7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

ILSY, ILSZ'nin bildiğimiz ILS'den bir farkı var mı ?

İsim:  ils_cesiti.PNG
Görüntüleme: 2423
Büyüklük:  321.2 KB (Kilobyte)

Bir süredir, daha önce hiç uçuş yapmadığım Afrika meydanlarına uçuşlar yapıyorum. FMC'den yaklaşma seçimi yaparken, daha önce rastlamadığım, (ya da dikkatimden kaçmış olabilir) ILSY, ILSZ gibi yaklaşma tipleri görüyorum. Nette araştırdım ama pek bir bilgiye ulaşamadım.

Bunlar, teknik özellikler, kabiliyet ve menzil olarak bildiğimiz ILS'den farklı şeyler mi, aynı mı ?

Bu konuda bilgiye sahip olan var mı ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Pas geçme prosedürleri fark ediyor hocam, chartta pas geçme prosedürlerini kontrol ederseniz farklılıkları göreceksinizdir.

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Teşekkür ediyorum, sağolun...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

Merhaba şöyle açıklamak gerekirse ;

X/Y/Z yaklaşmalarının birkaç nedeni olabilir.

Prosedürlerin ana sebebi bazı meydanlarda yaklaşma ve müteakiben bir alet alçalması sonucunda tek motor arızası,unstable yaklaşma yada herhangi bir beklenmedik durum neticesinde pas geçilecek ise ''Missed Approach Climb Gradient'' dediğimiz pas geçmeyi ve dolayısıyla alet alçalmasını mümkün kılan min/max tırmanış oranı olan yüzdelik değere göre varyo kazanma ve chart üzerinde uygulanması gereken tanımlı pas geçme prosedürlerinin usüllerine göre ILS X ,Y veya Z olarak tanımlanır,

Climb Gradient/Missed Approach Climb Gradient nedir ?

Kat edilen mesafeye göre alınan irtifanın oranı olarak belirtilir, yüzde olarak ifade edilir. ayrıca pas geçme durumunda ise Uçucu eğer bu gibi durumlar için X/Y/Z prosedürlerin belirlenmesinde ana nedenlerden biri olan yüksek varyo ile tırmanılması gereken pas geçme prosedürlerinde gerekli tırmanış/yükselme varyosunu bulabilmek için bu bilgi chartlarda gösterilir.

Bu bilgi Pilota pas geçilirse eğer ''Missed Approach Climb Gradient'' değerine göre pas geçme esnasında varyoyu tutabilip tutamıyacağına karar verdirir. Genel olarak çoğu meydanda bu değer %2.5 veya max 3.0 olur ama bu değerlerin üzerindeki %4.0 / 5.0 gibi normalin üzerinde değelerde tırmanış oranını dolayısıyla varyoda + değerde olması gerektiğinden ilgili prosedüre göre pas geçme usüllerinin hatasız ve sorunsuz gerçekleştirilmesi mecburidir , şunu da unutmamak gerekir iniş ağırlığınız ne kadar düşükse pas geçme oranını da aynı oranda yüksek tutabilme dolayısı ile pas geçiş işlemlerini istenmeyen sonuçlar olmaksızın gerçekleştirebilme kabiliyetiniz artacaktır.

ILS X-Y-Z prosedürlerinin yaygın kullanıldığı alanların usülleri:

a) Aynı piste farklı yaklaşma usüllerini desteklemek için aynı tipte iki veya daha fazla navigasyon yardımı kullanıldığında (Örn: NDB/NDB DME yada ILS NDB..)

b) İki veya daha fazla pas geçme usülü olan yaklaşmalar olup ancak ortak bir meydan ya da pist ile ilişkilendirildiğinde, her ayrı yaklaşma tek bir harf sonekiyle tanımlanır ( Örn: ILS-Y or Z)

c) Farklı uçak kategorileri için aynı radyo navigasyon türünü kullanan farklı yaklaşma prosedürleri sağlanırsa

d) Aynı iniş prosedürü için farklı tipte yaklaşma mevcutsa ve bu prosedürler aynı pist için farklı navigasyon yardımıcısı kabiliyeti sağlıyorsa

Örn: ILS Z RWY XX (“ABC VOR Arrival” ) STAR aynı
    ILS Y RWY XX (“CBA VOR/NDB Arrival”)" STAR aynı navigasyon yardımcı cihaz gerekliliği farklı yada ortak.

Örnek Prosedürler; resmi büyütmek için üzerine tıklayınız link ile beraber açılacaktır.

Ek bilgi olarak vereyim; bazı özel meydanlarda Special ILS X gibi normalde kullanılmayan ama yedek olarak kullanılmaya hazır prosedürler mevcut olup gerçek uçuş öncesi o prosedürü uygulamak için uçucu kişilerin mutlaka Simulatör Eğitiminden geçmiş olması mecburidir.

Saygılarımla
    Konu erkal tarafından (31-12-2017 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir.

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Oldukça istifade ettim. Gerçekten çok teşekkür ediyorum, sağolun...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Kolay gelsin rica ederim.

Saygılarımla

Erkal