Sayfa 15/15 İlkİlk ... 5131415
145 sonuçtan 141 ile 145 arası
    Senior Member
    Yer
    İstanbul
    Her şey güzel eyvallah , fakat her güncelleme ile diskte kaplanan yer çok daha fazla artıyor. Sadece simulator için 256 gb ssd kullanıyorum. 70 gb boş yer kalmıştı bu son güncelleme ile 40 gb daha ekleniyor. Son 30 gb ile ne kadar gider bilmiyorum , 500 gb ssd bakmaya başlayacağım şimdiden.
    S.Yalçın - İSTANBUL - 1983

| INTEL CORE I7 - 4790 / 3.9 GHz
    | ZOTAC GTX1060 AMP! EDITION GDDR5 6GB 192 Bit | KINGSTON HyperX 16GB DRR3-1600 MHz |
    | MSFS 2020 / XPLANE 11| LOGITECH EXTREME 3D PRO & CH YOKE |

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Garip olmus bu durum Yani guncelleme ile aslinda mevcut dosyalari degistiriyor olmasi beklenir bir yazilimin, tamam arada mutlaka yeni dosyalarda gelecektir ancak 40gb'lik bir guncellemenin hic eski dosyalara dokunmadan diskte 40gb ekstra yer isgal etmesi garip. Acaba geri donus imkani olsun diye eskilerin yedegini mi aliyorlar ?

Peki imkan varsa (zaman, sabir, genis bant hizli internet), eklentilerin yedegini alip sifirdan kursaniz MsFs'i ? Boyle sistemde eski yedek yahut artik dosya olmayacak, paketin su anki hali ne ise sadece o indirilecektir sunucudan ... Yer problemi olmasi durumunda cozum olabilir belki bu metod.
    B. Fatih KOZ [ Istanbul / OnurAir / Flight Dispatcher - Uçuş Harekat Uzmanı ]

[ X-Plane 11.55 Vulkan + Muhtelif eklentiler ]
    [ Asus TUF Gaming FX505DV : AMD Ryzen7 3750 (3.3 ~ 4.0Ghz) / Nvidia RTX 2060 / 16GB DDR4 Ram / 500GB M2 + 1TB SSD / Ms Sidewinder FF2 Stick ]

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı VuLTuRe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba kendi 5700XT kartinizdami gordunuz artis. Bende tekrar x-pass ile geri donmeyi dusunuyorum ancak halen nvidia 1070 kullaniyorum ve artisin ne kadar olacagindan emin degilm.
    30xx serisi gercekten iyi faydalaniyor gibi incelemelere gore ama ates pahasi olmasi bir yana stok bulmasi sikinti.
    Evet bu artışı kendi ekran kartımda gördüm. Eskiden 40 ile 50 FPS alıyorken şimdi 70 FPSnin altına düşmüyor. Ekran katı kullanımı %70, ram kullanımı 8 ile 9 GB, CPU kullanımı Ortalama %30 olmuş. Bu arada grafik ayarlarım ULTRAdır.

Şu an MSFS2020 146 GB olarak kuruludur.
    Mehmet CELBIS-1964

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI DDR4 - AMD RYZEN 7 3700X 3,6-4,4 Ghz - 32GB Gskill SNIPER X DDR4 3200 Mhz - SAPPHIRE RX 5700XT Pulse 8GB GDDR6 256Bit DX12 - KINGSTON 500GB A2000 PCIe NVMe M2 SSD - SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe
    M2 SSD - WINDOWS10 PRO 64BİT - LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garip olmus bu durum Yani guncelleme ile aslinda mevcut dosyalari degistiriyor olmasi beklenir bir yazilimin, tamam arada mutlaka yeni dosyalarda gelecektir ancak 40gb'lik bir guncellemenin hic eski dosyalara dokunmadan diskte 40gb ekstra yer isgal etmesi garip. Acaba geri donus imkani olsun diye eskilerin yedegini mi aliyorlar ?

Peki imkan varsa (zaman, sabir, genis bant hizli internet), eklentilerin yedegini alip sifirdan kursaniz MsFs'i ? Boyle sistemde eski yedek yahut artik dosya olmayacak, paketin su anki hali ne ise sadece o indirilecektir sunucudan ... Yer problemi olmasi durumunda cozum olabilir belki bu metod.
    Dün gece başladığım güncelleme bitti ve 45 gb gibi bir yer kaldı. Bende sadece MSFS2020 164 GB yer tutuyor , addonlar ve bir kaç sim için kullandığım program hariç.

MSFS 2020 ilk çıktığından beri kullanıyorum ve her güncellemede mutlaka belirtilen boyutun ortalama yüzde 50 sinin ekstra yer işgal ettiğini görüyorum. Acaba güncellemelerin daha çok yer yüzü grafiklerinin ve scenerylerin geliştirilip güzelleştirilmesi adına yapılmasından mı yoksa sizin söylediğiniz gibi bir yedekleme durumu mu var bilemiyorum , ama ilk müsait zamanda simi sıfırdan kurup söylediğinizi deneyeceğim.

Bu arada güncellemeden sonra imzamda yazan ekran kartı ile "medium" grafik ayarlarında en düşük 38 en yüksek 45 fps aldım. Fakat test ettiğim carenado money m20r ile dinamiklerin , özellikle rüzgara karşı tepkilerin hala Prepar3D den çok uzak olduğunu söyleyebilirim.

Bu işin teknolojisine uzak olduğum için bir türlü anlayamıyorum , simulatörü grafik anlamında alıp zirveye koyarken nasıl oluyor da dinamikleri bu kadar kötü yapabiliyorlar. Ya da acaba arcade vari bir oyun olması için özellikle mi uğraşıyorlar.
    S.Yalçın - İSTANBUL - 1983

| INTEL CORE I7 - 4790 / 3.9 GHz
    | ZOTAC GTX1060 AMP! EDITION GDDR5 6GB 192 Bit | KINGSTON HyperX 16GB DRR3-1600 MHz |
    | MSFS 2020 / XPLANE 11| LOGITECH EXTREME 3D PRO & CH YOKE |

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Microsoft onu yillar once denedi (arcade oyun mantigi), tutmadi ... Simdi ikisinin ortasini bulmaya calisiyorlar tutsun diye Hadisenin ozu bu aslinda.

Hem oyunculara hem simulator camiasina hitap edebilecek, guncelleme yaparak yeniliklere ayak uydurabilecekleri ve boylece uzun yillar (*) ekmek yiyecekleri bir urun pesindeler.

(*; Kendilerinin tabiri ile en az 10 yil, ki bunun 1 yili neredeyse geride kaldi ve ciktiginda oturmasi icin en az 1 yil lazim demistik hep birlikte)

Teknolojik olarak ikisi birlikte bence mumkun olur, eskiden turlu kisitlamalarimiz vardi ve bunu basarmak neredeyse imkansiz idi. Gunumuzde bilgisayar sistemleri cok daha verimli ancak ne yaparsak yapalim gercegi bire bir simule edebilecek (ozellikle ucus ve atmosfer gibi detayli konularda) sistemler halen ha deyince evlerimizde kullanabilecegimiz kadar ucuz yahut erisilebilir degiller. Olur mu ? Zamanla mutlaka olur, ancak bu ne zaman olur onu bilmek pek mumkun degil
    B. Fatih KOZ [ Istanbul / OnurAir / Flight Dispatcher - Uçuş Harekat Uzmanı ]

[ X-Plane 11.55 Vulkan + Muhtelif eklentiler ]
    [ Asus TUF Gaming FX505DV : AMD Ryzen7 3750 (3.3 ~ 4.0Ghz) / Nvidia RTX 2060 / 16GB DDR4 Ram / 500GB M2 + 1TB SSD / Ms Sidewinder FF2 Stick ]