10 sonuçtan 1 ile 10 arası

P3Dv4.5 scenery yükleme sorunu

Arkadaşlar merhaba,
    P3Dv4.5 ta herhangi bir scenery yüklediğimde ( en son LTFM'de başıma geldi) P3D ekrandan kayboluyor ancak Görev Yöneticisini kontrol ettiğimde çalışmaya devam ettiği görülüyor. Bu durumda haliyle herhangi bir scenery yükleyip de uçmak imkansız hale geliyor.
    Acaba bu durum herhangi bir arkadaşımızın başına da gelmiş midir? Evet ise nasıl çözülmüştür.?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,
    Selamlar,
    Hakan.
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Scenery yüklemesini nasıl yapıyorsunuz ve Prepar3D nerede kurulu öğrenebilir miyiz ?

1. Eski usulle, elle scenery.cfg dosyasını düzenleyerek (maalesef halen en sağlam yöntem)
    2. Eski usulle, Prepar3D içinden arayüz kullanarak (windows bölgesel seçenekleri en-us olmayınca sorun olabiliyor)
    3. Yeni usulle, addon.xml dosyası kullanarak (pratik ancak bazı durumlarda sıkıntı yaşatabilir)
    4. Dışarıdan bir yardımcı program vasıtasıyla

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Merhaba Fatih Hocam,
    Valla hem eski usulle yaptim (FSX te yaptigimiz gibi, elle dosyayi addon scenery klasorunun icine atarak) hem de bir program var Lorby idi herhalde, onunla da denedim. İlk seferinde oluyor bir sekilde ama Sim’den cikip tekrar gireyim derseniz yok. P3d gidiyor ekrandan ama gorev yoneticisinde calistigini gorebiliyorsunuz. Bu arada P3d Program Files’in altinda kurulu. Dil’i de İngilizce yaptim bilgisayarin...
    Tesekkurler...

Yer
    Istanbul, TR
    Eğer simulatörünüzü eski, daha doğrusu LTFM olmadan önceki çalışır haline getirdiyseniz 3. metodu yani add-on.xml dosyası kullanarak eklenti tanıtma yolunu deneyebiliriz , bu işlem için ;

1. İndirdiğiniz LTFM 2020 arşiv dosyasını Belgelerim klasörünüzdeki Prepar3D v4 Add-Ons klasörünün içinde açın
    2. Daha sonra aşağıdaki kodu bir metin belgesi içine kopyalayıp dosyanın adını add-on.xml olarak değiştirin

Kod:
    <SimBase.Document Type="AddOnXml" version="4,0" id="add-on">
        <AddOn.Name>LTFM Istanbul New Airport</AddOn.Name>
        <AddOn.Description>LTFM 2020 v2</AddOn.Description>
        <AddOn.Component>
            <Category>Scenery</Category>
            <Path>LTFM 2020 v2</Path>
            <Name>LTFM Istanbul New Airport</Name> 
        </AddOn.Component>
        <AddOn.Component>
            <Category>Effects</Category>
            <Path>Effect</Path>
        </AddOn.Component>
    </SimBase.Document>
    (Burada dikkat edilmesi gereken dosyanın adının doğru olması , sonunda txt uzantısı kalırsa olmaz ... Bunun için Windows'tan bilinen dosya uzantılarını gizle seçeneğini kapatmanız ve elle tam dosya adını girmeniz gerekebilir, standart olarak bu özellik açıktır, işiniz bittikten sonra tekrar eski haline getirebilirsiniz)

3. Oluşturduğumuz bu add-on.xml dosyasını Belgelerim\Prepar3d v4 Add-Ons\LTFMv2_2020_P3Dv4.5 klasörünün içine atıyoruz

Normalde yapacaklarımızın hepsi bu kadar ancak Erman ağabey son sürümü paketlerken küçük bir hata yaptığı için tamamlamamız gereken bir işlem daha var (a yada b hangisi isterseniz);

4a. LTFM 2020 v2'nin altındaki Scenery klasöründe LTFM_Dyn_Light.bgl isimli bir dosya var, onu siliyoruz (merak etmeyin yedeği başka bir klasörde mevcut)
    4b. Dinamik ışık özelliği çalışsın istiyorsanız dosya silmeye gerek yok ancak bu durumda ilgili efekt dosyalarını Dynamic Light LTFM - Effect klasöründen kopyalayıp LTFMv2_2020_P3Dv4.5 -Effect klasörüne yapıştırmalısınız.

Bu adımları tamamladıktan sonra P3D'yi çalıştığınızda LTFM v2'yi aktive etmek isteyip istemediğinizi sorması gerekir, evet dediğinizde scenery çalışıyor olacaktır ... Simulatörü açtığınızda böyle bir ikaz almıyorsanız add-on.xml dosyasında hata var yahut dosyalar doğru klasörde değil demektir.

Bir deneyin bakalım, sonuç ne olacak.

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Amanin! Baya karışık. Tamamdir deneyecegim Fatih Hocam. İsin icinden cikabilirsem haberdar edicem sizi
    Selamlar,

Yer
    Istanbul, TR
    Siz yazarken bende yazmışım , haliye kopukluk oldu Bahsettiğiniz programı denedim bir ara, çok ısınamadım çünkü ilginç hatalar vermeye başladı simulatör scenery ekleme / kategorileme işlemlerinden sonra ... Bıraktım eski usul ile elle kurulma döndüm ben ancak en kolay yöntem artık üreticilerin add-on.xml oluşturması ve gerekli dosyaları doğru yere koyması, biz son kullanıcılar açısından ciddi rahatlık sağlıyor bu sistem.

Simulatörün Program Files altında olması, daha doğrusu Windows Protected Area denen güvenli bölgede olması ciddi bir sıkıntı ... Siz yaptığınız her işlemi yönetici olarak yapsanız, her programı "Run As Administrator" özelliği ile çalışmaya ayarlasanız bile bu klasörlerde olan programlara yapılan eklentiler sorun teşkil ediyor Windows için Bu nedenle ileride sorun yaşamamak adına nacizhane önerim Prepar3D'yi komple kaldırıp yeniden Windows koruma alanının dışında bir yere kurmanız. Biliyorum eklentiler falan tekrar kurulacak zor bir süreç ancak emin olun en azından bir kere yorulur sonra baş ağrısı çekmezsiniz.

İllaki D ya da E gibi başka bir sabit diske kurmaya gerek yok, C'de Aviation ya da ne bileyim Simulation diye bir klasör açın, onun içine kurun Prepar3D'yi, temel anlamda yeterli olacaktır.

Sevgiler
    Konu fatih.koz tarafından (07-05-2020 Saat 18:37 ) değiştirilmiştir.

Tamamdir. Deniycem. Çok teşekkür ederim bu arada...

Yer
    Istanbul, TR
    Ben teşekkür ederim , sorunu çözebilirsek ne mutlu bize ... Bu arada olur da xml dosyasını oluşturamazsanız özel mesajla mail adresinizi yazarsanız ben göndereyim hazır dosyayı

Fatih Hocam merhabalar,
    Sorun çözüldü
    LTFM'yi bir şekilde indiremedim (her nedense Turkish Virtual'da , scenery indirme linkine tıkladığımda 404 hatası verdi). Ancak sistem, bahsettiğim hatayı her yeni scenery için verdiğinden Sunay Hocanın LTFJ scenery'si ile denedim ve çalıştı. Yaptığım şey, önerdiğiniz gibi P3D'yi Program Files'ın altına değil de, "C" nin altında "Scenery" isminde bir dosya açarak , en baştan oraya yüklemek oldu ve sorun ortadan kalktı.
    Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim,
    Selamlar,
    Hakan.
    Always Keep The Blue Side Up!

Yer
    Istanbul, TR
    Geçmiş olsun diyelim o zaman Keyifli uçuşlar