Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
30 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bende siddetle tavsiye ederim. İlk çıktığı early adopter pakedinden beri kullanıyorum. Suan P3D versiyonunu yine ilk çıkğıgı günden beri kullanıyorum. Bence (Şahsi görüşüm) PMDG'den suan için daha iyi. Kıyaslama için demiyorum simule edilen sistemler acısından bunu söylüyorum. Yağmur ,Kar ve kuru pistte frenleme ve hızlanma gercekten fark ediyor. Ground firiction modellemesi şimdiye kadar yapılanın en iyisi.

Evet sorunları ve eksikleri var fakat tamamlanacaktır ve her üründe olduğu gibi , ayrıca sorunlar ile ilgili olarak da baya destek oluyorlar, benım bilgisyarıma bağlanıp gerekli kontrolleri yaptıktan sonra bir sonraki versiyonda yasadığım sorunu giderdiler. Yardımcı oluyorlar.

Tavsıye ederim.
    Safak Cayli

Senior Member thy163 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    IZMIR, Turkey.

FS Labs a320 X P3D versiyonu çıktı

P3D için;
    Eksileri:
    1. CTD hala var tüm önerileri denedim; ancak sıklığı azaldı.
    2. Frenleme ne yazık ki joystick ya da klavye tuşu ile çok zor mecburen rudder pedal kullanmalısınız.
    3. Kabin ışıklandırmaları için ekstra bir programın daha kurulumunu yapmak işlevsel olmamış.
    4.Frame yiyor, piyasadaki uçaklara göre en az 5fps daha düşük. (Kriter olarak fazla miktarda fps yiyen uçakları baz aldım, örmdg 737NGX, 777, aerosoft A320)
    5.Yükle uç değil, bilgisayar donanımıza göre ve uçuş konsollarınıza göre ayar yapmanız gerekiyor (artı özellik mi eksi özellik mi siz karar verin)
    6. Sıkıntıları çözebilmek için zaman harcıyorsunuz fazlaca 140$ bu kadar probleme fazla değil mi? ( Hatırlarsınız 2011 yılında pmdg 737ngxi çıkardığında problemsiz teyyare denebiliyordu.)

Gelelim artılarına;
    1.Bu zamana kadar yapılmış en iyi airbus (xplane platformuda dahil)
    2.Modelleme, uçuş, gerçekçilik, işlevsellik, sesler; baba uçak olmuş, sevdalısı olmasam 737 bile kurmam. (elbette yukarıdaki majör sorunlar giderildikten sonra)
    3.MCDU var bu uçakta; gerçekten böylesi yapılamadı airbus için.
    4.Işıklandırmalar için her ne kadar ekstra bir program yüklemesine ihtiyaç duyulsada iç aydınlatmaları çok keyif veriyor. En azından aydınlatma gibi kaplama gibi değil.
    5.Sesler, gerçekten iyi ancak iyi bir hoparlörünüz olursa daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.
    6.Rudder pedal kullanıyorsanız, nose wheel steering özelliği, frenlemeler, sürtünme etkisi vb. bunları ben daha başka uçak simlerinde görmedim, orijinal olmuş gerçekten.
    7.Joystick kontrolü çok iyi uçak tabiri caizse RC uçak sürer gibi hissettirmiyor.

Sonuç: İyi ancak eksileri var, şahsi fikrim şu an ki sürümü beta olarak piyasaya sürüp aksaklıkları giderilene kadar daha düşük fiyattan satış yapmaları gerekirdi, bu kadar hata ile bu fiyat olmamış, ancak düzeltilirse en azından ctd ve fps olayını halletseler fena olmaz fiyatın da 100 doların altında olması beklenmemeli ama 140 fazla olmuş.

Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Nevzat bey, tespitlerinize katııyorum. Ben de fsx sürümünde yaka silkmiştim. o yüzden p3d sürümü çıktığında bir sonra ki sürüme kadar kurmadım. Çok şükür hiç ctd yaşamadım. Bilgisayar özellikleriniz nedir?
    dogrusu alt-orta düzey bir sistemde bu yazılımı çalıştırmak sıkıntılı olacaktır. Şuan için böyle bir sisteme sahip arkadaşlara kesinlikle önermem! Benim fps 40 ta kilitli 33 ün altına inmiyor.
    İsim:  2017-03-05a.jpg
Görüntüleme: 347
Büyüklük:  296.6 KB (Kilobyte)

Serhan
    Konu mavi tarafından (05-03-2017 Saat 21:54 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    IZMIR, Turkey.
    Alıntı mavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nevzat bey, tespitlerinize katııyorum. Ben de fsx sürümünde yaka silkmiştim. o yüzden p3d sürümü çıktığında bir sonra ki sürüme kadar kurmadım. Çok şükür hiç ctd yaşamadım. Bilgisayar özellikleriniz nedir?
    dogrusu alt-orta düzey bir sistemde bu yazılımı çalıştırmak sıkıntılı olacaktır. Şuan için böyle bir sisteme sahip arkadaşlara kesinlikle önermem! Benim fps 40 ta kilitli 33 ün altına inmiyor.
    İsim:  2017-03-05a.jpg
Görüntüleme: 347
Büyüklük:  296.6 KB (Kilobyte)

Serhan
    256GB SSD + 1TB 7200 RPM HDD, 16 GB 1600 MHz DDR3 RAM, 4. Nesil Core i7 işlemci 2,6 GHz Overclock ile 3.6 GHz, Nvidia G-force GT960M 128Bit 4GB ekran kartı, kısaca sistemden yana problemim yok.

Senior Member Omer Akomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul/Türkiye
    FPS problemi derken genel olarak düşük FPS mi şikayetiniz yoksa stutter denilen anlık düşmeler mi? System Requirements kısmında sonunda şöyle bir not yer alıyor:

System requirements:

PC hardware (MacBookPro or similar not supported).

Windows 7 SP1 or above (64 bit highly recommended).

CPU: Minimum: 6500, Recommended 8000 Passmark CPU Mark Score

RAM: Minimum 8GB, Recommended 16GB

Graphics Card: Minimum 3500, Recommended 5000 Passmark GPU Mark Score.

Flight Simulator X SP2/XPack or Steam, Prepar3D v3.X

NOTE: Minimum settings allow the aircraft to load and operate but you’ll need to make certain compromises in scenery settings to get adequate performance.

Yer
    IZMIR, Turkey.
    Örnek: PMDG 737'de aldığım fps: max 45-50, min 25-30 civarı, genelde 30-35 bandında seyrediyor. FSLAB A320 ise: max 40, min 20-25 ancak genel olarak 25-30 babdında seyrediyor. Ölçümleri default hava durumu ile yaptım, bol bulutlu havada neler olur bilemiyorum.

Eger temiz bir P3D yuklemesi kullanmiyorsaniz 25-30 bandi stabil olduktan bu ucak icin gayet yeterli bence. Ben as16+rex+orbx vector+orbx global ile ucretli havalimanlarinda ancak 20 civari alabiliyorum. (ki dizustunde!) Zaman zaman stutter olmasa memnunum diyebilirim. Ucagin bu paraya degip degmeyecegi ise... Bilmiyorum gercekten goreceli bir konu ama bu ucret gercekten fazla. Parayi odedikten sonra "deger" diyorsunuz ama gercekten hak ettigi icin mi yoksa "hayalkirikligina' ugramadiginiz icin mi bilmem. Isin kotusu bu ucretlerin artik standart hale gelmeye baslamasi. Havacilik zaten pahali bir hobi/sektor, artik sagolsunlar ucus simulasyonlari da pahali bir hobi oldu. Uzun vadede kendi ayaklarina kursun siktiklarini dusunuyorum ama bakalim...

Artilarina-eksiklerine gelince (asla ve asla gercek anlamda bir "simmer" veya "havacilik hobisi' olan bir insan degilim, son derece acemice oynuyorum, bildigim "su zamanda su tusa bastan" ibaret). Cok fazla onemli eksigi oldugunu soyleyemem, belki en onemlisi MCDU'da simule edilmemis bazi kisimlarin olmasi. Gorece onemli olarak ise default olarak c&d baslatamamak, kapsamli bir tutorial olmamasi (PMDG 737'nin EHAM-LOWI ucusu olan gibi mesela), panellerin belki biraz zor okunabiliyor olmasi ve cok zorlarsam kaliteli bir THY boyamasi eksikligini sayabilirim. (FS Labs'inkini pek sevdigim soylenemez). Arti olarak ise sesler, sesler, sonra sesler...Gercekten muhtesem olmus. ayrica PFPX ile sikintisiz veri alisverisi yapabilmesini sayabilirim. Neden oldugunu bilmiyorum, nispten daha kucuk bir ucak oldugu icin mi veya baska bir neden var mi soyleyemem ama donusleri 737'ye gore cok daha basarili yapabiliyor.

Yer
    İzmir, Turkey.
    #thy163; sistem verebileceği en üst düzey fps yi veriyormuş zaten, bu yazılım evet diğer yazılımlara görece daha güçlü bir sistem istiyor. Yani pmdg herhangi bir üründe aldığınız değerin biraz daha aşağısında bir değerle karşılama normal bir durum. Olmaması için çok daha kuvvetli bir sistem gerekli. Dost acı söyler!

Bir genel bilgi vereyim ortaya; bu yazılımı yüklerken ileride sorun yaşamamak adına (garantisi yok ama olasılığı -yani sorun yaşamama olasılığı- yüksek) yüklemeden önce şunları yapınız:
    1- UAC kesinlikle kapatılmalı,
    2- Windows defender kesinlikle kapatılmalı
    3- varsa anti virüs programı kapatılmalı (ben bitdefender kullanıyorum ve değil kapatmak programı uninstall yaptım yükleme öncesinde)
    4- Mutlaka ve mutlaka administrator -yönetici olarak çalıştır komutu ile- (oturumunuz admin olabilir önemli değil illa ki) olarak yükleme işlemini çalıştırmalısınız...

Sonrasında mutlaka bilgisayar reboot -yeniden başlatılmalı- edilmeli.
    ve
    Anti virüs programınıza tüm bileşenler güvenli yazılım olarak tanıtılmalı, programı yani p3d yi her daim -yönetici olarak çalıştır- komutu ile çalıştırmalısınız.

keyifl ve güzel uçuşlar

Serhan

Bir not: hergün biraz daha kurcalıyorum ve gün geçtikçe pmdg 737 ngx ten daha iyi bir ürün olduğu kanaatim pekişiyor. T7 ile kıyaslama yapamam zira sıklet farkı var olaya yazılım olarak bakarsak evet T7 kadar güzel, işlevsel ve tatminkar bir yazılım. Öte yandan ne kadar başarlı olursa olsun "OTOBÜS" işte yaa! bir Boeing 737 kadar keyifli gelmiyor... Boşuna dememişler "If ain't Boeing I'm not going!" Hah işte tam da öyle....

İkinci not: ECAM Status panelden ve uyarılardan bahsetmemek ayıp olur. Özellikle kırmızı uyarılar ve arıza modellemesi cidden harika. Benim en beğendiğim özellik diye bilirim.
    Konu mavi tarafından (07-03-2017 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    IZMIR, Turkey.
    Muhtemel performans arttırma işine girişmişlerdir diye düşünüyorum, 64 Bit p3d çıkarsa eğer ona göre bir düzenleme yaparlar diye düşünüyorum. Ayrıca keyifli gibi ama çok haşır neşir olamadım çünkü bilgisayarımın power girişi bozuldu. Test ettikçe buradan yazarım aksaklıkları/artıları...

Yer
    İzmir, Turkey.
    Aşağıda linkini vereceğim vatandaşın gönderilerini tavsiye edebilirim. Bazılarında gereksiz uzatmalar olsada genelde kullanım klıavuzu tadında ve ayarında güzel çalışmaları mevcut... Faydası olacaktır, hem tanıma hem de kullanma açısından... "Blackbox711" kullanıcı adı youtube da.

https://www.youtube.com/channel/UCe9fggL9PwEqSyMDrlLubVw/videos

S. ONU® / Izmir