Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Orbx sorunu

Orbx sorunu

Günaydın herkese;

Dün akşam hazır indirimde varken vector alıyım dedim , hazır o arada global base open lc ye uptade gelmiş sırasıyla yüklemek istedim. Global uptade sonrası vector iniyordu pc yi açık bırakıyım sabah bakarım demiştim keşke demeseydim. Gece windows uptade gelmiş ve pc yi resetlemiş haliyle tüm download çöpe gitti sabah kalkıp tekrar başlatmak istediğimde iste ftx central vectoru extract yaparken yükleme hatası veriyor. Tekrar yükle diyorum defalarca tekrar aynı hatayı veriyor. Deneme amaçlı open lc uptade yüklemek istedim open lc sorunsuz kurdu, tekrar vector kurulması için komut verdiğimde yine hata vererek yükleme yapmıyor. Burda merak ettiğim ;

*Bu durumun çözümü varmı ?

* Mevcut durumda orbx komple kaldırıp tek tek düzenli şekilde tekrar kurmak istiyorum fakat yönergelerini nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Aklıma scenery libbary den tüm orbx dosyalarını deaktif edip, kaldırarak ftx central üzerinden unistall program şeklinde yol izlemek istiyorum ama vector ile ilgili dosyalar indirmek istediğimde tekrar hata alırmıyım muallak. Kilitlendim kaldım
    i7 4790k - 16 gb corsair ddr 3 2133 mhz ram - asus rog strix 1070 - corsair hx 850w power - asus rog maximus vi
    xplane 11 - Prepar3d v4.1 - pmdg 737 - pmdg 777 - Aresoft a320/321 - As2016v4 - rex4 texture ,soft clouds enhanced ver. envtex ( sky ,sun, aura texture ) envshade - Fsfx precepitfx - Fsfx 737 immerson - orbx global base - orbx vector - orbx eu openlc - ptp

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bence gece kapanan pc'de vector ile ilgili bir dosya bozuk ancak yükleme sırasında var olarak görüldüğü için yeniden indirilmeyip açarken hata veriyor, tabii onun hangisi olduğunu anlamak uzaktan zor... Gözle vector dosyalarının olduğu yere bakın, mutlaka bir dosya diğerlerinden farklıdır ebat olarak, onu silin ya da başka klasöre taşıyın. Ardından tekrar indirme işlemini deneyin, sorunu çözebilir.

Bir diğer ihtimal ise windows'un temp (geçici dosya) klasöründe yine download ya da kurulum sırasında yarım/yanlış yazılmış bir dosya oluşmuştur. Bunu da geçici dosyaları temizleyerek çözebilirsiniz.

Kaldırma işleminde genelde ben önce ilgili programın kendi uninstall yazılımını kullanır, sonra hem simulatör hem de windows içindeki kalıntılarını elle temizlerim. Sorunsuz bir yeniden yükleme için dikkatli bir temizlik şart

Geçmiş olsun ve kolay gelsin
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih Hocam,

Yine hızır gibi yetiştin vector sorununa benzer bir sorun yaşamıştın hatta vector satın alınması gerektiğiyle ilgili bilgi vermişlerdi hatırlıyorum, sen kendi imkanlarınla sorunu çözmüştün tabi oda ayrı

Muhtemelen dediğin gibi hocam, dosyalar bozuk ama hangisi bulmak lazım , zira ftx uygulamasın download deyip akabinde dosyalar çıkartma işlemine geçtiğinde interrupted hatası verip tekrar deneyin diyor. En güzeli en son önerdiğiniz yolu izlemek hocam, temiz sorunsuz bir kurulum bunun için bütün orbx uygulamasını kaldırıp tekrar kurmak istiyorum bunun için önerileriniz nasıl olur ? Aklıma ;

*prepar 3d açıp addon scenery lib den orbx dosyalarını delete yapıp akabinde ftx üzerinden silmek ? Gerçi vector indirmediği için silemem onun üzerinden son olarak ta prepar 3d içindeki orbx dosyasını komple silmek geldi aklım,a sizin öneriniz nedir hocam ?
    i7 4790k - 16 gb corsair ddr 3 2133 mhz ram - asus rog strix 1070 - corsair hx 850w power - asus rog maximus vi
    xplane 11 - Prepar3d v4.1 - pmdg 737 - pmdg 777 - Aresoft a320/321 - As2016v4 - rex4 texture ,soft clouds enhanced ver. envtex ( sky ,sun, aura texture ) envshade - Fsfx precepitfx - Fsfx 737 immerson - orbx global base - orbx vector - orbx eu openlc - ptp

Yer
    Istanbul, TR
    Bence önce Windows içinden program ekle/kaldır arayüzü ile Orbx ürünlerini kaldırın , sonra FsX ya da P3D içinde kalanları elle temizleyip scenery library kısmını kontrol edersiniz ...

Ancak kaldırmadan önce ben halen Vector'un bozuk dosyasının bulunabileceği kanaatindeyim, program indirme ve kurulum işleminde mutlaka dosyaları bir yere indiriyor ve hazır tutuyor. Orayı bulup boyutları kontrol edin, dosyanın işlem gördüğü (oluşturulduğu saatlere bakın - dosya üzerinde sağ click yapıp özelliklerden bu detayları görebilirsiniz). Gecenin köründe Windows kapanma saatinde işlem görmüş olan ve büyük ihtimalle bozuk olan dosyayı mutlaka bulursunuz.

Böylece hem zamandan hem de tekrar komple download işleminden kurtulmuş olursunuz

Kolay gelsin

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih Hocam desteğin için tekrar tekrar teşekkür ederim. Dediğin gibi temp klasörünü temizledim ama bunu ftx uygulaması üzerinden yaptım dikatsizliğim yüzünden görmemişim sorun çözüldü ama şuan farklı bir sorun var vector yükledikten sonra t2gate ltbanın hali

; muhtemelen vector aec sisteminden kaynaklı bir sorun ? aşağıda görselde yer alan uygulamayı yapmadım.

http://www.simviation.com/phpupload/...1491204966.jpg

Birde merak ettiğim Orbx te senaryo kütüphanesi dizilim sıralaması nasıl olmalı Fatih Hocam ? Örn ben vector en üste aldım aşağıda linkte yer alan görsele göre dizilimi gerçekleştirdim

http://abload.de/img/uumlbersicht_zps795852djer.jpg

akşam eve gidince kütüphane dizilim görselini paylaşırım sizinle yanlışlık varsa vereceğiniz bilgiler doğrultusunda düzeltiriz
    Konu Gokhan Sonturk tarafından (10-08-2017 Saat 11:19 ) değiştirilmiştir.

Yer
    Istanbul, TR
    Vector'ün içinde, daha doğrusu FTX'in kontrol panelinin içindeki ayarlar sekmesinde vektör kısmında "Airport Elevation Correction" (ya da benzer bir isimli) sistemi var ... Kullanmak istediğiniz tüm meydanları kurduktan sonra bu modülü çalıştırıyoruz sorunlar çözülüyor. İleride simulatore yeniden meydan eklersek yine bu modülü çalıştırıyoruz ki uyum sorunu yaşanmasın.

Velhasıl o özellik bu tarz yükselti hatalarının %99'u düzeliyor

Kolay gelsin

Fatih Hocam Teşekkürler

Bu akşam deneyip aktarıcam, ayrıca kütüphane sıralamasını da paylaşıcam yanlış olan bir yer var mı diye

Kolay gelsin

Fatih Hocam ,

Belirtmiş olduğunuz yönerge sayesinde sorun çözüldü, bahsettiğim kütüphane sıralamam bu şekilde ayarlıyorum ;

fakat simi kapatıp açtığımda bu hale geliyor ;

Yer
    Istanbul, TR
    Kütüphane sıralaması ile ilgili Orbx'in sitesinde (ya da forumda tam hatırlayamadım) açıklama vardı ... Ben oraya göre bir kere Base , Vector ve OpenLC için ayar yapmıştım, sonrasında hiç sıkıntım olmadı.

Hatırladığım kadarı ile Orbx gruplarının belirli bir düzen içinde olması gerekiyor ve bu sırayı bozduğunuzda verimsiz sonuçlar alıyorsunuz. Bulamazsanız haber verin, bir ara müsait olunca ben bakarım

Kolay gelsin

http://fsfiles.org/flightsimshotsv2/...0/30/NptZP.jpg

kütüphaneyi yukarıda resimde yer alan şematik şeklinde ayarlıyorum fakat her sime giriş yaptığımda bir önceki postta belirttiğim gibi sıfırlayıp kendi istediği gibi oluşturuyor hocam. Orbx Libraries üzerinden bir ayarlama yapılması lazım sanırım ama ayarlayamıyorum bir türlü olmadı ftx bottom şeklinde open lc vector sonrası diyorum save diyorum olmuyor. Size zahmet olmaz ise Fatih Hocam hem prepar 3d kütüphanenizi hem orbx central kütüphane ayarlarınızı paylaşabilirmisiniz ?

Teşekkürler
    Konu Gokhan Sonturk tarafından (11-08-2017 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.