5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

IVAO'da VFR Meydan Turu için Rota zorunlu mudur ?

Türlü sebeplerle online uçmaktan vazgeçip uzaklaştığım IVAO ortamına, 10 yıla yakın bir aradan sonra, bir arkadaşın ısrarlarıyla dönüş yaptım 2 hafta kadar önce. Eski alışkanlık TR - Bakü uçuşları yapıyorum.

Dün akşam da UBBB'ye iniş ve kapıya park sonrası baktım TR'den gelen ve yaklaşmada olan arkadaşlar var. Hemen (Kalkış : UBBB - Varış : UBBB / Rota bölümüne VFR - sonradan hatırladım, bu DCT olmalıydı / Remaks'a NO MIC. yazılı olarak) basit bir VFR FP doldurup, arkadaşların iniş paterninden uzak kalmaya dikkat ederek inişlerini yukardan izlemek maksadıyla heli ile meydan üstünde yükselmeye başladım.

Ben bunları yaparken ortamda bir ATC yoktu. UBBA Center ben havadayken online oldu ve beni kanalına davet bile etmeden bodoslamadan ne yapmakta olduğumu sordu. vfr uçuş yaptığımı yazdım. FP'de eksiklerim olduğunu, onları tamamlamamı yazdı ve kanalına davet etti. FP'yi, "10 yıl aradan sonra yanlış hatırlamış olduğum yerler olabilir" düşüncesiyle gözden geçirip, gözüme çarpan yanlışları / eksikleri giderip FP'yi yeniden yolladım. Bu noktadan sonra benimle ilgilenmeyi bıraktı. Ben de her 2 pistin de doğrultusu dışında bir hat üzerinde 1000 - 2000 ft aralığında güneye doğru denize kadar uçup, ardından sağdan dönüşle bu kez kuzeye yöneldim ve yine pist doğrultularının hayli dışında uçuşumu sürdürdüm. Kuzeyden de denize ulaşınca yine sağdan dönerek ATC'ye "approna kuzeyden yaklaşarak vfr uçuşumu sonlandırmak istediğimi bildirip, onay istedim.

Bana FP'da eksikler olduğunu, offline olup meydanda yeni ve eksiksiz bir FP göndermem gerektiğini yazdı. Sabır çekip offline oldum ve apronda yeni bir FP hazırlayıp, gönderip onay istedim. Bana ne yapmak istediğimi sordu. Ben de meydan çevresinde VFR uçuş çalışması yapmak istediğimi yazdım. Bu kez de Rota girersem FP'yi onaylayacağını söyledi.

"Benim amacım meydan çevresinde, yaklaşma paternleri dışında bir VFR uçuş, benim intersectionlarla ne işim olur" diye düşünmeme rağmen sırf sürtüşmeme adına map'tan bakarak meydan etrafında bolca bulunan, şu an iş yerinde olduğum için isimlerini hatırlayamadığım ama format olarak D252E, D255F, D267A gibi 6 - 7 noktadan bir çember oluşturarak FP'yi yeniden yolladım ve onay talep ettim. Bana bu noktalardan değil intersectionlardan oluşan bir rota oluşturmamı yazdı. Ben adamın dediğini yapsam; en yakın intersection meydana 25 - 30 nm mesafede. Bunlar arasında gezinsem amacımdan sapacağım. Benim derdim, inen kalkan trafikleri havadan izlemek, adam bana bunu yaptırmama peşinde. Söylediğini yapmadım ve FP'yi onay için tekrar gönderdim.

2 dk geçti ses yok, 5 dk geçti ses yok. Ben de IVAP'tan sürekli mesaj atıyorum. En sonunda muhteremin adı Kenan olduğundan, ingilizcemin de yetersiz oluşundan dolayı "Türkçe bilip bilmediğini" sordum. Yine cevap yok, 1 dk sonra ingilizce, "orda mısınız ?" diye sordum yine cevap yok. TS'e bakmak nihayet aklıma geldi ve çıkıp baktım ki; *** bana hiç bir uyarı yapmadan ve gecemin i**** ******* kanaldan çıkıp gitmiş.

Ben 10 yıl önceki bilgilerimden biliyorum ki; VFR uçuşta bir rota doldurmak zorunda değilim. Rota kısmına DCT yazmam yeterlidir. Meydan çevresinde de bu FP ile, yaklaşma paternine girmemek şartıyla istediğim gibi uçarım. 2 pistin ortalarında bir yerde ya da pist hattının dışında kalmaya özen göstererek, mesela 500 - 1000 ft irtifada heli ile sabit durabilir, iniş kalkışları yukarıdan izleyebilir ya da kaydedebilirim ve buna hiç kimse karışamaz, "sen ne yapıyorsun ?" diyemez.

Bu 10 yıl içinde IVAO'nun kuralları mı değişti ? Beni bu konuda hala aktif olarak uçan bir arkadaş bilgilendirebilir mi ?

IVAO'nun VFR uçuşlarla ilgili FP şartı aşağıda. Ben mi yanlış anlıyorum yoksa bu *** mi bilmiyor ya da biliyor da bana eziyet mi etti ?

For a VFR flight, it can be filled with the items above and/or the commonly used visual reference points toindicate the intended flight path. (See the appropriate VFR navigation charts.)
    For a local VFR flight, the route in the flight plan is not mandatory. The pilot is not obliged to send his route.
    A route may be composed of segments of different routing types.
    Konu A_day tarafından (02-07-2017 Saat 19:56 ) değiştirilmiştir.
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Yıldızlı olan kısımları yazmazsanız bence size daha yakışan bir mesaj olur.

VFR uçuşlarda rota bilgisi keyfe keder verilir. Plan yazmak mecburi değildir ancak uygun irtifaları seçmek aksi ATC tarafından verilmedikçe pilotun görevidir.
    -Bu VFR şartlarda yapılan A noktasından B noktasına "planlı" bir uçuş ise ve eğer verilebiliyorsa koordinat, belli başlı geçiş noktaları ve/veya VOR/NDB/havaalanı-meydanı gibi geçiş noktaları, hatta mümkünse ETAlarının verilmesi usule uygun olur lakin bizim hobimizde bu kadar detaylı bir plan yapılması pek mümkün değil. (meraklıları hariç)
    -Kalkış ve inişin aynı meydan olduğu, belirli bir güzergahın olmadığı ama yinede uçulacak lokasyonun belli olması halinde yine plana yaklaşık uçuş bölgeleri yazılabilir. BElli bir bölge yoksa meydanın kuzeyi güneyi vs yazılabilir. Bu uçulması mecburi bir plan değildir, sadece ATC koordinasyonunda kolaylık sağlamak için yardımcı olmaktır.
    -Bunun dışında VFR şartlarda yapılacak uçuşlarda kalkış ve iniş meydanı aynı ise "lokal uçuş" yazmak ve ATC ile koordineli olarak uçuş hattını ihlal etmeden verilen irtifa aralıklarında ve talimatlara uygun olarak uçmak yeterlidir.

FP'de irtifa bilgilerinin VFR'a uygun, uçuş tipinin VFR olarak seçilmesi yeterlidir. Bunun dışında transponder'ı VFR koduna bağlamak, ATC yoksa unicom, varsa ATC kanalında olmak minimum şartlarda VFR uçmanızı sağlar.

Çıkmak yerine ATC'den FP'deki hatanın ne olduğunu ısrarla sormanız faydalı olurdu. BAzen gözden kaçan şeyler olabiliyor. ATCnin ismini alın ve gerekli yerlere şikayet edin.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member A_day - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan hocam bilgilendirme için teşekkür ediyorum.

Benim niyetim sadece meydan üzerinde uygun bir yere yükselip, yaklaşma yapan Türk arkadaşların inişlerini zevkle seyretmekti.

Adam ısrarla "FP'nin eksik olduğunu" söyleyince, ardından da "offline olup, meydanda yeniden FP yapıp göndermemi" isteyince, daha sonra da "intersectionlardan oluşan bir rota hazırlamam" konusunda ısrar edince, "herhalde bu ortamdan uzak olduğum 10 yıl içerisinde kurallar değişmiş" diye düşündüm.

Saat zaten gece yarısını geçmişti ve benim inatlaşacak zamanım yoktu. Adamla "bari Türkçe anlaşayım da nedir sorun öğreneyim" diye düşünürken, beni kanalında yapayalnız bırakıp, çekip gitmiş. Nasıl dellendiğimi anlatamam. Sabah ilk iş ivao dokümanlarında vfr fp kurallarını araştırdım ve yetersiz ingilizcemle bile anlayabileceğim bir şekilde gördüm ki; adam bana keyfi eziyet etmiş.

Şikayet konusuna gelince; ingilizcem yetersiz. Bu da derdimi anlatmakta elimi kolumu bağlamakta maalesef...
    Adnan YILMAZ
    ___DST718___

Asla birilerinin umudunu kirma, belki de sahip olduklari tek sey odur...

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Yıldızlı yerler konusunda tekrar hatırlatmada bulunayım. Serzenişinizde haklısınız ama, ifade ederken daha uygun sıfatlar olması Biber hoca'nın uslup konusundaki ricasına da uygun düşer.

--------------------------------------
    EDİT
    ilginize teşekkürler.
    Konu hakan737 tarafından (09-07-2017 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    Adnan bey , sevgili kıymetli kardeşim ;

Ben ve benim gibi , yıllar öncesinden , online uçuşa yeni başlamış , bir çok kişiye canla başla yardımcı olmuş , gönüllerine girmiş , onların üstadı olmuş bir sanal havacılık gönüllüsü kişinin , böyle rahatsız edilmesi beni de derinden üzmüştür .
    Korkarım ki şöyle maziyi de gözden geçirince , size bu IVAO ortamında rahatsızlık vermeye devam etmeleri kaçınılmaz gibi geliyor bana , bu nedenle diyorum ki , Sayın ivao cular RAHAT BIRAKIN veya HOŞGÖRÜN , sanal havacılık gönüllüsü Adnan hocamı .

Bu vesileyle herkese sevgiler saygılar .
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955