Sayfa 1/4 123 ... SonSon
32 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

V4 P3D 30 Mayıs 2017

Ve P3d V4 duyuruldu!

64 bit olarak gelecek bu yazılım 30 Mayıs 2017 de piyasaya sürülecekmiş.

http://www.prepar3d.com/latest-news/

hayırlısı... Biraz daha gecikebilirdi şu sıralar hiç lazım değildi, neyse...

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Çok şükür, 64 bit ile ciddi gelişme olacak P3D'de ... Hayırlara vesile olsun
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Günaydın herkese,

Dün fly tampa , pmdg , rex ,aerosoft , orbx ,asca ,ftfx bilimum firmaları araştırıp baktığımda facebook sayfalarında ( yanlışım varsa düzeltin ) ücretsiz destek vereceklerini açıkladılar. Fatih hocamın dediği gibi bence çok güzel gelişmeler hatta devrim olacaktır. Aerosoft sayfasında bir screenshot paylaşmışlar mevcutta 90 fps bile alınamayan alanda 140 fps gözüküyor herkesin ortak konuşması bye bye out of memory ki prepar 3d pazarlama maddelerinde ciddi bir yer vermiş memory sorununa, artık ramden ziyade işlemciye daha fazla yük binecek, 30 mayıs itibari ile tüm sıkıntılarımızdan kurtulacağız hayırlı olsun hepimize

edit : net forumlarına biraz dolaştım ;

pmdg yol haritasında öncelikle 747 - 777 - dc 6 sonrasında ise ngx şeklinde güncelleme yaparak uyumlu hale getireceklermiş.( ngx sanırım son güncellemesini alıyor muhtemelen v3 başlayacaklar )

fsdreamteam : ücretsiz upgrade ile uyumlu hale gelecekmiş tüm alanlar ve gsx

orbx : tüm ürünler en kısa sürede güncel hale geleceğini ve ücret ödenmeyeceğini belirtmiş

a2a sim: ücretsiz şekilde güncelleme olacağını belirtmiş

rex : bi açıklama göremedim

fsfx : güncellemer ücretsiz olacak ve bu zaman aralığında chase plane çıkaracaklarmış

fly tampa : muamma sanırım boston havalanı v4 olarak çalışıyorlar şuan

fslabs : yol haritalarında a 319 , ve gizli dedikleri muhtemelen a 321 çalışması ve ücretsiz güncelleme ile devam edeceklerini bildirmişler

fs2crew : şuan bi açıklama göremedim
    Konu Gokhan Sonturk tarafından (26-05-2017 Saat 09:41 ) değiştirilmiştir.
    i7 4790k - 16 gb corsair ddr 3 2133 mhz ram - asus rog strix 1070 - corsair hx 850w power - asus rog maximus vi
    xplane 11 - Prepar3d v4.1 - pmdg 737 - pmdg 777 - Aresoft a320/321 - As2016v4 - rex4 texture ,soft clouds enhanced ver. envtex ( sky ,sun, aura texture ) envshade - Fsfx precepitfx - Fsfx 737 immerson - orbx global base - orbx vector - orbx eu openlc - ptp

Yer
    Istanbul, TR
    Olur olur, zamanla hepsi 64bit uyumlu olur endişe etmeye ve aceleye gerek yok ... Ayrıca ana yapı 64bit olduktan sonra üzerinde koşan eklenti ilk etapta 32bit bile kalsa bizi üzmez emin olun.

Simulatörün kendi yapısı 64bit olsun, VAS sıkıntıları bitsin ve işlem gücü artsın bu bile ciddi performans artışı sağlar. Kaplama üzerine kurulu eklentiler yüksek ihtimal sorunsuz çalışır zaten (rex-orbx vb.) , simulatör ile anlık olarak iletişme giren uçaklar ise ilk etapta kendi 32bit tasarım limitlerini maksimum verim ile kullanır hale gelecekler, daha sonra yavaş yavaş onlarda 64bit'e geçince tam uyum olacak gökler şenlenecek.

İnatla ve ısrarla ara (32bit) sürümleri almıyordum ve almayacağım diyordum. 64bit sürüm çıksın, ilk furya ile gözden kaçan hatalar tespit edilsin ve yamansın v3.2'yi silip tertemiz v4.0.2 falan kurarım sanıyorum

Emniyetli uçuşlar

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih Hocam Merhaba,
    Şimdi benim sıkıntım FPS ten ziyade akıcılık. Yani başka 30+ FPS aldığım meydanlarda, hatta meydanları bırakın yoğun bulutlu bir havada , nasıl derler, bir takalaklık söz konusu. FPS 30+ ama görüntü akıcı değil. Bu 64 bit olayının buna faydası olur mu sizce? Bir de geçenlerde 4K monitörlere bakarken yeni nesil oyunları gördüm. Hayli bir karmaşık görüntüler var ama adamlar normal insan gibi neredeyse film seyrediyormuş gibi oldum. Takılmayı falan bırakın akıyor oyun.. Böyle bir beklentide olmak saçma olur sanırım?
    Teşekkürler,
    Hakan
    Always Keep The Blue Side Up!

Yapilan tek degisiklik 64 bite gecis olsaydi FPS'ye pek bir etkisi olmazdi ama Gokhan Beyin mesajinda belirttigi gibi Aerosoft Fps artisi belirtiyorsa baska yerlerden de onemli performans kazanimi saglanmis demektir. ORBX, trafigin fps uzerindeki etkisinin minimum oldugunu yazmis. (avsim forumlari) Benim merak ettigim cok cekirdek performansindaki artis ama ben bu konuda birsey bulamadim.

Hakan Bey 64 bitte olsa o gordugunuz grafikler P3dv4'te olmaz. Mutlaka su ankinden daha guzel grafikleri gorecegiz ama yeni nesil oyunlarin gorselligine ulasabilmek icin grafik motorunun da degismesi lazim. Sanirim gorsellikte P3dv4, Aerofly 2 ve X-Plane 11'in arkasinda kalmaya devam edecektir. Ozellikle Aerofly 2'de ORBX cok iddiali aciklamalar yapiyor sanirim.

Yer
    Istanbul, TR
    Akıcılık ile FPS'i birbirine karıştırmamak lazım 100 FPS alırken takılan sistemler olabilir bu gayet normaldir ... Neticede sizin o gördüğünüz FPS değeri yuvarlanıp yumuşatılır ve hiçbir zaman anlık değeri göstermez, gösterse bile milisaniyelik değişiklikleri ekrana yansıtmak bile zaman aldığından çok üstünde durulmaz.

Simulatörde yaşadığımız bu anlık takılmalara tabir olarak shutter deniyordu yanılmıyorsam, bunun birçok sebebi olabilir. Tabii ki 64bit bir işletim sistemin koşan 64bit bir yazılımda kaynak kodu nedeniyle shutter riski azalacaktır ancak diğer bileşenler yine buna sebep olabilir.

Sabit disk, ekran kartı, ram, o anda arka planda çalışan uygulamalar, anti-virus programı vb. hepsi bahsettiğiniz bu hadiseye yani anlık takılmalar ve gözle sezebildiğimiz akıcılık kaybına neden olabilir.

En iyi işlemciyi alırsınız, yanına yüksek ram koyarsınız ancak sabit diskiniz bunların işlem hızına uygun şekilde veri beslemesi yapamaz (okuma hızı) sonuç performans düşer Aynı mantıkla sabit diski değiştirir iyisini alırsınız, bu kez bunlardan gelip ekran kartı tarafından işlenmesi gereken veride takılma olur. Bir bakarsınız sizin ekran kartının üzerindeki chipset yeni olmasına rağmen fiyatı düşürmek için işlem yapan hücreleri kısmışlar ! Ne olduğunu bile anlamadan performans düşüşü yaşamış olursunuz Hepsini geçersiniz bir bakarsınız ki anakart tüm bileşenlerinizi yavaşlatıyor, ya da tüm sistem sorunsuz görünürken istedikleri beslemeyi sağlayamayan bir PSU bunlara neden oluyor.

Tamam "gamer" serisi cihazlar (bilgisayar parçaları) gerçekten pahalı, hatta çoğu zaman olması gerektiğinden daha pahalı satılıyor ama inanın sırf bu tarz küçük ama mide bulandırabilen detayların üstesinden onlarla gelindiği için üreticiler yüksek etiketi ile sunuyorlar bu serileri bize.

Sırf simulatör için böyle bir sistem kurup 1 yerine 5 verir miyim donanıma ? Hayır 2 ya da 3 verir ortasını bulurum, olası negatif yönlerini bilir buna göre önlemimi alırım keyifle uçarım ya da oynarım ... Bu benim şahsi görüşüm, 5 yerine 10 verip sadece uçan da olabilir, ona da saygı duyarım

Velhasıl, beklentiler yükseldikçe sorunlar da artıyor ... Teknoloji geliştikçe otomatik olarak beklenti yükseliyor, bu da döngü şeklinde maliyetleri artması demek

Piyasadaki oyunlar ile simulatörü kıyaslamayın, onlardaki yapıyı simulatör motoru olarak geliştirmiş olsalardı bu görseli alamazlardı emin olun.

v4 64bit çıksın, bakalım performans bazından neler getirecek göreceğiz. Mucize gibi 30 FPS'i 100 FPS yapmasa bile belki 40 ancak sabit FPS ile keyifli akıcı uçuşlar yapabileceğiz, benim teknolojik öngörüm bu şekilde.

Keyifli emniyetli uçuşlar

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olur olur, zamanla hepsi 64bit uyumlu olur endişe etmeye ve aceleye gerek yok ... Ayrıca ana yapı 64bit olduktan sonra üzerinde koşan eklenti ilk etapta 32bit bile kalsa bizi üzmez emin olun.

Simulatörün kendi yapısı 64bit olsun, VAS sıkıntıları bitsin ve işlem gücü artsın bu bile ciddi performans artışı sağlar. Kaplama üzerine kurulu eklentiler yüksek ihtimal sorunsuz çalışır zaten (rex-orbx vb.) , simulatör ile anlık olarak iletişme giren uçaklar ise ilk etapta kendi 32bit tasarım limitlerini maksimum verim ile kullanır hale gelecekler, daha sonra yavaş yavaş onlarda 64bit'e geçince tam uyum olacak gökler şenlenecek.

İnatla ve ısrarla ara (32bit) sürümleri almıyordum ve almayacağım diyordum. 64bit sürüm çıksın, ilk furya ile gözden kaçan hatalar tespit edilsin ve yamansın v3.2'yi silip tertemiz v4.0.2 falan kurarım sanıyorum

Emniyetli uçuşlar
    +1 diyorum

Fakat ben V4.4 kadar bekleyeceğim. Bu da yıl sonunu kadar sürer herhalde
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT