlantic-Malaysia....o pırıl pırıl olan cam Londra'nın sabah serinliğinde buğulandı!..yazık oldu)

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Hepinize iyi akşamlar ve iyi haftalar,

Öncelikle nazik cevaplarınıza (Sevgili Serkan, sevgili Şenol, sevgili Hakan ve sevgili Fatih) çok teşekkür ederim.
    Hakancığım, bu sefer olmasa da mutlaka bir 350 denk gelecektir,(aman dikkat, üst dolapların kapakları çok sık düşüyormuş!!) resimler içinde de üzülme, muhakkak ki bir fırsatını bulursun. Tabii bizler de bekliyoruz o resimleri.

Yaşınız ilerledikçe zaman zaman ya çenenize yahut da kaleminize vuruyor galiba, bizdeki durum işte bu, ancak, sevdiğim bir söz vardır;
    "Yaşam bir dağa tırmanmaya benzer, tırmandıkça yorulursun amma ufkun genişler". Genişlemesine genişliyor ancak yaşamda işin tek acısı da hayatımızdaki "ah! keşke" ler....

Keşke o günlerde yaşadığım her şeyi belgeleseydim, veya geçmiş yıllarda (bir video 8 im vardı) ile çekimler yapsaydım... bir Kıbrıs seferinde, Onur Air A320 ancak boyası eski yıllarda beyaz üstü kırmız şeritli olanından, Giderken Onur Air'in o yıllardaki İran'lı pilotuyla uçuşu çekmiştim ve dönüşte de rahmetli Koray kaptanla dönerken de çekim yapmıştım, O formatı CD ye çektirebilirsem galiba tek kayıtım olacak. Lütfen bu durumu ve durumumuzu anlayın, işler bu günlerdeki gibi değildi, bu ve bunun gibi olayları her an rahatça yaşardınız.
    Yıllar boyu haftada en az 2,3 bazen 4 gün uçuyordum, hele İzmir'e taşındığımdan beri son 8 senemde her halde mil puanı rekorunu kırdım ve bekledim ki THY bana bir uçak hediye etsin diye !!! aynısını da AtlasJet den... neyse, hala elimde kullanmadığım ve belki bir kaç sene daha kullanmayacağım çok mil puanım var. Ayrıca THY bana mesajla 31 Aralık tarihinde geçerliliğini yitirecek 185.000 milimi hatırlattı ve 2023 kadar geçerliliğini yitirecek daha çok milim var. Tabii eşim ve kızım derhal o millerle alınacakların listesini yaptılar bile...

Yazımda bir yerde "belki bilmezsiniz" diye başlayan bir cümle var, bu söz için herkesten özür dilerim, doğrusu "belki hatırlamazsınız" olmalıydı.

Hepinize bir küçük sorum var, B727 nin ve A310 nun ön dikmelerinin uçak içi kapağı nerededir?
    Tabii aramızda bunu çok iyi bilenlerin olduğunu biliyorum. B727 neredeyse aynı aksta 3 motoru, ince bir gövde yapısı ve o gövdeyle uyumlu kanatlar, böyle bir uçağın mükemmel olmamasına imkan var mı? Kokpitte nerede oturursanız oturun gökyüzünde hakikaten bir kuğu sizi uçuruyor hissindesiniz. Tırmanış ve süzülme bunu anlatmanın maalesef imkanı yok, yaşayanlar çok şanslı. Panel size tam bir güven veriyor ve kullanılan materyaller hepsi sağlam, ve en güzel yanı da switchlerin çıkardığı sesler...bir de uçuşun sessizliği, hush kitler onlar bunlar... inanın hala anlamış değilim, (tamamen duygusal nedenlerle eminim!!) adam gibi uçan, ufak modifikasyonlarla bu uçağı bu teknolojiyle bu günlere taşımak her halde zor olmasa gerek.

Görüyor, okuyor ve biliyoruz ki yeni jenerasyon uçaklarda ne sorunlar var... yanlış anlamayın teknolojiye asla karşı değilim ancak doğru gideni atıp akıbeti belli olmayan maceraların ne gereği var? haydi müjde Max ler uçacak ?? (yine eskiyi savunma iç güdüsü galiba).

Antalya- İstanbul uçağı, akşam üzeri bir saatti, tayyare A310, kaptan Erol Yanmaz, uçuş irtifamız 33.000 feet, ileri baktığımda tahminen 43-44.000 feet 'e kadar pek hoş olmayan bulutlar ve hava durumu var. "Kaptanım galiba sopa yiyeceğiz" deyince Erol kaptan dönüp "bunu nereden biliyorsun" diye sordu ve ben de uçuş tecrübelerimin çok kısa bir özetini yaptım. Tabii tırmandık amma 43.000 de pek tutunamadık ve zaten inişimize de az kalmıştı, iyi bir sopayla indik ve sonraki yıllarda her karşılaştığımızda "sopasız uçuşlar" diyerek selamlaştık.

Belki ismini hatırlayanınız çıkar, Hüseyin İltuş kaptan, tanıdığımda DC9 kaptanıydı, onunla bir kaç sefer uçtum, sonrasında Kıbrıs'a yerleşmişti, tesadüfen Girne'de karşılaştığımda oturduk bir şeyler içtik, o zaman bana B737-400 leri almak için Amerika'ya gitmişler, bilemem doğru veya yanlış Amerika'dan dönüşte 737 ile attıkları tonaları anlatmıştı. THY de çok sevilen bir insandı. Düşünün seyahatler dışında ayda en az bir veya iki kez Kıbrıs'a gidiyordum, ve yatı olan her gidişimizin gecesinde, standart prosedür muhakkak ki ekiple yemeğe çıkardık ve daha önceden haber verip rica ederek ekibe mutlaka rahmetli Denktaş'ta (ara sıra çocuklar ve tabii başta Ender) katılırdı.

Hep yazdığım gibi hayatımdaki tek uçak 727 dir ve benim için "forever love" dır... Eric Cantu 727, Richard Probst panel benim keyifle uçurduğum uçak, son yıllarda HJG deki ehil eller, onu biraz daha iyiye taşıdı ve hani denir ya "tadından yenmez" benim için öyle oldu. Onu hiç terketmedim.... Daha önce de yazmıştım, 727 lerin ilk geldiği yıllarda rahmetli (inanın böyle yazmak zoruma gidiyor) Attila Özdemiroğlu, Flight Manual ini Türkçe' ye çeviren kişidir. İşte bir eksiklik daha, yahu her günümüz burun buruna geçiyor onu istesene? ne gerek var demişizdir mutlaka ( ah! bu kafa)

Her zaman siteyi, verdiğiniz bulunmaz bilgileri, keyifli yorumlarınızı ve yolladığınız resimleri izliyorum. Bu iş, (Simulator) biz yaştakilerin bu günleri ruh sağlığı bozulmadan atlatması için gerekli olan tek şey galiba. Sitemizde bizim yaşlarda Sayın Ali Titiz bey de var ve onda da eminim çok çok anılar vardır veya belki de Siteyi takip edip üye olmayan bir çok Pilot büyüğümüz, akranımız ve kardeşimiz vardır, mesela sevgili Berhan kaptanım...

Bu da benim bir sitemim; bu site zamanında çok faaldi, ve katılım çok fazlaydı, gönül öyle olmasını diliyor, istiyor. Her konuda danışacağınız bilgili ve birikimli (gerçek havacı) çok değerli insanlar var. Çoğunuz yabancı forumları takip edip okuyorsunuzdur, oraların durumu hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok. Bir kaç işin ehli insan ve bir sürü saçma sapan sorular ve yorumlar ve bir de korsanlar! çok yazık.

Hepinize sağlıklı ve iyilik dolu günler dilerim.

sevgilerimle

(PS unutmazsam bir sonraki yazımda beni nasıl (Mafya) yaptıklarını yazarım, eminim kasıklarınızı tutarsınız ve belki de bir başka bir anı...
    Garo Mafyan - 1951 - ?stanbul

Yer
    İzmir, Turkey.
    Garo Bey (ağabey) çok ama çok keyifle okuyorum. Bu seri muhteşem bir seri oldu, olacak... Anılarınız hiç bitmesin. 727 ye ne yazık ki ben yetişemedim ve sorduğunuz sorunun cevabını çok merak ediyorum. İyi ki varsınız.

Selamlar.

Serhan
    S. ONU® / Izmir