13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Threaded View

Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih hocam, IVAO'da online uçuşa başlamadan önce, 6 aydan fazla bir zamanım, bulabildiğim tüm Türkçe dokümanları okuyup, sadece simülatörü ve IVAO'yu tanımaya çalışmakla geçti. Online uçuşa başladığım andan itibaren de 2005 - 2008 arası, tabiri caizse deli gibi online uçuyordum. Ortamdan soğumama sebep olan olaylar oluncaya kadar, bu süreçte yaklaşık 4900 saat online uçmuşluğum var. ATC kontrollü uçmuş olduğum zaman dilimi, bu 4900 saatin %5'i bile değildir ve bu uçuşları dünyanın farklı tüm coğrafyalarında yaptım. O süreçte, türlü sürtüşmeler yaşadığım TR Yönetimi'ndeki arkadaşların gözü, bir açığımı yakalamak ve uyarmak ya da cezalandırmak amacıyla sürekli üzerimde olmasına rağmen, yerli ya da yabancı tek bir kişi, beni bu 2000 konusunda uyarmadı. Bu 4900 saatin %95'ini dünyanın her tarafında 1453 koduyla uçtum.

Velhasıl bu işte bir tuhaflık var. Ya bu "2000" kuralı, benim IVAO'da aktif uçtuğum o yıllarda yoktu ya da vardı ama hiç kimsenin aklına bu konuda insanları uyarmak gelmiyordu ! !

İlk ihtimal bana daha mantıklı geliyor çünkü eğer o yıllarda bu kural var olsaydı; açığımı kollayan ve iş yerinden bile beni takip edip, sık sık ivap'tan yoklamalar çeken bazı yönetici arkadaşların, beni bu kural konusunda uyarmayacak olabileceklerini hayal bile edemem.

Yok eğer bu kural o zamanlarda da vardı idiyse; bu durumda da benim cehaletim, yöneticilerimizinse ne kadar iyi niyetli (!) oldukları ortaya çıkar ki, haklısınız öğrenmemiş olmak benim eksikliğim ve kabahatim.

Ben IVAO'da bu kuralı koyanları eleştirmiyor ya da muhalefet etmiyorum. Bu kuralın "As real as it gets" felsefesine, olayın ruhuna aykırı olduğu kanaatimi dile getiriyorum. Bu kanaatimi de muhafaza ediyorum. Eğer ortamın felsefesi "Olabildiğince Gerçek" olarak hedeflenmişse bu "2000" kuralı, bana göre "felsefenin ruhuna terstir" diyorum. Bunu da "gerçek" hayatta, şu anda gökyüzünde yüzlerce "2000" kodlu uçak olmayacağı "gerçeğine" dayandırıyorum. Tabi bu benim kanaatim, kimse bu kanaate katılmak zorunda değil. Ortamın sahipleri hiç değil. Buyurduğunuz gibi "beğenmiyorsam, uçmam..." olur, biter...

"...sizinle temas kuran her iki üyenin de tutumlarında bir yanlışlık yok. Birinin dikkatini ZZZZ çekmiş, diğeri ise hatalı transponder kodunuzu görmüş,yani ikisinin de yaptıkları doğru." tespitinize ise katılmıyorum. Başkaca hiç kimseye hizmet vermeyen, sadece bana "ders vermek" maksadıyla 3 dakikalığına sektör açan ve bu 3 dakika içerisinde 4 - 5 kez "bunu sizin biliyor olmanız lazımdı..." cümlesini kullanan, beni unicoma devrettikten sonra da sektörü hemen kapatan birisinin "iyi niyetini ve üslubunu" sorgularım...

İlk kez ATC'ler tarafından bilgilendirilmiyorum. Şüphesiz eksiklerim ya da yanlışlarım, bildiklerimden daha fazladır. Ancak eksiklerimi/yanlışlarımı, hakikaten iyi niyetle dile getirip, düzelten ATC'lerin üslubu şu olmuştur, bugüne kadar;

"Adnan hocam, sektör açık olmayan bir yerden kalkış yaptığınızda transponderinizi 2000 bağlamanız gerekmekte. Bundan sonrası için malumatınıza..."

Aradaki "üslup ve niyet" farkını algılayacağınızı umuyorum...
    Konu A_day tarafından (06-08-2017 Saat 12:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: Son paragraf eklendi...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...