Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası
    Orbx icin elzem olanlar:

- FTX Vector
    - FTX Global (Aslinda ertelenebilir ama Vector icin Global sart, bu nedenle globali almadan vectoru almanin bir anlami yok)
    - OpenLC Europe (Butceye bagli, alabiliyorsaniz fena olmaz)

Hava durumu icin, sanirim bu konuda herkes hemfikir olacaktir, Active Sky. Ayrica gene butceye ve tercihinize bagli olarak kaplamalar icin (bulut vs) Envtex, ASCA veya REX.

Iyi ucuslar

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Ben de kendi tecrübemi paylaşayım;
    -FTX Global Base, diğer FTX ürünleri için öncelikle bu gerekiyor, tüm yer kaplama dosyalarını değiştiriyor . Daha canlı ve özellikle yeşil tonlar ağırlıkta oluyor, V3'te kurup birkaç gün sonra backup default textureları geri yüklemiştim, şu anda V4'te gözlerimi alışmaya zorluyorum. Bana göre hala fazla canlı/yeşil tonlar ağırlıkta ve Anadolu yapısına tam uymuyor.
    -Vector : sahil şeritleri, yollar , nehirler, gece yol aydınlatmaları vb. Kesinlikle memnunum.
    -Open LC Europe, yer kaplamalarını özel yapım kaplamalar ile değiştiriyor, açıkçası bana göre Türkiye geneli için yine aşırı yeşil tonlar ağırlıkta, bende Almanya üzerinde uçuyormuşum hissi yarattı, yaz kış hep yemyeşil bana fazla geldi doğrusu (çoğunlukla Türkiye'de uçtuğum için). Ben öneremiyorum.

-Gerçek zamanlı havadurumu için dış bir programa ihtiyaç var. Bu konuda ASP4'ten memnunum.

-PTA : Görsellere önemli iyileştirmeler getiriyor, V3'te free idi ancak şimdi V4 ile payware oldu, ama memnunum.

-Bulut olarak da REX TD w/SoftClouds kullanıyorum, memnunum, ancak şu anda V4 için installer çıkmasını beklemekteyiz henüz.

-Payware mesh kullanmıyorum, FreemeshX yeterli geliyor.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    P3D v4'teki default vektör verisi tatminkar, bu nedenle Orbx Vector almaya gerek yok diyorlar ... Ben daha bu konuya eğilmedim, var mı inceleyen araştırma yapan ?

İlk testte ve sonraki birkaç uçuşumda (NGX test) vektör verileri bana güzel ve yeterli gibi geldi, üstüne sadece orbx lc kursak yeter gibi düşünüyorum.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    V4'te vector data gerçekten güncellenmiş durumda, kesinlikle V3/FSX 'ten oldukça iyi. Sahildeki veya adalardaki sceneryler için başka bir vector add on gerekmiyor bence. Default V4 bizim ana caddeyi ve cadddedeki Aquaparkı da minik bir göl olarak göstermiş ya işte orada tam not verdim . Orbx Vector elbette başka şeyler de katıyor (gece aydınlatması, detaylar..) ama elzem değil diyebiliriz.

Orbx Global Base+OpenLC Europe 'u tekrar inceledim, Global Base tek başına Türkiye için renk tonları olarak uyumsuz ama birlikte olunca düzeliyor. Bu arada Open LC sadece bir landclass tanımlaması değil, indirme boyutu 8.3GB, epey bir özel kaplama içeriyor.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Evet, OpenLC tek başına landclass değil ve ciddi görsel değişiklik sunuyor ...

Hayırlısı ile bir güncellemeler tamamlansın, mecburen belki tüm ürünleri tekrar indireceğiz ... Keşke ORBX p3d v3 için sunduğu download paketlerini değiştirmeden sadece minik bir installer güncellemesi ile p3d v4 uyumunu sağlayabilse Canımız çıkıyor indirene kadar çünkü tüm ürünleri.

Vektör konusundaki deneme ve bilgilendirme için teşekkürler Sunay hocam, ben görselden ve ek öğelerden çok çoğrafi doğruluk peşindeyim. Bu durumda Global + OpenLC bana yetebilir.

Keyifli, emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Bu başlık benim içinde geçerli, herkese yeniden "merhaba".

En son Fs9 için " RealE, GroundE, Active sky, pmdg, airac, FSNAV, birde squawkbox" kuruyor olduğumuzu hatırlıyorum. Sanırım bende 2010 da bırakmıştım bu sevdayı. FSX e hiçbir zaman geçemedim. O sıralar, FSX nasıl tweak edilir sorusu adeta bir "milli mücadele" gibiydi. Düşük performanslı bilgisayarım ile uzak durmayı tercih etmiştim. O dönem dahi, hala anlamadığım, ama "olsa iyi olur" denilen "64 bit" hadisesi vardı.

Sene 2017, teknolojinin bu komplikasyonları yendiğini düşünüyordum lakin durum öyle değilmiş.

Ben Prepar3dv4 ün çıktığını , 64bit olduğunu yeni öğrendim.

7 sene geçmiş olmasına rağmen, nedense, bu alandaki gelişmeyi çok kısıtlı buluyorum.

Beklentim şöyleydi;

p3d yi açacağım, 64 bit rüzgarı ile;
    güzel kardeşim; Tweakleri sana bir güzel ayarlayım da 60 FPS ile uç artık. Yıllardır süre gelen bu hasret bitsin artık.FPS ler sana kurban olsun.

uçaklarda ise, tarihteki bütün uçakları gerçeğe yakın yaptık.Hepsi artık mevcut. öyle gps falan değil, bayağı FMC si ile hemde.

Dünya üzerinde artık biz bütün sceneryleri yaptık , paralı olanlara ihtiyaç duyamayacaksın, ama dilersen de, kendi içimde store uygulmam var. orda seç beğen al . Bir düğme ile, indirip ben kuracağım seni yormayacağım. ister ücretli ister ücretsiz , gönüllü developerlarada açık..

Default haritam artık FSNAV gibi, olacak, kendi içinde sana gerçek havacılık chartı da vereceğim. uğraşma artık pdf ile.
    Airaclarım sürekli güncel olacak senin güncelleme takibi yapmana gerek yok.
    Online hostingi ben kendi serverım ile yapacağım.

Demesini bekliyordum.

Hatta P3D nin kendi başına bir işletim sistemi olması lazım dı. boot a direk başlayacak ve ihtiyaç duyulan tüm 3.parti ve add on ları bünyesinde toplayarak, tek tık ile indirme ve yüklemeye sunabilmeliydi.. Ama bütün bunlara sanırım bi 7 sene daha lazımmış.

Ohkan hoca gibi, benimde içimde "şimdi nereden?" sorusu mevcut idi Fatih hocam gene yetişmiş sağolsun. Buğra senide görmek güzel.

Bakalım ne yapacağız Ama P3Dv4 e sanırım biraz daha zaman vermek gerek.
    Konu mehmetali tarafından (27-09-2017 Saat 21:48 ) değiştirilmiştir.

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Mehmet Ali hoşgeldin sen de
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

Bu Konudaki Etiketler