4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

PFPX için uygun ayarlar

Aslında bu konuyu direk Fatih Hocaya havale etmek lazım ama sanıırm görünce yazacaktır birşeyler

Fatih Hocam şayet görür isen bu konuyu profesyonel açıdan bize bu konuda yol gösterirsen çok makbule geçecektir.
    soru 1, genel ayarlarda seçimler hangileri olmalı?
    İsim:  2017-02-24.jpg
Görüntüleme: 401
Büyüklük:  139.3 KB (Kilobyte)

Soru2; ağırlıklar aşağı*yukarı nasıl olmalı? ben pmdg 737 NGX te değerleri tutturmada zorlanıyorum.
    İsim:  2017-02-24 (1).jpg
Görüntüleme: 427
Büyüklük:  125.3 KB (Kilobyte)

soru3; yeni bir uçak konfigrasyonunda halihazırda ki bu değerlere ne kadar müdahale ediyorsunuz veya ediyor musunuz?
    İsim:  2017-02-24 (2).jpg
Görüntüleme: 386
Büyüklük:  138.7 KB (Kilobyte)

teşekkürler...

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Serhan hocam selam,

Vakit darlığından çok kısa cevap yazacağım, detayları bilahare yazışırız siz kullanmaya başlayıp merak seviyesi arttıkça

1.
    Kilograms , Meter , Feet / ICAO , ICAO /
    EU-OPS , EU-OPS , EU-OPS

Gerisini bu ekranda değiştirmeye gerek yok, meydan bazında düzenleme yapmak mümkün. Misal sadece LTBA'da taxi out 20 dk yapılabilir (online uçuyorsanız ve yoğun trafikli saatleri kullanıyorsanız). Yakıt bedeli de çok önemli değil ancak size parasal değer veren bir programınız varsa ya da yakıt tutarı sizin için önemli ise ton başına USD cinsinden yakıt bedelini buraya girebilirsiniz (bende boş).

2. O ekranda gördüğünüz ağırlıklar normalde tüm dünyada kabul görmüş genel değerlerdir, değiştirmek tamamen size kalmış ancak ben hiç onları uçağın kendi load manager sistemindeki değerlerle eşleştirmek için uğraşmıyorum. Planımı yaptıktan sonra OFP'deki ZFW değerini direkt uçağa giriyorum oluyor bitiyor ya da tam tersi, bağlı olduğunuz havayolunun verdiği bir booking/ağırlık değeri varsa ve bu uçağa direkt gönderiliyorsa bu ZFW değeri ile plan hesaplıyorum Neticede gerçek operasyonda bile o çarpanlar ile uçağa gelen veriler bire bir aynı olmuyor (yolcu ağırlığı değişmiyor ancak kadın-çocuk dağılımı ve bagaj ağırlığı değiştiği için bire bir tutturmak çok zor)

3. Bilinen firmaların ürünlerinde (PMDG,iFly gibi) o değerlere çok müdahil olmaya gerek yok ancak isterseniz tabii ki tüm değerleri ve yakıt tüketimini değiştirebilirsiniz. Benim yaptığım değişiklikler genelde kendi filomuzdaki uçakların sisteme tanıtımında oluyor, misal bir uçağımız SFP ve 75ton MTOW'a sahip iken diğer bir uçağımız 77ton MTOW ve normal pakette olabiliyor. Standart NGX kullanımında MTOW'a bile dokunmanıza gerek yok, 79015 fabrikanın sertifikasyon verisidir güvenle kaldırır uçak o ağırlığı, bakmayın bizim maliyet kısmak için MTOW düşürmemize

Keyifli planlamalar, emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Eyvallah Fatih hocam.
    PFPX + TOPCAT hesaplamaları direk aircraft cfg ye yolladığında ciddi uyuşmazlık oluyordu. Dediğin gibi elle veriyi girmek daha basit ve sağlıklı...
    Teşekkürler.

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member mustafa ece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Antalya, Turkey.
    Aklıma takılan tek şey, 1 senelik server aboneliğinden sonra diğer yıllar için para ödeyerek veri güncellenebilecek olması.
    Saygilar, sevgiler

Mustafa ECE
    Antalya/1980