8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.

FRA - Free Route Airspace

Bu bir tüyo değil tüyo isteğidir!!!

Belki sevgili Fatih bu konuda biraz bilgi verebilir.
    Bu hava sahalarında "offline" olarak nasıl uçuyoruz? Benim yöntemim giriş noktası ve çıkış noktası (belki araya bir iki fix) arası direct. Bu sistem doğru mu?
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Konu ile ilgili ayrıntılı döküman için;

https://www.eurocontrol.int/concept/free-route-airspace

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Berhan Dönmez
    ATPL(A),F27,B737,A306,A310.

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    İşte onu okudum da o yüzden soruyorum. Linkteki bilgi gerçek hayata ait. ATC var. Bizde o yok.
    35,5 // 1966

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Selamlar,
    Gerçek hayatta Avrupada bir havayolunda A32X pilotu olarak halen çalışan birine direk bu soruyu sormuştum; aldığım cevap: giriş noktası ve çıkış noktası arasında direk uçulabilir olduğu idi. Eğer atc tarafından bir değişiklik verilmedi ise uçuş planındaki giriş ve çıkış noktası yeterliymiş.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Alıntı mavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,
    Gerçek hayatta Avrupada bir havayolunda A32X pilotu olarak halen çalışan birine direk bu soruyu sormuştum; aldığım cevap: giriş noktası ve çıkış noktası arasında direk uçulabilir olduğu idi. Eğer atc tarafından bir değişiklik verilmedi ise uçuş planındaki giriş ve çıkış noktası yeterliymiş.
    Teşekkürler. Kendi kendimden "reject" yemeden gönül rahatlığı ile uçup, uçuşu kaydedebilirim gari
    35,5 // 1966

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Rahat ol agabey, gercek operasyonda olay tam anlatildigi gibi olmasa da %90 boyle

FRA tanimlanmis hava sahalarinda herhangi bir saat limiti yoksa ya da ulke nokta bazinda kisitlamalar getirmemis ise giris ve cikis noktalari arasi DCT uyguluyoruz ancak bu isinde daha simdiden ortaya cikmis olan muhtelif kisitlamalari ve aynen yollarda oldugu gibi RAD (Route Availability Document) tahditleri mevcut.

Sanal ortamda ben kimsenin (ATC ve/veya Division bazinda) bu kisitlamalari deli gibi takip edip uygulamaya kalkacagini sanmiyorum (belki cok spesifik olanlar uygulanabilir) ki zaten bu kadar kasmanin da bir anlami yok

Arzu ediyorsan Eurocontrol tarafindan her airac cycle (ve +1 icin) yayinlanan FRA / DCT haritasini internetten indirebilirsin, biz planlama yaparken kullaniyoruz zaman zaman. Halka acik degilse covid19 belasini atlatip ofise donebilirsem guncel halini portaldan indirip paylasirim. (tek parca yuksek cozunurluku pdf dosyasidir)

Sevgiler, keyifli ucuslar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Buldum, halka acik kisimda varmis ...

https://www.eurocontrol.int/service/cartography

Direct Routing Chart kismindan en guncel hali temin edilebilir, bugun icin gecerli olan hali ;

https://www.eurocontrol.int/publicat...rad-airac-2008
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Fatih sağolasın. İndirip bir bakayım ama kendi pilotuma da o kadar eziyet etmem herhalde ))
    35,5 // 1966