6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member Faruk Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskişehir / İstanbul

P3DV4.5 - Nvidia Inspector - 60 HZ 30 FPS

Merhaba,

P3D V4.5'te Nvidia Inspector ayarlarım bir türlü simülatöre yansımıyor. Önceden bu problemi yaşamıyordum. Bu sorunla alakalı çözüm önerisi yada tecrübesi olan var mı ?

Konu özetle şu aslında:

*60 HZ monitörde yenileme hızını yarı yapıp 30 FPS ile akıcılığı yakalamaya çalışıyorum. Göze gelecek şekilde takılmalar oluyor (30 FPS sabit alıyorken).
    Malesef Nvidia'ya dokunamadığım için pek müdahele edemiyorum konuya.

**Konusu gelmişken doğal yenileme hızı 30 HZ olan bir monitörde sabit 30 FPS alıyorken takılma hissi oluyor mu ? Son çare monitörü yenileyeceğim çünkü 60 HZ monitörü ayarlayarak 30 HZ gibi kandırmaya çalışarak olmayacak bu iş sanırım.

Fikirlerinize açığım.

Saygılar.
    Sessizliğin Kanatları ​..

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Yanılıyorsam arkadaşlar düzeltsin ... Eğer aslında tam ekran çalışmaya tasarlanmış (oyun gibi d3d , opengl , vulkan kullanan) herhangi bir uygulamayı "Windowed" yani "Pencere" modunda çalıştırınca ekranlarımız zaten 30hz tazeleme hızında çalışmaya başlıyor. 60/120/144 Hz ekranlar bu hızları ancak full screen olarak çalıştıkları zaman uygun donanım ve yazılımla birlikte verebiliyorlar.

Bu durumda siz eğer Prepar'ı pencere modunda kullanıyorsanız ve örneğin herhangi bir değer girmeden monitör için refresh rate'i %50 düşür diyorsanız cihaz bunu 30'u %50 düşür ve 15 yap gibi algılıyor olabilir mi ? Elle 30Hz yap diyorsanız da zaten 30 olanı 30'a düşür demiş olursunuz (bence bir sorun olmaz ama belli de olmaz).

Eğer çok spesifik bir Inspector ayarınız yoksa Nvidia kontrol panelinden işlem yapmayı hiç denediniz mi ? Ben uzun zamandır Inspector kullanmıyorum, neredeyse lazım olan her ayar Nvidia'nın kendi panelinde mevcut. Olmayanları da bir şekilde registery girdileri ile oraya eklediklerini gördüm birkaç videoda . Böyle bir çözüm de uygulanabilir belki.

Ben 120Hz destekli bir IPS panel kullanıyorum, bu hızları destekleyen oyunlarda keyif verdiğini söyleyebilirim ancak P3D'yi %99 olarak pencere modunda kullandığım için hiç panelin hz değerini düşürmeye çalışmadım zaten 30'a sabitlendiğini bildiğim için

P3D'yi çoğunlukla 30 Fps'e sabitlenmiş şekilde kullanıyorum (test durumları dışında), herhangi bir takılma / shutter / görsel atlama bozukluk vs. yaşamıyorum.

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Merhaba Fatih Abi,

Öncelikle öneriler için teşekkürler. Inspectoru sildim çünkü yordu artık. Dediğiniz gibi NVidia Control Panel üzerinden deneyeceğim ayarları.

Ekranım 60 Hz, malesef 30 Hz'e izin vermiyor normal ayarlar üzerinden. Dolaylı olarak yarım yenileme hızı ve 30 FPS ile akıcılık yakalamaya çalısıyorum bende. Nvidia Control Panel ile fena sonuçlar almadım. Birde Riva Tuner St. Serv. diye bir uygulama buldum. Harici FPS limitleyici kısacası. Onunlada alakalı pozitif yorumlar var birde onu deneyeceğim ama sanırım doğal olarak 30 HZ veren bir ekran bulmadan olmayacak bu iş. Şimdilik idareten böyle çözümler ile devam edeceğim.

Bu arada ben pencere yada windowed modunda FPS olarak fark görmüyorum limitleyicileri kapadğımda. Bende nedense otomtikman yarılamıyor dışarıdan müdahele etmezsem. Biraz o konuyu araştırayım.

Selamlar
    Saygılar.
    Konu Faruk Işık tarafından (02-05-2020 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

Yer
    Istanbul, TR
    Anladım, benimki cidden eski bilgi, yani Window uygulamalarının pencere modunda 30hz kullanması kısmı, önce onu bir netleştirin imkan varsa ya da bulabilirseniz nette doküman ... Vakti zamanında Microsoft TechNet'te bir makalede okuduğumu hatırlıyorum ama gerçekten uzun zaman oldu yanılıyor olabilirim.

Ben şu an pencere modunda da tam ekran modunda da herhangi bir takılma / atlama / shutter vb. yaşamadan uçuyorum 30FPS kilitli şekilde , ekran tazeleme hızını düşürmek için hiç uğraşmadım ... Eğer çok ciddi bir sorun teşkil etmiyorsa bence sizde çok kafanıza takmayın o kısmı , eğer bir takılma duraksama vb. varsa sorun başka bir yerde de olabilir çünkü.

Bendeki eski bilgiye göre şu an bu ekran 30hz veriyor (pencere modundayım), ben 30fps kullanıyorum sorun yok ... Sizin düşüncenize göre (ya da yaşadığınız duruma göre diyelim) ise bu ekran 120hz veriyor ama ben 30FPS'te kullandığım için bir uyumsuzluk var, simulatörde akıcılık yok takılma var. Ya da olmalı diyelim.

Öyle bir hadise yaşamıyorum ama ben, anlamadığım nokta burası bu yüzden çok Hz olayına odaklanmayın diyorum ... Aerosoft Airbus, Leonardo Maddog ya da default uçaklar ile uçarken hiç sorun yaşamadım. Default uçaklar yada sakin sistemli GA uçaklar 70-80 FPS'lere kadar çıkıyor hiç sorunsuz, airliner addon'larda 40-45 civarı FPS alıyorum bu cihazla.

Yanlış anlaşılmasın, kötü amaçlı söylemiyorum gerçekten sorunu anlamaya ya da kaynağı nedir onu anlamaya gayret ediyorum.

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Eskişehir / İstanbul
    Estağfurullah ağabey,

Tabiki yarımcı oluyorsun. Zaman ayırıp yazman bile benim için değerli.

RTSS dediğim yazılım ile denedim son uçuşumu. Yenileme hızını değiştirmeden (NVIns ile dolaylı olarakta olsa yapıyordum önceden bunu) RTSS ile dışarıdan FPS (Yenileme hızının yarısı kadar) limitleyip fena olmayan sonuçlar alıyorum.

Dürüst olmak gerekirse hala stutter var göze gelecek şekilde ama bu mücadelenin sonu gelmeyecek gibi.

30 HZ bir monitöre sahip olana kadar bu şekilde devam edeceğim artık. 737 NGXU ne yapıyorsa diğer tüm ürünlere göre biraz daha zorluyor sistemi. En azından 747 V3 kadar daha az sistem sömürse sanırım daha iyi olurdu. Neyse şuan için durum idare eder seviyede.

Öneriler ve fikirler için teşekkürler ağabey.

Zaman zaman yine yardım taleplerim olacaktır sanırım.

Saygılar.

Yer
    Istanbul, TR
    Üreticilerin harıl harıl yüksek Hz değerlerine sahip monitörler üretip piyasayı ve akılları bulandırdığı şu dönemde 30Hz monitör altın değerinde olabilir

Ekran kartınız nedir bilemiyorum tabii ama ileride böyle bir sorun yaşamamak için, Nvidia Gsync ya da AMD Freesync destekli bir monitor + ekran kartı birleşkesi ile stabil sonuçlar elde edilebilir ... Her iki teknolojinin kabaca ana amacı ekranı oyun ile Hz olarak senkronize ederek tearing dediğimiz hadiselerin önüne geçmek ve akıcı bir görsel sağlamak.

Bu teknolojiler bizim simulatörde işe yarar mı, ya da uyumlu mudurlar hiç araştırmadım ancak Freesync/Gsync uyumlu bir monitörde Hz değerine dışarıdan müdahale etmek daha kolay olabilir.

Monitör araştırmasında bu hususa da bakarsınız

Sevgiler, keyifli uçuşlar