3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    Senior Member
    Yer
    trabzon, Turkey.

Eski bir arkadaşınız emekleme evresinde..

Merhaba sevgili arkadaşlar,
    Oldukça tutucu eski bir arkadaşınız olarak yıllar sonra FS9'dan P3D'ye terfi etmiş durumdayım. Bu konuda burada bir çok kardeşimden yönlendirici destek aldığımı ifade etmeliyim. P3D'ye geçtikten sonra yine bu işe yıllarını vermiş arkadaşlarım da desteklerini esirgemediler. Öncelikle bu iki arkadaş grubuna teşekkür ediyorum.
    P3D ile ilgili bazı detaylarda arkadaşlarımı artık telefon ile rahatsız etmek istemediğim için bazı eksiklerimi burada sizlerle paylaşmak istedim.
    Bir konuyu incelerken ilgili bütün görüntüleri ve varsa forumdaki paylaşımları izliyor ve okuyorum. Burada sıralayacağım bazı sorular cevaplarını internetten bulamadığım konularla ilgilidir.
    1. P3D'de uçağı bir alandan başlatmak yani kayıt ettiğimiz bir alandan başlatmak var mıdır?
    2. IVAP kullanıcısı olarak aktif olmadan ama online hava durumu ile uçmak mümkün müdür?
    3. Virtual kokpit durumunda iken zoom yaparken paneli de uzaklaştırıp yakınlaştırıyoruz. Halbuki ben sadece dış görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak istiyorum. İlgili grafiklerde bununla ilgili bir tarif göremedim. Panel uzaklaşıyor. Dış görüntü de mesela % 30 %60 her neyse uzaklaşıyor.
    4. Kokpit içinde 360 derece dönüyoruz. Buraya kadar tamam. Ancak bazı paylaşımlarda görüntü kaptan koltuğundan yatay olarak İkinci pilot koltuğuna doğru kayıyor. Ya da kanat görüntüsünde görüntü kanatın arkasına önüne doğru yatay gidip geliyor. Eğer ifade edebilmişsem bunu hangi tuş ataması ile yapıyoruz?
    5. Bazı havalimanlarını arkadaşlar bana verdiler sağolsunlar. Ama eksikler var. Bunları hangi siteden edinebilirim? Malum durum FS9 gibi değil. Her şey artık tamamen duygusal.
    6. Uçak boyamalarına ulaşamıyorum. Mesela Anadolujet 737-800 edinemedim. Bunun için ulaşabileceğim bir site var mı? Tamamen duygusal kısmını unutmadan talep ediyorum.

Sevgili arkadaşlar şimdilik aklıma gelen eksiklerim bunlar. Bu ağabeyiniz ya da kardeşinize yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.
    Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Gürol USTAÖMEROĞLU
    THY161

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Gürol bey, P3D konusunda ben yanıt vermeye başlamış olayım, diğer arkadaşlar da eklemeye devam edebilirler;
    1-P3D de seçtiğiniz uçak ile seçtiğiniz meydanda seçtiğini pozisyonda default başlangıç olarak kayıt yapıp daha sonra bu şekilde başlamanız mümkün,
    2-Ivap kullanmaksızın realtime weather programları ile uçmak elbette mümkün, paralı çok iyi örnekler var (Active Sky gibi) , sanırım siz free tercih ediyorsunuz, bunlar paralı örneklere pek yaklaşmaz ama iş görür deniyor (Realwx, FSXWX).
    3-Zoom konusunda ilave kamera kullanamdığım için bilemiyor olabilirim ancak benim gördüğüm kadarıyla zoom panel dahil herşeyi uzaklaştırıyor veya yakınlaştırıyor,
    4-İlave bakış açıları tanımlamak mümkün (bakış pozisyonunuzu kokpit içinde tuşlar ile istediğiniz şekilde hareket de ettirebiliyorsuzu..) bu ilave bakış noktaları (+kamerlar) için özel programlar mevcut (Ezca, Ezdok), onlar epey bir ilave katıyor.
    5-Eski FSX meydanlarının bir bölümü P3D ile sorunsuz (veya az sorunlu) çalışabiliyor, ancak normalde elden geçmeleri ve güncellenmeleri gerekli. Avsim, Flightsim sitelerinin P3D bölümleri var mesela, araştırmak gerekli. Bu forumun tasarım bölümünde bazı linkler var mesela.
    6.Uçak boyamaları konusunda da bu forumda tasarım kısmında da verilen linkler var. Scenery ile aynı şekilde Avsim/Flightsim site kütüphanelerinden araştırılabilir. Bazı uçaklar FSX ve P3D için aynı boyamaları kullanıyorlar, o açıdan FSX boyamalarını da kullanabiliyorsunuz.

Senior Member
    Yer
    trabzon, Turkey.
    Sunay Bey, çok teşekkür ediyorum. Aslında paralı örnekler dahil her türlü çözüme hazırım. Yeter ki iş görsün.
    Anladığım kadarı ile FS9 da olduğu gibi bu programda gerçek hava durumu ile uçamıyoruz. Yani ivap veya mutlaka ilave bir program kullanmak gerekiyor.
    Meydan ve uçak boyamalarında bir arkadaşımız bazı çekincelerini dile getirmişti. Bu nedenle sizlerden yardım talep ettim. Ama siz uyumlu olanlar var demişsiniz. Dolayısı ile uyarınız doğrultusunda tekrar detaylı araştırma yapacağım.

İlgi ve zaman ayırmanızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

Gürol USTAÖMEROĞLU
    THY161