6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.

Fazlami suratli ?

Sanki ziplayip on teker ustune dusuyor gibi ?????? Asiri bir hava durumu soz konusu demekki, bekleyen ucaktaki pilot kayda gecmis.

https://youtu.be/hSISQ_DjynI
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member vikartindur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Tabi ki şimdiden bir şey söylemek mümkün değil, ama yine de tecrübeli kaptanlarımıza sormak istedim. Hava çok yağışlı olduğu için pist dışındaki toprak iyice çamur kıvamında yumuşamış, uçak da iniş takımları hasarlanmadan (en azından çekerek çıkardıklarını görerek yorumladım) yumuşak toprağa gömülüp kalmış.

Sizce uçak kurtulmuş mudur, yoksa hurdaya mı çıkartılır? Belki detaylı teknik inceleme vs. sonucunda kılcal çatlaklar veya yapısal bozunmalar çıkacaktır ama, şöyle genel kanı olarak bir fikir sormak istedim. Buna benzer örnek olaylardan sonuca gidebilir miyiz diye merak ettim.
    Tuna Bilgi - 1977

ASUS G-750 Notebook (Modifiyeli win.10 )
    MSFS - 2020
    X-Plane 12 bekliyorum

Yer
    , Turkey.
    Burada ön teker üstüne düşme var sanki. Birde toprakda sürüklenme. Dışardan tip top gözüksede burulma oluşuyor herhalde. Bir Trabzon olayı gibi değil tabiiki ama hassas aletler hafif materyal bir anda perte çıkıyolar.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Gövdede hasar yoksa gerekli görülmesi halinde iniş takımları değiştirilip uçak sefere verilebilir ... Gövdede burulma, eğrilme, kanat bağlantılarında çatlama, kasma vb. tarzı (sanayi tabiri ile şasede hasar) varsa o zaman uçak DBR (Damage Beyond Repair) kaydı ile hurdaya çıkartılabilir.

Detaylı raporu görmeden kazayı ya da yaşananları yorumlamak doğru olmaz, neticede hamleli rüzgar ve ıslak bir pist var, buna göre artırılmış bir yaklaşma/iniş sürati var ... Tam teker koyup reverse açacağınız anda, gaz kollarınız idle'da iken etkili olan hamleli çapraz rüzgar bir anda gafil avlayabilir uçağı

Herhangi bir yaralanma ya da can kaybı olmaması sevindirici, uçağa zarar vermeden sabırla ve özenle tüm kurtarma işlemini yürüten Sabiha Gökçen ARFF ekibine de tebrikler.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    , Turkey.
    Dun de ISL de TK nin 1265 sefer sayili Varsova seferini yapan A321 inis takimi uyaris icin geri donmek zorunda kalmis. Hard Landing inisi yuzunden ucakta burkulma olusmus. Tamir maliyeti yuksek oldugu icin bu ucakta hurdaya cikarilacakmis.

http://www.kokpit.aero/iki-gunde-iki-kirim

Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Dün mü evvelsi gün mü ne linkedin'de benzer bir konu vardı, Airbus'ın ön dikmesi galleye çıkmış adamlar diyorki tamir olur mu? Diğeri bir başka resim koymuş biz böyle bir tamiri yaptık diye uçağın burnunu neredeyse yeniden yapmışlar.

Uçağın servisten çıkarılma lüksü sanıyorum uçakların "leasing" ile alınıyor olması. Anlaşmalara göre sigorta ve/veya uçağın böyle durumlarda geri alınıp yerine bir başkasının verilmesi o on yüzlerce sayfalık anlaşmalarda vardır, yoksa bu burkulma ile uçağın servis dışı kalması çok saçma olur. 737-400 TEKIRDAG uçağının gövdesi kanadına kadar yay olmuştu da o uçağı tamir edip uçuşrmuşlardı.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi