7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.

Post Prepar3D V4 (SceneryTR) Türkiye sceneryleri uyum durumu

Bana ait Türkiye scenerylerinin yeni Prepar3D V4 uyumluluğu konusunda ayrı bir başlık açmak istedim.

V3 uyumlu sceneryler genel olarak V4’te çalışmakta, ancak V4’te V3.x’e göre sceneryleri etkileyen bazı yeni özellikler eklenmiş durumda;

örneğin
    -vector data yenilenmiş (yollar, sahil şeritleri, köprüler vb.) : (daha önce olmadığı şekilde meydan içinde yol geçebiliyor veya terminal alanı için yükseltilmiş yol eklenebiliyor) Bu arada vector data yenilemesi ile Türkiye için başka bir vector eklentisine ihtiyaç kalmamış neredeyse..
    -autogen ağaç modelleri yenilenmiş : (photoreal scenery üzerine eklenmiş ağaçlar orijinalden farklı görünebiliyor)
    -görüntü ve ışık sistemi yenilenmesinden dolayı bazı özellikler çalışmayabiliyor
    -V4 64bit ile çalışan özel dll dosyaları içeren sceneryler etkilenebiliyor (bende öyle bir durum yok)
    -V4 dynamic lighting özelliği gece bazı kaplamaların eskisinden farklı görünmesine yol açabiliyor
    -V4 asfalt rengi çok koyulaşmış, başta düşünülenden farklı görünmesine yol açabiliyor.

Bu yeniliklere rağmen maalesef afcad ve navaids dosyaları hala ilk FSX hali ile devam ediyor (örneğin LTBA pistleri hala eskisi gibi, LTCB Ordu Giresun da hala yok... ), bu konuda LM işi diğer tasarımcılara bırakmış görünüyor.

Scenery ilavesi için yeni bir yöntem tanıtılmış olsa da (add-on.xml metodu) eski yöntemle manuel olarak “World> Scenery Library > Add area” yolundan ekleme yapmak veya scenery.cfg editlemek mümkün.

Buna göre kendi yapımım FSX/Prepar3D uyumlu çalışmaların durumu, özetle birkaç çok küçük detay haricinde sorun yok

Yayın/güncelleme sırasıyla, yeniden eskiye doğru:

· LTBU Çorlu: Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTFD Edremit : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTBH Çanakkale : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTCM Sinop : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTAN Konya : Normal çalışıyor, (Terminal binalarının önüne yükseltilmiş yol ortaya çıkmış ; iptal edeceğim ama böyle de kalmasını tercih edenler olabilir..)

· LTCJ Batman: Normal çalışıyor, (Yandan geçen Batman çayının yükseltisi V4’te farklı algılanıyor, su seviyesinde yukarıda kaldığı için bazı bölgelerde görsel hata oluşmakta, düzelteceğim..)

· LTBR Bursa Yenişehir : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTCG Trabzon : Normal çalışıyor.
    Ancak; 1-Yan tarafa yükseltilmiş yol eklenmiş , orijinalde de bir var sayılır aslında, fakat genel uyum için iptal edeceğim ; 2- Meydan civarında güney (orman) yönüne bakarken fps düşüşü hissedilebiliyor, bunu çözmek için LTCG Trabzon\Scenery klasöründeki “LC_5817.bgl” land class dosyasını kaldırmanın işe yaradığını tespit ettim. Sonraki sürümde bunları düzelteceğim.

· LTCB Ordu Giresun : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTBP Yalova : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· Bozcaada : Normal çalışıyor, sorun görülmedi

· LTBH Samsun Çarşamba: Buranın Prepar3d güncellemesini yapmamıştım zaten, meydan eski kalmıştı, muhtemelen sorunsuz çalışıyordur ama şu anda Prepar3D için elden geçiriyorum zaten, yakında yayınlayacağım hali V4 uyumlu olacak.

Payware çalışmam
    >LTFJ Sabiha Gökçen : Normal çalışıyor, ancak küçük iki sorun tespit ettim;

- Gece apron aydınlatma lambalarındaki efekt hatalı görünüyor: Prepar3D V4 Hotfix sonrasında sorunun LM kaynaklı olduğu anlaşıldı, sorun çözüldü.
    - ayrıca benim sistemde kalkış anından pist kaplamasında anlık titremeler görülebiliyor (ekran kartı sürücüsü yenilemesi ile ilişkili olma durumunu inceliyorum)

Şu an için Sabiha Gökçen için Simmarket installer dosyası V4 adresini görmediği için V4 içine doğrudan otomatik kurulamıyor, kurulum sırasında kurmak istediğiniz klasöre scenery dosyalarını açıp ondan sonra
    1-sceneryi manuel olarak “World> Scenery Library > Add area” yöntemiyle klasörü ilave etmeniz, ve
    2-Efekt dosyalarını da Prepar3D V4/Effects klasörü içine taşımanız gerekiyor.

Simmarket installer dosyasının güncellenmesini planlıyorum, ancak bu biraz zaman alacaktır. (Daha ihtiyaç duyduğum ADE, MCX gibi programlar da V4 uyumlu compiler versiyonlarını yayınlamadılar..)
    Şimdilik ihtiyaca göre düzeltme dosyaları ile devam edeceğim.

Yukarıda belirttiğim scenerylerde benim fark edememiş olduğum anormallikler fark edenler buradan ve bana doğrudan email ile (sunay100@gmail.com) bildirebilirler.

Bu arada, talepkar arkadaşları çok iyi anlıyorum, ama lütfen konuyu yukarıda belirtilenlerden başka scenery talepleri için kullanmayalım
    Konu Airone tarafından (09-09-2017 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir.

Member
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Sunay Bey emeklerinize sağlık, bir çok scenery üreticisi sizin ücretsiz verdiğiniz bu desteğin 10'da 1'ini vermiyor.
    Tekrardan teşekkürler.
    Kamil CÖMERT

Sunay Hocam klavyenize emeğinize sağlık, kcomert hocamızın dediği gibi taxi2gate gibi bir firma şu bilgileri vermekten aciz varın gerisini siz düşünün , tekrar teşekkürler
    i7 4790k - 16 gb corsair ddr 3 2133 mhz ram - asus rog strix 1070 - corsair hx 850w power - asus rog maximus vi
    xplane 11 - Prepar3d v4.1 - pmdg 737 - pmdg 777 - Aresoft a320/321 - As2016v4 - rex4 texture ,soft clouds enhanced ver. envtex ( sky ,sun, aura texture ) envshade - Fsfx precepitfx - Fsfx 737 immerson - orbx global base - orbx vector - orbx eu openlc - ptp

Sunay Hocam Selamlar Nasılsınız ?

LTFJ çalışmanız ve diğer p3d v4 için güncelleme yapacağınız ( trabzon , konya vb) meydanlar ile ilgili gelişme varmıdır ?

Teşekkürler
    i7 4790k - 16 gb corsair ddr 3 2133 mhz ram - asus rog strix 1070 - corsair hx 850w power - asus rog maximus vi
    xplane 11 - Prepar3d v4.1 - pmdg 737 - pmdg 777 - Aresoft a320/321 - As2016v4 - rex4 texture ,soft clouds enhanced ver. envtex ( sky ,sun, aura texture ) envshade - Fsfx precepitfx - Fsfx 737 immerson - orbx global base - orbx vector - orbx eu openlc - ptp

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    LTFJ Sabiha Gökçen SimMarket Installer güncellemesi konusunda onlara gerekli değişiklik paketini Temmuz ayında göndermiştim ancak SimMarket umduğum desteği vermedi, onun yerine önümüzdeki dönemde sceneryde bir güncelleme yaptığım zaman V4 güncellemesini de beraber yayınlama konusunda anlaşabildik. (Üzerinde çalışmaya başladım ancak sistemsel sorunlar nedeniyle yavaş ilerleyebiliyorum)

Fakat özellikle "dynamic lighting" efekti ve de birkaç gece kaplama iyileştirmesini içeren küçük bir paketi sitemde yayınladım.
    Prepar3D V4 kullanıcıları Sabiha Gökçen'i manuel olarak Prepar3D V4'e ilave ettikten sonra bu paketten faydalanabilirler:

LTFJ P3D V4 ilaveler paketi

Sunay Hocam teşekkür ederim. Yeni güncellemeyi heyecanla bekliyoruz elinize emeğinize sağlık şimdiden.

Sunay Hocam ,

Sonunda beklediğimiz an geldi hemen prepar 3d v4 uyumu hazır indirip kuralım tekrar eline sağlık http://secure.simmarket.com/sceneryt...n_11372).phtml