Sayfa 1/22 12311 ... SonSon
220 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Junior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.

Microsoft Flight Simulator 2020

Böyle bir gerçeklik daha önce görülmedi. Yakında herkesi tekrar ekran başında göreceğiz herhalde.

Uğur İrfanoğlu

https://www.youtube.com/watch?v=iFfBrB8GKXc&t=52s

Senior Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Hiç görmediğimiz kadar gerçekçi ve birbirini tekrar etmeyen binalar, yollar gibi gerçek görüntüler. Herkes için büyük heyecan ve ilgi uyandırdığı ve uyandıracağı hatta dediğiniz gibi insanları tekrar kokpite çekeceği kesin (ben dahil). Ancak teknik bir durum var ki bu kişileri ne kadar ilgilendirir bilmiyorum, sadece mesleki olarak bu işi yaptığım için, bu sebeple de nasıl olduğunu bildiğim için bende eleştirel (doğru kelime mi bilemiyorum) bir etki yarattı bunu paylaşmak istiyorum.

Görüntülerin gerçek görünmesinin sebebi, teknik olarak binaların ve çevrenin modellemesinin, gerçek uydu fotoğraflarının fotogrometrik yöntemle birleştirilerek "mesh" olarak elde edilmiş olması. Bu noktada modellenen sahnenin tamamen gerçeğe uygun olması, çekilebildiği kadar çok farklı açıdan ve çekilebildiği kadar çok fotoğraf kullanılmasına bağlıdır. Dünya gibi bir ortamın modellenebilmesi için gerekecek fotoğraf açısını ve sayısını ve tabi bunlara bağlı olarak da ortaya çıkacak datanın büyüklüğünü siz hayal edin.

Yayınlanmaya ilk başladığı günden itibaren seyrettiğim görüntülerde ilk dikkatimi çeken ağaçlar oldu. Yakın çekimlerde daha iyi görülecektir ki ağaçlar yaprak yaprak değil, oyun hamurundan yapılmış gibi durmakta. Çünkü bahsettiğim modelleme tekniğinde maalesef yaprak gibi milimetrik detaylar uzaktan çekilen fotoğraflarla oluşturulamıyor. Ayrıca tahmin ediyorum ki çekilen fotoğrafların yüksekliği ve açıları itibariyle binaların zeminle kesiştiği noktalar tam olarak görülemeyeceği için o noktalarda detaylar kaybolmakta ve tabiri caiz ise sıvama mantığında düzeltmeler karşımıza çıkmakta. Bu bahsettiğim noktaları görüntülerden yakaladığım karelerle örnekleyeceğim.

Bu düşüncelerimi paylaşma sebebim şudur; çıktığında ne kadara satılacak bilmiyorum ancak yine yüklü bir miktar para ödeyeceğiz. Ve yanlış anlamadıysam haritalar online yüklenecek çünkü az önce de bahsettiğim gibi bu yöntemle modellenen bir sahnenin boyutu oldukça yüksek olacaktır ki bunu da bir bilgisayara yüklemek ve bunun için bir yükleyici yapmak mümkün olamayacaktır. En azından ticari olarak. Son tahlilde çok para verip edindiğimiz yazılımın detay görüntüsü acaba bu mu olmalı?
    Başta söyledim tekrar söyleyeyim. Ben de bu ürünün çıkmasını bekliyorum ve büyük ihtimalle alacağım. Niyetim ürünü kötülemek değil. Sadece ticari ve yeni olan bir ürünün, yazılımın vereceği görüntü, kalite bu mu olmalı fikrini paylaşmak istedim.

Konu errayn tarafından (19-11-2019 Saat 13:40 ) değiştirilmiştir.
    Erhan YALIM / Antakya '79
    intel i7 6700K 4.2Ghz O.C. - 32 Gb Corsair 3000Mhz DDR4 RAM - Asus GTX1070 O.C. Edition
    DCS 2.5 / F-A 18C / F-16 / A-10C --
    MSFS2020 -- P3Dv4 / Boeing 737 Home Cockpit By Dreamflight737 / Prosim737 -- ActiveSky P3Dv4 -- PFPX -- TOPCAT

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ağaç kısımları hakikaten sorunlu bunları 3boyutlu modellerle değiştirmeleri mümkün ama poligon sayısındaki artışı nasıl absorbe ederler onu bilemiyorum. Sanırım LOD işin içine girecek ama bu da vaadedilen gerçeklik seviyesine uymayacak.

Yalnız benim aklıma gelen şu; MSFS bu kadar şeyi eminim ki bedava vermeyecektir. Default seviyenin üzerindeki herşeyi eğer internetten çektirecekse-ki bunun hem dosya boyutu hemde kotasal boyutu ne olur bilmiyorum- sanıyorum ki tüm bunların kulanım süreli bir bedeli olacak. FS'de isteklerin sonu gelmediği için anlaşılan hem MS hemde addon yapımcıları şu anda ellerini kavuşturarak oluşacak "pazar" kitlesini bekliyor olacaklar gibime geliyor.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yazilimi abonelik sistemi ile satacaklarini zaten duyurmuslardi sanirim?

Su ana kadarki simulasyonlarin grafikleri ile karsilastirirsaniz cok da onemli degil bence. Default fsx ve xp sceneryleri kiyas alin derim.

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    Toplam datanın 2 petabyte yani 2000 terabyte gibi bir rakam olacağından , bu dataların ise çevrim içi olarak aktarılacağından bahsediliyor. Zaten normal bir kullanıcının bu kadar datayı offline olarak bilgisayarında barındırması pek olası görünmüyor Sadece kaliteli ve gerçekçi grafik anlamında değil, harita olarak da gerçeğine çok yakın olacağını düşünüyorum.
    Yalçın - İstabul /1983

Asus TUF Gaming B450M-Pro S | AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz | Asus TUF Gaming RTX 2060 OC GDDR6 6GB 192 bit | 32 GB (2x16GB) DDR4 3600MHz | MSFS 2020 - XPLANE 11 | Logitech Extrene 3D & Ch Yoke |

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Valla kafayı buna çalıştıracaklarına biraz daha işe el atıp gerçekçi kokpit seçenekleri ile VR olarka online bağlanarak uçuş yapmayı tasarlasınlar. Parasını bastırıp uçağıını seç kullandığın kadar öde..miss!
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

@errayn kaptanımın söylediklerine katılmakla beraber birkaç şey hakkında merakımı dile getirmek istiyorum:

Microsoft’un yayınlamış olduğu videoda gördüğümüz şehirlerin tamamı, halihazırda Earth View programında 3B olarak hazırlanmış bina yapısını haiz yerlerden oluşuyor. Buna karşılık, Episode 1 videosunda gösterilen 20 saniyelik bölüm dışında, bu 3B yapıya sahip olmayan şehirlerin (Türkiye’de bulunan tüm illerimiz gibi) simülasyon içinde nasıl göründüğüne veya görüneceğine dair henüz bir görüntü de elimizde mevcut değil. Muhtemelen olmayacaktır ama; Azure isimli program, koskoca İstanbul’u 20.000.000 nüfusa sahip, iki katlı kerpiç evlerden oluşan bir “kasaba” gibi gösterecekse kendilerinin “Artık evinizin üzerinde uçabileceksiniz” sözleri pek gerçeği yansıtmayacaktır. İlk merak ettiğim konu bu sebeple 3B şehir verisine sahip olmayan şehirlerin tam olarak nasıl görüneceğidir.

Öte yandan yine kendilerinin de bahsettiği gibi her uydu verisi, bulutlardan, güneşin konumundan vb. sebeplerden dolayı tam olarak bir netliğe ve yer görüntüsüne de sahip değil ki bunu sadece Türkiye haritasında dahi açık bir biçimde fark edebiliyoruz. Bariz renk farklılığı olan veya fazlaca bulut barındıran uydu görüntülerinin Azure tarafından simülatör içine nasıl işlendiği konusunda da bu yüzden tam bir açıklık yok. İkinci merak ettiğim husus da bu.

Tabi şu an MSFS’nin pre-alpha aşamasında bu görüntülerin alındığını düşünürsek ilerleyen dönemlerde merakımın giderileceğine de inanıyorum. Bekleyip göreceğiz.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Paylaşılmış olan video ve görüntülerde photogrammetry verisi olmayan şehilerden de örnekler verilmişti aslında, bu konuda Avsim'de de epey yazışma oldu, özetle Bingmaps verisi ve Openstreetmaps verisi kullanıldığı için İstanbul gibi photogrammetry verisi olmayan şehirler dahi epey detaylı görünüyor sonucuna varıldı. Buralarda sadece bina yan kaplamaları AzureAI 'ın takdirine kalmış olacak. Ben de Türkiye şehirlerini ne detayda göreceğimi merak ediyorum elbette ancak tereddütü olanlar Bingmaps ve Openstreetmaps'teki verilere bakıp ön fikir edinebilir diye düşünüyorum.

Photogrammetry (yani Earth View 3B) verisi olmayan şehir örnekleri,
    Paris:

Lizbon:

Elbette irtifadan alınmış görüntüler olmasının da etkisi var ama bu haliyle dahi mevcut paywarelardan çok öte detayda bir dünya üzerinde uçuyor olacağımız kesin bence.

Bu arada son bilgilere göre model formatı yeni teknoloji "glTF" formatı olduğu için (özetle 3D'nin jpg'i gibi birşey) alışık olduğumuzdan çok detaylı görünen scenerylerde yüksek fps ile uçmak mümkün olabililmekte. Yani MSFS2020 için eski teknik bilgilerimiz ile düşünmemek gerek

Son olarak hala görmemiş olanlar için de 21 Kasım tarihli Aerodynamics sunuşu:

Alıntı Airone Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşılmış olan video ve görüntülerde photogrammetry verisi olmayan şehilerden de örnekler verilmişti aslında...
    Buna dikkat etmemişim ağabey. Baktığım şehirlerin tamamı Earth View programında var diye hatırımda kalmış.
    Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Senior Member eray61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Yerevan, Armenia
    Yeni video geldi, Let It Snow!

https://youtu.be/PQFmpakz9Yo

Konu eray61 tarafından (02-01-2020 Saat 05:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: Resim Eklendi
    Eray HABERAL - Önceden Karadeniz VA, Şimdi Pegasus VA