6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

Yok artık dedirten de-icing

Harbiden yok artık, yoruma falan da gerek yok.

http://odatv.com/vid_video.php?id=8EB7C

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bunun gerçek bir de icing olduğunu düşünmüyorum zira handling firmalarında bu araçlardan mevcut.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Kanatta yuvarlanan damacana da normal prosedür mü? demek ki teknoloji ve teknik baya ilerlemiş ben geçmişte kalmışım.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

damacananın içine de-icing sıvısı koymuşlar gibi veya sıcak su. yanlız videodan anladığım kadarıyla ilk defa da yapılmıyor. damacanayı bilerek iktiriyor ki; döne döne aşağı insin, bütün kanada dökülsün. daha önce de pratiği yapılmış gibi.

reddit'e de eklenmiş video, altında değişik yorumlar var.

https://www.reddit.com/r/aviation/co..._deice_method/

"Frost from cold soaking forms where the fuel tanks are, I've never once seen frost form elsewhere on an aircraft from a descent into warm humid air.The fact that the wing is clear and the trailing bit of the aileron farthest from the sun is the only spot with frost tells me this isn't a quick turn, it's probably first flight of the day and they are trying something out to avoid going to deice.
    I run into this situation all the time, where in the morning the sun will burn off most of the frost but you still have to go deice because the areas furthest from the sun haven't melted yet."

şunu yazan, işi bilen birisi gibi geldi;

Milyar dolarlık şirket, garip garip şeyler yapıyorlar yahu.

"Uçak kanadının üstünde yuvarlananan damacana.".

Yanlız bu damacana da ne bereketli icatmış. Her işe kullanıyoruz. Gaz maskesi olsun, masa olsun, tabure olsun, de-icing ekipmanı olsun, şişme kadın olsun.

Çözülmesi gereken bir problem mi var? Getir damacanayı çözeriz.

Şu da var; biz alışığız böyle işlere, görsek yadırgamayız belki, idare ederiz fakat yabancılar alışık değiller (en azından benim tanıdıklarım). Dış-hat uçuşlarında da yapıyorlarsa böyle çok kötü.

Ya damacana kullanma, ya da filmlere sponsor olup milyonlarca dolar para harcama yani.

Ya da Batman vs Superman filminde de kanatta damacana yuvarlananan bir sahne olsun. Kötü adam damacanaları uçağın üstüne atıyor, batman kurtarıyor falan.

Öyle olursa "filme yapılan bir gönderme bu" deriz.

Damacananın ne olduğunu da açıklamak lazım tabi altyazıyla. "Damacana is used for different things but mostly containing water in Turkey" diye. Benim bildiğim ülkelerde, boru hatları içme suyu için temiz olduğundan, görmedim hiç.

Aslında faydalı ve bereketli bir icat işte.

Konu paranoiac tarafından (11-01-2017 Saat 06:08 ) değiştirilmiştir.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Bu olay ciddi ciddi şaka değil gerçekmiş gerçekten çok şaşırdım.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Bu olay ciddi ciddi şaka değil gerçekmiş gerçekten çok şaşırdım.
    Şaka gibi ama. 40, 50 milyon dolarlık uçak, 1 liralık damacana (o da depozitolu)
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf