Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Yerel Scenery ler ve P3Dv3.xxx sorunu

Arkadaşlar merhaba,
    Çok yeni FSX'ten P3Dv3.4x e geçtim ve gerek Murat Bey'in gerek Ahmet Bey'in gerekse Sunay Bey'in tasarladığı sceneryleri kurdum. LTCG ve LTAC de sorun yaşamazken LTAI ve LTBS de sorunlar var. LTAI de hiç bir bina görünmezken, LTBS de pistler simsiyah görünmekte.
    Çözümü var mıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Hakan
    Always Keep The Blue Side Up!

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Hakan hocam merhaba,
    Prepar3D artık *.bmp uzantılı kaplama dosyalarını kabul etmiyor, bunlarla kaplanmış modelleri de göstermiyor, veya bozuk gösteriyor.
    FSX *.bmp dosyalarını tolere ediyordu ve bu sorun yaratmıyordu ama artık Prepar3D'de bu eski formattaki dosyalar sorun yaratmakta. Şu anda P3D te kullanmak istediğiniz scenerylerin texture klasöründe *.bmp dosyası olmamasına dikkat etmek gerekli.

Ben *.bmp dosyalarını aşağıdaki şekilde batch komut ile *.dds'e dönüştürme metodunu uyguluyorum:

FSX veya Prepar3D SDK paketindeki imagetool.exe dosyası ve oluşturacağınız convert.bat dosyasını *.bmp dosyaların olduğu texture klasörüne kopyalayın ve bat dosyasını çalıştırın; *.bmp dosyaları *.dds formatına dönüşünce klasördeki *.bmp dosyalarını silin veya başka bir klasöre arşivleyin.

imagetool.exe dosyası :
    Microsoft Flight Simulator X SDK\SDK\Environment Kit\Terrain SDK
    veya
    Lockheed Martin\Prepar3D v3 SDK 3.4.22.19868\Environment SDK
    klasörlerinden alınabilir.

convert.bat dosyası da aşağıdaki satırı içeren bir txt dosyası aslında:
    imagetool -nobeep -dxt5 -dds -nodither -r *.bmp

Tekil *.bmp ->*.dds dönüşümü için dxtbmp.exe programı veya başka programları da kullanabilirsiniz.

Sunay Hocam detayli anlatiminiz icin tesekkurler. Yapmaya calisacagim. Umarim bilgisayar patlamaz )
    Selamlar,
    Hakan

Yer
    Bursa, Turkey.
    SDK kurulu ise *.bmp dosyaların bulunduğu texture klasörü içine

"C:\Program Files (x86)\Microsoft Games\Microsoft Flight Simulator X SDK\SDK\Environment Kit\Terrain SDK\ImageTool.exe" -nowarning -brief -dds -dxt5
    adresi ile

veya
    C:\Program Files (x86)\Lockheed Martin\Prepar3D v3 SDK 3.4.22.19868\Environment SDK\\ImageTool.exe" -nowarning -brief -dds -dxt5

adresi ile bir kısayol (shortcut) oluşturup, tüm *.bmp dosyalarını kısayolun üzerine sürükle bırak ile *.dds dosyalarına dönüşümünü sağlayabilirsiniz
    (bu işlemden sonra klasördeki *.bmp dosyalarını başka bir yere taşımayı unutmayın).

Hocam - inanin su anda dolandim. Bana bu anlattiklariniz inanin 100% Japonca
    Ama salim kafayla hepsini yapmaya calisacagim. SDK dediginiz FSX mi yoksa P3D midir bu arada Hocam?

Yer
    Bursa, Turkey.
    Pardon, tasarımcı diliyle konuşmuşum
    SDK (Software Development Kit) yüklemek için:

Prepar3D:
    http://www.prepar3d.com/support/sdk/
    adresinden

veya FSX için de FSX kurulum CD'si içinde (sanırım 1nci CD içindeydi) kurulum dosyası bulunabilir.

Fakat ben sadece bu iş için imagetool ve convert.bat dosyasından oluşan küçük bir paket yaptım, link: CONVERTER

Paket içeriğini konu texture klasörü içine atın ve convert.bat dosyasına tıklayın, tüm bmp dosyaları dds formatına dönüşecektir...

Sunay Hocam, adim adim yapacagim soylediklerinizi ve size geribildirim verecegim.
    Cok tesekkurler...
    Hakan.

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Peki şöyle bir soru sorayım Sunay Hocam ...

Klasördeki tüm bmp'leri dds yaptığımızda modeller bu dosyaları sorunsuz okuyor mu ? Yani modelleme sırasında dosyanın tam adı bir yerlerde geçiyor ise örneğin bgl dosyası "kaplama.bmp" dosyasını arıyorsa biz bunu "kaplama.dds" yapınca sorun olmuyor mu ?

Eğer böyle bir durum varsa, dosyanın adını bmp bıraksak ama aslında dds olsa sorun olur mu ? ImageTool ile dds'e çevirdiğimiz bir kaplamanın adını "elle" , teknik özelliklerine dokunmadan "kaplama.dds" iken tekrar "kaplama.bmp" yapsak P3D yine sorun çıkartır mı ?

Konu sizin uzmanlık alanınız olduğu için sormadan rahat duramadım

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Yer
    Bursa, Turkey.
    Fatih hocam, şu ana kadarki tecrübeme göre FSX/Prepar3D .bmp ve .dds uzantıları alternatif olarak kabul ediyor. (Şu anda FSX/Prepar3d için model yaparken dahi default SDK içindeki mdl exporterda "use bmp extention" seçeneği seçili geliyor ve ona dokunmuyorum) Mdl dosyalarında kaplama adını uzantısı ile *.bmp olarak kaydedilmiş olsa dahi *.dds uzantısını kabul ediyor. Texture klasöründe aynı dosya hem .bmp hem .dds olarak varsa önceliği .bmp'ye veriyor.

.dds dönüşümünden sonra dosya uzantısını tekrar .bmp olarak değiştirmeyi denemedim, ihtiyaç olmadı, ama sorun olabilir gibi geliyor ( ne de olsa dds uzantısı dxt bmp dosyasının ters dönmüş hali).

Ben de IVAO turları için kendi kullanımıma yönelik muhtelif fsx scenerylerini Prepar3D'ye adapte etme işleri yapınca bu bmp->dds işlemini yapar oldum. (Prepar3D adaptasyonu için ayrıca ADE/AFX ile afcad dosyalarında taxi linklerini editleyip "draw surface", "draw detail" seçili olarak compile etmek de gerekiyor...)

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Anladım Sunay hocam ... Teknik bilgi için teşekkürler, özellikle öncelik konusunu bilmek şahane oldu

Evet maalesef afcad konusunda sıkıntı oluyor FsX'ten P3D'ye döndürülmeye çalışılan meydanlarda Ben Murat ağabey'in Antalya'sını "Terminal binası olmasa da olur, meydan olsun kafi" diye düşünüp kurduğumda çok uğraşmıştım Afcad yapısı ile.

Tekrar emekleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler, sevgiler.
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]