10 sonuçtan 1 ile 10 arası

QualityWings 787 Yayınlandı

Bugün satışa çıktı. Fiyatı $70.

http://www.flight1.com/products.asp?product=qw787

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı Cihat Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün satışa çıktı. Fiyatı $70.

http://www.flight1.com/products.asp?product=qw787

Bana göre on para etmez, Baktım inceledim. 777 yanına gelemez.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Forumlarında da aynı şeyi söylüyorlar. Hatta beta denemesini yapanlar için "Beta testerlar sadece uçağın kurulumunu yapıp vay canına demiş olmalılar" tarzı yorum yapanlar var.

Bir çok eksiği var. Yanılmıyorsam 5-6 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorlar. Aynı süre içerisinde pmdg DC-6, 737, 777, 747 v3 ve bunların ek paketleri gibi üst düzey eklentiler yayınladı ve bu ürünle de ciddi bir fiyat farkı yok. Tek güzel yanı EFB olayı. Ama o da geliştirilmeli.

Nihat Doğan'ın tabiriyle, QW787, PMDG 777'nin ruhu önünde diz çöker, tövbe diler.

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Selamlar.

Uzuuuun bir aradan sonra tüm dostlara tekrardan merhaba.

Yaklaşık 1 haftadır QW-787 üzerine yoğunlaştım. Türk Hava Yollarının (THY), Boeing'ten 2023'e kadar 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alacak olması da açıkçası beni şimdiden motive etti.

( Birkaç ay önce yukarıdaki yorumları okuduğumda bu uçağa çok soğuk yaklaşmıştım. Mehmetcelbis Hocamızın görüşleri ve Cihat Kaptan'ın "QW787, PMDG 777'nin ruhu önünde diz çöker, tövbe diler" yorumu açıkçası beni bu uçaktan soğutmuştu. Zaten PMDG 777 hayranı olarak başka bir uçağa da pek ihtiyacım yoktu. )

Neyse bir cesaret uçağı yükledim ve ben de izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

1 haftadır ilk izlenimlerim gerçekten çok olumlu. Ama yukarıdaki yorumları görünce "acaba bir yerde hata mı yapıyorum, birşeyleri mi atlıyorum" dedim ve hem görüşlerimi sizinle paylaşmak, hem de sizin bu uçak hakkındaki değerli yorumlarınızı almak iyi olur diye düşündüm.

Uçak görsellik açısından gerek dış model, gerekse kokpit olarak çok tatmin edici geldi bana. PMDG'nin "1 tık" üstü. Carenado'nun görsellik kalitesinin neredeyse aynısı. Biliyorsunuz FS dünyasında buna pek rastlanmaz, veya çok azdır bu tür uçaklar.

Diğer izlenimlerime gelince;

Benim uçakları ilk kez denerken klasik bir güzergahım vardır; Ankara - İstanbul arası IFR uçarım ve autoland inerim, bu arada da bütün sistemleri test ederim. Böylece bütün sistemleri denemiş olurum. Bu uçakla da öyle yaptım.

Hatta bazı uçuş ayaklarında rota dışına çıkıp rotaya dönmesi için uçağı zorladım, irtifa değiştirdim vs. ve gerçekten çok güzel tepkiler ve uçuş dinamiği aldım. Uçak sorunsuz ve mükemmel bir şekilde pist merkez hattına oturdu ve uygun açıyla LTBA'ya autoland indi.

Uçuş sırasında glass kokpit gerçekten çok etkileyiciydi. Glass kokpite soğuk bakan birisi olarak, FS dünyasındaki bugüne kadar uçtuğum benzer uçaklardan sonra (PMDG 737, 777, 747, MD11, Aerosoft A320) kokpite hayran oldum. Büyülendim desem yalan olmaz, o derece. Ama klasik kokpit ve analog gösterge seven arkadaşlar hayal kırıklığına uğrayabilir şimdiden söyleyeyim.

Halen uçakla ilgili testlerime devam ediyorum. Şimdiye kadar bir olumsuzluk tespit edemedim.

"QW787, PMDG 777'nin ruhu önünde diz çöker, tövbe diler" derken kastedilen eksiklikleri gerçekten merak ettim. Burada açıklarsanız çok sevinirim. Çünkü şu ana kadarki izlenimlerime göre QW 787, PMDG 777 ile aynı kalitede bir uçak, hatta görsellikte ise 1 tık üstü. Bu nedenle QW'in A350'yi de yapmasını isterim.

Bu uçağı test eden arkadaşlar varsa görüşlerinizi / izlenimlerinizi burada paylaşırsanız çok iyi olur diye düşünüyorum. Hem burada yazacağımız görüşler, bu uçağı satın almak isteyen arkadaşlara da yol gösterici bir rehber olacaktır.

Saygılarımla

Ferit
    Konu ferit tarafından (24-01-2018 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir.
    Ferit Öztürk
    feritozturk1955@yahoo.com

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Sayın Ferit Öztürk

Görüşünüze saygı duyarım. Ben 787'yi FSX te kullandım.Bana çok digital geldi. Modelmede çok poligon kullanmışlar. Buda bilgisayarı yoruyor. Bu bakımdan dolayı bu uçağı tercih etmedim. Ayrıca sizin uçak kullanmanıza engel oluyor ve herşeyi kendi yapıyor. Uçak uçurmanın zevki nerede kaldı.15 yıl önce benden 15 yaş büyük kaptan abimiz bana şöyle bir söz söyledi. "Pilotluğu öğrenmek istersen önce boeing 737 uçuracaksın ve sonrada airbus kullacaksın" dedi. Çünkü Boeing 737 de bütün kontroller senin elinde uçağı istediğin gibi kontrol ediyorsun. Ama 787 de bu olay tamamiyle uçağın kontrolu altında oluyor. 787, A350 ve A380 dünyanın en teknolojik uçakları olabilir. Bana göre görsellikte önemli teknolojik olarak bu 3 uçak görsellikte sınıfta kalır. Hala gökyüzünün kraliçesi 747 dir.

Saygılarımla,
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Mehmet Kaptan selamlar.

Kişisel tercihinizden dolayı 787'ye mesafeli oluşunuz beni sevindirdi açıkcası. Ben de kendi kendime "arkadaşlar acaba bu uçak hakkında neden bu kadar olumsuz görüş bildirmişler" diye merak ediyordum. Sizi gayet iyi anlıyorum, zaten ben de yukarıda belirtmiştim "klasik kokpit ve analog gösterge seven arkadaşlar hayal kırıklığına uğrayabilir" diye.

Aslında itiraf etmem lazım ki ben de eskiden sizin gibi düşünüyordum. Glass kokpiti hiçbir uçağa yakıştıramazdım. Ama gelin görün ki teknoloji yerinde saymıyor, hergün biraz daha ilerliyor. Şu anda F-18'in, F-35'in bile dokunmatik ekranı var diyeyim de gerisini siz düşünün artık.

Yalnız bir şeyi düzeltmek istiyorum. Bu uçağın pilotaj ve kumanda olarak PMDG 747 veya PMDG 777'den herhangi bir farkı yok. Sadece 747 veya 777'deki göstergeler dijital hale getirilmiş ve pilotun ihtiyaç duyacağı bilgilere erişimi çok kolaylaştırılmış o kadar.

Örneğin 747 pilotu haritaları dizindeki kağıt üzerinden takip ederek kalkacağı piste ulaşırken, 787 pilotu haritayı dokunmatik ekrandan takip ederek piste vaya terminale ulaşıyor. Veya 747'de checklistler kağıtlardan takip edilirken, 787'de ekrandan takip ediliyor vb. Bu ve benzeri örnekler elbette çoğaltılabilir.

Yani demek istediğim 787'de pilotun yükü mümkün olduğunca hafifletilmiş o kadar. Yoksa 787 kendi kendine uçan, herşeyi kendi yapan bir uçak değil. Pilotaj açısından 737 veya 747'den hiçbir bir farkı yok. Sadece bunu düzeltmek istedim.

Saygılarımla

Ferit
    Konu ferit tarafından (26-01-2018 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir.
    Ferit Öztürk

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Sayin Ferit Öztürk
    Benim hakkındaki düşünceleriniz çok yalnış.QualityWings Ultimate 787 yazılımsal olarak çok kötü.Üsteklik fsx için bu saatten sonra yatırım yapılmaz. Yazılımsal olarak PMDG nin yanına gelemez.
    Alıntı ferit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Örneğin 747 pilotu haritaları dizindeki kağıt üzerinden takip ederek kalkacağı piste ulaşırken, 787 pilotu haritayı dokunmatik ekrandan takip ederek piste vaya terminale ulaşıyor. Veya 747'de checklistler kağıtlardan takip edilirken, 787'de ekrandan takip ediliyor vb. Bu ve benzeri örnekler elbette çoğaltılabilir.
    Sizin yazdığınız 10-15 yıl önceydi.Şimdi 747 ve hatta 737 bile dokunmatik ekran takip ederek uçuyorlar ve iniyorlar. Havayolu şirketleri bunları pilotların kolaylığı için eski jenerasyon uçaklara da takıyorlar.
    Alıntı ferit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yoksa 787 kendi kendine uçan, herşeyi kendi yapan bir uçak değil. Pilotaj açısından 737 veya 747'den hiçbir bir farkı yok.
    Bu düşüncenize kesinlikle katılmıyorum. Bu üç uçak (737,747,787) arasında dağlar kadar fark var. Bu uçakların manuellerini hiç okunuz mu? Manuelleri okusaydınız aradaki farkı çok rahat görürdünüz. Simulasyonla gerçeği karıştırmayın. Özellikle 737 bu iki uçaktan çok farklıdır. Çünkü 737 uçmak için pilotun bilgi ve becerisine ihtiyacı var.
    Uçak üreticileri bu üç uçağı yaparlarken (787,A350,A380) pilotaj hataları, yakıt tasarrufu ve ağırlığı minimuma indirmeyi hedeflediler. Yani bu üç uçak uçarken takriben % 55-60 bilgisayar % 35-40 pilot tarafından kullanarak uçarlar.

Bilginize,

Saygılarımla,
    Mehmet CELBIS-1964

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Mehmet Kaptan selamlar.

Öncelikle şunu belirteyim yukarıdaki mesajlarımda "tamamen" simulasyondan (FSX) bahsediyorum. Bu nedenle yukarıda 737, 777 ve 747'de glass kokpit olmadığını belirttim. Çünkü konumuz gerçek havacılık değil. Sizin de bildiğiniz gibi, 737 max'da bile artık glass kokpit var.

Benim sorularım QW 787 ile daha da içli dışlı olmadan bu uçağı daha iyi tanıyabilmek için. Eğer buna değmez ise eskiden olduğu gibi PMDG ile devam ederim. Belki harcadığım para boşa gitse de, boşuna QW 787'ye zaman harcamam.

Alıntı mehmetcelbis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim hakkındaki düşünceleriniz çok yalnış.QualityWings Ultimate 787 yazılımsal olarak çok kötü.Üsteklik fsx için bu saatten sonra yatırım yapılmaz. Yazılımsal olarak PMDG nin yanına gelemez.
    Mümkün ise "somut" örnekler rica edebilir miyim? Örneğin;

1- Yazılım olarak QW 787'de ne tür hata ve eksiklikler var?

2-Ayrıca PMDG'de yazılım olarak ne tür üstünlükler var?

Tespitlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum Mehmet Kaptanım. Eğer gerçekten QW787 eksik ve hatalı kodlanmış bir uçak ise QW 787'ye daha fazla zaman ve emek harcamak istemiyorum.

Sizin yazdığınız 10-15 yıl önceydi.Şimdi 747 ve hatta 737 bile dokunmatik ekran takip ederek uçuyorlar ve iniyorlar. Havayolu şirketleri bunları pilotların kolaylığı için eski jenerasyon uçaklara da takıyorlar.
    Dediğim gibi, ben burada "sadece" simulasyondan bahsediyorum Mehmet Kaptanım (PMDG - QW). Sizin de bildiğiniz gibi, 737 max'da bile artık glass kokpit var.

Bu düşüncenize kesinlikle katılmıyorum. Bu üç uçak (737,747,787) arasında dağlar kadar fark var. Bu uçakların manuellerini hiç okunuz mu? Manuelleri okusaydınız aradaki farkı çok rahat görürdünüz. Simulasyonla gerçeği karıştırmayın. Özellikle 737 bu iki uçaktan çok farklıdır. Çünkü 737 uçmak için pilotun bilgi ve becerisine ihtiyacı var.
    Uçak üreticileri bu üç uçağı yaparlarken (787,A350,A380) pilotaj hataları, yakıt tasarrufu ve ağırlığı minimuma indirmeyi hedeflediler. Yani bu üç uçak uçarken takriben % 55-60 bilgisayar % 35-40 pilot tarafından kullanarak uçarlar.

Bilginize,

Saygılarımla,
    Manuel okumak benim için bu hobinin olmaz sa olmaz bir parçasıdır, ayrı bir keyiftir Mehmet Kaptanım. QW 787 ve PMDG'nin manuellerini her satırına kadar okudum, endişeniz olmasın. Ama sizin dediğiniz şekilde QW787'nin bütün kumandaları kendi yaptığına, kendisi uçtuğuna dair bir bölüme açıkçası rastlamadım manuelde. Sizin manuellerden tespit ettiğiniz ilgili bölümleri sayfa numarası olarak belirtirseniz tekrar bakmak isterim. Belki gözümden kaçmış olabilir.

Saygılarımla

Ferit
    Ferit Öztürk

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    "As real as it gets" 2002 de ilk başladığımda hafızamda yer eden ilk cümle bu olmuştu. O gün, bu gündür de benim için adeta bu işin tek cümlelik anlatımı ve ulaşılması gereken hedef oldu. Tanıdığım sevgili Mehmet Hocam, (ağabeyim) de bunun yani bu düsturun takipçilerinden biri
    Her neyse sadede geleyim, beğendiğiniz, hoşunuza gitti, söyleyecek birşey yok. Bu da bir renk ve renkleri tartışmak anlamsız.
    Ben bu firmanın 757 (ki tam bir haya kırıklığı) ve Avro/RJ serisini (ki gerçekten yapabildiklerinin en iyisi idi) kullandım. (denemedim, kullandım) 757 sadece bir ekran güzeliydi. güzel poz verirdi hepsi o. Avro serisi severek kullanmama rağmen, eksiği sıkıntısı olan bir seriyidi. uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Bazı firmalar vardır, bir ürünle öne çıkar ve silinir gider, bazı firmalarda ne yapsa jer defasında çıtayı bir basamak yukarı taşır. PMDG çok büyük bir yüzde ile eminim çoğumuz için bu ikinci kategorideki bir firmadır.
    Tamam tamam toparlıyorum, bu ürünü denemedim. Ancak çok videosunu, incelemesini izledim. ben de bıraktığı izlenim, ham daha olmamış bir meyve gibi, birşeyler eksik, panele bakıyorsunuz bir yapaylık var. beni içine çekmiyor, yutmuyor! Yani böyle kartonumsu, oyunumsu bir görünüş var içeride. Modellemesine sözüm yok. Mehmet hocama aynen katılıyorum. Çok poligon var, çok güzel görünüyor ama bu tarz modeller hep sisteme aşırı bir yükleme yapar. Bu yüzden değmez diyorum. Bu yüzden benim ilgimi çekmiyor, zaten firmayı da önceki ürünlerinden biliyorum bu sebeple fazla bir beklentim de yok.
    Başa dönersem, beğendiyseniz elbette sorun yok, güle güle kullanın, keyifle uçun. Ben sadece "nesini beğenmediniz" sorusuna -kendi açımdan- bir yanıt vereyim dedim.

Saygılar,

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Member selimbilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kuşadası, Turkey.
    Uzun zamandır sanalpilot forumunu takip edememiştim. Bu konuyu görünce ben de düşüncelerimi paylaşayım dedim. Ben 17 senedir sanal pilot topluluğu içindeyim ve hala da bu hobimi ülkemizde EN eski sanal havayolu olan eski adı FLYTHY şimdi ki adı Turkish virtual airlines altında gerçekleştiriyorum.
    İlk görev uçuşlarımızı default B737 sonra da Dreamfleet 734 ile yapardık. Bir ara CaptainSim 727 ile de 100 saatten fazla uçuş yaptım. Tabi yukarıda bahsedildiği gibi gerçek pilotajı hissederdim. Bildiğiniz üzere 727'de FMC falan yok. Navigasyon pilota ait. Bu arada bir şey belirtmek isterim.
    Babam şu an 85 yaşında ve eski bir Hava Kuvvetleri C-47 nakliye pilotuydu. Hatırlarım çocukken f-104 jetci arkadaşları ile "siz seyr-ü sefer bilmezsiniz" diye takılırdı. Onu bir gün bugünkü PMDG nextgen 737/8'e göre daha analog olan Dreamfleet 734'ün önüne oturttum bana "bu pilotluk değil" demişti. Bakın bırakın NextGen 738'i önceki model bile ona çok otomatik gelmişti. Demem o ki her şeyde olduğu gibi yeniliklere alışmak lazım. Bunu 55 yaşında biri olarak söylüyorum.
    B787'ye gelince QW açısından dedikleriniz haklı olabilir. PMDG ile yarışamayabilir ama şu an elimizde olan B787 simulasyonu bir tek bu QW var. Ne zamandır bu type'a geçmek istiyordum ve hep gözümde büyüyordu. Bambaşka bir olgu çünkü. Ama ben de cesaret edip 787'i incelemeye okumaya başladım.Daha yeniyim. Ama şunu söyleyeyim. Bu modelde öyle oturup seyretmiyorsunuz. Çok işi var. Bir kere elektronik ekranlar oldukça ders çalışmak gerektiren olgular. Evet radial kesme, VOR takibi gibi kavramlar bu yeni uçaklarda eskilerine göre pilota yük vermiyor ama sürekli performans kontrolü gerektiriyor.
    Kanımca ülkemize de bu sene gelecek olan A350 ve B787'ler artık yeni bir çağın başlangıcı olacak. Pilotlarımız oldukça ders çalışmak zorunda.