3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Hybrid View

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.

Ekran kartı sorunumu ?

Bir arkadaşım i7 işlemcili GTX 780 ekran kartı ve Win 7 sistemli toplattığı makinada,
    1- FSX açılırken sağ altta Windows ekran renkleri Basic renklere döndürüldü gibi bir mesaj çıkıyor. Net te ararştırdım, programı XP SP1 uyumluluk seçeneğini tıklayarak çalıştırın diye yazmışlar ama düzelmedi.
    2- Program açılınca gelen Free Flight ekranındaki - mesela uçak seçim penceresi - pencereler açıldıktan sonra ekranda kalıyor.
    3- Uçak (PMDG) Aerosoft Selanik scenerys'inde pistte batık duruyor.
    gibi problemler mevcut.
    Nvidia'nın en son ekran sürücüsünü yükledim. Ama değişen bir şey yok.
    Bu arada arkadaş makinasını bana gönderdi bende şirketteki eski Tüplü 17" ekrana bağladım. Burada tüpün refresh rate'leri sorun yaratıyor olabilirmi ?

Sevgiler
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ağabey selamlar,

1 numaralı sorun standart, FsX'te bazı ayarları açınca ne yaparsanız yapın W7 Aero masaüstü mantığı ile uyuşmadığı için bu hadise oluyordu ... Zamanında neyi açıp neyi kapatınca düzeldiğini bulmuştum ancak kullanmaya kullanmaya unutmuşum

2 numaralı hadise de yüksek ihtimalle nvidia sürücüsü ile FsX'in (eski oluşu kaynaklı) uyumsuzluğundan, tabii bu hadisenin de W7 Aero ile alakası var.

3 numaralı hadisenin teknik olarak ekran kartı ile alakası olmaması gerekir, aynı scenery'de diğer uçaklar nasıl bakmak lazım.

Bu hadiselerin CRT monitor ile alakalı olma ihtimali yok denecek kadar az diyebiliriz. Ekran kartından şüphe ediliyor ise https://unigine.com/en/products/benchmarks adresinden işletim sistemi ve dx uyumuna göre indirilecek test paketleri ile sistemi kontrol etmek gerekir. Böylece kart sağlam mı değil mi , anakart ile bir sıkıntısı var mı yok mu kabaca öngörü sahibi olunabilir.

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Tesekkurler Fatih
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/