6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.

Kaptan Baha MD80'i anlatıyor

Elveda MD80 , artık yavaş yavaş büyük firmalardan çekiliyorsun....Kaptan Bahadır Acuner'den MD80'in hikayesi

https://youtu.be/NJ8ThhvFX3s
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    İlkkez 1999 da KJFK - KORL arasında TWA ile seyahat etmiştim. Koca uçakta 20 - 30 yolcu ya vardı, ya yoktu. (tevekkeli o yüzden battı harhalde TWA )Çok ama çok güzel ucaktı MD-80 serisi. Sırf MD-88 ile uçtuğu için çook OnurAir tercih ettiğim olmuştur zamanında. Onurair MD leri gönderince ne üzülmüştüm! Ön tarafta zerre ses olmazdı, hele alçalma sırasında ama birde arka taraf amma onunda zevki başkaydı ya, o motor uğultusu keyfilyidi.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

MD'ler ile fazla alakam olmadi, sahsen T-Kuyruk ve Trio konser veren jetler (727) daha cok hosuma gidiyor. Fatih kaptanin forumun ekran görüntüleri sekmesindeki neden oldugu MD dalgasina paralel olarak bende bir ekleme yapmak istedim. Iyi seyirler.
    Senol Aydogan/EDSB

Aviate - Navigate - Communicate

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Maddog candir can ... Aslinda bildigimiz DC-9 , teknolojiyi biraz yenileyip 80'li yillarda yeniden piyasaya surecegiz diye Super80 ve Md80 adini almis nadide tayyaredir kendisi. Severim, gercekten guzel ucaktir hakim olabilirseniz yag gibi ucar gikini cikartmaz lakin eski teknoloji tabii, oyle 0.1 nm RNP hassasligi falan beklemeyin, 1nm icinde kalabilirseniz iyi DME/DME ya da DME/IRU ile pozisyonunuzu surekli guncellemezseniz yaw halinize :P

Ozellikle simulatorde ortam rahat oldugu icin aleti sinirlarina kadar zorlayip RNAV yaklasma yapmaya calisiyorum Birbirine yakin donusler, FlyOver / FlyBy falan dip dibe olunca mumkun olamiyor tabii, yogun hava sahalarinda ATC'ye onceden soylemek lazim yoksa ayip olur donuste tasip diger trafigin yoluna cikarsak

Kalkar kalkmaz LNAV / VNAV on yapayim, otomatik pilotun dugmesine basayim o gitsin, iniste hizi kendisi ayarlasin falan yok ... Full pilot control ve gercekten esnek tayyare, gerek flap hizlari gerek limitleri olsun pilotunu uzmez, ucar.

Bir de ayni kasada uretilmis Boeing 717 var, aslinda MD-95 olacakti da birlesmeden sonra B717 olarak cikti piyasaya, onun navigasyon performansi nasil hic arastirmadim. Belki biraz gelistirmislerdir bilemiyorum.

Her ne kadar turbofan motorlari cok yaksa bile verimli tayyare, saglam ve kendini kanitlamis ... Ayni 727 serisi gibi.

Video icin tesekkurler Senol kaptan, keyifle izledim
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    yanlış hatırlamıyorsam, B717'de tam bir ortaya karışık kokpit vardı, genel olarak MD11, biraz 737, bir tutam CRJ, aldığı kadar modernize edilmiş MD80
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Öbür topik yetmedi, bir de burdan da geliyorlar, sağdan soldan geliyorlar.

Hey gidi günler hey. Sırf maddog ile uçmak için çoook "OnurAir" tercih etmişimdir. Ne keyifli uçaklardı. Ön tarafta sessiz mi sessiz! havalandıktan sonra giderek artan hava hızının sesini duyardınız. İnişte o kadar sesiz olurdu ki kokpit sesleri ön sıralardan rahat duyulurdu.
    Ammaaa bir de arka tarafta o güzelim Pratt & Whitney JT8D nin güzelim sesi, çogu kişiye gürültü gelirdi bana ise Viyena Senfoni konseriydi.

Dürtmeyin adamı. İlk MD-88 seyahatimi TWA ile KJFK-KMCO aarsında yapmıştım. Hey gidi günler hey, koca uçakta 20 - 25 kişi ya vardı ya yoktu. Sonrada TWA battı zaten bakın son kez yazıyorum, d-ü-r-t-m-e-y-i-n!
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals