Sayfa 1/5 123 ... SonSon
50 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR

Xplane 11.50 b16 & Vulkan

Zamaninda x64 xplane denemistim, Vulkan destekli 11.5x surumunu tekrar denemek istedim ... Performans OpenGL altyapisina gore cok daha iyi ve stabil, X-Plane'nin kendi ic guzelligini de potaya ekleyince bence harika olmus, beta hali bile ziyadesiyle keyif verici.

Scenery icin hicbir eklentiye gerek duymadan keyifle uctum, ucuyorum, ucacagim ... Online ortamda kullanir miyim bilemiyorum ancak Prepar'dan daha fazla kullanacagim kesin

Ozellikle klasik 737 ile ucmayi ozlemisim, ilac gibi geldi (her ne kadar cok sevdigim B737-400 yerine -300 simule edilmis olsa bile keyif aldim hasret giderdim)

Takibe ve X-Plane icin ek butce olusturmaya devam.
    Ekli Resimler Ekli Resimler       
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Türkiye çöl olmasın da, yeter
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, TR
    Degil degil Prepar3D / Fsx altyapisina kiyasla cok daha gercekci diyebilirim ... Ne mesh , ne landclass hic bir eklenti olmadan sorunsuz uculuyor memleket ustunde LTFM 18/36 guncellemesini de yapinca eksik kalmayacak diyebilirim , indirdim de henuz kuramadim (kutuphane gereksinimi olayini cozmeye calisiyorum)

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Tamamen cehaletten google ablaya X-Plane sordum. Steam sitesinde v11 var 170 lira, XPlane kendi sitesinde ise 60 dolar. Nasıl oluyor da oluyor bilen var mı?

Bir de boşta gezen 120 GB SSD diskim var, yeterli midir?
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Yer
    Istanbul, TR
    Agabey Steam'de oyunlar ulkemize ozel olarak fiyatlandiriliyor aradaki farkin sebebi budur (bazi baska ulkelerde de durum boyle, endiseye mahal yok) ... Butce musaitse cekinmeden alabilirsin.

Ilk kurulumda mutlaka Europe ve Asia DLC'lerini de indirmeyi unutma, internet hizliysa aslinda Global Scenery denen tum ucretsiz paketleri indir butun dunya tastamam olsun

120 GB yeterli, client 5 gb tum dunya da 60 gb civari yer kapliyor olacaktir. Bendeki klasoru 70GB yer kapliyormus, client + tum dunya + 3-4 tane addon ucak ve kaplama + full ivao csl library (mtl yani) + birkac islevsel eklenti seklinde.

Detaylari gerekirse konusuruz, keyifli emniyetli ucuslar.

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Tamamdır Sağol Fatih. Önce bir alıp indireyim, sonra başının derdi olurum
    35,5 // 1966

Yer
    Istanbul, TR
    Ozel mesaj attim agabey burada laf kalabaligi olmasin diye

Sevgiler

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Süper xplane gördükçe denemek için gaza geliyorum ama bir türlü elim gitmedi daha. inanılmaz gerçekçi görüntüleri.
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    İndirip denedim, beğendim ama epeyce bir okumam lazım. Sıfırdan başlıyor olsam tamam ama MSFS altyapısından gelince tuşlar birbirine karışıyor
    Çözülmeyecek bir sorun değil tabii.
    35,5 // 1966

Yer
    Istanbul, TR
    Kotu tarafi , Altitude (ivap'in yenisi) ile baglaniyorum sorun yok , uctugumda da sorun yok ancak ne zaman disconnect olmak istersem xplane hata verip kapaniyor Altitude kapansa anlayacagim da nasil bir komut gonderiyorsa artik kendisi acik kalip xplane'i cokertiyor meret.

NOAA Weather eklentisi gayet basarili, tabiiki metar gecislerinde sorun oluyor ancak cokta onemli degil activesky bile guc bela cozdu o problemi, ucretsiz bir eklentiden ayni basariyi beklemiyorum zor mesele cunku.

https://x-plane.joanpc.com/plugins/xpgfs-noaa-weather

Aklinizda bulunsun, istenirse IVAO yada VATSIM WX alabiliyor bu plugin (dememedim ama NOAA hava durumunu alabilen sanirim digerlerini de alabiliyordur)

Memleket icin bence fsx/prepar ortamindan aliskin oldugumuz tarzda bir landclass calismasina gerek yok (ki zaten xplane'de oyle bir mantikta yok sanirim) , default mesh (landclass ve mesh tek olarak mesh diye geciyor xplane'de anladigim kadari ile) yeterince basarili. Bir tik daha guzel olsun denirse 2-3 gb kadar bir eklenti indirmek gerekiyor ancak ben ciddi bir fark gormedim, dolayisi ile yer isgal etmesin diye kaldirdim arsive.

Tum memleket icin yapilabilirse Ortho denen uydu goruntulerini baz alan mesh/landclass calismalari guzel sonuc verebilir, ben cok fazla fotograf zemin ustunde ucmayi sevmedigimden sicak bakmadim ancak birkac calisma gordum kotu degildi. Xplane'nin bu zemin kaplamasi ustune yollari vs eklemesi , bu kaplamalari baz alarak gecisi saglamasi hosuma gitti

Default Xplane 11.50 beta ve bir elin parmaklarini gecmeyecek kadar eklenti ile keyifli ucuslar yapmak mumkun, temel eklentilerin hepsinin de ucretsiz oldugunu dusunursek gayet mantikli bir simulator cozumu oluyor Xplane bir anda. Illaki ucretli eklenti (ucak ve scenery gibi) almak isteyen yine alabilir tabii ki ama ekonomiklik bakimindan da basarili X-Plane bunu gonul rahatligi ile soyleyebilirim.

Keyifli ucuslar