Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

IVAO'da Kontrolsüz Bir Meydandan Kalkarken Squawk Kaç Bağlanır ?

IVAO'da, hiç bir sektörün açık olmadığı bir meydandan IFR uçuş amaçlı kalkış yaparken, tüm pilotların squawklarını 2000 bağlamaları mı gerekiyor ?
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    2200.
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

2000 girilmesi gerekmektedir:

Intel i7 4790K @4.4 GHZ - Nvdia GTX 1070 8GB 256Bit - 1600MHz 32GB Ram

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bu dokümanı ben de buldum ama ingilizcem yetersiz olduğundan tam anlayamadım.

Burada istenilen; IFR uçacak olanların, eğer meydanda online bir atc yoksa "2000'li kodlar" bağlamaları mı yoksa herkesin "2000" bağlaması mı ?

Eğer kastedilen herkesin 2000 bağlaması ise; örneğin şu anda sabahın 09:00'ı ve baktığımda 300 küsür pilotu ve 16 atc'yi online görüyorum. Bu durumda, online uçan bu 300 pilotun en az 270 - 280'ninin squawkının "2000" olması gerekmekte ki; felsefesi "As real as it gets" olan bir oluşumun böyle bir "garabeti" murad etmiş olabileceklerini sanmıyorum.

İngilizcemin yetersizliğinden kaynaklanan ve anlayamadığım asıl konu ise şu; "2000" ya da "2000"li kodlar bağlanması bir zorunluluk olarak mı belirtilmiş yoksa sadece bir tavsiyeden mi ibaret.
    Konu A_day tarafından (05-08-2017 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Burada belirtilen bir tavsiye değil zorunluluk olup, ICAO'nun kabul etmiş olduğu değer de bunu desteklemektedir. Pilotlar, kendilerine atanmış veya lokal hava otoritesi tarafından kontrolörsüz hava sahalarında uçmak için verilmiş bir koda sahip değillerse "2000" kodunu bağlayarak hareket etmeleri gerekmektedir. IVAP uygulaması, kontrolörsüz hava sahalarında uçan pilotlara otomatik olarak "2000" kodunu atayacak kabiliyette değildir. Kaldı ki bu mesele IVAO'nun dökümanında da belirtilmiş, sorumluluğun pilotun üzerinde olduğu ifade edilmiştir. Normalde girilmesi gereken kodun girilmemiş olması kanaatimce IVAO'nun değil, pilotun suçudur.

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Yani, havada, aynı anda, transponderi "2000" bağlanmış yüzlerce uçağın var olması, "As real as it gets" felsefesine çok uygun diyorsunuz... : )
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Şimdi dediğiniz gerçekliğin yakalanması için hemen hemen her yerde IFR uçuşları (ve tabiki VFR'ları) koordine edecek kule hizmetlilerinin bulunması gerekiyor. Anlaşılması gereken temel mesele bu işin hobi olduğu gerçeği. Bu bağlamda "gerçekçilik" ile neyin arandığı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bana göre "gerçekçilik", ücretli uçakların ne derece aslına uygun olarak yapılmış olması veya yer yapısının var olan dünya ile uyumlu olup olmadığı iken size göre aynı bölgede seyir halinde olan hava taşıtlarının farklı squawk koduna sahip olması olabilir. İkincisi IVAO ortamının zaten gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Bunu aktif rüzgarın tersi yönde inen/kalkan, Unicom kullanmayan, simülatörü 16x hızına kadar hızlandıran, mikrofon kullanmayan ve yazmaktan da bir o kadar aciz kişilerin varlığı ele alınınca görebiliyoruz. Ben IVAO'nun bana vermiş olduğu hissi, ortamı seviyorum. Yoksa aradığınız gerçekçilik sizin görmek istediğinizle sınırlıdır. Belirtmek isterim ki, elbette daha iyi olmasını temenni ederek, şu anki ortam beni "idare ediyor". Son olarak da konudan sapmadan ekleyeyim, IVAO'da kimse size "vay efendim niye 2000 kodunu kullanmıyorsun" demez. Sınavlarda sorulan teorik bir sorudur.

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Yazdıklarımı şahsınıza algılamayın lütfen, ben fikirlerinize muhalif değilim. Bir çok noktada da hemfikiriz. Bence de gerçeklik adına, mesela yeryüzü şekilleri ve şehir üstlerinde olabildiğince gerçeğe yakın olsa fsx. Keşke etrafında trafik algılayan herkes unicoma raporlama yapsa ve doğru pistlere inse, kalksa. Ancak dediğiniz gibi; herkesin "gerçekçilik" algısı ve beklentisi farklı. Mesela bana göre havada yüzlerce "2000" bağlamış uçağın olması beni gerçekçilikten kopartan etkenlerden en önemlisi değilse bile pekala birisi olabilir.

Ayrıca bu 2000 mevzuunu gerçekten ilk kez duydum ve dün akşam değişik bir tecrübeyle öğrendim. İzmir'den kalkış yaptıktan hemen sonra bir arkadaş APP açıp, beni kanalına çağırdı ve "sektör açık olmadığı halde neden transponderime 2000 değil de 1453 bağlamış olduğumu" sorguladı. Böyle bir kuralı ilk kez duyduğumu ve IVAO'nun ilgili maddesini ivap'a yazmasını istediğimde "buna gerek yok, bunu sizin biliyor olmanız gerekir" şeklinde cevap verdi. Bu muhabbetten anladığım; 2000 bağlamamanın affedilmez bir kural hatası olduğu ve bunu benim gibi birisinin bilmemesinin çok büyük ayıp olduğu idi. Kendisine "bunu araştıracağımı ve haklı olmasını dilediğimi" söyleyip, mevzuyu noktaladım. Arkadaş beni unicom'a devrettikten hemen sonra sektörü kapattı. Yani arkadaşın arzusu "hizmet vermek" değil, sadece bana "ders vermekdi..." Unicoma geçip, sektörün kapatıldığını gördükten sonra ben de tekrar transponderimi 1453'e bağladım.

Ne tesadüftürki, bir 10 dk kadar sonra IVAO-FRA4 "neden FP'de varış meydanının ZZZZ olarak girildiğini ?" sordu. Kendisine "varış meydanının özel bir meydan olduğunu ama Remarks kısmında, nereye yakın olduğu ve koordinat bilgilerinin olduğu" bilgisini verince, "tamam, şimdi gördüm..." deyip, teşekkür etti ve bizim arkadaş gibi "neden 2000 değil de 1453 bağlamış olduğumu" sormak aklına bile gelmedi...

Alın işte size 2 ayrı şahsiyet... Birisi IVAO'nun tepesinden bir yetkili, diğeri daha 16 aydır IVAO'da olan "ders vermeye" meraklı birisi... Gerçekçilik adına hangisinin yaptığı doğru ?
    Konu A_day tarafından (05-08-2017 Saat 16:49 ) değiştirilmiştir.
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Aslında ikimizin de anlatmaya çalıştığı olay esasında aynı. Genellememekle birlikte, çoğu VA yöneticileri kendi içlerinde dahi inanılmaz bir yarış içerisine giriyorlar. Gerçekten de yaşadığım bir olayda adı lazım değil bir VA'nin bilmem ne müdürü seçimi yüzünden insanların birbirini hor gördüğüne, ezmeye çalıştığına, aşağıladığına ve aralarındaki ilişkilerin bu yüzden kötü bir şekilde bozulduğuna şahit oldum. İnsanlar yapılan işin aslında "hobi" olduğunu unuttukları zaman önümüze böyle "ders verme" yahut "ezmeye çalışma" gibi eylemler ortaya çıkıyor. Olması gereken ise ortamın bozulmamasını sağlamak, insanlara yardım etmeye çalışmak ve hobinin değerini artırmaya yönelik fiiller meydana getirmektir. Ancak ne yazık ki, özellikle bu forumda da çok fazla kişinin dillendirdiği gibi, insanlar artık birbirlerine karşı iyiniyetle yaklaşmıyor, sürekli müddetle bir aşağılama gayesi ile hareket ediyorlar.

Kendimden örnek vermek gerekirse trafiğin ve trafik kontrolörünün bulunmadığı çoğu zaman P3D'nin kule hizmetinden yararlanıyorum. Her ne kadar sizinki gibi bir olayla karşılaşmamış olsam da vakıa gerçeğe döküldüğünde uygun bir dille durumu ifade edebileceğimi ve sorunun kalmayacağını düşünüyorum. IVAO'nun diğer tüm eksik yanları bir yana, salt bu tavırdaki kişilerin sanal ortamdaki koltuk kavgalarının hobidaşlara yansıması, gerçekliği ve samimiyeti ortadan kaldırıyor.

Son olarak yeniden konudan kopmamak için ekleyeyim; ICAO'nun da kabul ettiği gibi kontrolörsüz alanlarda 2000 kodunun girilmesi keyfi değil, bir zorunluluktur; ancak yine ifade ettiğim gibi IVAO'da bunun aksine yapılmış olan eylemlerde yine herhangi bir sıkıntının yaşanacağını düşünmüyorum. Uyarmak ve bilgilendirmeye çalışmak ayrı, üstelemek ayrı şeylerdir. Üsteleyen kişinin savunmasını dayandırdığı temel noktaları üstelenen kişiye aktarması ve onu ikna ekmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan iş, alt-üst kademesine dönecek ve hobi olmaktan çıkacaktır. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki uçtuğunuz ortam IVAO'nun koymuş olduğu kurallara göre yönetilmektedir. Bu sebeple bütün tarafların birbirine yardımcı olması ve belli bir düzeni sağlaması gerekmekte; ancak yapılan işin resmî ve para getiren bir eylem olmadığının akıldan çıkarılmaması, kişilerin hobilerini ifa etmek maksadıyla bir araya geldiğinin unutulmaması lazım gelmektedir.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Yanlış anlamayın ama amacınız üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi belli olmuyor Adnan hocam ...

Evet, IVAO'da ya da VATSIM'de uçuyorsanız o ortamın kurallarını bilmek ve uygulamak durumundasınız, ayrıca bu tamamen sizin sorumluluğunuzda olan bir konu ... Beğenmiyorsanız uçmazsınız olur biter, mevzu bu kadar basitken bunu sorgulamak, tartışmaya açacak (ve belki IVAO yönetiminde olan kişileri işin içine çekecek) şekilde fikir beyan etmek, o öyle dedi de bu böyle dedi, vay efendim o niye öyle demedi de bu böyle dedi gibi kendinizce komplo teorileri üretmek bence doğru değil

Size IVAO'ya katıldığınızda kim eğitim verdi, eğitiminiz hangi konuları kapsıyordu bilemiyorum. Eğer sizce bu bir hata ise, bence hata eğitim kısmındadır. Normalde bu dokümanları sizin okuyup anlamanız beklenir, ancak yabancı dilinizin yeterli olmadığını gören/bilen eğitimci arkadaşın size temel kuralları en azından basit şekilde anlatması gerekir ki ileride sorun yaşamayın Ha yok kimseden eğitim almadan kendi çabalarınızla bu hobiye dahil olmuşsanız kimseyi sorumlu tutamayız, şimdi öğrenmiş olduk der geçeriz ... Yani konuyu yine büyütmeye gerek yok.

Bakü'de VFR uçuş yaptığınız konuda yaşananları ve yazdıklarınızı da okudum, o yazınızdaki tarz ile bu tarz maalesef birbirine uyuyor (işte bu yüzden bence doğru değil diyor ve üzüm/bağcı ilişkisi kuruyorum) ... Şahsi zihin ve kalp sağlığınız için nacizhane kardeş tavsiyesinde bulunayım ; Sıkmayın kendinizi bu kadar, her ne kadar gerçekçi şekilde uygulamaya çalışsak bile bu bir hobi ve özünde bir oyun. Gerek yok bu kadar takıntılı olmaya

Şimdi gelelim ana olaya ;

Kontrolsüz hava sahalarında uçan tüm uçakların transponder kodunun 2000 olmasının gerçekçiliğe ne gibi bir negatif etkisi var ya da olabilir ? İsterse bir isterse bin kişi olsun, transponder kodu aynı olan uçakların kimseye zararı olmaz ... Hele hele kokpitte uçan pilota hiç zararı olmaz, bağlar uçarsınız.

Neticede 4 tane rakam, online ATC size 5351 verse ne olur, 2000 verse ne olur. Yol iznimizi alırken bir kere kullanıp, çoğu zaman uçuş boyunca bir daha ellemediğiniz bir ekipmandan nasıl bir gerçekçilik beklentisi içinde olabiliriz ki ?

Sorunuzun cevabına gelince ;

Sizin inatla 1453 bağlamanız ve kabul ettiğiniz IVAO kurallarını hiçe saymaya devam etmeniz dışında sizinle temas kuran her iki üyenin de tutumlarında bir yanlışlık yok. Birinin dikkatini ZZZZ çekmiş, diğeri ise hatalı transponder kodunuzu görmüş,yani ikisinin de yaptıkları doğru.

Gerçek bir transponder hikayesi anlatayım ben size ;

Ülkemizin güzide bir meydanından sınır komşularımızdan birine turist taşıyoruz, sınır komşumuz biraz hassas ve bazı meydanlardan kalkan uçakların kendi ülkesinde bir yere inmesine izin vermiyor. Aynı şekilde kendi ülkesinden kalkan hiçbir uçağın da beğenmediği meydanlara inmesine izin vermiyor. Tabii bu "küçük" bürokratik sınır bir şekilde aşılıyor Türk aklı ile başa çıkılmaz, illaki bir çakallık bulur sorunu aşarız ya buna da hemen ara inişli bir çözüm buluyoruz.

Güzide meydanımızdan kalkan uçaklar, yine yurdumun şirin bir meydanına iniyor, oradan tekrar kalkıp komşuya gidiyor. Böylece komşunun katı kuralını aşmış oluyoruz, gel zaman git zaman bu inme kalkma işinde yeni bir çözüm bulunuyor. Uçaklar şirin meydanımıza alçalma yapıyor ancak teker koymadan pas geçilip komşuya doğru yola koyuluyor.

Tabii işin hava trafik boyutunu çözmek için ilgili birimler iç hat uçuşu gibi görünen uçuşu kapatıp şirin meydandan komşuya giden uçuşu aktif ediyorlar ve uçaklara yeni bir transponder kodu veriliyor.

Komşumuz da saf değil tabii, bir iki üç derken en sonunda patlıyor konu ... Aynı taktiği kullanarak kendi sınırına yaklaşan uçağımıza nereden geliyorsun diye soruyor, pilot akıllı tabii güzide meydanın adını ağzına almıyor, şirin meydanımızdan geliyorum diyor. Tekrar aynı soru soruluyor, yine şirin meydan cevabı veriliyor. Peşinde kontrolör bir kere daha aynı soruyu sorup aynı cevabı alıyor ! Konuyu uzatmadan kararını veriyor ve ülkesine girmek üzere olan uçağa yeni bir transponder kodu tahsis ediyor.

İşin en güzel tarafı ise komşu kontrolörün uçağa güzide meydanımızdan kalkarken kullandığı ilk transponder kodunu geri vererek pilota, firmaya ve ülkemiz havacılarına "saf değilim, ne halt ettiğinizi çok iyi biliyor ve görüyorum bir daha yaparsanız almam ülkeme sizi" mesajını kibar şekilde vermiş olması

Velhasıl, böyle teknik konulara inmeyecekseniz bırakın IVAO'daki transponder kuralını, uçun keyfinize bakın ...

Bunları size yazıyorum ya, peki ben ne yapıyorum ? 7/24 IVAO ya da VATSIM'de mi uçuyorum ? Tabii ki hayır Sizinkiler kadar ince olmasa bile muhtelif nedenlerle size önerdiğim işi yapıyorum ve "uçmuyorum oluyor bitiyor". Online olup kalp kırmak ve stres seviyemi arttırmak yerine offline uçarak maksimum keyfi alıyorum, şiddetle tavsiye ederim.

Keyifli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]